יחסי צ'אד–צרפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי צ'אד–צרפת
צ'אדצ'אד צרפתצרפת
Chad France Locator.png
צ'אד צרפת
שטחקילומטר רבוע)
1,259,200 547,557
אוכלוסייה
16,425,864 65,273,511
תמ"ג (במיליוני דולרים)
28,620 2,856,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
1,742 43,754
משטר
רפובליקה דמוקרטיה נשיאותית למחצה
שגרירים
היסנה בראהים[1] אוולין דקורפס[2]

יחסי צ'אד–צרפת הם היחסים בין הרפובליקה של צ'אד לבין הרפובליקה הצרפתית. בין השנים 1900 עד 1960 שלטה צרפת בצ'אד, עד שקיבלה המדינה עצמאות. שתי המדינות חברות כיום בארגון המדינות דוברות הצרפתית לה פרנקופוני ובאומות המאוחדות. לצ'אד יש שגרירות בפריז ולצרפת שגרירות בנג'מנה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקופת השלטון הצרפתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת המרוץ לאפריקה כבשו הצרפתים את שטחה של צ'אד בסוף שנות ה-90 של המאה ה-19. באפריל 1900 נלחמה צרפת נגד רב החובל רביח א-זובייר וכוחותיו במטרה להשתלט על השטח ובקרב קוסיירי הצליחה להביס אותם. לאחר מכן השתלטה צרפת על שטחי צ'אד (Territoire du Tchad) וצירפה אותה למושבה הצרפתית של אפריקה המשוונית הצרפתית בשנת 1910.[3]

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 1939 מינו בצרפת את פליקס אבואה כמושל הראשון של צ'אד והמושל השחור הראשון של מושבה צרפתית.[4] כמושל, אבואה העביר את השליטה בצ'אד לידי צרפת החופשית מידי צרפת של וישי. באוקטובר 1940, הגנרל הצרפתי שארל דה גול ביקר בצ'אד ונפגש עם אבואה בנג'מנה.

במהלך מלחמת העולם השנייה השתתפו חיילים מצ'אד בלחימה לשחרור בפריז. בזמן המלחמה הקימה צרפת גם שני גדודים ובהם חיילים מצ'אד.[5]

עצמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1946, זמן לא רב לאחר מלחמת העולם השנייה, אימצה צרפת חוקה חדשה והעניקה אזרחות צרפתית מלאה לתושבי צ'אד ואישרה להקים אספות מקומיות בתוך האיחוד הצרפתי החדש. במרץ 1953 ערך דה גול ביקור נוסף בצ'אד. ב-1958 הצביעו תושבי צ'אד בעד במשאל עם שהעניק להם אוטונומיה גדולה יותר. כתוצאה מכך, התמוסס השלטון הצרפתי במדינה וב-11 באוגוסט 1960 הוענקה לצ'אד עצמאות מצרפת.[3]

לאחר העצמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צרפת הייתה התורמת והמדינה הזרה החשובה ביותר לצ'אד בשלושת העשורים הראשונים שלאחר מתן העצמאות ב-1960. בסוף שנות ה-80 הקשר הכלכלי עדיין היה חזק, וצרפת סיפקה סיוע בפיתוח המדינה בצורת הלוואות ומענקים, אם כי היא כבר לא הייתה הלקוח הגדול ביותר של צ'אד לייצוא חקלאי, אולם עדיין המשיכה לספק סיוע צבאי משמעותי.

צ'אד נשארה חברה בקהילה הפיננסית האפריקאית אשר הצמידה את ערך המטבע שלה לפרנק הצרפתי. למשקיעים פרטיים וממשלתיים צרפתים היה חלק ניכר מהמוסדות התעשייתיים והפיננסיים של צ'אד. בתקופת כהונתו של היסנה אברו הצטמצמה במעט התלות של צ'אד בצרפת.

העמדות הרשמיות של צרפת כלפי צ'אד השתנו מהמדיניות בתקופת שנות ה-70 בהנהגתו של ואלרי ז'יסקר ד'אסטן לזו של עידן פרנסואה מיטראן. יעדים כלכליים, פוליטיים ואסטרטגיים, שהדגישו את השמירה על ההשפעה הצרפתית באפריקה, ניצלו את המשאבים הטבעיים של צ'אד, וחיזקו את מעמדה של אפריקה כנקודת מוצא נגד התפשטות ההשפעה הסובייטית, הוחלפו בעמדות אנטי-קולוניאליסטיות. הבחירות בצרפת ב-1981, הובילו לשינוי המדיניות הצרפתית, לכזו המתנגדת להתערבות באפריקה, בין היתר במטרה להימנע מעימות עם לוב, מדינה חשובה באזור. במטרה למנוע עימות, הגביל מיטראן את הצבא הצרפתי בצ'אד להגנה על האזור שסביב נג'מנה בלבד.

ב-1990 תמכה צרפת, יחד עם לוב וסודאן, בניסיון ההפיכה המוצלח של אידריס דבי, שקיבל את השלטון מידי היסנה אברה.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2008 ציין נשיא צרפת ניקולא סרקוזי כי היחסים בין צרפת לצ'אד, שנוסדו בתקופה בעלת אופי פוליטי שונה, חייבים להשתנות או להסתיים. צרפת ממשיכה לשמור על המעורבות הצבאית שלה בצ'אד ומחזיקה בסיס חיל אוויר וכוחות נוספים במדינה.

ביקורים רשמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2007 ביקר נשיא צרפת ניקולא סרקוזי בצ'אד.[6]

ביולי 2014 ביקר נשיא צרפת דאז פרנסואה הולנד בצ'אד.[7]

סחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2016 הסתכם היקף הסחר בין צ'אד לצרפת בסך כולל של 211 מיליון אירו.[8] הייצוא העיקרי של צ'אד לצרפת הוא מסטיק ערבי ושמן. הייצוא העיקרי הצרפתי לצ'אד כולל: ציוד לרפואה, קמח, דגנים, ציוד אלקטרוני ורכבים.[8] חברות צרפתיות כמו איר פראנס, לה מרידיאן, נובוטל, סוסייטה גנרל ועוד פועלות בצ'אד.

חברות בארגונים בינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שתי המדינות חברות בכמה ארגונים בינלאומיים ובהם האו"ם ולה פרנקופוני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי צ'אד–צרפת בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שגרירות צ'אד בפריז, צרפת, EMBASSYPAGES.COM
  2. ^ שגרירות צרפת בנג'מנה, צ'אד, EMBASSYPAGES.COM
  3. ^ 1 2 הממשל הצרפתי, אנציקלופדיה בריטניקה
  4. ^ פליקס אבואה, Chemins de Memoire
  5. ^ מצגת על צ'אד, שגרירות צ'אד בפריז
  6. ^ חאלד אלרז, דבי וסרקוזי בפגישה בנג'מנה, AFRIK.COM, ‏04-11-2007
  7. ^ ביקור רשמי של נשיא הרפובליקה הצרפתית בצ'אד, שגרירות צרפת בצ'אד (ארכיון)
  8. ^ 1 2 יחסים בילטרליים, דיפלומטיה צרפתית (בצרפתית)