יצחק גינזבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יצחק גינזבורג
הרב יצחק גינזבורג
הרב יצחק גינזבורג
לידה 14 בנובמבר 1944 (בן 77)
כ"ח בחשוון ה'תש"ה
סנט לואיס,מיזורי. ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה
מקום פעילות ישיבת עוד יוסף חי, כפר חב"ד
השתייכות חסידות חב"ד
תפקידים נוספים ראש תנועת "גל עיני", ראש תנועת 'דרך חיים'
רבותיו רבי מאיר איזקסון, רבי מנחם מנדל שניאורסון, הרב אשר פריינד
פרסים והוקרה 2019, פרס היצירה התורנית ע"ש הרצי"ה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרב יצחק פייוויש גינזבורג (מכונה בפי חסידיו: המלאך;[1] נולד בכ"ח בחשוון ה'תש"ה, 14 בנובמבר 1944) הוא חסיד חב"ד, נשיא ישיבות עוד יוסף חי ביצהר ותום ודעת בירושלים, ראש ארגון "גל עיני" וראש תנועת "דרך חיים".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בסנט לואיס וגדל בקליבלנד להורים קונסרבטיבים. אביו ניהל בתי ספר יהודיים. כשהיה בן 14 התגוררה משפחתו שנה בישראל והוא החל להתעניין ביהדות[2]. סיים תואר בפילוסופיה באוניברסיטת שיקגו בגיל 19[3] ותואר שני בישיבה יוניברסיטי[דרוש מקור]. במקביל המשיך בתהליך חזרה בתשובה ושמע שיעורים של הרב סולובייצ'יק. בהמשך התקרב לחסידות, תחילה לסאטמר ולאחר מכן לרב מאיר איזקסון, האדמו"ר מנדבורנא רומאן. בשנת ה'תשכ"ה (1965) עלה לישראל, למד בישיבת קמניץ בירושלים ולאחר מכן למד בבית המדרש של חסידות סלונים בטבריה. מורו באותה עת היה הרב אשר פריינד והוא השתתף בפעילות יד עזרה ומפעלו של הרב פריינד. לאחר מלחמת ששת הימים חזר לירושלים ויחד עם חותנו לעתיד, הרב משה צבי סגל, היה בין הראשונים שעברו להתגורר ברובע היהודי. באותה תקופה התוודע באופן מעמיק לכתבי חסידות חב"ד. ביקר אצל האדמו"ר רבי מנחם מנדל שניאורסון בניו יורק ושהה אצלו מספר חודשים. כשחזר לישראל התחתן והחל ללמד גמרא, שולחן ערוך וחסידות לקבוצת תלמידים בירושלים. מאז ה'תש"ל מתגורר עם משפחתו בכפר חב"ד.

לימד בישיבה לחוזרים בתשובה "שובה ישראל" בשכונת מאה שערים. בשנת 1989 הוקם היישוב בת עין על ידי תלמידיו. שימש במשך שנים ראש ישיבת עוד יוסף חי שהייתה בקבר יוסף וכראש הכולל ביריחו. מאז שנת התשס"א משמש כנשיא ישיבת עוד יוסף חי שעברה ליצהר לאחר נסיגת צה"ל מקבר יוסף. הוא נשיאם של מוסדות נוספים, בהם הישיבה הקטנה "דורשי ייחודך", ישיבת "תום ודעת" בירושלים, תלמוד תורה "תורת חיים", גני ילדים, בית ספר יסודי ותיכון לבנות "יעלת חן" ועוד. תלמידיו פתחו בנשיאותו בית ספר לתורת הנפש על פי דרכו של הבעל שם טוב. הלימודים מתקיימים בירושלים, בתל אביב ובחיפה[4]. הוא גם נשיא ארגון "חסדי יצחק" התומך במשפחות בעלות קשיים כלכליים.

בשנת 2019 הוענק לו פרס היצירה התורנית ע"ש הרצי"ה[5][6].

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשא את רוממיה, בתו של הרב משה צבי סגל.

בנו הבכור, הרב יוסף חיים גינזבורג, הוא ראש מוסדות חב"ד ברמת אביב. חתנו הרב מנחם מנדל נחשון היה ראש ישיבות תומכי תמימים בנצרת עילית. חתנו הרב מנחם מנדל הנדל הוא מעורכי השבועון "בית משיח" וראש ארגון "אש"ל הכנסת אורחים" לבאי מרכז חב"ד העולמי - 770 שבניו יורק. חתנו הרב אריה ברוך בלוך הוא מנהל רשת בתי ספר חב"ד בסאו פאולו. חתנו הרב מנחם מנדל פרידמן הוא רב קהילת חב"ד הדר גנים בפתח תקווה ומשפיע בישיבת תומכי תמימים בבית שמש.

הגותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב גינזבורג במהלך התוועדות סעודת ראש חודש

הגותו מבוססת על קבלה וחסידות, בעיקר חסידות חב"ד. עוסק גם בספרים פחות נפוצים בספרות חב"ד, כמו ספרי רבי אהרן מסטרשלה, רבי הלל מפאריץ' ורבי יצחק אייזיק אפשטיין. ספר בולט נוסף בהגותו הוא פרי הארץ לרבי מנחם מנדל מויטבסק. עוסק רבות ברמזים וגמטריאות.

רבים מתלמידיו באים מרקע חרדי לאומי. הוא מתעמת עם תורת הרב קוק בספריו "בעתה אחישנה" ו"קומי אורי", בעיקר בעניין היחס ל"כלל ישראל" ולציונות[7], אך מזכיר לעיתים את תורתו בשיעוריו.

חלק נכבד ממשנתו עוסק בארץ ישראל. לשיטתו, מצוות יישוב הארץ מאפשרת ליהודי להפיק קדושה ורוחניות מאדמת הארץ החומרית. היהודי המתחבר לאדמת ארץ ישראל נקרא בפיו "איש האדמה"[8].

הרב גינזבורג חתם בשנת תשנ"ח על "פסק דין" הלכתי שלפיו לרבי מלובביץ' יש דין נביא ומחויבים לשמוע לכל הוראותיו, ובכללן שהוא המלך המשיח שיתגלה "מיד ממש"[9].

בכ"ד בטבת ה'תשע"ה (הילולת אדמו"ר הזקן) קרא להתחיל ללמד תורה לגויים, כחלק מ"המהפכה הרביעית" מאז רבי יהודה הנשיא[10]. בכ' בכסלו תשע"ו קיים התוועדות י"ט בכסלו בהיכל התרבות בתל אביב. ארגוני שמאל קראו להפגין נגד האירוע והרב גינזבורג פנה בכתב למפגינים וקרא להידברות[11]. מסרים דומים כתב הרב גינזבורג כבר בספר "Kabbalah and Meditation for the Nations" שיצא כבר בשנת 2007[12]. בשנת תשע"ו החל הרב גינזבורג למסור שיעורי תורה באנגלית המועלים באינטרנט[13], ומיועדים ליהודים ולגויים כחלק מאותה מהפכה מיועדת.

החל מ-2017 יוצא לאור גיליון שבועי בשם "ואביטה" המכיל את שיעוריו ושיחותיו[14]. החל ממאי 2020 נקרא הגיליון בשם "נפלאות"[15]

תורה ומדע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב גינזבורג מדגיש את חיבור התורה לחיים דרך תורת החסידות. הוא רואה את מדעי החול ככלי לגילוי התורה על ידי עיסוק במודלים הקבליים שמראים במדעי החול את הנוכחות האלוקית.

הרב גינזבורג בהתוועדות
הרב גינזבורג בהתוועדות

עוסק בפסיכולוגיה יהודית, שאותה הוא מכנה תורת הנפש. בספרו "הנפש" הציג מפה של מבנה הנפש ע"פ החסידות. עוסק גם בשיטות תרפיה, בפרט בספר "להפוך את החושך לאור". ביחס לפסיכואנליזה של זיגמונד פרויד הוא סבור שבנוסף לתת מודע של האדם יש לו גם "על מודע", הנפש האלוקית שבתוך האדם. הוא רואה הפרעות נפשיות כצורך בתיקון רוחני. הוא מסביר לעיתים רעיונות חסידיים בעזרת משוואות מתמטיות. עוסק גם בקשר בין התורה לאומנות.

השקפתו בנושאים פוליטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב גינזבורג הוצג פעמים רבות כאחד ממנהיגי "נוער הגבעות"[16]. לאחר טבח מערת המכפלה הוציא לאור חוברת בשם "ברוך הגבר" שבה לימד זכות על הטבח שביצע ברוך גולדשטיין. בין השאר כתב בה: "נקמה אינה נעשית מתוך שיקול של כדאיות, מתוך הבנת התועלת שבה (...) הנקמה היא תגובה טבעית ספונטנית ומובילה אותה תחושה כי עד שלא ימצא הכוח לפגוע במי שפגע בי לא תהיה לי תקומה"[17]. על פי הכתוב ב'ברוך הגבר' הנקמה יכולה לנבוע מתוך "זרימה עם הטבע", והתאחדות עם "הזרמים האקולוגיים" של הקיום. אצל היהודי מדובר בהתאחדות עם ה'יחידה' שלו, כלומר הניצוץ האלוהי שבו. הטבע הפנימי של היהודי הוא אלוהי, ומכאן גם שאיפתו לחזור אל הטבע החיצוני, זה של ארץ ישראל. להגותו זו יש השפעה על חלקים מנוער הגבעות[18]. לדבריו, פגיעה ב"עם האלוהים" היא פגיעה בצדק האלוהי.

בתחילת 1996 הורה ראש הממשלה שמעון פרס מתוקף תפקידו כשר הביטחון, על מעצרו של הרב גינזבורג, בטענה שהטיף לנקמה בערבים ויש חשש שהדברים יובילו למעשים בידי תלמידיו. הוא שהה במעצר מנהלי במשך חודשיים, שלאחריהם ביטל בית המשפט העליון את צו המעצר, וקבע כי הוא לא שידל למעשי עבירה קונקרטיים ולא הוכחה סכנה בדרגה של ודאות קרובה, שדבריו עלולים להביא את תלמידיו לפגוע בערבים[19].

בשנת 1998 הוגשה עתירה לבג"ץ בדרישה להעמיד את הרב גינזבורג לדין, שבעקבותיה הורה היועץ המשפטי לממשלה למשטרה לפתוח בחקירה בחשד להסתה לגזענות והמרדה[20]. התיק בנושא המרדה נסגר בסמוך להחלטה לפתוח בחקירה[21] ובסופו של דבר גם התיק לגבי הסתה לגזענות נסגר מבלי להעמידו לדין[22].

בספרו "צו השעה - טיפול שורש", שפורסם ב-2003, האשים את השמאל הישראלי באחריות לרצח עשרות יהודים וקבע כי "לערבי אין זכות קיום בארץ ישראל". בעקבות זאת הוגש נגדו כתב אישום על הסתה לגזענות. הרב גינזבורג הגיע לעסקת טיעון עם הפרקליטות במסגרתה הגיש מכתב התנצלות על הדברים שכתב והתחייב להימנע מפרסום דברי הסתה בתמורה לביטול האישומים נגדו. עם זאת, הוא מעולם לא חזר בו מדברים אלו. הרב גינזבורג נמנה עם הרבנים שנתנו הסכמה לספר "תורת המלך", אשר נכתב על ידי תלמידו הרב יצחק שפירא, והתפרסם על רקע עיסוקו באיסור הריגת גויים בזמן שלום ובמקרים שבהם מותר להרגם בשעת מלחמה.

הרב גינזבורג רואה במדינה היהודית כלי למימוש ייעודו המרכזי של העם היהודי - חיי תורה[23]. במהלך המאבק כנגד תוכנית ההתנתקות הקצינה גישתו ביחס למדינה. הוא קרא לעקור את הרוח הציונית, משום שהיא מסרסת ופוגעת בכל צמיחה רוחנית. על בית המשפט אמר כי יש לפרקו בעדינות, "תוך הצגה מתמדת של מעלת חוקיה החכמים והנבונים של התורה, לעומת החלטותיו השגויות, הפגומות והנפשעות של בית המשפט. את הממשלה – ממשלת השמאל או הימין – עלינו למגר"[24][25].

באפריל 2014 נשא דרשה ביצהר הכוללת התייחסות סלחנית למעשי "תג מחיר", שהוצגו כהשתוללות גויית שנובעת מחבלי הלידה של ההשתחררות מהשעבוד לממסד וגילוי ה'אני' האמיתי[26]. כמה ימים לאחר מכן הבהיר כי הוא מתנגד לפגיעה בחיילי צה"ל[27]. בשיחה בבת עין, שנה לאחר מכן, אמר כי יש להפיץ מסרים בצורה חוקית והביע התנגדות למעשי "תג מחיר"[28].

מתלמידיו הבולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב אפרים דוד ארנברג- ראש ישיבת 'תום ודעת' בירושלים ומחבר הספר 'בדרך הבינוני' על ספר התניא.

פרסומיו ויצירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיבר כמאתיים ספרים, העוסקים בקבלה, בחסידות וביחסים שבין תורה ומדע. הספרים יוצאים לאור על ידי ארגון גל עיני שהקים, וחלקם אף תורגמו לכמה שפות. מדי שבוע יוצא העלון "נפלאות" מתורתו. בנוסף, הלחין הרב גינזבורג למעלה מחמש מאות ניגונים, חלקם יצאו בכמה אלבומים, וכן עיצב מספר תכשיטים.

 • "להפוך את החושך לאור - הפסיכולוגיה לפי תורת החסידות"
 • "מודעות טבעית" - תיקון המודעות העצמית על פי הקבלה
 • "הטבע היהודי" - הדרך העולה אל המודעות הטבעית
 • "אנכי והילדים" - מאמרי חסידות לילדים
 • "סוד ה' ליראיו - יסודות הקבלה והחסידות" - הספר כולל חמישים התבוננויות שונות על שם ה' בן ד אותיות (שם י-הוה). בשנת 2010 התחילה הוצאת "גל עיני" בהפקת סדרת ספרים הנקראת "שיעורים בספר סוד ה' ליראיו" ובו תמלול ערוך של השיעורים שנתן הרב גינזבורג במשך השנים על הפרקים השונים בספר. הסדרה צפויה להכיל כ-20 כרכים
 • "שכינה ביניהם - שלום בית על פי תורת החסידות"
 • "לב לדעת - יסודות עבודת ה' בדרך החסידות"
 • "שערי אהבה ורצון"
 • "תשובת השנה - מאמרי התבוננות על פי מעגל השנה"
 • "ספר אשא עיני: כולל שלשים ותשעה מאמרי התבוננות בפנימיות תורתנו הקדושה ועבודת ה’ יתברך על פי החסידות"
 • "אני לדודי ודודי לי: פרקי התבוננות איך לבוא בימי התשובה לתשובה מאהבה"
 • "תום ודעת: מאמרים לחדשים אלול ותשרי"
 • "פנים אל פנים" - יסודות החינוך על פי החסידות
 • "כלל גדול בתורה" - מבוא להתבוננות יהודית
 • ״איחוד התורה והמדע״ - נכתב במשותף עם ניר מנוסי.
 • "מלכות ישראל - סדרה בת שלושה ספרים העוסקת במצוות הציבור של עם ישראל בארצו"
 • "ברית הנישואין: פרקי עיון והתבוננות במושג שלום בית על פי תורת החסידות"
 • "רוחו של משיח - התקופה בראי החסידות"
 • "בעתה אחישנה"
 • "חתן עם הכלה"
 • "צו השעה - טיפול שורש"
 • "ברוך הגבר" - חוברת לבירור משמעות טבח מערת המכפלה בידי ברוך גולדשטיין, על פי ההלכה והקבלה
 • "תיקון המדינה - מצע מעשי על פי הקבלה"
 • "גוף, נפש ונשמה" - קבלה ורפואה
 • "יין משמח - מסתורי חתונה ונישואין", 5 כרכים
 • "מלך ביפיו" - עיסוק בבירור מלכות ישראל
 • "קומי אורי" - סדרת מאמרים שנאמרו בתקופת ההתנתקות הסובבים סביב היחס למדינה ולממסד
 • "וממנה יוושע" - על היחס הנפשי להתנתקות
 • "אל עולם הקבלה" - ספר למתחילים ללמוד חכמת קבלה
 • "וכמטמונים תחפשנה - על מטמוני ספירת העומר", שני חלקים
 • "אור ישראל" - סיפורים ממורנו הבעל שם טוב עם באור מעמיק של הרב, שלושה חלקים
 • "נר ישראל" - סיפורים על הבעל שם טוב עם ביאור
 • "מבוא לקבלת האריז"ל"
 • "חסדי דוד הנאמנים: קבלת האריז"ל לאור החסידות" - 5 חלקים
 • "מחול הכרמים"
 • "מבחר שיעורי התבוננות" - 20 חלקים
 • אותיות לשון הקודש"
 • לחיות עם הזמן - ביאורים ללקוטי שיחות של כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש" על פרשיות השבוע (בראשית, שמות, ויקרא, במדבר, דברים)
 • "אוצר הנפש" - ג' חלקים
 • "עץ פרי" - סוגיות בהלכה על פי נגלה ופנימיות התורה (2 חלקים)
 • "עניין התפילה וההתבוננות" - ביאור על מאמר של רבי הלל מפאריטש
 • "הנרות הללו" - מאמרי התבוננות לימי החנוכה
 • "אמנות החינוך" - עקרונות, מיומנויות ועצות מעשיות
 • "אהבה: צמיחת הקשר בין איש ואשה"
 • "עולמות: שערים חדשים לקבלה וחסידות"
 • "סודות מן הסדר" - הגדה של פסח על פי פרד"ס התורה
 • "איחוד התורה והמדע"
 • "באהלי צדיקים" - זוגיות באור צדיקי החסידות

דיסקוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • תווים פנימיים - ניגונים, בעיבודו של דורון טויסטר.
 • קולמוס הנפש 1-2 - ניגונים עמוקים, שירה: שניאור זלמן ברונשטיין. עיבוד: יונתן גודמן.
 • קולמוס הנפש 3-4.
 • קולמוס הנפש 5-6 (5 - סונטה לפסנתר; 6 - רביעיית מיתרים).
 • פרק שירה - חיבור עתיק המיוחס לדוד המלך. שירה: הרב יצחק גינזבורג וילדים. עיבוד ונגינה: מרדכי ול. ברוצקי.
 • ניגונים חסידיים (1 - 16) - עיבוד ופסנתר: ר. פרנסי.
 • מלווה מלכה - שירה: הרב גינזבורג. כינור: מרדכי ברוצקי.
 • ניגוני ליל שבת 1–4 - שירה: הרב גינזבורג. כינור: מרדכי ברוצקי.
 • ניגוני ח"ן - 11 ניגונים (שהולחנו בשנת תשנ"ח) התואמים את מעגל השנה.
 • ניגוני התבוננות לימי חנוכה - שירה: הרב יצחק גינזבוג. כינור: מרדכי ברוצקי.
 • לך אמר לבי - מבחר ניגונים של הרב גינזבורג בעיבוד וביצוע של הרכב "הלב והמעיין".
 • בסוד ישרים - בעיבוד לכינור. כינור: סאניה קרוייטר.
 • עומקא דְלִבָּא - בעיבוד בסגנון "מוזיקת עולם". עיבוד והפקה: שלמה בת עין.
 • שמחת עולם - זמרים שרים ומנגנים מניגוניו.
 • בוקע חלוני רקיע - דדי בן עמי שר מניגוני הרב גינזבורג.
 • תפוחין קדישין - דניאל זמיר ואחיה אשר כהן אלורו מנגנים מנגוני הרב גינזבורג.
 • יג נגוני רחמים - כינור: מרדכי ברודצקי; צ'לו: דורון טויסטר.
 • ברוב שירה וזמרה - ניגונים שהולחנו על ידי הרב גינזבורג לכבוד ימי ההולדת של הרבי מליובאוויטש.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • נקודה קו שטח, כתב עת המשותף לתלמידי הרב גינזבורג, בכתב העת תלמידי הרב גינזבורג עוסקים בנושאים שונים הקשורים להגותו של הרב.
 • רפאל שגיא, רדיקליזם משיחי במדינת ישראל - פרקים בסוד התיקון המשיחי בהגותו של הרב יצחק גינזבורג, הוצאת גוונים, 2015.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ביצהר הוא "המקובל", בכפר-חב"ד הוא "המלאך", www.shturem.net
 2. ^ רויטל שנור, ‏הרבי אמר לכתוב, היועץ אמר לשתוק - בגליון השבוע, באתר בשבע - ערוץ 7, 22 במאי 2003
 3. ^ שמעון כהן, "אין יוצר כמו הרב גינזבורג מזה דורות", באתר ערוץ 7, 5 באוגוסט 2019
 4. ^ אתר בית הספר לתורת הנפש
 5. ^ ישי פרידמן, ‏במשרד החינוך מתנערים ממתן הפרס לרב גינזבורג, בעיתון מקור ראשון, 17 ביולי 2019
 6. ^ יוני קמפינסקי, שבחים לרב גינזבורג בטקס הענקת פרס היצירה התורנית, ערוץ 7, ‏8 לאוגוסט 2019
 7. ^ אתר מלכות ישראל
 8. ^ קובי חפץ וליאת כהן, עד רדת מחשכי תהום - מחקר על הישיבה "עוד יוסף חי" וכוונותיה כלפי החברה הישראלית, סדרת "מחברות מחקר", הוצאת דרור לנפש 2012 עמ' 11
 9. ^ צילום הפסק. הרב גינזבורג חתום בראשית השורה הרביעית מלמטה
 10. ^ "הפרו תורתך" – מהפכות בלימוד התורה - מוצאי כ"ד טבת ע"ה – ציון דוד המלך, ירושלים, malchuty.org
 11. ^ מנחם שוורץ, הרב גינזבורג למפגינים: היכנסו להתוועדות, באתר ערוץ 7, 2 בדצמבר 2015
 12. ^ הרב יצחק גינזבורג, Kabbalah and Meditation for the Nations, google books, ‏2007
 13. ^ דף השיעורים באנגלית באתר של הרב גינזבורג
 14. ^ ארכיון העלונים
 15. ^ ארכיון עלון נפלאות
 16. ^ אלישע בן קימון, הרב של נוער הגבעות: "חבל לשבת בכלא, צריך לעשות מהפכה", באתר ynet, 27 ביוני 2017
 17. ^ יצחק גינזבורג, "ברוך הגבר", עמ' 28
 18. ^ תומר פרסיקוהקשר בין ברוך גולדשטיין, הקבלה של חב״ד והרומנטיקה, באתר הארץ, 19 בפברואר 2014
 19. ^ האגודה לזכויות האזרח בישראל (הקישור אינו פעיל, 2019)
 20. ^ בג"ץ 6416/98 דוד שונברג עו"ד נ' היועץ המשפטי לממשלה, ניתן ב-20 בנובמבר 2001
 21. ^ גדעון אלוןהפרקליטות סגרה את תיק חקירת הרב גינזבורג שנחשד בהמרדה, באתר הארץ, 12 ביולי 2001
 22. ^ כתב אישום יוגש נגד הרב גינזבורג, באתר ערוץ 7, 2 ביוני 2003
 23. ^ "הכלי של מדינת ישראל חשוב מאוד, על שם העבר ומה שפעל בעבר. אסור להיות כפויי טובה. אבל אם הכלי הזה מתעקש על קיום המשפט והמשטר שלו, כי אז הוא בהחלט מקשה על התפתחות של שלמות לפי תורה. אם המשפט אינו משפט עברי, אז ברור שזו אינה מדינת היהודים. אם מדינת ישראל מכריזה שכולם שוים, ויש זכויות שוות לכל הדתות - הטשטוש הזה עומד בעורכינו"[דרוש מקור]
 24. ^ הזמן לפצח את האגוז, שיחה שנתן הרב גינזבורג בחורף 2005
 25. ^ קובי חפץ וליאת כהן, עד רדת מחשכי תהום - מחקר על הישיבה "עוד יוסף חי" וכוונותיה כלפי החברה הישראלית, סדרת "מחברות מחקר", הוצאת דרור לנפש 2012, עמ' 24–35 - יחס אנשי הישיבה למדינת ישראל
 26. ^ בארעא דישראל בני חורין, י"ח בניסן תשע"ד;
  יהודה יפרח, המניפסט הדתי מאחורי "תג מחיר": "חבלי לידה של עם חדש", באתר nrg‏, 28 באפריל 2014
 27. ^ הרב גינצבורג: מתנגד לפגיעה בחיילי צה"ל, באתר ערוץ 7
 28. ^ יום הולדת 26 ליישוב בת עין, שיחה מא' באייר תשע"ה, באתר "מלכות ישראל" של הרב גינזבורג