יחסי לאוס–צרפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי לאוס–צרפת
לאוסלאוס צרפתצרפת
France Laos Locator.png
לאוס צרפת
שטחקילומטר רבוע)
236,800 643,801
אוכלוסייה
7,447,396 67,848,156
תמ"ג (במיליוני דולרים)
49,340 2,856,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
6,625 42,094
משטר
דמוקרטיה עממית נשיאותית רפובליקה נשיאותית למחצה

יחסי לאוס–צרפת הם היחסים הדו-צדדיים בין הרפובליקה הדמוקרטית העממית של לאוס לבין הרפובליקה הצרפתית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף המאה ה-18, סיאם השתלטה על החלק שכיום הוא לאוס. בעקבות הפיכת וייטנאם למושבה צרפתית, צרפת החליפה את סיאם והחלה לשלב את לאוס בתוך האימפריה הצרפתית. החוזה הצרפתי-סיאמי של 1907 הגדיר את התחום הנוכחי של לאוס עם תאילנד.

בזמן מלחמת העולם השנייה, כבשה האימפריה היפנית את הודו-סין, שכללה את לאוס. המלך סיסוואנג ונג של לואנג פראבאנג, שוכנע להכריז עצמאות מצרפת ב-1945, קצת לפני כניעתה של יפן. בתחילת 1946, כוחות צרפתיים כבשו מחדש את המדינה והעניקו לה אוטונומיה מוגבלת.

בזמן מלחמת הודו-סין הראשונה בין צרפת לבין התנועה הקומוניסטית בוייטנאם, הנסיך סופהנובונג יסד את ארגון ההתנגדות פאת'ט לאו (אדמות לאוס) שהתחייבה למאבק הקומוניסטי נגד הקולוניאליזם. ללאוס לא הוענקה ריבונות מלאה עד אשר צרפת הפסידה לוייטנאם ובעקבות ועידת ז'נבה לשלום ב-1954 אשר הובילו לעצמאות.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צרפת היא המשקיעה המערבית המובילה בלאוס, וצרפת מעורבת בענף התיירות, ההנדסה והביטוח. מכירת ציוד הובלה מהווה את עיקר היצוא הצרפתי ללאוס, יחד עם האלקטרוניקה; צרפת מייבאת מוצרי לבוש מלאוס. צרפת תומכת בפיתוח הכלכלי של לאוס דרך סוכנות הפיתוח הצרפתי והמימון הציבורי.

יחסי חינוך ותרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאוס קיים בית ספר תיכון צרפתי, והמכון הצרפתי ובית הספר הצרפתי למזרח הרחוק ממוקמים בו. צרפת ולאוס הן חברות מלאות בארגון הבינלאומי של לה פרנקופוני. חלקם של דוברי הצרפתית בלאוס מוערך בכ-3%, ונתון זה נמצא בצמיחה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי לאוס–צרפת בוויקישיתוף