יעקב אלעזר כהנא שפירא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יעקב אלעזר כהנא שפירא
הרב יעקב שפירא בהכנסת ספר תורה
תאריך לידה י"ז בטבת ה'תשי"א (בן 66)
מקום לידה ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות ציונות דתית
תחומי עיסוק תלמוד
תפקידים נוספים ראש ישיבת מרכז הרב,
חבר מועצת הרבנות הראשית
רבותיו הרב צבי יהודה הכהן קוק,
הרב אברהם שפירא (אביו),
הרב שלום נתן רענן (דודו)
הרב שאול ישראלי
חיבוריו ראה להלן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרב יעקב אלעזר כהנא שפירא (נולד בי"ז בטבת ה'תשי"א, 26 בדצמבר 1950) הוא ראש ישיבת מרכז הרב בירושלים וחבר מועצת הרבנות הראשית.

הרב שפירא בהקפות שניות בבית הרב קוק
יחד עם נפתלי בנט ביום ירושלים בישיבת מרכז הרב 2015

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בירושלים לרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, לימים ראש ישיבת מרכז הרב והרב הראשי לישראל ולרבנית פנינה פרל, אחותו של הרב שלום נתן רענן, חתנו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק. נקרא על שם סבו, הרב יעקב אלעזר הירשוביץ. הסנדק בברית שלו היה הרצי"ה קוק. הוא אחיו התאום של שמואל, מנהל ישיבת מרכז הרב. אחיו הגדול, בן ציון, הוא ראש מכון הרצי"ה, שהרב יעקב הוא נשיאו. הרב הוא דור שביעי בירושלים[1].

למד בתלמודי תורה 'יבנה' ו'שילה' בירושלים. לאחר מכן במחזור הראשון של ישיבת ירושלים לצעירים משנת תשכ"ד -תשכ"ז, בין היתר אצל הרב יעקב פילבר והרב יהושע רוזן. לאחר מכן בשנת תשכ"ח החל ללמוד בישיבת מרכז הרב, שבה כיהן אביו כאחד ממגידי השיעור הכללי. למד שנים חברותא יחד עם הרב יהושע מגנס ובימי שישי יחד עם הרב שאול ישראלי. הוסמך לרבנות על ידי אביו ועל ידי הרב שאול ישראלי.

בשנת תשמ"ג אביו מינה אותו כר"מ בישיבה ועד שנת תשנ"ג עיקר עיסוקו היה סיוע לאביו בניהול ענייני הרבנות הראשית והישיבה. בשנת תשס"ד מונה למגיד שיעור כללי. לאחר פטירת אביו, בט"ו בתשרי ה'תשס"ח, התמנה לפי צוואתו כראש הישיבה. בשנתו הראשונה כראש ישיבה אירע הפיגוע בישיבת מרכז הרב, שבו נרצחו שמונה תלמידים, רובם מהישיבה לצעירים.

במסגרת תפקידו כראש הישיבה הוא מעביר שיעור כללי בתלמוד. הוא מלמד במוצאי שבתות בבית הוריו שיעור בקצות החושן, כהמשך לשיעור שנוסד על ידי אביו. הוא מלמד בביתו שיעורים בספרי יסוד באמונה לתלמידי שנה ב' ושנה ג', ושיעור בפרשת השבוע בליל שבת המיועד בעיקר לשיעור ד'. מראשית כהונתו כראש הישיבה, שיעורו בפרשת שבוע לתלמידי שנה א' נערך ומחולק בערב שבת בבית המדרש ומופץ בדוא"ל.

בנוסף להיותו ראש הישיבה, הוא משמש כר"מ של שנה ד' בישיבה, ובמסגרת זו הוא מעביר מדי שבוע שני שיעורי עיון בגמרא.

בבחירות שנערכו בכ"ג באלול תשס"ח (23 בספטמבר 2008) נבחר למועצת הרבנות הראשית, במקום הראשון מבין המועמדים האשכנזים[2], והוא משמש בה כיו"ר ועדת חינוך. הרב שפירא הוא חבר באיחוד הרבנים למען ארץ ישראל. בעבר הגיש פינה שבועית על פרשת השבוע ברשת מורשת. כיום מגיש פינה זו בכאן מורשת. משמש כחבר בוועדת השיפוט של תחרות החיבורים התורניים לבני הציונות הדתית של מפעל הפיס[3].

הרב שפירא התמודד בשנת 2013 על תפקיד הרב הראשי לישראל[4], אך הוא לא נבחר לתפקיד, אלא הרב דוד לאו. באוקטובר 2014 הגיש הרב שפירא את מועמדותו לתפקיד רבה הראשי של ירושלים, אך פרש מן המירוץ ביום הבחירות.

נשוי לרעיה לבית ספיר, ולהם שני בנים ושלוש בנות. בתו אביטל נשואה לרב אברהם ישראל סילבצקי, המשמש בישיבה כר"מ של שנה ב'. בת נוספת נשואה לרב אפרים ולץ המשמש כר"מ בישיבת ברכת משה במעלה אדומים. מתגורר בירושלים, בסמוך לישיבה.

עם הרב זלמן מלמד בחדר האוכל של ישיבת מרכז הרב

חיבוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתלמידיו הבולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הקודם:
הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא
ראש ישיבת מרכז הרב
ה'תשס"ח - נוכחי
הבא:
-