יקב טפרברג 1870

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו-טפרברג.png

יקב טפרברג הוקם בשנת 1870 על ידי אברהם טפרברג, בירושלים העתיקה והיה ליקב המשפחתי הראשון שהוקם בארץ ישראל בעת החדשה. מאז ועד היום (2018), נמצא היקב בבעלות משפחת טפרברג. בשנים האחרונות נמצא היקב בעיצומה של מהפכת איכות אשר בראשה עומד מוטי טפרברג, הדור החמישי למשפחה. מהפכת האיכות, כוללת הקמת יקב מהחדישים והמודרניים בארץ, השקעות בנטיעת כרמים באזורי איכות, בטכנולוגיות ייצור יין איכותי, בהשבחת ההון האנושי ושדרוג מערכות ההפצה והמידע. היקב ממוקם על שטח של 20 דונם בלב כרמי ענבים למרגלות הרי יהודה, המהווה ציר תיירות היין החשוב ביותר בישראל. ליקב מאות דונמים של כרמים הפרוסים לאורכו ולרוחבו מהגליל העליון ועד למצפה רמון. יינות האיכות של יקב טפרברג הם פרי יצירתם של יינני היקב, שיקי ראוכברגר (אסכולה אמריקאית), אוליביה פרתי (אסכולה צרפתית) ודניאל פרידנברג (אסכולה אמריקאית). יקב טפרברג הוא היקב השלישי בגודלו במדינת ישראל ומייצר כיום כ-8 מיליון בקבוקי בשנה, כאשר כ-20% מהם מיוצאים לחו"ל.

בשנת 2015 עובר היקב תהליך מיתוג מחדש, זונח את הלוגו הסגול והעגול שליווה אותו במשך שנים ארוכות ומתחדש בלוגו חדש בצבע זהב מרוקע. הלוגו החדש מייצג 145 שנים של היסטוריה ומורשת משפחתית העוברת מדור לדור, מאב לבן מול חדשנות ותעוזה, פשטות ומינימליזם מול אלגנטיות ויוקרה, שילוב בין קדמה וחזון, מסורת, יושרה וערכים. טרום תהליך המיתוג מחדש עודכן פורטפוליו המוצרים של היקב והותאם לצורכי השוק המקומי והבינלאומי. תהליך המיתוג מחדש בוסס על שילוב בין היסטוריה וקדמה ובא לידי ביטוי בפיתוח חמש סדרות הדגל של היקב, המייצגות את סיפורה של המשפחה. לכל אחד מחמשת הדורות של משפחת טפרברג הוענקה סדרה, מחווה ל-145 שנות אהבת יין - LEGACY, ESSENCE, INSPIRE, IMPRESSION, VISION.

הדור המייסד, אברהם, ובנו זאב היו בעליו של היקב הארצישראלי הראשון בהיסטוריה, ששימש גם מקור פרנסה לאנשי היישוב הישן, כשקם בעיר העתיקה בירושלים. ב-1905 מצטרף בן הדור השלישי למשפחת טפרברג, מרדכי שמעון טפרברג ומקבל לידיו את מושכות הניהול. היקב הפך בשנים אלו לספק הרשמי של יין ואלכוהול לצבא האוסטרי בארץ ישראל, ופרח בחסותה של הקונסוליה האוסטרית. מספר שנים מאוחר יותר האחים יצחק ומנחם מקבלים לידיהם את היקב, הם מתאימים אותו לדרישה ההולכת וגוברת ליין ומעתיקים את מיקומו למושבה החקלאית 'מוצא' שבהרי ירושלים. הדור החמישי למשפחת טפרברג, מוטי, בנו של מנחם שהחזיק במושכות העסק כמעט 40 שנה, מוביל כיום את היקב.

Logo of eperberg 1870.gif

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דניאל רוגובמדריך רוגוב ליינות ישראל 2011, תרגום: עמית יריב, טובי, 2011, עמ' 12, 169-164, 465
  • אליעזר זקס, יין ישראלי: מבחר יינות ישראל, תל אביב: קורדינטה, ספטמבר 2011, עמ' 171-170
  • אליעזר זקס וירון גולדפישר, שביל היין: טיול ביקבי ישראל, תל אביב: קורדינטה, 2007, עמ' 212-211

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]