יחסי ונואטו–קנדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי ונואטו–קנדה
ונואטוונואטו קנדהקנדה
ונואטו קנדה
שטחקילומטר רבוע)
12,189 9,984,670
אוכלוסייה
288,037 35,881,659
תמ"ג (במיליוני דולרים)
772 1,774,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
2,680 49,440
משטר
רפובליקה מונרכיה חוקתית

יחסי ונואטו–קנדה הם מערכת היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין רפובליקת ונואטו לבין קנדה.

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים הדיפלומטיים שבין ונואטו לקנדה כוננו ב-30 ביולי 1980. שתי המדינות נהנות מיחסים דיפלומטיים "קרובים ולבביים" על פי משרד החוץ הקנדי, שמבוססים בעיקר על חברות משותפת בארגונים בינלאומיים. המסחר שבין שתי המדינות קיים, ומנוהל בידי לשכת המסחר וההשקעות הרשמית של קנדה בנציבות הגבוהה באוסטרליה, אך הוא זניח.

ביחסים שבין המדינות שימת דגש על שיתופי פעולה בנושא הדייג, ענף כלכלי חשוב בשתי המדינות. ונואטו חברה גם בפורום האוקיינוס השקט, בו קנדה משמשת כבת דיאלוג פוליטי.

קנדה תורמת למאמציה של ונואטו להילחם בשינויי האקלים, שעשויים להחריב את האיים, בדרכים שונות ומגוונות. היא תרמה 15 מיליון דולר אמריקאי לקרן מיוחדת שנועדה לפעול נגד שינויי האקלים וההתחממות הגלובלית, שעשוייה להטביע איים רבים בעולם, כמו ונואטו.

קנדה הביעה תמיכה בתוכנית החמש-עשרה שנתית של ונואטו - "Vanutu 2030" שבתוכה ערכים רבים שקנדה גם כן מקדמת כגון העצמת נשים ומיגור ההתחממות הגלובלית. קנדה תומכת בזכות הנשים לשוויון בשוק העבודה ותורמת מדי שנה 3.5 מיליון דולר אמריקאי לקרן של האומות המאוחדות שמבטיחה סביבת עבודה בטוחה ושוויונית לנשים בוונואטו.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ונואטו אינה מיוצגת בקנדה, הן בדרג השגרירות והן בדרג הקונסולרי. ונואטו את נציגותה בניו יורק לאומות המאוחדות על קנדה.
  • קנדה אינה מיוצגת בונואטו, הן בדרג השגרירות והן בדרג הקונסולרי. קנדה האמינה את נציבותה הגבוהה שבקנברה, בירת אוסטרליה, על ונואטו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]