יחסי הרפובליקה של קונגו–רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי הרפובליקה של קונגו–רוסיה
הרפובליקה של קונגוהרפובליקה של קונגו רוסיהרוסיה
Republic of the Congo Russia Locator.svg
הרפובליקה של קונגו רוסיה
שטחקילומטר רבוע)
342,000 17,098,242
אוכלוסייה
5,062,021 142,122,776
תמ"ג (במיליוני דולרים)
29,390 4,016,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
5,806 28,257
משטר
רפובליקה רפובליקה פדרלית

נשיאותית

יחסי הרפובליקה של קונגו–רוסיה הם היחסים הדיפלומטיים בין הרפובליקה של קונגו לבין הפדרציה הרוסית. (ברוסית:Российско-конголезские отношения). לרפובליקה של קונגו יש שגרירות במוסקבה ולרוסיה שגרירות ברפובליקה של קונגו.

יחסים פוליטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז כינון היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות (ב-16 במרץ 1964), המטרה הראשונית הייתה לספק בסיס משפטי מוצק לשיתוף פעולה דו-צדדי. באותה תקופה הוסכם על למעלה מ-80 הסכמים ופרוטוקולים, כולל הסכם ידידות ושיתוף פעולה, הסכם לשיתוף פעולה תרבותי ומדעי, שיתוף פעולה כלכלי וטכני, על סחר ועל הקמת ועדה דו-צדדית מעורבת בנושא כלכלי, שיתוף פעולה מדעי, טכנולוגי ומסחר. במהלך נשיאותו של הנשיא הפרו-מערבי פסקל ליסבואה (1992-1997), היקף היחסים הבילטראליים החל לרדת באופן משמעותי. בשנת 1997 חזר דניס סאסו-נגואסו לתפקיד ראש המדינה וקרא לחידוש שיתוף הפעולה הרב-צדדי עם רוסיה בכל התחומים.

במרץ 2000 חודשו ההתייעצויות הבין-משרדיות, שהתקיימו בספטמבר 2001 במוסקבה, שם נחתם פרוטוקול על התייעצויות בין משרדי החוץ. הסיבוב הבא של התייעצויות רוסיות קונגולזיות ביחסים בין שתי המדינות התקיים באוגוסט 2010 בברזוויל. במהלך שיחותיו של אדאדה עם סרגיי לברוב, הם דנו בין היתר על המדינה ועל סיכויי היחסים הבילטראליים, וסוגיית הסכסוכים ביבשת אפריקה. ב-2004 ביקרה משלחת של חברות בברזוויל עם מועצת הפדרציה של אפריקה. המשלחת התקבלה על ידי נשיא הסנאט של קזחסטן. במהלך המשא ומתן נדונה האפשרות להרחבת חילופי הפרלמנט ולהגברת הקשרים בין הפדרציה. כן התקיימו מפגשים עם פקידי ממשלה אחרים ומנהיגים עסקיים של קונגו.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיתוף פעולה כלכלי וכלכלי התפתח באופן פעיל עד 1992, בשתי ישיבות של הוועדה הבין-ממשלתית המשותפת. לאחר תחילת העימות הפנימי במדינה בשנת 1997, יחסי הסחר הבילטראליים הושעו וביוני של אותה שנה בברזוויל הייתה סגורה הנציגות של "אירופלוט". צעדים חיוביים מסוימים שתוארו בתקופה האחרונה בתחום ייצור הנפט. אינטרס משותף של שיתוף פעולה במחקר ופיתוח משותף של שדות הנפט בקזחסטן הודגם ביוני 2006, במהלך ביקור ראש המדינה של חברת הנפט הרוסית "Lukoil חו"ל אחזקות". בשנת 2006 ביקרה בברזוויל משלחת של מטרופול של IFC. עמותה זו מעוניינת בפרויקטים שונים בתחום הזהב ומתכות בסיס. בחודש מאי 2010 בברזוויל, התקיים פורום עסקים בהשתתפות אנשי עסקים רוסיים שונים, בהם דנו בדרכים להגברת שיתוף הפעולה בתחומי האנרגיה, התחבורה, הכרייה והפיננסים. כתוצאה מכך נחתם בפורום המשותף על הסכם שיתוף פעולה בין לשכות המסחר של שתי המדינות, שמטרתו ליצור תנאים נוחים לפיתוח היחסים הכלכליים בין שתי המדינות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

World, administrative divisions - Nmbrs - colored.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא יחסי חוץ. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.