יחסי מולדובה–רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי מולדובה–רוסיה
מולדובהמולדובה רוסיהרוסיה
Moldova Russia Locator.svg
מולדובה רוסיה
שטחקילומטר רבוע)
33,851 17,098,242
אוכלוסייה
3,437,720 142,122,776
תמ"ג (במיליוני דולרים)
23,720 4,016,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
6,900 28,257
משטר
רפובליקה רפובליקה פדרלית נשיאותית

יחסי מולדובה–רוסיה הם היחסים ההדדיים בין הרפובליקה של מולדובה לבין הפדרציה הרוסית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הניצחון הרוסי במלחמה העות'מאנית-רוסית (1806–1812), האימפריה הרוסית סיפחה את בסרביה מהאימפריה העות'מאנית. האזור, אשר במקור היה חלק מנסיכות מולדובה, מהווה את רוב שטחה של מולדובה המודרנית.

בתחילת המאה ה-20, בסרביה השיגה עצמאות קצרה מרוסיה כמו הרפובליקה הדמוקרטית המולדובנית, אולם עד מהרה היא סופחה לממלכת רומניה, עמה היא חולקת את אותה שפה, ומוצא אתני. בשנת 1940 סיפחה ברית המועצות את השטח מחדש, מה שהוביל להקמתה של הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית המולדובנית.

ב-27 באוגוסט 1991 הכריזה מולדובה על עצמאותה וקיבלה הכרה מרוסיה.

לאחר פירוק ברית המועצות, במרץ 1992, שלחה ממשלת מולדובה את צבאה להשתלט על החבל, ובין הצדדים פרצה מלחמת טרנסניסטריה. הכוחות המזוינים של טרנסניסטריה נעזרו במתנדבים אוקראינים ורוסיים אך נשענו בעיקר על יחידות צבא מתוך הארמייה ה-14 הסובייטית (בראשות המפקד הצבאי הרוסי אלכסנדר לבד (Alexander Lebed), שפעל על דעת עצמו) שהוצבה בטרנסניסטריה והורכבה ברובה מחיילים מקומיים[1]. מולדובה לא הצליחה להשתלט על "המחוזות המורדים" והיא פנתה לעזרת הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה בבקשה להצבת כוח צבאי לפיקוח על האזור. ניסיון זה נכשל והמלחמה הסתיימה ביולי 1992, בהסכם הפסקת אש בתיווך נשיא רוסיה בוריס ילצין. בהסכם שהביא לסוף העימות הכירה רוסיה בשלמותה הטריטוריאלית של מולדובה, כולל חבל טרנסניסטריה, והחבל קיבל אוטונומיה מורחבת משלטונות מולדובה. כמו כן הוענקה לטרנסניסטריה הזכות לקבוע את מעמדה במקרה שמולדובה תחליט על איחודה מחדש עם רומניה[2]. באוקטובר 1994 הצבא הרוסי נסוג מטרנסניסטריה עד 1997.

מאז הסכם הפסקת האש נשמר[3]. אך מעמדה הפוליטי של טרנסניסטריה לא נקבע ולמעשה טרנסניסטריה מאז היא מדינה עצמאית, המתפקדת כרפובליקה נשיאותית, בעלת ממשלה ופרלמנט.

בשנת 2003 גובשה טיוטת הסכם בין מולדובה לטרנסניסטריה בתיווך רוסי, שעל פיו תהיה פדרציה בין טרנסניסטריה למולדובה, כאשר מולדובה תהיה בעלת זכויות-רוב בפדרציה אולם לטרנסניסטריה תהיה זכות וטו. בנוסף כלל ההסכם הצבת כוחות רוסיים בשטח טרנסניסטריה. ההסכם נדחה על ידי המולדבים בגלל הפגנות חריפות נגדו מבית, ובעקבות זאת התקררו היחסים בין מולדובה לרוסיה. מאז נסוגו גם שלטונות טרנסניסטריה מטיוטת ההסכם והם דורשים פדרציה על בססי שוויוני[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לפי מקורות רוסיים, הארמייה ה-14 הסובייטית כללה בתוכה חיילים מטרנסניסטריה אשר היוו 51 אחוז מהקצינים ו-79 אחוז מהחיילים בתוך הארמייה. (Edward Ozhiganov, “The Republic of Moldova:Transdniester and the 14th Army)
  2. ^ U.S. Library of Congress - Moldova Table of Contents
  3. ^ באופן כללי הסכם הפסקת האש נשמר, אך ב-14 במרץ 2005 פלשו כוחות מיליציה מטרנסניסטריה אל הכפר וואסיליאווקה הנמצא בתחומה של טרנסניסטריה (מעבר לנהר הדנייסטר) אך בשליטה מולדובנית ונסוגו כעבור מספר ימים. (Moldova Azi - Transnistrian Militia Withdrew Its Posts from Vasilievca)
  4. ^ יובל בן עמיהמדינה הענייה באירופה, באתר הארץ, 28 בספטמבר 2006