יעקב ישכר בער רוזנבוים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הבאר יעקב
רבי יעקב ישכר בער רוזנבוים
האדמור מנדבורנה.jpg
רבי יעקב ישכר בער רוזנבוים
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה 21 באפריל 1930
כ"ג בניסן ה'תר"ץ
סירט, רומניה
פטירה 1 במרץ 2012 (בגיל 81)
ז' באדר ה'תשע"ב
בית החולים בלינסון
מקום קבורה הר הזיתים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום מגורים בני ברק
מקום פעילות בני ברק
תקופת הפעילות ט"ו בטבת ה'תשל"חז' באדר ה'תשע"ב
השתייכות חסידות נדבורנה עריכת הנתון בוויקינתונים
תחומי עיסוק עבודת ה' ודבקות בבורא בכל רגע מהחיים.
רבותיו רבי יוסף צבי דושינסקי
חיבוריו באר יעקב (חמישה חלקים), וחי בהם (שני חלקים), אוצר שיחות קודש (שני חלקים),
בת זוג רבקה רוזנבוים
אב רבי חיים מרדכי רוזנבוים מנדבורנה
אם סימא רייזל
צאצאים אליעזר זאב רוזנבוים עריכת הנתון בוויקינתונים
אדמו"ר מנדבורנה ה־2
ט"ו טבת ה'תשל"חה'תשע"ב
→ אביו, ה"דבר חיים"
אדמו"ר שושלת נדבורנה ה־תשיעי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
ציוני ה"דבר חיים" מנדבורנה, ובנו "הבאר יעקב", בהר הזיתים

רבי יעקב ישכר בער רוזנבוים (מכונה לאחר פטירתו: "הבאר יעקב"; כ"ג בניסן ה'תר"ץ, 21 באפריל 1930ז' באדר ה'תשע"ב, 1 במרץ 2012), היה האדמו"ר מנדבורנה בבני ברק.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בסירט לרבי חיים מרדכי רוזנבוים ולסימה רייזל, בתו של רבי אליעזר זאב מקרעטשניף (שהוא גם דוד אביו).

נקרא ישכר בער על שם סב סבו, רבי ישכר בער מנדבורנה. את השם יעקב נתן לו אביו בטעות[1], בחשבו שאביו רבי איתמר הורה לו כך. לאחר מעשה אמר לו אביו שבדיעבד זה טוב, כי הם נכדי רבי יעקב מקורביל מבעלי התוספות.

בתקופת השואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכ"א בסיון ה'תש"א גורשו מעירם סירט במסע מפרך ונורא. בראשית ה'תש"ב הגיעו למחנה דז'ורין שבטרנסניסטריה שם שהו עד לסוף המלחמה. בהיותו במחנה נזהר לא לאכול מאכלות אסורים. בזמן המלחמה שמר אף על מנהגי חסידות וביום הבר מצווה שלו טבל בנהר קפוא. כמו כן סייע ליהודי האזור בחימום והארת הבתים. ביום כד באייר ה'תש"ד שוחררו בידי הסובייטים. אחרי המלחמה עזר ליהודים להבריח את הגבול (שהיה אז בשליטת הקומוניסטים).

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת ה'תש"ו (1946) עלה לארץ ישראל והצטרף לאוניית מעפילים, בספינה בנה לעצמו חדרון מארגזים ומיעט לצאת ממנו, בשל הקפדתו על שמירת עיניים. ירד מדי יום לטבול בים אף כשחלה במחלת ים[2].

בהגיעו לארץ נכלא במחנה עתלית אך נמלט ממנו כעבור שעות ספורות בתרגיל הסחה[3], והגיע לירושלים ללמוד בישיבתו של רבי יוסף צבי דושינסקי. בהיותו בישיבה היה מתמיד בלימודו וישן מעט מאוד. אביו שלח לו מכתבים ובהם הורה לו לאכול ולהפסיק להסתגף.

בראשית ה'תש"ח שלח אליו אביו את אחיו הצעיר- יהודה יחיאל יצחק אייזיק ללמוד בישיבה, הוא הצטרף לאוניית המעפילים כנסת ישראל. בהגיעם לישראל נלחמו המעפילים בבריטים והוא נהרג י"ג בחשוון ה'תש"ח. הוא נמנע מלבשר על כך לאביו ובעצת רבו, שיגר טלגרם "האוניה הגיעה בשלום". זכר אחיו המנוח לא מש ממנו כל חייו[1].

בשנת ה'תש"ט עלה אביו לישראל ולאחר מספר חודשים התיישב ביפו. רבי יעקב עבר לגור עמו והקים במקום את ישיבת "מאמר מרדכי". בט' בתמוז ה'תשי"ז (יולי 1957) הוא נישא לרבקה, בת הרב משה הערש מאראד - רומניה, תלמידו של רבי מנחם ברודי רבה של קאלוב. רבי אהרן רוקח מבעלז ורבי ישראל אלתר מגור שלחו לו שיתפלל עליהם ביום חופתו. לאחר נישואיו עבר לגור ברח' רבי יוסי בבני ברק.

לאחר פטירת אביו בט"ו בטבת ה'תשל"ח (1978) מילא את מקומו והרחיב את החסידות אליה הצטרפו הונגרים רבים ובוגרי ישיבת סלבודקה. בתחילה כיהן האדמו"ר בבית המדרש של אביו ברחוב מינץ 23 בבני ברק, עד לשנת תשמ"ט. אז הקים את "קריית נדבורנה" ובית הכנסת הגדול של נדבורנה "היכלי רוזנטל", ובנייתו הסתיימה סמוך לחג הפסח ה'תשנ"ב.

הנהגותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נהג לעשות תענית דיבור בימי שני וחמישי וכן מראש חודש אלול עד אחרי יום כיפור. עסק גם בקירוב רחוקים. היה מפורסם כפיקח ורבים באו להתייעץ איתו. הקפיד להתפלל יחד עם בחורי הישיבה בשעה 7:30 על אף שקבלת הקהל אצלו הייתה מסתיימת בשעות הלילה המאוחרות. תפילותיו ושולחנותיו היו נערכים בהתלהבות כדרך חסידות נדבורנה, והיו מלווים גם בתנועות חיצוניות. היה מחברי נשיאות קופת העיר. נחשב היה ממנהיגי הציבור החרדי בדור האחרון אף על פי שנמנע מלהתערב בפוליטיקה.

פטירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלה במחלת סרטן הראש, ועבר ניתוח להוצאת הגידול בי"ב בתשרי תש"ע. הוא נפטר מדלקת ריאות בז' באדר ה'תשע"ב, והלווייתו יצאה מבית מדרשו בהשתתפות אלפים, ונקבר לצד אביו וסבו באוהל אדמו"רי נדבורנה בהר הזיתים.

השאיר צוואה מפורטת על הנהגת החסידות לאחר פטירתו ועל סדרי לווייתו, ובה הורה שבנו הבכור ימלא את מקומו בבני ברק ובמוסדות החסידות בבני ברק, וכן ששלושת בניו האחרים שכיהנו בחייו כרבני החסידות בירושלים, בביתר עילית ובאלעד יכהנו כאדמו"רים במקום מגוריהם, ושלושת בניו האחרים יתמנו לאדמו"רים כשיקימו בתי כנסת.

במהלך הלוויה הוכתרו שני הבנים (רבי אליעזר זאב, ורבי מאיר יצחק אייזיק) לאדמו"רים. ובסיום השבעה, הוכתרו שאר הבנים (רבי אשר ישעיה ורבי יוסף נפתלי) לכהן כאדמו"רים במקום רבנותם.[4].

דברי תורתו יוצאים בספרים בשם "באר יעקב" (נכון ל-2020, 5 חלקים). בנוסף יצאו לאור אסופות מכתביו וספרי תולדותיו וסיפורי צדיקים ממנו.

צאצאיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניו:

חתניו:

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מכון דבר חיים, אביהם של ישראל, חלקים א, ו-ב, בעריכת חנוך ריגל, אדר ב' ה'תשע"ו.
  • אביהם של ישראל, מוסף לזכרו בעיתון המודיע. ניסן ה'תשע"ב.
  • פעולת צדיק, מוסף לזכרו בעיתון המבשר. ניסן ה'תשע"ב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כאשר נולד הילד שלח אביו רבי חיים מרדכי הודעת טלגרף לעיר סיגעט אל חותנו רבי אליעזר זאב מקרעטשניף. במכתב בישר בשמחה על הולדת בנו ושאל איזה שם לתת לרך הנולד. הסבא שיגר את תשובתו: "קרא לילד יעקב ישכר בער". הילד נימול על ברכי סבו רבי איתמר מנדבורנה. בפעם הבאה שנפגש רבי חיים מרדכי עם חותנו האדמו"ר מקרעטשניף, ברר הרבי אצל חתנו: - "איזה שם נתת בסוף לילד"? - "יעקב ישכר בער... כאשר הורה לי מר"; ענה ה'דבר חיים'. "מה? אני הוריתי לתת שם כזה?! הרי אני רציתי שתתן שם אחרי הסבא רבא שלנו הצדיק הקדוש רבי בערצ'י מנדבורנה ששמו היה ישכר בער!"... נדהם הרבי מקרעטשניף. הרבי ה'דבר חיים' לא ידע את נפשו מהשתוממות, איך ייתכן כדבר הזה? הרי זכור לו מאד בבירור, שכך היה רשום במכתב! פשפש בכיס הקפוטה שלו. והנה לשמחתו, בהשגחה פרטית, עדין נמצא שם המברק שהתקבל מסיגעט, הגיש לחותנו הצדיק מקרעטשניף, והראה לו את התשובה שלו - "יעקב ישכר בער". כתוב בפרוש ובבירור. הרבי ר' אליעזר זאב זי"ע התרגש מאד, גברה פליאתו עד מאד, בדחילו ורחימו הפטיר: "אין זאת אלא שזה שם מן השמים"!
  2. ^ עיתון המבשר, 2 במרץ 2012.
  3. ^ הוא סיפר שכשהגיע למחנה ראה שיש תור לחיסון ליוצאים מהמחנה, וכל מי שכבר התחסן עומד עם מרפק מקופל, ויוצא מהמחנה. גם הוא עשה כך, ונמלט מהמחנה.
  4. ^ משה ויסברג, בחדרי חרדים, דִּבְרֵי שָׁלוֹם • נדבורנא: מונו עוד 3 אדמו"רים חדשים, באתר בחדרי חרדים, 11 במרץ 2012