ינשוף (פו הדב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ינשוף
Owl
ינשוף (פו הדב)
דמותו של ינשוף בסרטי דיסני
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
יוצרים אלן אלכסנדר מילן עריכת הנתון בוויקינתונים
דיבוב האל סמית' (1991-1966)
אנדרה סטויקה (2007-1997)
קרייג פרגסון (החל מ-2011)
דיבוב בשפה העברית יעקב בוך
מידע
גזע ינשוף
מין זכר
מקום מגורים יער ת"ק פרסאות עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
חברים פו הדב
טיגר
ארנב
כריסטופר רובין
איה
חזרזיר
רו
קנגה
פיל נפיל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ינשוףאנגלית: Owl) הוא דמות בדיונית בסדרת ספרי וסרטי פו הדב מאת אלן אלכסנדר מילן. הוא הדמות המבוגרת ביותר והיהירה והדברנית ביותר בסיפורי פו הדב המחשיב את עצמו כמנטור וכמורה של כל הדמויות האחרות. דמותו לא מבוססת על מראה של בובה ממולאת, כך שבאיורי הספרים הוא נראה פחות או יותר כמו ינשוף אמיתי.

ינשוף ורוב חבריו מאמינים שהוא החיה האינטליגנטית ביער, אך במציאות הוא די פזור נפש. לעיתים קרובות הוא מאריך בדיבור, נושא נאומים רבי מלל ועושה שימוש במילים שידידיו לא מבינים. אף על פי שינשוף אוהב להציג את עצמו כבעל ידע, כמו כל הדמויות האחרות, יכולת האיות שלו לא מן המשופרות – הוא כותב את שמו באיות השגוי "Wol". כאשר מגיע אליו פו הדב כדי שיסייע לו לכתוב את ברכת יום ההולדת עבור איה, אומר לו ינשוף שהוא כותב "יום הולדת שמח באהבה מפו" (A very happy birthday with love from Pooh), אך למעשה הוא כותב HIPY PAPY BTHUTHDTH THUTHDA BTHUTHDY. פו, שבעצמו לא יודע קרוא וכתוב, הולך לדרכו שמח וטוב לב עם הברכה שכתב ינשוף והוא מכיר לו תודה על כך. כאשר ארנב (שרמת הקריאה והכתיבה שלו סבירה), מגיע לדון עם ינשוף על פתק שהשאיר להם כריסטופר רובין, אין ביכולתו של ינשוף לקרוא את הפתק. אך במקום להודות בכך, הוא מנתב את השיחה עד שהוא גורם לארנב בעורמה לקרוא את הפתק בקול רם, ובנקודת זמן זו ממשיך ינשוף בהתנהלותו החכמה כביכול כאילו הוא ידע מההתחלה מה כתוב בפתק.

בספרי פו הדב, מתייחס ינשוף לדמויות האחרות בהתנשאות אך באדיבות. הוא עשוי להיות כעסני וניתן להרגיזו בקלות, במיוחד כאשר ידידיו מתעלמים מנאומיו הארוכים או מפריעים לו כאשר הוא נושא אותם. לעיתים הוא מרכיב משקפי קריאה ומשתמש בטפריו כידיים, ולא בכנפיו כמו בסרטי וולט דיסני. הוא מתגורר בבית על עץ. בית זה התמוטט בסערה בפרק השמיני של הספר הבית בקרן פו. בסופו של דבר מגלה איה את מה שהוא חושב שהוא "הבית המושלם החדש עבור ינשוף", מבלי להבין שזה למעשה ביתו של חזרזיר. אף על פי כן, חזרזיר מציע את הבית לינשוף.

בסדרת הסרטים של וולט דיסני, דמותו של ינשוף יותר מתרוננת וידידותית. הוא מדבר במבטא חזק האופייני לדרום אנגליה. הוא נהנה לספר סיפורים על קרובי משפחתו, כולל בן דודו דקסטר, בכל עת שמתרחש משהו שמזכיר לו אותם, אך רבים מסיפוריו הם חסרי תכלית ומגוחכים. בסרט פו הדב ביום סגריר הוא עובר להתגורר כאמור בביתו של חזרזיר, אך אירועים אלו לא זוכים להתייחסות החל מהסרט פו הדב ויום ההולדת של איה. בסדרה חבריי טיגר ופו דמותו לא מופיעה.

דמותו של ינשוף דובבה על ידי האל סמית' בין השנים 1966–1991, על ידי אנדרה סטויקה בין השנים 1997–2007 והחל משנת 2011 הוא מדובב על ידי קרייג פרגסון. בגרסאות העבריות לסרטי פו הדב הוא מדובב על ידי יעקב בוך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ינשוף בוויקישיתוף