לדלג לתוכן

יחסי כווית–סין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי כוויתהרפובליקה העממית של סין
כוויתכווית הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
כווית הרפובליקה העממית של סין
שטחקילומטר רבוע)
17,818 9,596,967.75
אוכלוסייה
4,349,380 1,425,178,782
תמ"ג (במיליוני דולרים)
184,558 17,963,171
תמ"ג לנפש (בדולרים)
42,433 12,604
משטר
מונרכיה דמוקרטיה עממית

יחסי כווית–סין הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין מדינת כווית לבין הרפובליקה העממית של סין.

כווית הייתה מדינת המפרץ הערבית הראשונה לכונן יחסים דיפלומטיים עם סין ב-22 במרץ 1971, אך למעשה, היו יחסים בין שתי המדינות עוד לפני כינון היחסים הפורמלי. השייח' המנוח ג'אבר אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח לימים אמיר כווית, ביקר ברפובליקה העממית של סין בשנת 1965 ונפגש שם עם מספר רחב של רמי דרג, הבולט בהם הוא נשיא הרפובליקה העממית של סין, ליו שאוצ'י.

במהלך השנים, יחסי כווית-סין התפתחו בצורה תמידית וחלקה ביותר, על פי משרד החוץ הכוויתי: "שתי המדינות עושות את מירב המאמצים על מנת ליצור שיתוף פעולה שיש לו הישגים פוריים בכל תחומי הדעת והכלכלה האפשריים". על פי המשרד, היחסים של כווית עם סין הם המפותחים ביותר באזור.

כווית תומכת ברפובליקה העממית של סין בסכסוך "הישר-עקום" (Cross-Straight) שלה עם הרפובליקה הסינית והצביעה בעד קבלתה לאו"ם ובעד ירושתה את המושב הקבוע במועצת הביטחון של האו"ם. סין בתגובה תמכה בריבונות כווית כאשר עיראק בהנהגת סאדאם חוסיין ערערה עליה בשנת 1990, ונלחמה יחד עם כוחות הברית במלחמת המפרץ. סין תרמה רבות לשיקום כווית לאחר המלחמה, בעיקר לבתי הזיקוק שבה.

  • כווית מיוצגת בסין בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בבייג'ינג, בירת המדינה. כווית מיוצגת בסין גם בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה שהיא מחזיקה בגואנגג'ואו.[1]
  • סין מיוצגת בכווית בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בכווית סיטי, בירת המדינה.[2]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ Embassy of Kuwait in China
  2. ^ Chinese Embassy in Kuwait, אתר משרד החוץ הסיני