יחסי הממלכה המאוחדת–שוודיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי הממלכה המאוחדת–שוודיה
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת שוודיהשוודיה
Sweden United Kingdom Locator.png
הממלכה המאוחדת שוודיה
שטחקילומטר רבוע)
241,930 410,340
אוכלוסייה
67,886,011 10,099,265
תמ"ג (במיליוני דולרים)
2,925,000 518,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
43,087 51,291
משטר
מונרכיה חוקתית מונרכיה חוקתית

יחסי הממלכה המאוחדת–שוודיה הם היחסים בין הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד לבין ממלכת שוודיה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האי הבריטי היה נתון לפלישות ויקינגים מסקנדינביה, ובכלל זה מאזור שוודיה של ימינו, מסוף המאה ה-8 עד המאה ה-11, וחלקם התמזג עם האנגלו-סקסונים באנגליה.

במהלך מלחמת תשע השנים לחמו האנגלים והשוודים באותו צד, אולם במהלך המלחמה הצפונית הגדולה, מלחמת הירושה האוסטרית, ובמהלך מלחמת שבע השנים, לחמו שתי המדינות זו כנגד זו. במהלך המלחמות הנפוליאוניות לחמה שוודיה לצד בריטניה נגד צרפת, ובשנת 1814 קיבלה כתגמול על סיועה את השליטה בנורווגיה.

בשנת 1973 הצטרפה בריטניה לאיחוד האירופי, ובשנת 1995 הצטרפה גם שוודיה לארגון.

ביקורים רשמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין ה-28 ביוני ל-1 ביולי 1954 גוסטב השישי אדולף, מלך שוודיה והמלכה לואיז ביקרו ביקור רשמי את אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, ובתמורה היא הגיעה לביקור רשמי בשוודיה, בסטוקהולם ובגטבורג בין ה-8 ל-10 ביוני 1956.[1] מאוחר יותר, קרל השישה עשר גוסטב, מלך שוודיה ביקר ביקור רשמי בבריטניה בין ה-8 ל-11 ביולי 1975, ואילו אליזבת החזירה ביקור מאוחר יותר, בין ה-25 וה-28 במאי 1983.

המלוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלך שוודיה הנוכחי קרל השישה עשר גוסטב, ניצב כיום במקום ה-283 בסדר הירושה לכתר הבריטי, בשל היותו צאצא של סופיה מהנובר. מאידך, אליזבת השנייה לא זכאית לרשת את הכתר השוודי, מכיוון שאיננה לותרנית, דבר אשר נדרש על פי החוק השוודי. חלק מחברי משפחת המלוכה השוודית הם בריטים, חתנו של מלך שוודיה ובעלה של מדלן, נסיכת שוודיה, כריסטופר אוניל, הוא אזרח בריטי, ואף ילדיו הנסיכה לאונור והנסיך ניקולס, הם אזרחים בריטים. אף בעבר, מרגרט, נסיכת קונוט, אשתו הראשונה של המלך גוסטב השישי אדולף, וכן אשתו השנייה לואיז, נסיכת באטנברג היו חברות בית המלוכה הבריטי. כמו כן, הנסיכה ליליאן, דוכסית האלנד - אשתו של הנסיך ברטיל, דוכס האלנד, הייתה ממוצא וולשי.

הנסיך אדוארד, רוזן וסקס ואשתו סופי, רוזנת וסקס ייצגו את משפחת המלוכה הבריטית בכל החתונות המלכותיות של ילדיו של מלך שוודיה.

בשתי המדינות קיימות תנועות רפובליקניות קטנות, אשר קוראות לביטול המונרכיה ולהפיכת המדינה לרפובליקה.

יחסים דיפלומטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוודיה מחזיקה בבריטניה שגרירות בלונדון, ו-14 קונסוליות בבלפסט, ברייטון, קארדיף, דובר, אדינבורו, גלאזגו, גרימסבי, ג'רזי, לרוויק, ליברפול, מנצ'סטר, ניוקאסל, סאות'המפטון וסטורנווי. מאידך, בריטניה מחזיקה בשוודיה שגרירות בסטוקהולם בלבד[2].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Pathé, British. "The Queen's Visit To Sweden". www.britishpathe.com (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-19 בינואר 2018. 
  2. ^ אתר על יחסי מדינות