יחסי קנדה–שוודיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי קנדה–שוודיה
קנדהקנדה שוודיהשוודיה
Canada Sweden Locator.png
קנדה שוודיה
שטחקילומטר רבוע)
9,984,670 450,295
אוכלוסייה
35,881,659 10,040,995
תמ"ג (במיליוני דולרים)
1,774,000 518,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
49,440 51,589
משטר
מונרכיה חוקתית פדרלית ודמוקרטיה פרלמנטרית מונרכיה חוקתית

יחסי קנדה–שוודיה הם יחסי החוץ בין קנדה לבין שוודיה. כמייסדים של המועצה הארקטית, מערכת היחסים של המדינות חמה וחיובית. לשתי המדינות מחויבות לשמירה על השלום, לפיתוח האו"ם, לסיוע בפיתוח הדדי, לשמירה על הסביבה, לפיתוח בר קיימא, ולקידום והגנה על זכויות אדם.[1] בנוסף, ישנם יותר מ-300,000 קנדים ממוצא שוודי, מה שהופך באופן בלתי נמנע את היחסים בין המדינות לקרובים עוד יותר.[2] לקנדה יש שגרירות בסטוקהולם וקונסוליות כבוד בגטבורג ומאלמו. לשוודיה יש שגרירות באוטווה וקונסוליות כבוד בקלגרי, אדמונטון, פרדריקטון, הליפקס, מונטריאול, קוויבק סיטי, רג'יינה, טורונטו, ונקובר וויניפג.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שגרירות קנדה בסטוקהולם
שגרירות שוודיה באוטווה

שוודיה הפכה למדינה האירופית הראשונה להצטרף ליוזמה הקנדית "רשת דגמי היער הבינלאומית" ב-2004. החברות הפעילה של שוודיה לגבי שני דגמי יערות הממוקמים בשוודיה הרחיבו את הקשרים בין העמים האבוריג'ינים של קנדה ואת הלאפים של שוודיה.

היקף הסחר בין קנדה ושוודיה הוא קטן, אבל גדל. היצוא של קנדה לשוודיה (המורכב בעיקר מעפרות, מכונות חשמל ומכונות) הסתכם ב-544.7 מיליון דולר ב-2007, בעוד היבוא הקנדי משוודיה הסתכם ב-2.1 מיליארד דולר באותה תקופה. היבוא כלל בעיקר מכונות, מוצרים פרמצבטיים, וכלי רכב.

ב-2007, ההשקעה הקנדית הישירה בשוודיה הגיעה ל-1.3 מיליארד דולר, בעוד ההשקעה השוודית הישירה בקנדה הסתכמה ב-8.5 מיליארד דולר. שוודיה משקיעה כ-4% מהתמ"ג שלה על מחקר ופיתוח, הרמה הגבוהה ביותר ב-OECD, עם מחקר המחולק בין מחקרים מבוססי-אוניברסיטאות לבין מחקרים מבוססי-חברות. המחקר במגזר העסקי עוסק בעיקר בתחבורה, תקשורת ופרמצבטיקה, והוא נשלט על ידי אריקסון. הזדמנויות לשותפויות קנדיות-שוודיות במחקר כוללות ייעור, חומרים מתקדמים, גנומיקהטכנולוגיית מידע, ומחקרים בנושאי קוטב, אטמוספירה, וסביבה.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי קנדה–שוודיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]