יער רמות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גבעת המבתר במראה מפארק נחל צופים, שביער רמות
יער רמות סביב נחל צופים במבט מהר חוצבים מזרחה
תצלום אוויר של יער רמות והשכונות סביבו

יער רמות הוא יער הממוקם בירושלים, סביב מסלול נחל צופים - לאורך 2.5 ק"מ, וסביב השפך של נחל זה אל נחל שורק, ובין שכונת רמות אלון ושכונת רמת שלמה. הפארק משתרע על פני כ-750 דונם[1]. היער משתרע על מסלול נחל צופים, בין תחנת הרכבת הקלה של גבעת המבתר, במזרח, למעט מעבר לכביש גולדה מאיר במערב, למרגלות שכונת רמות אלון ב׳.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יער רמות הוא אחד השרידים ליערות הגדולים שניטעו מסביב לירושלים. בעבר היער היה נרחב יותר, והכיל גם את השטח, עליו בנויה כיום שכונת רמת שלמה, כמו גם השטח עליו בנוי הכביש על שם יגאל ידין. חלק קטן מהיער ניטע עוד לפני מלחמת ששת הימים. חלק זה נושק לקו הירוק, שעבר אז מעט מצפון לגן הקיפוד (הקצה הדרומי של שכונת רמות אלון ב')[2]. לאחר מלחמת ששת הימים הוחל בבנייה מהירה של שכונות משני צדי הנחל, וסביב הנחל נטעו עצי אורן וברוש בעיקר. כך נוצר יער רמות. ליד כביש גולדה הוקמה חוות חשמל, ומעל גדתו הצפונית של הנחל נסללה דרך יגאל ידין, המקשרת בין השכונות הצפוניות של ירושלים. הפיתוח המהיר הביא לטשטוש חלקים מן האפיק, והכחדה מהירה של החי, כמו של הצומח המקורי באזור. עדרי צבאים, שנראו תדיר בנחל, הלכו ונעלמו בהדרגה, עד שנותרו בו פרטים בודדים. מרבית העדר נסוג אל הר מצפה נפתוח הסמוך[3].

בפארק מצויים מתקני נופש, כמו שולחנות פיקניק, ברזי שתייה ומגרשי משחקים לילדים. יש שם גם שבילי אופניים. התוכנית היא לחבר את הפארק בשבילי האופניים אל עמק הארזים, ומשם לפארקים נוספים, וליצור רצף פארקים של 15,000 דונם[4].

במהלך שנות ה-90 אירעו שם מספר מעשי אונס של טרמפיסטיות לשכונת רמות. האחרון שבמעשים אלו, בשנת 1998, הסתיים ברצח נועה אייל. היער ניזוק בגל השרפות בישראל (2016)[5].

ארכאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביער, למרגלות רמת שלמה ומול נחל צופים ורמת אשכול מצויה מערת קבורה גדולה מימי בית שני - מערת אום אל-עמד[1]. מערות קבורה מפורסמות נוספות מתקופה זו, מצויות בשכונות סנהדריה וגבעת המבתר, הסמוכות לפארק.

בקטע של נחל שורק, בין רמת שלמה ורמות אלון מצויים שרידים של מערת קבורה נוספת, ושל מבנים רבים נוספים[6]. אלו מבנים מתקופת בית ראשון, ושטחם קרוי "גן התנ"ך"[2]. תופעת המגדלים שנתגלו באזור זה, על רכס יער רמות-שועפט ייחודית לאזור וטרם נמצא לה הסבר מספק. מדובר ב-200 מבנים שנסקרו ביחידת שטח קטנה יחסית וייתכן כי יחידות נוספות קבורות מתחת לערימות אבנים. עשרת המבנים שנחפרו הניבו ממצא דומה - מגדל בגודל של ארבעה על שמונה מטר שהיה בן שתי קומות וחצר המוקפת גדר אבנים. בכל המבנים נשתמרה הקומה הראשונה שהיא חדר מוארך וחדר מדרגות רבוע דרכו עלו לקומה השנייה. בנחל פזורים הרבה שרידים ארכאולוגיים פחות בולטים[7]. חלקם מצויים כיום בשטח שכונת רמת שלמה, שנבנתה על חלק להיער.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]