יחסי סין–סינגפור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי סין–סינגפור
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין סינגפורסינגפור
סין סינגפור
שטחקילומטר רבוע)
9,596,967.75 719.20
אוכלוסייה
1,454,992,510 5,980,101
תמ"ג (במיליוני דולרים)
17,734,063 396,987
תמ"ג לנפש (בדולרים)
12,188 66,385
משטר
רפובליקה עממית רפובליקה

יחסי סין–סינגפור הם היחסים הדו-צדדיים בין הרפובליקה העממית של סין לרפובליקה של סינגפור.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים בין סין וסינגפור החלו באופן רשמי ב-3 באוקטובר 1990. המשלחות הדיפלומטיות הוקמו בתחילת שנות ה-90 על בסיס התחממות היחסים של מדינות אחרות מ-ASEAN עם סין היבשתית.

סינגפור וסין שומרות על מערכת יחסים קרובה ארוכת שנים, בין השאר בשל ההשפעה של סין הגוברת באזור אסיה פסיפיק. בנוסף, סינגפור מיצבה את עצמה כתומכת איתנה במעורבותה הבונה של סין באזור. המדינה שיתפה פעולה עם חברות ASEAN אחרות וסין כדי לחזק את הביטחון האזורי והמלחמה בטרור, תוך שהיא משתתפת בתרגיל הימי הראשון של הארגון עם סין.

אף על פי שהיחסים בין שתי המדינות נותרו חזקים, היו כמה חילוקי דעות במהלך השנים, כולל עמדתה של סינגפור נגד סין ביחס לסכסוכים טריטוריאליים בים סין הדרומי, והתמיכה של סינגפור במערכת הנוכחות והברית הצבאית של ארצות הברית. למרות המחלוקות, סינגפור ובייג'ינג מאשרות בעקביות את קשרי היחסים הדו-צדדיים הקרובים שלהם, העמקת שיתוף פעולה בתחומים שונים, ובכלל זה הגנה, כלכלה, תרבות וחינוך, כמו גם חגורה אחת, דרך אחת. סינגפור התחייבה גם לתמוך באופן מלא ולקדם את מעמדה של סין ב-ASEAN, תוך ניהול ההבדלים בין המדינה הסינית לארגון.

יחסי סחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסחר הדו-צדדי בין סין לסינגפור התפתח במהירות בשנים האחרונות וסינגפור שמרה על המיקום הבכיר בקרב מדינות ASEAN ביחסיהן עם סין. הפיכתה של סין לכוח כלכלי עיקרי במהלך המאה ה-21 הביאה לעלייה של השקעות זרות ב-Bamboo network, רשת של חברות סיניות בחו"ל הפועלות בשווקים של מזרח אסיה ויוצרות קשרים תרבותיים משותפות.

בשנת 1998, נפח המסחר הסתכם ב-8.154 מיליארד דולר. בשנת 1999 עלה סך הסחר ל-8.56 מיליארד דולר. בשנת 2000 הסכום עלה ל-10.821 מיליארד דולר. בשנת 2009 היקף העסקות הכולל היה 58.4 מיליארד דולר. סינגפור היא שותפת הסחר התשיעית בגודלה בסין, בעוד סין היא שותפת הסחר השלישית בגודלה בסינגפור, והיא כללה 10.1% מסך סחר החוץ של סינגפור בשנת 2019. היצוא של סין לסינגפור הוא טקסטיל, ביגוד, מוצרים חקלאיים, פטרוכימיה, מתכות, ציוד אלקטרומכני, מזון לבעלי חיים, פחם מתכות, משלוחים, ספק מכונות, ציוד תקשורת ורכיבים אלקטרוניים.

חברות כמו CapitaLand ו-Breadtalk ניסו לפלס את דרכן לתוך המשק המקומי של סין, בעוד חברות אחרות, כמו טמסק אחזקות וסינגפור איירליינס, השקיעו בצ'יינה איסטרן איירליינס.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי סין–סינגפור בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]