יחסי ישראל–לוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי ישראל–לוב
ישראלישראל לובלוב
Libya Israel Locator.png
ישראל לוב
שטחקילומטר רבוע)
20,770 1,759,540
אוכלוסייה
8,424,904 6,754,507
תמ"ג (במיליוני דולרים)
317,100 61,970
תמ"ג לנפש (בדולרים)
37,638 9,175
משטר
דמוקרטיה פרלמנטרית ממשלת מעבר

בין מדינת ישראל לבין לוב שוררת עוינות קשה ומאז עצמאותה של לוב ונכון לינואר 2020, אין יחסים דיפלומטיים בין המדינות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים שלפני הכרזת עצמאותה של לוב בשנת 1951, התנהל מבצע נרחב למען העלאת יהודי לוב לישראל, נציגים ישראלים שהו בטריפולי וניהלו משם מבצעי עלייה, פעילי העלייה השיגו את הסכמתם של מנהיגי המדינה שעתידה לקום להמשך פעילותם בתנאי שהם ישמשו שליחים של הסוכנות היהודית ולא של ממשלת ישראל, אולם לאחר עצמאותה של לוב סגרה הממשלה את משרד העלייה, גירשה את הפעילים ולא התאפשר לספינות ישראליות לפקוד את נמליה[1]. בהצבעה שהתקיימה באו"ם בשנת 1951 על צירופה של לוב לארגון הצביעה ישראל לחיוב ובכך הכריעה את הכף לטובת קבלתה לאו"ם[2], אולם כמה שנים מאוחר יותר הצטרפה לליגה הערבית ולחרם הערבי והייתה בין מובילי הקול האנטי ישראלי[3], לאחר מלחמת ששת הימים הטילה צרפת אמברגו על ישראל ומנעה אספקה של 50 מטוסי מיראז' 5 שפותחו בשיתוף ישראל. את המטוסים סיפקה צרפת ללוב.

בפברואר 1973 הפיל חיל האוויר הישראלי מטוס נוסעים לובי. יירוט המטוס התרחש לאחר שחדר בטעות למרחב האווירי הישראלי מעל צפון סיני, שטח שהיה בשליטת ישראל באותה עת. כתוצאה מהתרסקות המטוס נהרגו 108 נוסעים ואנשי צוות.

במלחמת יום הכיפורים שלח שליט לוב מועמר קדאפי חיל משלוח גדול למצרים במטרה לסייע לה במלחמתה נגד ישראל. חיל המשלוח כלל כוחות שריון, ארטילריה ושתי טייסות מיראז' 5 שלקחו חלק פעיל בלחימה בחזית הדרום. כאשר נוכח נשיא לוב מועמר קדאפי שחוסיין מלך ירדן הודף בקשות של מנהיגי מדינות ערב להצטרף למלחמה ולתקוף את ישראל ממזרח, החל לגדף אותו וקרא לעם הירדני להתקומם ולהצטרף על דעת עצמו למלחמה.

ב-1976 לוב סייעה לחוטפי המטוס במהלך מבצע אנטבה לתדלק את המטוס בבנגאזי.

בשנת 1977 תקף קדאפי בחריפות את מצרים שהחלה אז במגעים עם ישראל לקראת הסכם שלום אפשרי וראה בכך הפרה מצרית של הצהרת ועידת חרטום. על רקע הקשר המתפתח עם ישראל יזמה לוב מעשי איבה במטרה לערער את שלטון מצרים שהסלימו למלחמה בין לוב למצרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יעקב חג'ג'-לילוף, העלייה הגדולה מלוב, מרכז מורשת יהדות לוב
  2. ^ ח. איזק, דרר הצבעותיה של ישראל באו"מ, דבר, 7 באוקטובר 1949
  3. ^ נציג לוב תוקף את ישראל ותובע לגרש אותה מאו"ם, דבר, 27 באוקטובר 1965