יישובי הכוכבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יישובי הכוכבים הם יישובים שהוקמו בישראל בשנות התשעים לאורך הקו הירוק.

פיתוח ציר הגבעות - "תוכנית שבעת הכוכבים"[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית ציר הגבעות נערכה בשנת 1991 על ידי צוות תכנון בראשותו של המתכנן האזורי נחום דונסקי והוזמנה על ידי משרד הבינוי והשיכון והעומד בראשו אריאל שרון. התוכנית הציעה להקים 12 יישובים חדשים ולהרחיב יישובים קיימים: לפיד, טל עירון, בת חפר, כוכב יאיר, ראש העין, שוהם, מודיעין, צורן, קציר ועוד[1]. מטרת התוכנית הייתה להגדיל את ריכוז האוכלוסייה היהודית לאורך ציר הגבעות ועל ידי כך להביא לשינוי המאזן הדמוגרפי באזור. התוכנית המקורית, שהונהגה בשנות ה-60 כללה שבע ערים גדולות. תוכניתו של שרון משנות ה-90 הגדירה יישובים בעלי גוון כפרי עם אזורי תעשייה מבוזרים.

היישובים שהוקמו הם:

מטרות התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יצירת מסגרת יישובית מסיבית לאורך הקו הירוק שתתפקד כמערכת אזורית כוללת שתשלב יחד אתרי מגורים, תעסוקה, שירותים, תחבורה, ונופש ומערכות תשתית מנחל עירון בצפון ועד לאזור מודיעין בדרום.
 • הקלת העומס מעל המערכת החופית הקיימת מצד שימושי קרקע שונים ומנוגדים לעיתים.
 • שילוב המערכת החדשה של ציר הגבעות במערכת החופית האינטנסיבית הקיימת.
 • קיימת מגמת ביקוש גובר למגורים צמודי קרקע מול היצע מוגבל של שטחים. רבים מבני המעמד הבינוני נאלצו לדלג ליישובים מרוחקים מהעיר כדי להגשים את החלום האמריקאי.
 • לטענת עיתונאים מסוימים, מטרה בלתי רשמית של התוכנית הייתה לטשטש את הקו הירוק על ידי הקמת יישובים יהודיים משני צדדיו ולפעמים אף עליו[2].

ביקורת על התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת עריכת התוכנית נמצאו בהכנה בשטח ציר הגבעות, מספר גדול של תוכניות מפורטות להקמת יישובים חדשים ללא כל תיאום ביניהם. חלקן של תוכניות אלה היו כבר בשלבי ביצוע שונים. כן התוכנית שרתה ראשית מטרות פוליטיות ולאחר מכן, את צורכי הדיור.[3]

העומדים מאחורי תוכניות אלה היו בעלי ממון שחיפשו רווח נדל"ני "חמש דקות מכפר סבא"[דרושה הבהרה]. המדינה נכנעה ללחצים של קבוצות אוכלוסייה שונות ובכך סייעה למעשה לתהליך הפרבור המרוחק ועל ידי כך הגדילה את הפערים החברתיים במדינת ישראל. כמו כן ההשערה שהתושבים נותרו יוממים למקום עבודתם הקודם מתבססת על העובדה כי מאחר שהמרחקים בארץ קצרים יחסית, וזמן הנסיעה אינו רב, אין הכרח לשנות את מקום העבודה. בנוסף, המעבר ליישובי הפרברים המרוחקים בישראל, לא נבע כתוצאה מביזור של מקומות תעסוקה אל יישובי השוליים. ביזור כזה לא התבצע במלואו עד היום.[דרושה הבהרה]

לטענת מבקרי התוכנית, המעבר של קבוצות אוכלוסייה מהמעמד הבינוני-גבוה לפרברים המרוחקים מחריף את תהליך הסגרגציה בחברה הישראלית.[דרוש מקור]

ערכת מימוש הציפיות קשר ישיר לרמת שביעות התושבים מהיישוב ומהאזור, בבדיקה שנעשתה עולה, כי מידת שביעות הרצון של התושבים מביתם החדש בדרך כלל גבוהה. השירותים המסופקים על ידי המדינה לעומת זאת, לוקים בחסר.

 • תושבים רבים התלוננו על חוסר תחבורה ציבורית וציינו כי בשל תדירותה הנמוכה הם אינם משתמשים בה כלל. רמת מוסדות החינוך נמוכה ובמספר יישובים אין אפילו בית ספר יסודי כתוצאה מגודלם הקטן.
 • הקמת יישובי ציר הגבעות קדמה להקמת אזורי התעסוקה, מכאן שהמעבר ליישובים אלה לא נבע משיקולים של ביזור תעסוקה. כתוצאה מכך היקף היוממות למרכז ולערים סמוכות אחרות גבוה מאוד ומתבצע בעיקר ברכב פרטי. מרכזי התעסוקה המובטחים מוקמים לאיטם רק כעת וניתן להבחין במגמה של העתקת מקום העבודה לקרבת היישוב.
 • מרבית משתתפי הסקר היגרו ליישובים מתוך מטרופולין תל אביב, בשל הקרבה הרבה למטרופולין זה, וזאת בהתאם לתאוריות הפרבור וטבעות המטרופולין הקלאסיות שמזהירות בפני היחלשות המרכז.
 • קיים סינון תושבים בהליך קליטתם של מועמדים ליישובים הקהילתיים, והסינון הוא בראש ובראשונה כלכלי אך נושא גם מאפיינים חברתיים. במרבית היישובים אין רצון להגדיל את כמות המשפחות כדי לאפשר להם המשך שליטה על אופי היישוב. עם זאת, בשל המצב הביטחוני, הם תומכים בהוספת אוכלוסייה יהודית לאזור, רק לא אצלם.
 • סביבת ציר הגבעות כוללת בתחומה יישובים הטרוגניים מבחינה חברתית-כלכלית. הפערים החברתיים במרחב הולכים ומתעצמים בעיקר בין עיירות הפיתוח הוותיקות, רמלה, ולוד ליישובים החדשים החסומים בפניהם. הסגרגציה המרחבית מתחזקת.
 • תוכנית המתאר הארצית 35 מתנגדת בפירוש להקמת יישובים אלה ולצורת הבניה צמודת הקרקע בהן, מהתוכנית עולה כי הפריסה של יישובים במרחב לא יעילה ואף מוטעית. מגמה זו גם מקבלת חיזוק בדו"ח מבקר המדינה המתריע מפני בזבוז כספי המדינה מקיומן של רשויות עצמאיות קטנות. המסקנה היא שהפניית המשאבים ליישובים אלה באה על חשבון יישובים חלשים יותר.
 • הקרבה לקו הירוק וליישובי המשולש פגעה ביישובים אלה והורידה מיוקרתם ומאיכות החיים של תושביה, ורובם מגודרים ומוגנים על ידי כוחות צבא גדולים. בעיות פליליות כגנבות רכב לצד בעיות הביטחון פגמו בתחושת ה"פסטורליות". כמו כן, ביישובים הערביים עלו התנגדויות להפקעת האדמות מהם לצורך יישובים ודרכים, והעוינות גדלה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גלית עמיר–וייסמן (2001). "תופעת הפרבור המרוחק בישראל בהדגמה על יישובי ציר הגבעות, סמינר", אוניברסיטת בן-גוריון, המחלקה לגאוגרפיה ופיתוח סביבתי. (זהו מקור עיקרי לכתיבת ערך זה)
 • פרופ' אלישע אפרת (1992). "התכנון והפיתוח של ציר הגבעות", המכון לחקר מדיניות קרקעית ושימושי קרקע, קק"ל.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ public-policy.huji.ac.il › filesPDF תוכנית הכוכבים - בית הספר פדרמן למדיניות ציבורית - האוניברסיטה העברית בירושלים
 2. ^ ורד לוי-ברזילי, בית עם גינה וטנק צמוד, באתר הארץ, 16.10.01
 3. ^ "דוד מילגרום: ממשלות ישראל הקימו יישובים בלי להתחשב בצורכי הדיור". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-22 ביולי 2020.