יצחק מולכו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יצחק מולכו

יצחק מולכו (לעתים מופיע כיצחק מלכו, נולד בשנת 1945 בערך) הוא עורך דין ישראלי ונציגו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למשא ומתן עם הפלסטינים וגורמים נוספים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצחק מולכו הוא בנו של רפאל מולכו, ממייסדי בנק דיסקונט, ונכדו של יצחק רפאל מולכו ממקימי שכונת רחביה בירושלים. למד בגימנסיה העברית רחביה. היה אלוף הנוער של ירושלים בטניס, והמשיך לעסוק בספורט זה גם בבגרותו.

לאחר מלחמת ששת הימים נישא לשלומית שמרון, בתו של ארווין שמרון, שאותה הכיר בבית הספר התיכון. לזוג שתי בנות. לאחר שסיים לימודי משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים עבד קרוב לשנתיים במשרד עורכי דין גדול בארצות הברית. עם שובו לישראל הצטרף למשרד עורכי הדין של שמרון, לאחר שהוסמך כעורך דין בשנת 1970[1]. לאחר פטירתו של שמרון, בשנת 1978, היה מולכו לשותף הבכיר במשרד. המשרד שכן בבית בטלביה עד שנת 1996[2], עת עבר לגן הטכנולוגי מלחה. במשרד עובדים כ-30 עורכי דין והוא עוסק במשפט מסחרי, דיני תקשורת ודיני חברות ובמיוחד בפירוק חברות[3], ובהן חפציבה דיור ואחזקות[4] וחברת קרתא, החברה הממשלתית הראשונה העומדת לפירוק[5].

מולכו ייצג את פרופסור אלישע קימרון בתביעה על הפרת זכויות יוצרים כנגד הרשל שנקס ואחרים שפרסמו את שחזורו של מגילת מקצת מעשי התורה מבלי לקבל את רשותו ומבלי לציין שהוא המהדיר. השופטת דליה דורנר הכריעה לטובתו של קימרון, ופסק הדין אושר בבית המשפט העליון[6]. משרדו של מולכו מייצג בישראל את משרד המשפטים של ארצות הברית.

פעילות מדינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מולכו, יחד עם גיסו ושותפו למשרד דוד שמרון, הוא אחד האישים המקורבים ביותר לראש הממשלה, בנימין נתניהו. בעת כהונת ממשלת ישראל העשרים ושבע פעל מולכו כשליחו האישי של נתניהו לעניינים מדיניים וניהל את השיחות עם הפלסטינים. מולכו ודורי גולד היו נציגיה הראשונים של ממשלת נתניהו שנועדו עם יאסר ערפאת ברצועת עזה, ב-27 ביוני 1996[7]. מולכו קיים עם יאסר ערפאת יותר מחמישים פגישות והיה האחראי לגיבוש הסכם חברון[8]. מולכו היה בין המתנגדים למינוי רוני בר און ליועץ המשפטי לממשלה, והזהיר את נתניהו מפני המינוי. לאחר התפטרותו של בר און הוצע לו לכהן כיועץ המשפטי לממשלה, אך הוא סירב[9].

בשנת 2009, עם שובו של נתניהו לתפקיד ראש הממשלה בממשלת ישראל השלושים ושתיים, מונה מולכו על ידי נתניהו לנהל את שיחות הקירבה עם הפלסטינים בתיווכו של השליח האמריקאי המיוחד ג'ורג' מיטשל[10]. באוגוסט 2010 הוא מונה לראש צוות המשא ומתן הישראלי שהכין וניהל את השיחות הישירות אל מול הצות הפלסטיני בראשות סאיב עריקאת[11]. שיחות אלו הובילו לחידוש המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים בשנת 2010 שהוכרז רשמית בוושינגטון ב-2 בספטמבר והסתיים ללא תוצאות לאחר שישראל סירבה להאריך את המשך הקפאת הבנייה בהתנחלויות. במאי 2011 מונה יצחק מולכו ביחד עם דוד מידן, הממונה על המגעים לשחרור גלעד שליט, לעמוד בראש משלחת ישראלית שיצאה לשיחות עם ראשי הממשל בקהיר לבחינת מתווה לחידוש המשא ומתן עם חמאס[12]. הוא גם ייצג את ישראל גם במגעים לשחררו של הישראלי אילן גרפל, שנעצר בקהיר. בינואר 2012 שימש יצחק מולכו כנציגו של בנימין נתניהו ביחד עם יועז הנדל לסבב שיחות נוסף עם נציגי הרשות הפלסטינית בעמאן. מולכו פועל כשליחו של ראש הממשלה בהתנדבות. על פי הסכם המינוי של יצחק מולכו, שנחתם בפברואר 2010, תחומי האחריות שלו הוגדרו כ"סיוע לראש הממשלה במגעים המדיניים עם ממשלת ארצות הברית, ממשלות אחרות והרשות הפלסטינית, בנושאים הנוגעים ליחסי ישראל והרשות ובנושאים מדיניים נוספים, כפי שיראה לראש הממשלה"[8]. במאי 2013 השתתף מולכו ביחד עם שרת המשפטים, ציפי לבני, בסדרת מפגשים חשאיים בירדן עם מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, בניסיון לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים[13].

פעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מולכו הוא יו"ר מועצת המנהלים של מוזיאון ישראל, חבר מועצת המנהלים של המכון למדיניות העם היהודי, וקונסול כבוד של אוסטריה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הוסמכו 150 עו"ד חדשים, מעריב, 2 בנובמבר 1970
 2. ^ דוד קרויאנקר, שכונות ירושלים: טלביה, קטמון והמושבה היוונית, כתר, 2002, עמוד 78
 3. ^ ברוך מאיריהשקיעו כסף - ולא קיבלו דירות, מעריב, 5 ביוני 1985
  שמואל דקלו, ‏מעילה בסניף צ'יינג' פוינט בירושלים גרמה להיקלעותו של הבעלים אלון מוסאיוף לחובות, באתר גלובס, 24 באוקטובר 1999
 4. ^ ענת רואה, פירוק חפציבה הפך למפעל החיים הרווחי של עו"ד יצחק מולכו, באתר כלכליסט, 6 באוגוסט 2013
 5. ^ http://www.smplaw.co.il/heb/list.asp?categoryId=127&id=684
 6. ^ ע"א 2790/93 Robert E. Eisenman נגד אלישע קימרון
 7. ^ Barry Rubin,Judith Colp Rubin, Yasir Arafat: A Political Biography, page 175
 8. ^ 8.0 8.1 ברק רבידידיו של שליחו המיוחד של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מלכו, כבולות, באתר הארץ, 24 באפריל 2010
 9. ^ זאב סגל, צללים מרחפים על שלטון החוק - עם פרשת בר-און ובעקבותיה: על העמדת אישי - ציבור לדין פלילי, משפט וממשל ד, 2 (תשנח) 587-665, עמ' 597, 604, 605
 10. ^ ברק רבידיצחק מולכו ומייק הרצוג נפגשים בארה"ב עם ג'ורג' מיטשל, באתר הארץ, 2 בספטמבר 2009
 11. ^ ראש נתניהו ואבו מאזן ייפגשו פעם בשבועיים, באתר חדשות מחלקה ראשונה (News1)‏, 27 באוגוסט 2010
 12. ^ נתניהו מכנס את שרי השביעייה לדיון בעסקת גלעד שליט, באתר גלובס, 15 במאי 2011
 13. ^ ברק רבידלבני ומולכו נפגשו בחשאי עם שר החוץ קרי בירדן, באתר הארץ, 27 במאי 2013