לדלג לתוכן

יער הגאווה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שלט המתאר את הקמת היער בגליל העליון

יער הגאווה הוא יער שניטע בט"ו בשבט תשס"ד, 7 בפברואר 2004, ליד קיבוץ תובל שבגליל.[1] בנטיעות השתתפו כ-350 מחברי הקהילה הלהט"בית, בני משפחה וחברים מכל רחבי הארץ.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

יער הגאווה שבגליל, הוא לא היער הראשון שניטע ביוזמת הקהילה הלהט"בית בישראל. ביולי 1979 התקיים בישראל הכנס הבינלאומי הרביעי של הומוסקסואלים ולסביות יהודים. משתתפי הכנס הצטרפו להפגנה לשוויון זכויות להומוסקסואלים ולסביות שהתקיימה בכיכר מלכי ישראל ביום שישי, 20 ביולי 1979.

נוסף לכך, נטעו משתתפי הכנס יער ליד קיבוץ להב שבדרום עם כ-3000 עצים נטועים בתוכו. הקרן הקיימת לישראל לא הייתה מוכנה להציב שלט ביער המעיד על זהות הנוטעים. אירוע מחאה שאורגן על ידי נציגי האגודה התקיים ביער ב-29 ביוני 1992. לבסוף, לאחר מאבק של 15 שנים, ב-1994 נערך טקס רשמי בהשתתפות הקרן הקיימת לישראל ונציגים להט"בים, והוצב שלט.

היוזמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היוזמה להקים את יער הגאווה שבגליל הייתה של חברי הסניף הצפוני של אגודת הלהט"ב, "אגודה גאים בגליל" הנמצא בקריית שמונה. המטרה שלהם הייתה לבטא את הזיקה שלהם לאדמת הגליל ולהתיישבות בגליל. בנוסף לכך, הכוונה לטעת יער על שם קהילת הלהט"ב, כאשר כל שנה בט"ו בשבט חברי הקהילה ישובו להרחיבו. זאת ועוד, היער יהווה מקום מפגש ונקודת יציאה לטיולים ברחבי הגליל.[2]

טקס נטיעת יער הגאווה שבגליל[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס נטיעת יער הגאווה שבגליל נערך ב-7 בפברואר 2004. ביער נטעו עצי אלה אטלנטית, חרוב, זית, אורן ואטד סורי. העצים נרכשו מהקרן הקיימת לישראל על ידי אגודת הלהט"ב. נציגים מהקהילה ומהכנסת השתתפו בטקס. ”אנחנו תבנית נוף המולדת. אנחנו חלק מהארץ הזאת”, אמרה נורה גרינברג, אז יו"ר אגודת הלהט"ב.

רומן ברונפמן ממרצ אשר באותה תקופה כיהן כחבר כנסת שהשתתף בטקס, אמר כי, ”הכנסת חוגגת כל שנה את יום הולדתה בחג הנטיעות, 120 ח"כים בוחרים את המקום הכי קרוב רעיונית. היה מי שבחר בגוש קטיף, ואני שמח שהגעתי לפה. בזמן הזה יש גם הפגנה נגד גדר ההפרדה באבו דיס אבל בחרתי כאן, כי המאבק ההומו-לסבי הוא חלק אינטגרלי מהמאבק שלנו לזכויות אדם, לשלום ולצדק בינינו לבין שכנינו”

”כשמגדלים עץ איש לא שואל מהן נטיותיו, ואני מקווה שיום יבוא וכך יהיה גם לגבי הורים”, אמרה דבורה לוז מארגון תהל"ה.

אירוע הנטיעות השנתי של הקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס נטיעות ביער הגאווה בגליל נערך מדי שנה בט"ו בשבט. משתתפים בטקס חברי הקהילה, סלבריטאים ונבחרי ציבור. בטקס הנטיעות השנתי המסורתי נוטעים עצים נוספים ביער ומרחיבים אותו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]