יחס גובה-רוחב (תמונה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה, קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
השוואה בין יחסי גובה-רוחב שונים

יחס גובה-רוחב (או לעיתים: יחס רוחב-גובה) של תמונה מתאר את הקשר היחסי (הפרופורציונלי) בין גובה התמונה ובין רוחב התמונה. מקובל לסמן את יחס הגובה-רוחב כשני מספרים, המופרדים זה מזה באמצעות נקודתיים. דוגמה: ביחס הגובה-רוחב: 16:9, מציין המספר 16 את רוחבהּ של התמונה (ציר ), ביחידת מידה כלשהי (לדוגמה: סנטימטר, מטר, אינץ' ועוד), בעוד שהמספר 9 מציין את גובהה (ציר ) - ביחידת מידה כלשהי. יש לציין, כי הקשר בין גובה התמונה ובין רוחבה אינם מציינים מידות כלשהן של התמונה, אלא רק את היחס בין גובהה ובין רוחבהּ. למשל: אם נתונה לנו תמונה ביחס הגובה-רוחב: 16:9, אין הדבר מעיד על כך, שרוחבהּ יהיה בהכרח 16 יחידות מידה, וגובהה בהכרח 9 יחידות מידה. האילוץ היחיד ביחס זה, הוא שרוחב התמונה יהיה גדול פי 1.78 לערך מגובהה, שכן: . על כן, אין זה משנה מהו גודלהּ של התמונה ("קטנה" או "גדולה", במונחים איכותניים)- אלא שמתקיים בה בהכרח יחס גובה-רוחב זה. דוגמה לכך: . כלומר, במקרה זה רוחב התמונה יהיה 24 יחידות מידה, בעוד שגובההּ יהיה 13.5 יחידות מידה, ולא בהכרח 16 יחידות מידה ו-9 יחידות מידה.
יש לציין, כי יחידות המידה, הן של גובה התמונה- והן של רוחבהּ- חייבות להיות זהות. למשל: אם רוחב התמונה נמדד בסנטימטרים- גובההּ יהיה בהכרח גם כן בסנטימטרים (או כל יחידת מידה אחרת: אינץ', מטר, מילימטר וכדומה). בדוגמה שהובאה לעיל, אם נבחר את הסנטימטר כיחידת מידה, נקבל שמידות התמונה תהיינה: רוחב: 24 סנטימטרים, גובה: 13.5 סנטימטרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחס גובה-רוחב בוויקישיתוף