יפה נוף (ירושלים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יפה נוף
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2.png
 
יפה נוף
יפה נוף
יפה נוף, אוגוסט 2007

יפה נוף היא שכונה במערב ירושלים, אשר הוקמה ב-1929. יחד עם רמת בית הכרם וגבעת בית הכרם היא מרכיבה את שכונת בית הכרם רבתי. שמה של השכונה, יפה נוף, כאחד משמות ירושלים.

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכונה שוכנת במערב ירושלים, בגובה 775 מטר מעל פני הים. ממנה נשקף מערבה ודרום-מערבה נוף הרי יהודה ויער ירושלים. במזרח היא גובלת בשדרות הרצל ושכונת בית הכרם, בדרום בהר הרצל, ובמערב ובצפון נושקים בתי השכונה ליער ירושלים. בשל הסמיכות הרבה ליער פונו בתי השכונה בשרפה הגדולה ביער ירושלים שהתרחשה ב17/7/2011 כולל ביתו של ראובן ריבלין למספר שעות.

אופי השכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-30 הייתה השכונה מרוחקת ממרכז ירושלים ודמי השכירות בה היו מהנמוכים בעיר[1].

השכונה מאופיינת בבנייה רוויה של בתים בני 3 קומות, ומעט קוטג'ים. לשכונה הוותיקה יש תדמית סולידית, שסייעה לה לשמור על האטרקטיביות שלה גם בתקופות מיתון במחירי הדירות בירושלים, בין היתר בשל אוכלוסייתה האיכותית, הקרבה ליציאה מהעיר ונוף ההרים הנצפה מרבים מבתיה.

מראשית ימי השכונה ועד 1992 חי ופעל ביפה נוף הצייר בעל השם הבינלאומי מרדכי ארדון, ונופי המקום שימשו השראה ליצירתו. בשנות ה-80 לאחר פרישתו מראשות הממשלה, התגורר מנחם בגין ברחוב צמח בשכונה. בנו, השר בני בגין עדיין מתגורר בשכונה. גם השרה מירב כהן מתגוררת בשכונה. עוד מתגורר בה הנשיא לשעבר רובי ריבלין.

מוסדות בשכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רחובות השכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רחובות השכונה קרויים ברובם על שם צמחים ושאר שמות הקשורים לטבע. מהרחוב הראשי בשכונה, הנושא את השם יפה נוף, יוצא רחוב פרחי חן המהווה את הכניסה העיקרית ליער ירושלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]