יניב (משחק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יניב (נהגה במלעיל) הוא משחק קלפים ישראלי, הפופולרי במיוחד בקרב תרמילאים וחיילים.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סברה נפוצה היא שהמשחק הומצא בנפאל, והגיע בעקבות מטיילים ששיחקו והביאו אותו לישראל. מקור שמו של המשחק לא ידוע, אך מספר גרסאות טוענות שהמקור הוא תרמילאי ישראלי בשם "יניב", שטייל עם חברו "אסף" ויחד עמו המציא את המשחק. עם זאת, מטיילים ישראלים רבים טוענים כי הם נתקלו במשחק בארצות שונות ובשמות שונים.[דרוש מקור]

חוקי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

את המשחק משחקים עם 54 קלפים, חבילה מלאה כולל 2 ג'וקרים. המשחק מורכב ממספר סבבים, כאשר ניקוד המשתתפים נרשם בסיום כל סיבוב.[1][2][3] המשחק דורש מינימום של שני שחקנים, אך לרוב משחקים אותו קבוצה של 2 עד 4 שחקנים. עד 8 אנשים יכולים לשחק את המשחק, אך ככל שעולה כמות המשתתפים, קצב המשחק מואט. כאשר ישנם מעל 4 שחקנים, נעשה שימוש בשתי חבילות קלפים. במשחק, לכל קלף מוקצה ערך מספרי, בהתאם לטבלה הבאה:

קלף דירוג מספרי
ג'וקר 0
אס 1
קלף מספרי בהתאם למספר הקלף
קלף פנים (נסיך, מלכה, מלך) 10

מטרת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת המשחק היא לצבור את מספר הנקודות הנמוך ביותר בכל סיבוב ובסופו של דבר, בסיום המשחק.[4]כל סיבוב מסתיים כאשר אחד השחקנים מכריז כי ברשותו "יניב", כלומר נשארו בידיו קלפים בערך של 7 ומטה. לשחקן המנצח לא מתווספות נקודות, ואילו לשאר השחקנים מוסיפים נקודות כערך הקלפים שאותם הם מחזיקים בסופו של הסיבוב.[1]

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת כל סיבוב, מקבל כל שחקן 5 קלפים (בגרסאות מסוימות 6 או 7 קלפים), שאר הקלפים נותרים כקופה. הקלף הראשון בערימה גלוי לעיני כולם כקלף פותח. הסבב מתקדם בין כל השחקנים בכיוון השעון. סיבוב במשחק מסתיים כאשר שחקן בתורו מכריז 'יניב' אם סכום הנקודות של קלפיו קטן או שווה ל-7. כאשר מכריזים יניב, כל השחקנים חושפים את ידיהם, השחקן שמחזיק בידו את הניקוד הנמוך ביותר הוא המנצח. אם סכום קלפיו של השחקן שהכריז 'יניב' הוא הנמוך ביותר, אותו שחקן מנצח בסיבוב. אם יש שחקן אחר שסכום קלפיו קטן לסכום קלפיו של מכריז ה"יניב" הוא מכריז "אסף". מכריז ה"יניב" הפסיד בסיבוב, השחקן עם הסכום הקטן יותר הוא מנצח הסיבוב. אם למספר שחקנים יש ניקוד נמוך או שווה למכריז ה"יניב" אז המנצח הוא בעל הניקוד הנמוך ביותר. כאשר למספר שחקנים ניקוד זהה, כולם מנצחים בסיבוב מלבד למכריז ה"יניב" שנקנס.

כיוון שלשחקן הפותח ישנו יתרון, הוא נקבע באופן אקראי בסיבוב הראשון ובסבבים הבאים, פותח השחקן שזכה בסיבוב הקודם. בכל תור, יכול השחקן לקרוא "יניב" או להחליף את קלפיו: להשליך לפחות קלף אחד מידו ולקחת קלף מהקופה או לקחת את הקלף האחרון מהערימה הגלויה. תחילה ישליך השחקן את הקלף או הקלפים שברצונו להיפטר מהם ורק אז יקח מהקופה או מהערימה. השחקן יכול להשליך יותר מקלף אחד במקרים הבאים:

 • יש לו סדרה עולה של לפחות 3 קלפים באותו הצבע והצורה: לדוגמה: 8, 7, 6. במקרה כזה הוא יכול להשליך את כל הסדרה העולה.
 • יש לו זוג או יותר מאותו קלף, לדוגמה: 9,9 ; 5,5,5 ; 7,7,7,7. במקרה כזה הוא יכול להשליך את הזוג, השלשה או הרביעייה.

בשני המקרים השחקן לוקח מהקופה או מהערימה רק קלף אחד, ובכך מקטין את מספר הקלפים המוחזקים בידיו. כאשר השחקן הקודם זרק סדרה עולה, השחקן הנוכחי יכול להרים מהערימה רק את הקלפים הקיצוניים שזרק (למשל אם נזרקו 7,8,9, ניתן לקחת את ה-7 או את ה-9).

בחלק מגרסאות המשחק קיימת דרך שלישית להקטין את מספר הקלפים כאשר אם שחקן הניח קלף לדוגמה: 7 וקיבל מהקופה 7 נוסף, הוא יכול לשים אותו בלי לקחת קלף נוסף אם השחקן אחריו טרם שיחק.

ניקוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן שניצח בסיבוב (מכריז ה'יניב' או ה'אסף'), אינו מקבל נקודות. שאר השחקנים מקבלים ניקוד כערך היד שהם החזיקו בזמן הכרזת ה'יניב'. אם הוכרז 'אסף' אז מכריז ה'יניב' מקבל ניקוד עונשין על סך 30 נקודות נוסף לניקוד שבידו.

אם שחקן הגיע לניקוד עגול של כפולה של 50 נקודות, לא כולל 50 עצמו (100 150 200) מנכים מניקודו 50 נקודות. מהלך זה יוצר הזדמנות טקטית אך מסוכנת לניצחון על ידי ניסיון להיתפס עם יד גבוהה יחסית בזמן הכרזת 'יניב' של שחקן אחר, על מנת לנסות להגיע לכפולה עגולה של 50 נקודות. דבר נוסף שניתן לעשות הוא לנסות להכריז 'יניב' ולהיות מובס על ידי הכרזת 'אסף' נגדית על מנת להגיע לניקוד עגול של כפולה של 50 נקודות, מהלך הנקרא בחוגים רבים ״ויקטור״.

ניצחון במשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן מספר וריאציות לניצחון:

 • קובעים ערך סף מסוים. כאשר שחקן כלשהו עובר את ערך הסף המשחק מסתיים והמנצח הוא השחקן עם מספר הנקודות הנמוך ביותר.
 • קובעים ערך סף מסוים. כאשר שחקן עובר את ערך הסף הוא יוצא מהמשחק, וממשיכים לשחק עד אשר נשאר רק שחקן אחד והוא המנצח.
 • קובעים משחק מסתיים בשעה מסוימת ומי שהגיע עם מספר הנקודות הנמוך לשעה הזאת הוא המנצח.
 • קובעים מספר כלשהו של סיבובים, למשל 10, ולאחר הסיבוב העשירי, מי שמחזיק במספר הנקודות הנמוך ביותר ניצח.
 • קובעים שהמשחק מסתיים כאשר שיר מסוים מושמע בגלגלצ (שיר ידוע מהפלייליסט) וכשהשיר מושמע השחקן עם מספר הנקודות הנמוך מנצח.

גרסאות למשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר וריאציות מקובלות למשחק:

 • ישנן קהילות שחקנים המכנות את המשחק "פירלו", והוא בעצם כמעט זהה למשחק "יניב". המשחק "פירלו" משוחק על פי ההוראות הללו:
  1. כל קלף ממשפחת המלוכה ערכו שווה ל-10.
  2. אפשר להכריז "פירלו" כאשר יש בידך סכום קלפים אשר נמוך מ-7.
  3. השחקן שניצח במשחקון האחרון יתחיל את המשחק הבא.
  4. בתור שאחד השחקנים "נשרף", דהיינו הכריז פירלו, אך לשחקן אחר היו סכום קלפים נמוך יותר בידו, לשחקן "ששרף" מורידים 10 נקודות, ולשחקן ה"שרוף" מעלים 30 נקודות פלוס סכום הקלפים שהיו בידיו.
  5. שחקן המגיע לתוצאה כוללת של 100 נקודות מורידים לו 20 נקודות וכאשר שחקן מגיע ל-150 או 200 מורידים לו 50 נקודות.
  6. המשחק נגמר כאשר שחקן עובר את ערך הסף הוא יוצא מהמשחק, וממשיכים לשחק עד אשר נשאר רק שחקן אחד והוא המנצח.
 • ישנן קהילות שחקנים נרחבות המכנות את המשחק "פנחס", משחק אשר דומה במהותו למשחק יניב למעט מספר חוקים:
  1. הכרזת "פנחס" אפשרית כאשר סכום הנקודות של קלפי השחקן קטן או שווה ל-11.
  2. לשחקן ה"שובר" ("אסף" במשחק "יניב") אף על פי שניצח את הסיבוב מתווסף ערך הקלפים שבידו, ולו מהסיבה שבמקום להכריז "פנחס" העדיף "לשבת על הגדר" ולא הסתכן.
  3. כאשר ניקוד השחקן מגיע בדיוק לערך שנקבע כסף (ב"פנחס" בדרך כלל 200 נקודות) מפחיתים מניקודו 20 נקודות.
 • יש הנוהגים להתחיל את המשחק עם חלוקה של 6, ואף 7 קלפים לכל משתתף במקום 5.
 • בתחילת המשחק ניתן לקבוע מהו ערך הסף שמתחתיו אפשר להכריז 'יניב'. הערך הרגיל הוא 7 אך יש המשחקים כאשר הערך הוא 10 או 5.
 • אפשר לשחק כאשר מותר להרים רק את הקלף העליון שנזרק לערימה אם נזרקה סידרה, ולהרים כל קלף במקרה שנזרקו מספר קלפים מאותו ערך.
 • יש המשחקים עם 'חוק הג'וקר', לפיו שחקן שהפסיד בסיבוב כאשר הג'וקר אצלו, סופג קנס של 15 נקודות. כך, שחקן שכאשר הוכרז 'יניב' החזיק בידיו שתי חמישיות וג'וקר, סופג 25 נקודות עונשין, ולא עשר.
 • קיים 'חוק ג'וקר' נוסף, הקובע שאם שחקן השתמש בג'וקר כתחליף לקלף חסר בסדרה, כל שחקן שיש באמתחתו את אותו קלף חסר רשאי להשליך אותו ולקחת את הג'וקר, גם מחוץ לתור שלו, כל עוד לא שוחק התור בא. לדוגמה, אם שחקן א' זורק את הרצף נסיך תלתן-ג'וקר-מלך תלתן, ולשחקן ב' יש מלכה תלתן, הוא רשאי להמיר אותה בג'וקר.
 • יש המשחקים כך שלא נדרש להשליך את הקלפים קודם ללקיחה מהקופה או מהערימה. במצב זה ניתן להשתמש בקלף שנלקח על מנת לזרוק את הקלפים הרצויים באותו סיבוב. למשל, אם לשחקן יש שתי שמיניות והוא לוקח שמונה מהקופה, אז בווריאציה זו הוא יוכל לזרוק את שלוש השמיניות.
 • ישנם שחקנים המאפשרים לומר "יניב" גם כאשר סכום הקלפים ביד עולה על 7 (או כל מספר אחר שנקבע). במקרה כזה, השחקן אשר אומר את השם "יניב" יקבל את הסכום אשר בידו, ועוד 30 נקודות העונשין המקובלות. באופן כזה יכול השחקן לקבל נקודות במכוון על מנת להשלים את ניקודו לסכום המזכה אותו בבונוס. כך, לדוגמה, אם ניקודו של שחקן פלוני הוא 61, ובידו קלפים בשווי 9 נק'. אמירת השם "יניב" תוסיף לאותו שחקן 39 נק' (9+30), וכך, תביא אותו ל-100 נק', ולבונוס המיוחל. במקרה כזה, יתר השחקנים יקבלו את סכום הקלפים שבידם, אלא אם כן ישנם שחקנים המחזיקים בידם סכום של 7 ומטה. או אז השחקן אשר סכום קלפיו הוא הנמוך ביותר לא יקבל נקודות. מהלך זה מהווה בעצם הפעלת מצב "אסף" במכוון נגד עצמך, ובנוסף, פעולת "רחלי" מכוונת. הוא מאפשר מרחב אסטרטגי רחב יותר בניצול הבונוסים, ובכך, מוסיף מימד נוסף של עומק למשחק.
 • שימוש ב"קלף חינם" - שחקן שהרים מהחפיסה (לא מהקופה) קלף עם אותו ערך של קלף שזרק באותו תור (או קלף תחתון או עליון בסדרה שהוא זרק) יכול מהר לזרוק גם אותו, בתנאי שהשחקן אחריו עדיין לא זרק קלף, וכך להיפטר מקלף. חוק זה מוסיף עניין ומעודד משחק מהיר, אך יכול לגרום לוויכוחים בנושא מי הספיק לזרוק ראשון. דבר נוסף שהחוק מאפשר זה מצב של אפס קלפים ביד, שחקן שזרק "קלף חינם" ונשאר בלי קלפים יכריז "יניב" בתור הבא שלו אלא אם הוא חושש מ"אסף" של שחקן שמחזיק רק ג'וקר. במקרה כזה הוא יכול לקחת קלף אך לא לדלג על תורו ולהשאר בלי קלפים.
 • יש המשחקים כך שמכריז ה"אסף" יכול לעשות זאת רק לפני שמכריז היניב גילה את קלפיו. ואז מי שקלפיו נמוכים יותר מבין שני אלה ינצח ואילו השני יקנס בסכום קלפיהם של כל השחקנים האחרים (ולא רק ב30 נקודות).
 • כאשר שחקן מכריז על "יניב" כאשר בידו קלף הג'וקר ומנצח בסיבוב הנוכחי, אותו שחקן מפחית 20 נקודות מהניקוד שלו.
 • יש המשחקים כך שכל ניצחון חמישי של שחקן מזכה אותו בהנמכה של 20 נקודות.
 • כאשר בסיום הסיבוב לשחקן מסתבר סכום שאם יחולק ב-2 יתקבל ניקוד שיעזור לשחקן, השחקן יוכל לחלק את הסכום ב-2.

כל שחקן יכול להשתמש במהלך זה פעמיים בכל משחק.

 • בחלק מהקהילות, כאשר מכריזים יניב, כל השחקנים משחקים סיבוב נוסף ורק בסיומו חושפים את ידיהם

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 "Rules of Card Games: Yaniv". www.pagat.com. בדיקה אחרונה ב-24 בנובמבר 2017. 
 2. ^ "Kartenspiel Regeln: Yaniv". www.pagat.com. בדיקה אחרונה ב-23 בפברואר 2018. 
 3. ^ "How To Play Yaniv". www.catsatcards.com. בדיקה אחרונה ב-24 בנובמבר 2017. 
 4. ^ gambiter.com, Yaniv - card game Objective