יעקב וינרוט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יעקב וינרוט
אין תמונה חופשית
נולד 1947 (בן 70 בערך)
מקום לידה אנסבך, גרמניה גרמניהגרמניה
עלה לישראל 1949
בוגר אוניברסיטת תל אביב
השתייכות משרד ד"ר י. וינרוט ושות'
תפקידים בולטים ייצוג בנימין נתניהו, עזר ויצמן, אביגדור ליברמן, רפאל איתן, מאיר שטרית, יעקב גנות, יאיר יצחקי, יצחק מוריץ, סאלח טריף, נאשמי המחתרת היהודית ועוד
פעילויות נוספות חבר בוועדת טל ובוועדת עברי.
פרסים והוקרה מלגת אלון[דרוש מקור], פרס קגן-כהנא.

יעקב וינרוט (נולד בשנת 1947) הוא עורך דין חרדי ישראלי העוסק בעיקר בליטיגציה. הוא בעלים ומנכ"ל של משרד עורכי הדין "י. וינרוט ושות'".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

וינרוט נולד ב-1947 באנסבך שבגרמניה להורים יוצאי פולין. בשנת 1949, בהיותו בן שנתיים, עלה עם משפחתו לישראל והיא התיישבה בנתניה. בנערותו למד בישיבת היישוב החדש בתל אביב, ובגיל 18, כשסיים את לימודיו בישיבה, המשיך ללמוד בישיבת פוניבז' בבני ברק, ולאחר מכן המשיך ללמוד בישיבת מיר בירושלים. הוא הוסמך לרבנות על ידי ראשי ישיבת פוניבז', הרב שמואל רוזובסקי והרב דוד פוברסקי, וכן על ידי הרב בצלאל ז'ולטי, רבה הראשי של ירושלים. לאחר מכן שירת בנח"ל בשירות סדיר, ובמילואים שירת בפרקליטות הצבאית.

למד בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, וקיבל בה תואר ראשון בהצטיינות יתרה ב-1972, תואר שני בהצטיינות יתרה ב-1974 ותואר דוקטור ב-1981. עבודת הדוקטורט שכתב בנושא "דין המורדת" עסקה בין היתר בהפעלת מנגנונים יצירתיים של כפיית גט שלא יהפכו את הגט לגט מעושה וממילא פסול. ההצעה לחוק שבסוף עבודת הדוקטורט, הפכה לחוק בכנסת: חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין) התשנ"ה-1995. החוק, שהתקבל על דעתם של פוסקי הלכה, שיפר את מצבן של עגונות וזכה לכינוי "חוק וינרוט". עבודת הדוקטורט נכתבה על בסיס טיעון של וינרוט בבית הדין הרבני הגדול לערעורים, ולשם כתיבתה זנח וינרוט עבודת דוקטורט אחרת, אותה עמד לסיים, בדיני חברות.

בשנת 1972 הקים משרד עורכי דין שבו הוא פעיל עד היום. מ-1974 הוא משמש כמרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, והוא אף הרצה בבית הספר לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב.

וינרוט הוא ליטיגטור בתחומי צווארון לבן ובתחום הליטיגציה האזרחית. ייצג רבים מהצמרת הפוליטית מכל גוני הקשת. ייצג את ראש הממשלה בנימין נתניהו ב"פרשת בר-און חברון", ב"פרשת עמדי", והוא מייצג אותו גם בנושא תחקיר הצוללות; את רפאל איתן ("רפול"), את השר מאיר שטרית, את נשיא המדינה עזר ויצמן, את השר צחי הנגבי, את השר אביגדור ליברמן, ורבים אחרים. הוא התפרסם כמי שלוקח תיקים בלי קשר לתפיסתו הפוליטית. ייצג את מרגלית הר שפי בבית המשפט העליון והיה בין עורכי הדין שייצגו כמה מנאשמי המחתרת היהודית ב-1984-1985.[1] במסגרת ייצוג זה הוא נשא את מה שכונה לימים "נאום המחתרת".[2] מן הצד השני של הקשת הפוליטית, ייצג וינרוט את סאלח טריף, אחמד טיבי ואחרים.

לווינרוט הוצע מספר פעמים לכהן בבית המשפט העליון, אך הוא סירב ליטול על עצמו תפקיד של שפיטה.[דרוש מקור]

היה חבר בוועדות רבות, בהן ועדת טל לנושא גיוסם של בני הישיבות וועדת עברי שעסקה בנושא השירות האזרחי. וינרוט גם התנדב לשמש כנציגה של ועדת הרבנים לענייני תקשורת למשא ומתן עם חברות הסלולר שהובילה לשיווקו של הפלאפון הכשר.

ב-31 בדצמבר 2009 הוגש נגדו כתב אישום בחשד לעבירות של מתן שוחד והלבנת הון.[3] ב-31 באוקטובר 2011 זוכה בבית המשפט המחוזי מכל ההאשמות נגדו.[4]

וינרוט מתגורר ברמת גן, נשוי לג'יזל, ילידת בלגיה, ואב לשישה ילדים. אחיו, עורך הדין אברהם וינרוט, היה שותף במשרדו במשך שנים רבות,[5] ואף שניים מבניו מועסקים בו.

לפני שנים אחדות תרם וינרוט הוצאת סידור תפילה עם ביאורים מהרב חיים קניבסקי אליו הוא מקורב וכן מקבץ מספרי בד קודש של מורו ורבו הרב ברוך דב פוברסקי עמו הוא לומד בקביעות מדי שבוע.

ספרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דיני פירוק חברות בישראל: תהליך הפירוק, מהותו ועילותיו, 1978. (עם שלמה לובנברג)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכּתביו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]