יעקב וינרוט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יעקב וינרוט
אין תמונה חופשית
לידה 1947 (בן 71 בערך)
אנסבך, גרמניה
תאריך עלייה 1949
בוגר אוניברסיטת תל אביב
השתייכות משרד ד"ר י. וינרוט ושות'
תפקידים בולטים ייצוג בנימין נתניהו, עזר ויצמן, אביגדור ליברמן, רפאל איתן, מאיר שטרית, יעקב גנות, יאיר יצחקי, יצחק מוריץ, סאלח טריף, נאשמי המחתרת היהודית ועוד
פעילויות נוספות חבר בוועדת טל ובוועדת עברי.
פרסים והוקרה מלגת אלון[דרוש מקור], פרס קגן-כהנא.

ד"ר יעקב וינרוט (נולד בשנת 1947) הוא עורך דין חרדי-ישראלי העוסק בעיקר בליטיגציה. הוא בעלים ומנכ"ל של משרד עורכי הדין "י. וינרוט ושות'".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

וינרוט נולד ב-1947 באנסבך שבגרמניה להורים יוצאי פולין. בשנת 1949, בהיותו בן שנתיים, עלה עם משפחתו לישראל והיא התיישבה בנתניה. בנערותו למד בישיבת היישוב החדש בתל אביב, ובגיל 18, כשסיים את לימודיו בישיבה, המשיך ללמוד בישיבת פוניבז' בבני ברק, ולאחר מכן המשיך ללמוד בישיבת מיר בירושלים. הוא הוסמך לרבנות על ידי ראשי ישיבת פוניבז', הרב שמואל רוזובסקי והרב דוד פוברסקי, וכן על ידי הרב בצלאל ז'ולטי, רבה הראשי של ירושלים. לאחר מכן שירת בנח"ל בשירות סדיר, ובמילואים שירת בפרקליטות הצבאית.

למד בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, וקיבל בה תואר ראשון בהצטיינות יתרה ב-1972, תואר שני בהצטיינות יתרה ב-1974 ותואר דוקטור ב-1981. עבודת הדוקטורט שכתב בנושא "דין המורדת" עסקה בין היתר בהפעלת מנגנונים יצירתיים של כפיית גט שלא יהפכו את הגט לגט מעושה וממילא פסול. ההצעה לחוק שבסוף עבודת הדוקטורט, הפכה לחוק בכנסת: חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין) התשנ"ה-1995. החוק, שהתקבל על דעתם של פוסקי הלכה, שיפר את מצבן של עגונות וזכה לכינוי "חוק וינרוט". עבודת הדוקטורט נכתבה על בסיס טיעון של וינרוט בבית הדין הרבני הגדול לערעורים, ולשם כתיבתה זנח עבודת דוקטורט אחרת, אותה עמד לסיים, בדיני חברות.

בשנת 1972 הקים משרד עורכי דין שבו הוא פעיל עד היום. מ-1974 הוא משמש כמרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, והוא אף הרצה בבית הספר לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב.

וינרוט הוא ליטיגטור בתחומי צווארון לבן ובתחום הליטיגציה האזרחית. ייצג רבים מהצמרת הפוליטית מכל גוני הקשת. ייצג את ראש הממשלה בנימין נתניהו בשלל פרשיות כמו "פרשת בר-און חברון", ב"פרשת עמדי", ובפרשיות תיק 1000 ותיק 2000, וכן בנושא תחקיר הצוללות; את רפאל איתן ("רפול"), את השר מאיר שטרית, את נשיא המדינה עזר ויצמן, את השר צחי הנגבי, את השר אביגדור ליברמן, ורבים אחרים. הוא התפרסם כמי שלוקח תיקים בלי קשר לתפיסתו הפוליטית. ייצג את מרגלית הר שפי בבית המשפט העליון והיה בין עורכי הדין שייצגו כמה מנאשמי המחתרת היהודית ב-1984-1985.[1] במסגרת ייצוג זה הוא נשא את מה שכונה לימים "נאום המחתרת".[2] מן הצד השני של הקשת הפוליטית, ייצג וינרוט את סאלח טריף, אחמד טיבי ואחרים.

לווינרוט הוצע ב-1991 לכהן בבית המשפט העליון, אך הוא סירב.[3]

היה חבר בוועדות רבות, בהן ועדת טל לנושא גיוסם של בני הישיבות וועדת עברי שעסקה בנושא השירות האזרחי. התנדב לשמש כנציגה של ועדת הרבנים לענייני תקשורת למשא ומתן עם חברות הסלולר שהובילה לשיווקו של סלולרי כשר.

ב-31 בדצמבר 2009 הוגש נגדו כתב אישום בחשד לעבירות של מתן שוחד והלבנת הון.[4] ב-31 באוקטובר 2011 זוכה בבית המשפט המחוזי מכל ההאשמות נגדו.[5]

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

וינרוט מתגורר ברמת גן, נשוי לג'יזל, ילידת בלגיה, ואב לשישה ילדים. אחיו, עורך הדין אברהם וינרוט, היה שותף במשרדו במשך שנים רבות,[6] ואף שניים מבניו מועסקים בו. כלתו הייתה הסופרת והמרצה חני וינרוט.

הוא תרם להוצאת סידור תפילה עם ביאורים מהרב חיים קניבסקי אליו הוא מקורב, לספר אור השם של הרב חסדאי קרשקש בעריכת הרב שלמה פישר וכן מקבץ מספרי 'בד קודש' של רבו הרב ברוך דב פוברסקי עמו הוא לומד בקביעות מדי שבוע[7].

בשנת 2017 חלה בסרטן, אך המשיך לעבוד "במצוות רופאיו"[8]

ספרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יעקב וינרוט ושלמה לובנברג, דיני פירוק חברות בישראל: תהליך הפירוק, מהותו ועילותיו, 1978

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכּתביו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]