יעד סופי (זיכיון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יעד סופי
Final Destination
כרזת הסרט
כרזת הסרט
בימוי ג'יימס וונג עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי גלן מורגן
כריס בנדר
תסריט ג'פרי רדיק, גלן מורגן, ג'יימס וונג עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה ג'יימס קובלנץ עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים דבון סאווה
אלי לרטר
קר סמית'
קריסטן קלוק
שון ויליאם סקוט
מוזיקה שירלי וולקר
צילום רוברט מקלצ'אן
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה New Line Cinema's House of Horror עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה New Line Cinema
הקרנת בכורה 16 במרץ 2000
משך הקרנה 98 דקות
שפת הסרט אנגלית
תקציב 23 מיליון דולר
הכנסות 665,080,639 מיליון דולר
פרסים סרט האימה הטוב ביותר
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

יעד סופיאנגלית: Final Destination) הוא זיכיון מדיה המבוסס על סרט אימה אמריקאי שהופק בשנת 2000 באותו השם. הסרט בוים על ידי ג'יימס וונג על פי תסריט מאת ג'פרי רדיק. הסרט יצא בישראל ב-14 בדצמבר 2000. הצלחתו היחסית של הסרט הובילה לארבעה סרטי המשך. הסרט הופק בתקציב של 23 מיליון דולר, והרוויח כ־112 מיליון דולר.

הסרט עוסק בהשפעת הגורל על חיינו ויכולתו של האדם לבצע פעולות אשר ישנו את מהלך חייו. הסרט גורס בעיקר כי חיינו הם דטרמיניסטים, ועל אף שניתן לפעמים, כבתאונה, לשנות דבר מה - המצב יחזור לתיקונו עד מהרה.

במרץ 2024 החלו לצלם סרט שישי בסדרה, שיקרא "יעד סופי: קווי דם" אשר אמור לצאת לאקרנים במהלך 2025.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – יעד סופי (סרט)

עלילת הסרט הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט עוקב אחר אלכס בראונינג שאמור לצאת לסיור בית ספרי בפריז. בעודו מחכה לעלייה למטוס הוא חווה סדרת אירועים אשר כמו רומזת כי הטיסה תסתיים במוות או שהמטוס יתרסק. לבסוף הוא רואה חיזיון בו זמן קצר לאחר העלייה למטוס, זה מתפוצץ והוא וחבריו מתים. כאשר החיזיון מתחיל להתגשם לנגד עיניו מקים בראונינג מהומה במטוס הממתין להמראה ומצליח לצאת ממנו, תוך כדי "גרירת" חלק מהנוסעים האחרים. אלו בתחילה רוגזים עליו, אך עד מהרה המטוס, אשר המריא בלעדיהם, מתפוצץ.

הסרט ממשיך לעקוב אחר חבורת ניצולי הטיסה ודרך התמודדותם עם הצלתם. חלקם מאשימים את אלכס, אחרים את עצמם ואחרים מתחילים לתהות במופלא מהם. כאשר ניצולים אלו מתחילים למות בזה אחר זה בתאונות שונות, אלכס וחבריו מתחילים לחשוד כי יד הגורל מנסה לתקן את אשר קרה - כלומר, הם היו אמורים למות ומשניצלו - תאונות בלתי סבירות מנסות לתקן את אשר נגרם. אלכס אף מגבש תאוריה, לפיה סדר הישיבה במטוס, אשר הייתה אמורה להיות סדר המוות של הנערים מלכתחילה - מנחה את סדר התאונות.

אלכס וחבריו מנסים להנצל מרדיפת המוות אחריהם, אך רובם מתים בתהליך. לבסוף נותרים, מלבד אלכס, רק קלייר וקרטר. מאחר שאלו הצליחו להימלט כמה פעמים מהמוות לפי הסדר הקבוע שגילה אלכס, הם חושבים עצמם בטוחים. אך כאשר הם מציינים בפריז את יום השנה לתאונת המטוס, מבין אלכס כי הסדר השתנה. מתבהר לו כי יד המוות חוזרת לרדוף את אלו שניצלו, וכמעט נספה בתאונה מוזרה נוספת, אך קרטר מציל אותו. עם זאת, הסרט מסתיים במותו של קרטר עצמו משום שהוא היה "הבא ברשימה".

תאונות הסרט הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאפיין בולט של הסרט הוא אופן התרחשות התאונות השונות הגורמות למותם של ניצולי הטיסה. אלו נגרמים לעיתים תוך צירוף מקרים ותגובות שרשרת אשר מובילות לבסוף למקרי מוות ביזאריים למיניהם. כך למשל, באחת הסצינות אלכס מתבצר בבקתה ומנסה לנטרל כל איום על חייו, אך מעידה לא מתוכננת גורמת הזזת חפצים בזה אחר זה, עד אשר לבסוף אלכס ניצל ברגע האחרון מלהב חכה אשר היה עלול לפגוע בו. התאונות השונות מהוות גורם למתח בסרט ולעיתים רבות נדמה לצופים כי הנה ראינו את אשר עומד להרוג את הדמות, רק כדי לגלות שמדובר בעוד חלק בתגובת השרשרת, שסופה הקטלני מגיע מכיוון לא צפוי. סרט מגיל 18+

רשימת הקורבנות והתאונות:

לארי מונרוי, דאסטין ברוקס, בלייק דרייר, ג'ורג' ווגנר וכריסטה מארש - נמנים בין קורבנות התרסקות טיסה 180.

טוד ווגנר - בזמן שטוד תולה את בגדיו לייבוש, הוא מחליק על מים שדלפו מתוך האסלה ומסתבך עם חוט התלייה. הוא נופל לאמבטיה ולא מסוגל להשתחרר מהחוט אשר נכרך סביב צווארו וחונק אותו.

טרי צ'ייני - אחרי מותו של טוד, הניצולים נפגשים בבית קפה. טרי כועסת על קרטר בגלל יחסו לאלכס, יורדת לכביש בלי להסתכל ואוטובוס דורס אותה.

בילי היצ'קוק - אחרי מותה של טרי, קרטר מגלה שהוא הבא בתור ומתחיל לנסוע בפראות בטענה שהוא שולט בגורלו. הוא עוצר על מסילת רכבת, וכולם מצליחים לצאת מהמכונית חוץ ממנו. אלכס מציל אותו בשנייה האחרונה, אך הרכבת מגיעה וחתיכת מתכת שנשברה מהמכונית של קרטר עפה מהמסילה ועורפת את ראשו של בילי.

ואלרי ליווטון- ואלרי מכינה קפה בביתה, שומעת רעש מוזר ובטעות שופכת את המים הרותחים מהכוס. היא מחליטה לשתות וודקה במקום, ובגלל הפרשי הטמפרטורה הכוס נסדקת. הוודקה נשפכת לאורך ביתה, ולבסוף לתוך המחשב שלה. המסך מתפוצץ, ואחד החלקים חותך את צווארה. היא מנסה לעצור את הדימום ולתפוס במגבת, אך מונחת עליה סכין שנתקעת בגופה. היא עדיין לא מתה, ואלכס מצליח להגיע אליה, אבל כיסא נופל על הסכין ותוקע אותה עמוק יותר בגופה של גברת לוטון. למרות הסיכוי הקטן שתינצל, שביל הוודקה שנשפכה מכוסה נדלק וביתה מתפוצץ.

קרטר הורטון- שנה לאחר שקרטר ניצל ממותו, הוא נוסע לפריז עם אלכס וקלייר ובטוח שהמוות פסח על שלושתם. שורה של אירועים משונים קורים סביבם הגורמים לשלט ניאון ליפול על אלכס. ברגע האחרון קרטר דוחף אותו הצידה, אך נפגע משלט נוסף ונמחץ למוות.

תאונות שנמנעו:

קליר ריברס - ברק פגע בחוטי חשמל בסמוך לביתה של קלייר, והכבל החשוף פוגע במתקן תלייה ובגיגית מים ומאיים לחשמל אותה. היא מצליחה להימלט לתוך הבית, אך הכבל גורם לקצר בכל מכשירי החשמל וביתה נשרף. היא נכנסת לרכב שלה, בו היא מוגנת משום שהצמיגים משמשים לה הארקה. תוך זמן קצר האש מגיעה למכוניתה והיא עומדת להתפוצץ. אלכס תופס בכבל החשמל ומאפשר לה לצאת מהרכב ובכך מסכן את חייו. למזלו הוא מצליח להינצל.

אלכס בראונינג - אלכס ניצל מהגורל שהמוות תכנן לו. וכשהוא מגיע לצרפת יחד עם קלייר וקרטר, שורה של אירועים משונים גורמים לשלט ניאון ענק להתרסק עליו, אך קרטר מציל אותו ברגע האחרון.

צוות שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דבון סאווה - אלכס בראונינג
 • אלי לרטר - קליר ריברס
 • קר סמית' - קרטר הורטון
 • קריסטן קלוק - מיס ואלרי ליווטון
 • שון ויליאם סקוט - בילי היצ'קוק
 • אמנדה דטמר - טרי צ'ייני
 • צ'אד דונלה - טוד ווגנר
 • איי. ג'יי קוק - קימברלי קורמן
 • מייקל לנדס - השוטר תומאס בורק
 • טי. סי קארסון - יוג'ין דיקס
 • ג'ונתן צ'רי - רורי פיטרס
 • קיגן קונור טרייסי - קאט ג'נינגס
 • לינדה בוינד - נורה קרפנטר
 • דייוויד פיקטו - אוון לואיס
 • ג'סטינה מקאדו - איזבלה הדסון
 • ג'יימס קירק - טים קרפנטר

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט זכה בפרס סאטורן כ"סרט האימה הטוב ביותר" וכן בפרס "השחקן הצעיר הטוב ביותר", בו זכה כוכב הסרט, דבון סאווה.

סרטי ההמשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט ההמשך הראשון יצא בשנת 2003, בוים על ידי דייוויד ר. אליס ונכתב על ידי ג'יי. מאקי גרבר ואריק בריס. סרט ההמשך לא יצא לאקרנים בישראל.

עלילת הסרט השני (יעד סופי 2)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – יעד סופי 2

הסרט מתרחש שנה לאחר אסון טיסת 180. בזמן נסיעתם לחופשה בכביש מספר 180, קימברלי קורמן חוזה תאונת דרכים קטלנית בשל נהג משאית שיכור המוביל מטען שלא רתום כהלכה. במטרה למנוע מהנוסעים שאחריה לנסוע על הכביש ולמות, קימברלי חוסמת את המחלף שמוביל לכביש. כאשר התאונה אכן מתממשת, הניצולים נלקחים אל תחנת המשטרה ומתוודעים על סיפור אסון טיסת 180, אך איש מהם אינו מאמין וכל איש הולך לדרכו במטרה להמשיך בחייו. בחלוף הזמן, הניצולים מתחילים למות בזה אחר זה בתאונות מוזרות. בסיועה של קליר ריברס, השורדת היחידה מהסרט הראשון (גם אלכס בראונינג שרד את הסרט הראשון. אבל הוא נהרג כמה חודשים לאחר אירועי הסרט הקודם), ובעזרתו של השוטר תומאס בורק, קימברלי מנסה למנוע מהמוות להגיע אליה ואל חבריה. הסרט מסתיים בכך שהמנגל של משפחת גיבנס התפוצץ וגופו של ברייאן התפרק לחתיכות. אחת מהידיים של ברייאן נופלות לתוך הצלחת של אימו.

תאונות הסרט השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלכס בראונינג - שרד את הסרט הראשון אך נהרג כמה חודשים לאחר סיום הסרט. מותו מוזכר על ידי קלייר אשר מראה תמונה של גופתו. אלכס נהרג כשלבנה נפלה מגג בניין ומחצה את ראשו.

דנו אסטבנס, פרנקי וויטמן ושיינה מקלאנק - נמנים בין קורבנות בתאונה בכביש 180.

אוון לואיס- בהגיעו לביתו, אוון מחמם אוכל במיקרוגל אך לא שם לב שאחת מהאותיות שהיו דבוקות למקרר נפלה לתוך הצלחת. כתוצאה מכך המיקרוגל נדלק ומתפוצץ, מה שמבהיל את אוון וגורם לו להפיל את הטבעת שלו לתוך הכיור. אוון מנסה להגיע לטבעת אך ידו נתקעת. בינתיים, הניצוצות שיוצאים מהמיקרוגל גורמים לשריפה בבית. אוון מצליח להשתחרר ונמלט דרך מדרגות החירום, אך מחליק ונופל מתחת לסולם אשר נופל לתוך עינו הימנית.

טים קרפנטר- לאחר שביקר אצל רופא השיניים שלו, טים רואה קבוצת יונים אשר מעליהם מעבירים משטח זכוכית. כאשר טים רץ ומפחיד את היונים, הן מבהילות את אחד הפועלים שלוחץ בטעות על כפתור אשר מפיל את משטח הזכוכית על טים וגורם למותו.

נורה קרפנטר- כאשר נורה נמצאת במעלית, היא מקבלת שיחת טלפון מתומאס. מתוך בהלה היא מפילה אותו. היא מתכופפת לענות ומוזהרת מ"איש עם קרסים". לאחר מכן, נורה קמה, אך שיערה נתפס מקרס של תותב יד שנושא אדם שעמד איתה במעלית. נורה מתחילה להיבהל ויוצאת מהמעלית, אך דלתות המעלית המקולקלת נסגרות על צווארה. המעלית עולה וראשה נערף.

קאט ג'נינגס- קבוצת הניצולים שנותרה מעורבת בתאונה. במהלך התאונה קאט נתקעת במושב הנהג כי גזע עץ חדר למכונית, נתקע מעל רגליה ומונע ממנה לצאת. כאשר כמאי שנזעק למקום מנסה לנסר את בול העץ, הוא מפעיל בטעות את כרית האוויר אשר דוחפת את ראשה של קאט אל עבר ענף שננעץ מאחורי המושב וראשה של קאט משתפד.

רורי פיטרס- מכונית של צוות חדשות שבאה לסקר את התאונה, עולה על ערימת אבנים אשר שורטת את מכל הדלק, שמתחיל לדלוף. כאשר קאט נהרגת, היא מפילה את הסיגריה שלה על האדמה וזו עפה אל עבר הבנזין, ומציתה אש. האש מגיעה אל עבר מכונית החדשות שמתפוצצת ומעיפה גדר חוטי תיל אל עבר רורי, שמציל את בריאן גיבונס ונהרג בעצמו.

יוג'ין דיקס וקליר ריברס- לאחר התאונה, יוג'ין נפגע ומפונה לבית החולים. בחדרו, החלונות והדלת נסגרים במפתיע, וחוט שמחבר בין בלוני הגז שנמצאים בחדר, משתחרר ומפזר גז ברחבי החדר. מכשיר ההנשמה של יוג'ין מתחיל לנוע לאחור, והתקע של מכונת ההנשמה שמחובר לשקע מאיים לצאת. קליר מגיעה ופותחת את דלת חדרו של יוג'ין, כשבאותו זמן התקע יוצא מהשקע, יוצר ניצוץ, וגורם פיצוץ שהורג את יוג'ין וקליר.

בריאן גיבונס- בריאן והוריו עורכים "על האש" בחצר ביתם, אך כאשר בריאן הולך אל עבר המנגל להוציא את הבשר, המנגל מתפוצץ, מה שגורם לגופו של בריאן להתפוצץ לחתיכות.

סרט ההמשך השני יצא בשנת 2006 (יעד סופי 3), בוים ונכתב על ידי ג'יימס וונג. הסרט דורג לצפייה מעל גיל 17 ומעלה, עקב האלימות הרבה שיש בסרט.

עלילת הסרט השלישי (יעד סופי 3)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – יעד סופי 3

הסרט מתרחש 6 שנים לאחר אסון טיסת 180. וונדי כריסטנסן, נערה צעירה בעלת אינטואיציה מפותחת, העומדת לסיים את לימודיה בתיכון, חוגגת עם חבריה לכיתה בפארק שעשועים. לאחר עליות אין סופיות על מתקנים שונים, החבורה מחליטה לעלות על רכבת הרים בשם "טיסת השטן". בעודם מתכוננים לנסיעה, וונדי חוזה כי היא וכל שאר האנשים שעל הקרון איתה יהרגו בתאונת רכבת הרים מחרידה. בעקבות החיזיון שלה, וונדי מצליחה להוציא מהקרון מספר אנשים. כשהתאונה אכן מתרחשת, חייהם ניצלים ללא ספק, אולם גורלם היה למות, ומשום ששיטו במוות עתידם למות בסדר זהה לזה שהיו צריכים למות בו מלכתחילה, כפי שוונדי ראתה. הדבר היחיד שמסייע לניצולים הוא תמונות שוונדי צילמה מבעוד מועד של כל אחד מהניצולים ובהם רמזים על אופן המוות של כל אחד מהם. הסרט מסתיים כשכל הניצולים פוגשים אחד את השני ברכבת התחתית, שם בעת הנסיעה וונדי חוזה שהרכבת תעשה תאונה, וכולם ימותו מלבדה, שתישאר פצועה על המסילה. כשהחיזיון נגמר בכך שרכבת נוספת מתקרבת לעברה, חבריה מנסים לצאת מהרכבת התחתית אך לא מצליחים והחיזיון מתגשם ככל הנראה.

תאונות הסרט השלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • תומאס בארק וקימברלי קורמן - ניצולי הסרט הקודם. נהרגו על ידי מנסרה ניידת. כך מסתבר שהם השניים שהצליחו לברוח מהמוות במשך תקופה ארוכה, תקופה של חמש שנים. מותם מוזכר בכתבה בעיתון שוונדי קוראת. מותם מעולם לא אושר כיוון שהוא מופיע רק בסוף האלטרנטיבי של הסרט השלישי, כך שייתכן שהם עדיין בחיים.
 • ג'ייסון וויז וקארי דרייר - נמנים בין קורבנות תאונת רכבת ההרים.
 • אשלי פריונד ואשלין האלפרין - אשלי ואשלין ישבו יחד ברכבת ולכן גם מתו יחד. הן הלכו להשתזף במכון יופי אך אשלי לא שמעה להוראות המנהל והכניסה שתייה לחדר השיזוף. אחרי שנכנסו לחדר, הן העלו את טמפרטורת החדר מעל לטמפרטורה המומלצת. כתוצאה מכך, השתייה שהכניסו לחדר מטפטפת על תאי השיזוף ויוצרת קצר, אשר גורם לטמפרטורה בתאים לעלות לרמה מסוכנת עד שהנורות עצמן מתפוצצות. אשלי ואשלין לא יכלו לצאת מהתאים, כי כשתלו את מעיליהן על הקולב המשקל הרב גרם לו ליפול על מדף רופף והמדף התנתק מהקיר ונתקע בין שני התאים, ובכך מנע מהן לצאת, ושתיהן נשרפו בעודן בחיים.
 • פרנקי צ'יקס - לאחר לוויתן של אשלי ואשלין, וונדי וקווין עוצרים להזמין אוכל בדוכן מזון מהיר כשרכבים מקיפים אותם מקדימה ומאחורה. לפתע משאית מתחילה להתדרדר במורד הכביש אך האנשים שבמכונית מאחורה לא שמים לב אליה. באותו זמן, משאית אחרת חונה לידם קרוב מדי ובכך אין באפשרותם לברוח. בצעד נואש קווין מנפץ את השמשה הקדמית, ובכך הם מצליחים להימלט, אך מעוצמת פגיעת המשאית המנוע של רכבם עף אל עבר ראשו של הנהג מקדימה. לפי התליון שעף ממנו, וונדי וקווין מזהים שזה פרנקי.
 • לואיס רומאו - לאחר מותו של פרנקי, וונדי וקווין הולכים להזהיר את לואיס שהוא הבא בתור למות, אך הוא לא מאמין להם. בזמן אימון של הקבוצה, אחד מחברי הקבוצה נפגע בעינו מציפורן של פסל של דוב, וגורם לשתי חרבות ליפול על לואיס. החרבות לא הורגות את לואיס, אך חותכות את הרצועות של המשקולות שלו, וכשלואיס מרים שוב את המשקולות הן מוחצות את ראשו.
 • ארין אולמר - ארין הייתה אמורה למות יחד עם איאן מכיוון שישבו יחד ברכבת, אך המוות של איאן נמנע על ידי וונדי וקווין. בחנות לחומרי בניין, בה עובדים איאן וארין מתחילה תגובת שרשרת בה מוצרים נופלים זה על זה עד להפעלה של מלגזה המתנגשת באחד המדפים ומפילה קורות עץ מחודדות על וונדי, קווין, איאן וארין. וונדי וקווין מצליחים להציל את איאן, אך ארין נופלת אחורה במטרה להתחמק מהקורות ונתקלת באקדח מסמרים שחברה - איאן בנה על מנת להרוג יונים. האקדח מופעל ויורה מסמרים לתוך ראשה, ובכך הורג אותה.
 • פרי מאלינוסקי - וונדי ראתה באחת התמונות את הצמיד שהעניקה לה סבתה והבינה שגם אחותה ג'ולי הייתה על הרכבת. ג'ולי כימעט נהרגה בגלל סוס בפניאקה אך קווין מציל אותה ברגע האחרון. ג'ולי לא הספיקה לספר לוונדי מי ישב לידה ברכבת בגלל הסטרס ואחת מחברותיה של ג'ולי - פרי מאלינוסקי משתפדת מעמוד דגל.
 • איאן מקינלי- שבור ממותה של ארין, איאן מאשים את וונדי במותה ומאיים להרוג אותה. שורה של זיקוקי דינור נורות לעברו ומפספסות אותו, אך פוגעות בשלט ענק שמוחץ אותו.
 • ג'ולי כריסטנסן, קווין פישר, בלוד, שון, לורה ו- וונדי - חצי שנה לאחר האירועים, שלושת הניצולים האחרונים נפגשים במקרה ברכבת תחתית יחד עם חבריה של וונדי ללימודים בקולג' (בלוד, שון ולורה אשר אינם חלק מתקרית רכבת ההרים), בה מופיעים סימנים המייצגים את כל התאונות שקו כמו פרסומת למיטות שיזוף, פרסומת למכון כושר, שלט שעליו כתוב "אתה לא יכול לברוח מהמוות" ואפילו את המספר 180. וונדי חוזה שחטיף שנזרק על פסי הרכבת ימשוך עכבר שישנה את כיוון הרכבת וישבש את תפקודה, דבר שיגרום לתאונה בה ימותו בלוד, שון, לורה, ג'לי וקווין ואילו וונדי תשרוד אך תדרס על ידי רכבת אחרת. וונדי מזהירה את קווין ואת ג'ולי והם מנסים לעצור את הרכבת בלא ידיעה לגבי גורלם. גורלם של השלושה נתון לוויכוח על ידי הצופים. חלקם אומרים שהם כנראה עצרו את הנסיעה וכך הם ניצלו. אך יותר הגיוני שהם מתו מפני שזו הזדמנות טובה בשביל המוות להרוג את שלושת הניצולים האחרונים שהם נמצאים באותו מקום באותו זמן. לכן האפשרות השנייה יותר הגיונית.

עלילת הסרט הרביעי (יעד סופי 4)[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט ההמשך השלישי יצא בשנת 2009 (יעד סופי 4) בגרפיקת תלת-ממד, בוים על ידי דייוויד ר. אליס ונכתב על ידי אריק ברס. יעד סופי 4 נקרא "היעד הסופי" מכוון שהמפיקים חשבו שהוא יהיה הסרט האחרון שיוציאו.

בעודו צופה במירוץ מכוניות ב"אצטדיון מקינלי", לניק אובאנון יש חיזיון על תאונת מכוניות הגורמת להתרסקות מכוניות בוערות אל עבר הקהל, קריסת האצטדיון ומחיצתם של הצופים. מתוך פאניקה, ניק מצליח לשכנע את חברתו לורי מיליגאן, ואת חבריהם האנט ויינורסקי וג'נט קנינגהאם לעזוב. לצד הארבעה, עוד קבוצת אנשים יוצאת מהאצטדיון, כועסים על ניק על שהרס להם את הצפייה במירוץ. איש ביטחון בשם ג'ורג' לאנטר מנסה להפריד בין האנשים כאשר הם מתחילים לריב, בדיוק כאשר חזיונו של ניק מתממש. לאחר טקס אזכרה ב"אצטדיון מקינלי", שניים מהצופים שעקבו אחרי ניק וחבריו מחוץ לאצטדיון - קרטר דניאלס וסמנתה ליין, נהרגים באכזריות בתאונות משונות בנוסף, המיקום בו ישבו החברים היה ביציע 180 במגרש המרוצים (דומה לטיסת 180, כביש 180 ותאונת הרכבת הסרט הקודם בתחנה 180).

לאחר ששמעו על מותם של קרטר וסמנתה בחדשות, ניק ולורי מתחילים לחקור ומגלים על האסונות שהתרחשו בשלושת הסרטים הקודמים (הפיצוץ בטיסה 180, תאונת הדרכים בכביש מספר 180 והתרסקות רכבת ההרים במקינלי, פנסילבניה) ומגלים שהניצולים (שניצלו על ידי החזיונות) החלו למות בשורה של תאונות לא סבירות כמה זמן לאחר מכן. בזמן שהאנט וג'נט מסרבים להאמין להם, ניק ולורי מצליחים לשכנע את ג'ורג' שהמוות בעקבותיהם והשלישייה מתחילה לנסות לשכנע את שאר הניצולים, למרות שלא הצליחו להציל אף אחד חוץ מג'נט, שכמעט טבעה במתקן לשטיפת מכוניות. הניצולים הבאים למות הם: אנדי קווזר, האנט וג'ונתן גרוב.

ג'ורג' נהרג כשלניק יש חיזיון נוסף המראה לו שלורי וג'נט ימותו בזמן שהן צופות בסרט בקולנוע שבקניון, לאחר פיצוץ בחדר שליד הקולנוע. ניק ממהר להגיע אליהן, בזמן שלורי מרגישה שהסכנה עוד לא עברה. ברגע שניק מגיע, הוא ולורי מנסים לשכנע את ג'נט לעזוב, אך אינם מצליחים, וג'נט נהרגת בפיצוץ בעוד לורי נמחצת במנגנון הדרגנוע של הקניון. לאחר מכן ניק מגלה שהאירוע עוד לא קרה, והוא מצליח להציל את חברותיו על ידי כיבוי השריפה שתגרום לפיצוץ.

שבועיים לאחר מכן, השלישייה, במחשבה שהצליחו לסכל את תוכניותיו של המוות, חוגגים את ניצחונם בבית קפה. ניק מבחין שלפיגום שמחוץ לבית הקפה יש רגל רפויה, ואומר לעובד בנייה שיתקן זאת. ברגע שהוא בפנים, ניק מבחין בסימנים ואותות מסביבו, ומבין שהמוות עוד בעקבותיהם. ברגע שניק מבין זאת, הפיגום נופל, ובמטרה להתחמק מפגיעה, משאית סוטה מדרכה ומתנגשת בבית הקפה והורגת את ג'נט, לורי וניק.

תאונות הסרט הרביעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

נדיה מונרוי - לאחר שיצאו ממסלול המרוצים גלגל ממכונית מרוץ עף לעבר נדיה ומוחץ את ראשה.

קרטר דניאלס - קרטר, שבור ממות אשתו (אשר נהרגה באצטדיון) רצה לנקום בג'ורג - המאבטח שחסם את הדרך. שורה של התרחשויות בלתי מובנות גורמת לכך שקרטר נגרר על ידי כבל הגרירה של מכוניתו. אנרגיית החיכוך מציתה ניצוץ ששורף את הדלק ומפוצץ את המכונית.

אנדי קווזר - כאשר אנדי נמצא במוסך, החבורה פוגשת אותו ומזהירה אותו שהוא נמצא בסכנה. שורה של התרחשויות גורמת לרכב להתגלגל עד אנדי אך הוא ניצל. כמה שניות אחר כך מכל גז עף על אנדי ומועך אותו על הגדר.

סמנתה ליין - סמנתה הלכה למספרה לעשות מניקור ופדיקור עם ילדיה. הילדים זורקים אבן למדשאה שם נמצא איש עם מכסחת דשא גדולה. שורה של התרחשויות מוזרות גורמת להפלת מאוורר שרק מבהיל את סמנתה והיא ניצלת. סמנתה עוזבה את הבניין ומכסחת הדשא של הפועל נוגעת באבן ומעיפה אותה לתוך עינה של סמנתה.

ג'ונתן גרוב - בעודו בבית חולים שורה של התרחשויות גורמת לכך שהאמבטיה שנמצאת קומה למעלה להתרסק עליו.

האנט ווינורסקי - בעוד האנט נמצא בבריכה לניק יש חיזיון נוסף המראה כיצד האנט וג'נט ימותו. ניק מתקשר להאנט כדי לבשר לו על החיזיון אך הטלפון של האנט נספג מים בגלל ילד עם רובה מים. כאשר האנט לוקח לילד את רובה המים הוא מניח אותו ליד כפתור הניקוז של הבריכה. הרובה נופל ולוחץ על הכפתור. כאשר האנט ישב ושיחק במטבע המזל שלו כדור גולף נוחת עליו, מבהיל את האנט ומפיל את המטבע לתוך הבריכה. האנט שחה בעקבות המטבע אך נתקע בחור הניקוז. האנט אינו מצליח להשתחרר וחלקי גופו נשאבים עקב לחץ המשאבה הגבוה.

ג'ורג לאנטר - כאשר ג'ורג חוצה את הכביש אמבולנס מוחץ אותו למוות.

ג'נט קנינגהאם, ניק אובנון ולורי מייגן - ניק מבחין שלפיגום שמחוץ לבית הקפה יש רגל רפויה, ואומר לעובד בנייה שיתקן זאת. ברגע שהוא בפנים, ניק מבחין בסימנים ואותות מסביבו, ומבין שהמוות עוד בעקבותיהם. ברגע שניק מבין זאת, הפיגום נופל, ובמטרה להתחמק מפגיעה, משאית סוטה מדרכה ומתנגשת בבית הקפה והורגת את ג'נט, ניק ולורי.

תאונות שנמנעו

ג'נט קנינגהאם- כאשר ג'נט לוקחת את רכבה לשטיפת מכוניות, היא לא מורידה את האנטנה מהרכב כנדרש. כתוצאה מכך נוצר קצר הגורם למכונית לעצור (בתוך מתקן השטיפה). מעל הרכב התפוצץ צינור מים ובעקבות תקלה ברכב, גג המכונית נפתח חלקית מה שגורם למים להיכנס לתוך המכונית. ג'נט מצליחה להוציא את ראשה מגג הרכב וברגע שזה קורה, הרכב חוזר לתנועה וניצבת מולה סכנה חדשה כאשר מתקן שטיפה מאיים על חייה. לורי, ברגע האחרון, מצליחה להזיז את הרכב אחורנית ובכך מצילה את חייה של ג'נט.

עלילת הסרט החמישי (יעד סופי 5)[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט ההמשך הרביעי יצא בשנת 2011 (יעד סופי 5), וכמו יעד סופי 4, הוקרן בגרפיקת תלת-ממד. בוים על ידי סטיבן קואל ונכתב על ידי אריק הייסר.

סם לוטון נוסע עם חבריו לעבודה לסוף שבוע עסקי, וחוזה שהגשר עליו נוסע האוטובוס שלהם יתמוטט, והוא וכל חבריו, חוץ מחברתו לשעבר, מולי, ימותו (בדרך לזירת התאונה, סם מבחין ברכב המוביל בולי עץ, המזכיר את הרכב שגרם לתאונה בכביש 180 בסרט השני) . הוא מצליח לגרור איתו כמה מחבריו לעבודה, והם ניצלים. לאחר התאונה, הניצולים מתחילים למות אחד אחרי השני. הם מבינים שכדי לשרוד, הם צריכים להרוג אחרים, ובכך "לקחת" מהם את החיים. לקראת סוף הסרט, מתברר כי מקרה זה קרה לפני אסון טיסה 180.

תאונות הסרט החמישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קנדיס הופר - קנדיס הולכת עם פיטר, החבר שלה, לאימון התעמלות קרקע. היא נלחצת, מאחר שזה אימון שלפני תחרות, אך פיטר מעודד אותה. בגלל שהיא בעלת אמונות תפלות, היא מסובבת גומיות סביב ידיה, אך אחת מהגומיות נקרעת. שורה של אירועים גורמת לבורג ליפול מאחד המזגנים על הקורה עליה קנדיס מתאמנת, ולטפטוף מים על חוט חשמל, אך היא מפספסת אותם. אך כאשר היא מתאמנת על מקבילים מדורגים, מתעמלת אחרת שעולה על הקורה דורכת על הבורג, נופלת על קערה של אבקה שנכנסת לעיניה של קנדיס, ובכך גורמת לגופה לנחות על הרצפה ולהתרסק למוות.

אייזק פאלמר - אייזק מקבל שובר לטיפול בספא, בו הוא מקבל דיקור סיני (עיסוי מחטים). שורה של אירועים גורמת להצתה בחדר בו אייזק שוכב, וגורמת לו ליפול על המחטים. בעודו בחיים, הוא בורח מהאש שמתפשטת בחדר, ומרוב פחד, מטיל את מימיו, אך למרות שהאש נכבית, ראשו נמחץ כאשר נופל עליו פסל של בודהה.

רוי קרלסון - היה אמור להיות תורו של ניית'ן למות. כאשר הוא בודק דוחות נוכחות, הוא רואה את הדוח של רוי, בו הוא מקלל אותו. הוא מתחיל לריב עם רוי, בעוד הוא מבחין כי קרס גרירה עומד ליפול עליו. הוא מנסה להזהיר את רוי, אך זה לא מקשיב לו, ומת כאשר הקרס נופל לידו ומשפד את ראשו. מאחר שרוי מת במקום ניית'ן, זה בעצם אומר שהוא קיבל את חייו של רוי.

דניס לפמן - שורה של אירועים גורמת למפתח ברגים לעוף אל ראשו.

אוליביה קאסל - אוליביה מחליטה ללכת לניתוח הסרת משקפיים בלייזר. כאשר הרופא מתחיל בטיפול, הוא יוצא מהחדר ומשאיר את אוליביה לבדה, שמרוב לחץ, מוציאה עין לדובי שהיא מחזיקה. לפני כניסתה לחדר הניתוח שותה אוליביה כוס מים. הכוס עם המים נופלת על שקע חשוף וגורמת לקצר בחשמל, ומעלה את רמת החוזקה של הלייזר. אוליביה מפילה בטעות שלט, וגורמת לליזר לפעול, ולשרוף את עינה ואת ידה. סאם והרופא נכנסים לחדר טיפול, כאשר אוליביה משתחררת מכיסא הטיפול, בעוד עינה מדממת. אוליביה נכנסת לפאניקה, דורכת על העין של הדובי, ונופלת דרך החלון על מכונית ומתה, בעוד עינה מתגלגלת לכביש ונדרסת על ידי משאית.

פיטר פריידקין - מדוכא ממות חברתו, הוא בא למסעדה בה סם עובד, כאשר הוא מכין למולי ארוחה ומספר כי הם יטוסו לפריז. פיטר מנסה להרוג את מולי, בגלל שסם מגלה לו שבחיזיון היא נשארה בחיים. בדיוק כשמולי חושבת שפיטר יהרוג אותה, הבלש ג'ים בלוק, שחקר את התאונה, מופיע, ונרצח על ידי פיטר, שבעצם "לקח" לו את החיים. פיטר מנסה להרוג את מולי אך נרצח על ידי סם.

סם לוטון ומולי הרפר - סם ומולי טסים לפריז, על טיסה 180. בסצנה זו, אנו מגלים לראשונה, כי המוות בסרט הראשון בסדרה לא היה המקרה הראשון, וכי התמוטטות הגשר קרתה עוד לפניו. שני נערים (אלכס בראונינג וקרטר הורטון מהסרט הראשון) רבים, ויורדים מהמטוס. כאשר אחד הנוסעים שואל את אחת הדיילות על מה הם רבו, היא עונה לו כי אחד מהם טען שהיה לו חיזיון. סם נלחץ, וכאשר המטוס ממריא, אחד המנועים מתפוצץ. המטוס מתחיל להתפרק, ומולי עפה, בעוד סם נשאר במטוס, ונשרף בעודו בחיים.

ניית'ן סירס - לאחר שלקח ממנו את החיים, ניית'ן מגלה בפאב כי רוי חלה במחלה קשה, וגם עתידו יהיה למות. שנייה לאחר מכן, חלק של המטוס מטיסת 180 שהתרסק נופל ומנפץ את התקרה מתחתיה יושב ניית'ן, והסרט מסתיים כאשר ידו הכרותה עפה אל עבר המסך.

רשימת הסרטים שבסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יעד סופי 1 (2000)
 • יעד סופי 2 (2003)
 • יעד סופי 3 (2006)
 • יעד סופי 4 (2009)
 • יעד סופי 5 (2011)
 • יעד סופי 6 (2025)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יעד סופי בוויקישיתוף
 • "יעד סופי", באתר AllMovie (באנגלית)