יקום מיקי מאוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מיקי מאוס וחברים
Mickey Mouse & Friends
הסמליל שדיסני השתמשה בכדי לקדם את הזיכיון "מיקי מאוס וחברים"
הסמליל שדיסני השתמשה בכדי לקדם את הזיכיון "מיקי מאוס וחברים"
יוצר וולט דיסני
אב אייוורקס
יצירה מקורית ספינת הקיטור וילי (1928)
סרטים וטלוויזיה
סרטים קצרים סדרת הסרטים מיקי מאוס (1928–1953)
סדרות אנימציה יצירות מיקי מאוס (1999–2000)
בית העכבר (2001–2003)
מועדון החברים של מיקי מאוס (2006–2016)
מיקי מאוס (2013–2019)
מיקי ומכוניות המירוץ / מיקי מאוס: הרפתקאות מבולבלות (2017–2021)
העולם המופלא של מיקי מאוס (2020–הווה)
מיקי מאוס: כייף של בית (2021–הווה)
שונות
בעלים: חברת וולט דיסני
שנים: 1928–הווה

יקום מיקי מאוסאנגלית: Mickey Mouse universe) הוא יקום בדיוני משותף המהווה את הרקע לסיפורים הכוללים את הדמויות המצוירות של דיסני: מיקי ומיני מאוס, פלוטו, גופי ודמויות רבות אחרות. היקום מקורו מסרטי ההנפשה הקצרים של "מיקי מאוס" שהופקו על ידי דיסני החל משנת 1928. ובכל זאת, הגרסה העקבית הראשונה שלו נוצרה על ידי פלויד גוטפרדסון ברצועת הקומיקס של מיקי מאוס. גרסאות מהעולם האמיתי קיימות גם בדיסנילנד ובדיסנילנד טוקיו, הנקראות עיר ההנפשה של מיקי.

מאז 1990, העיר שבה מתגורר מיקי נקראת בדרך כלל "Mouseton" בקומיקס האמריקאי. בהמשכיות מודרנית, העיר מתוארת לעיתים קרובות כמי שנמצאת במדינת קליסוטה הפיקטיבית שבארצות הברית, בדומה לצפון קליפורניה. המדינה הבדיונית הזו הומצאה על ידי כותב הקומיקס קארל בארקס בשנת 1952 כמקום לעיר הולדתו של דונלד דאק, דאקברג.

ההיבט העקבי ביותר של יקום מיקי מאוס הוא הדמויות. הידועים ביותר כוללים את מיני חברתו של מיקי, פלוטו כלב המחמד, החברים גופי, הוראס הורסקולר וקלרבל הפרה והאויב פיט. חלק מההפקות של דיסני משלבות דמויות מסרטי הנפשה אחרים של דיסני, כמו "יום רחצה" (1946), שבו מופיע החתול פיגארו מהסרט "פינוקיו" כחתולהּ של מיני (נהפך להיות חיית המחמד החוזרת שלה במספר הפקות), "חג שמח מיקי מאוס" (1983), ובאופן נרחב ביותר - "בית העכבר" (20012003).

למרות שקרוסאובר בין היקומים של מיקי מאוס ודונלד דאק היו נדירים, שני היקומים חופפים. דמויות מהיקום של דונלד דאק מופיעות מדי פעם ביקום של מיקי מאוס ולהפך.

המונח "יקום מיקי מאוס" אינו בשימוש רשמי על ידי חברת וולט דיסני, אך הוא שימש את מחבר הקומיקס והיסטוריון ההנפשה של דיסני דייוויד גרשטיין.[1] חברת וולט דיסני משתמשת בדרך כלל במונחים כמו מיקי וחברים (Mickey & Friends)[2] או מיקי והחבורה (Mickey & the Gang)[3] כדי להתייחס לזיכיון הדמויות.

פיתוח המשכיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יקום מיקי מאוס נוצר בעצם עם הופעת הבכורה של מיקי עצמו ב"שיגעון של אווירון" (1928). למרות שסיפוריו של מיקי כללו את דמותו של פיט, שנוצרה ב-1925, העולם שבו מיקי חי מחזיק בהמשכיות בלתי תלויה במידה רבה מסרטים קודמים. מקרה חריג לכך היה ההצגה המחודשת של אוסוולד הארנב בשנת 2010 עם יציאתו של משחק הווידאו "Epic Mickey".

בשנת 1930, דיסני החלה להוציא רצועת קומיקס של מיקי מאוס אשר הרחיבה מאוד את עולמו של מיקי. הסיפורים הפכו אז לעבודה של יצירה שיתופית עם סופרים הפועלים במדיומים שונים ובמדינות שונות. זה גרם לפעמים לפערים בהמשכיות. לדוגמה, בעוד שמיקי וחבריו חיים ברובם באותה סביבה עכשווית, הם מופיעים לפעמים במקומות אקזוטיים, כולל יצירות תקופתיות ("חייט קטן ואמיץ", "השנים הטובות") וסרטי פנטזיה ("פנטסיה", "חופשי ומאושר").

כותבי הקומיקס הסבירו שהפער הזה נועד להציג את הדמויות כדמויות מצוירות "אמיתיות" המועסקות על ידי דיסני כשחקנים. גם וולטר ג'יי אונג, היסטוריון תרבות ופרופסור לספרות, במחקר התרבותי שלו על מיקי מאוס והאמריקניזם הסכים עם דעה זו. בקיצור, דמויות יותר דמויי-אנוש, ומציגות פחות תכונות של חיות במאפיינים שלהן.[4] הבנה זו של הדמויות המנהלות חיים נפרדים התקבלה בברכה על ידי וולט דיסני. כשנשאל אם מיקי ומיני נשואים או לא, השיב דיסני כי צמד העכברים אכן היו נשואים ב"חיים הפרטיים" שלהם, אך הם מופיעים לפעמים כחבר וחברה ל"מטרות עלילה".[5] כמו כן, בסרט התעמולה למלחמת העולם השנייה, "הרוח החדשה" (1942), דונלד דאק ממלא את פרטי מס ההכנסה שלו ומפרט את עיסוקו כ"שחקן", והסרט "מיקי, דונלד, גופי: שלושת המוסקטרים" (2004) כולל ב-DVD קטע בונוס של הדמויות המעלות זיכרונות מניסיונן בצילומי הסרט.

היסטוריון ההנפשה דייוויד גרשטיין ציין שלמרות שהדמויות יופיעו בסביבות שונות ולעיתים אף ישנו את שמותיהן (כמו ב"חג שמח מיקי מאוס"), הדמויות עדיין הן עצמן ומתנהגות באופן התואם את הטבע והאופי שלהן.[6]

בתחילה הופקו קומיקס של דיסני בארצות הברית. עם השנים, הביקוש לקומיקסים הללו הפך בסופו של דבר כל כך אינטנסיבי עד שסיפורים נוצרו בארצות הברית אך ורק לצריכה זרה. דיסני העניקה רישיון לדמויות שלה למפרסמים זרים. כתוצאה מכך, סיפורי קומיקס רבים של דיסני נוצרו על ידי סופרים אירופאים או אמריקה הלטינית, מה שגרם ליותר פערי המשכיות ולווריאציות מקומיות של היקומים של מיקי מאוס ודונלד דאק. חלק מהדמויות הפכו פופולריות יותר בחו"ל מאשר בארצות הברית, בעוד שחלקן הופיעו ושימשו אך ורק בסיפורים זרים.

ככלל, סרטי סדרת מיקי מאוס מיועדים למטרות בידור. בניגוד לסיפורים מסורתיים כמו משלי איזופוס, דיסני הנפשות בדרך כלל לא נמנעת מסצנות בוגרות או למבוגרים. בסרט "חופשה בהוואי" (1937),[7] גופי היה בסצנה בה הוא שהה בקבר. דיסני ארגנה סצנה מצחיקה אחרי זה. ניתן לראות בבחירת הסצנה הזו חתימה על תשומת הלב למאמץ הבידורי.

מקומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החווה של מיקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט "שיגעון של אווירון" (1928), הסיפור הראשון שהופק על מיקי מאוס, מיקי נראה בחווה. בסרטיו המוקדמים, מיקי נמצא בסביבה כפרית, אך לרוב בחווה. סביבה זו הוצגה בתמציתיות במשפטים הראשונים של אחד מספרי הסיפורים הראשונים של מיקי:

"הסיפור הזה הוא על מיקי מאוס שגר בקן נעים מתחת לרצפת האסם הישן. והוא מספר גם על חברתו מיני מאוס שביתה חבוי בבטחה, נוח וחמים, אי שם בלול התרנגולות".

The Adventures of Mickey Mouse: Book I (1931)

ברצועת הקומיקס של מיקי מאוס, החווה של מיקי הייתה ככל הנראה ממוקמת במערב התיכון של ארצות הברית, כפי שעולה מהערות של דמויות שהגיעו "מערבה" לעמק המוות וכדי ללכת "חזרה למזרח" כדי לנהל עסקים וכו'. סביבה זו שיקפה את ילדותו של וולט דיסני עצמו במיזורי וכמו דיסני, מיקי עבר בסופו של דבר לעיר, למרות שהוא לעולם לא שוכח את שורשיו. מיקי לפעמים מאזכר את חייו "אז בחווה".[8]

העיר של מיקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקי הופיע בסביבה עירונית כבר בשנת 1931 בסרט הקצר "בעיות תחבורה" בו הוא עובד כנהג מונית. עירו של מיקי הייתה ללא שם עד 1932, כאשר הסיפור ברצועות הקומיקס של מיקי מאוס "The Great Orphanage Robbery" (שוד בית היתומים הגדול) זיהה את שם העיר כ-"Silo Center" (סילו סנטר).[9] חלק מהסיפורים של פלויד גוטפרדסון פשוט קראו לעיר בשם "Hometown" בעוד סיפורים אחרים של גוטפרדסון השתמשו בשם "Mouseville" (מאוסוויל; 'ville' משמשת לסיומת אופיינית לשמות מקומות בשפה האנגלית).[10] אבל השם העקבי הראשון לעירו של מיקי הגיע באיטליה בשנות ה-50, שם היא נקראה "Topolinia" (מהמילה האיטלקית Topolino שפירושה הוא 'עכבר קטן' וגם שמו האיטלקי של מיקי).

בשנת 1990 מותג דיסני קומיקס השיקה קומיקס אמריקאי חדש בשם "Mickey Mouse Adventures" ותחילה תכננה להשתמש שם בשם העיר "Mouseville". אבל עקב השימוש שהיה אז בסרטי מייטי מאוס לעיר בשם Mouseville, השם החדש "Mouseton" (מאוסטאון) נוצר עבור העיירה של מיקי במקום זאת; הן ב-"Mickey Mouse Adventures" והן בהדפסות החדשות העכשוויות של דיסני לסיפורי קומיקס ישנים(19911993).[11] חברת ההוצאה לאור בעבר Gemstone והחברה הנוכחית Boom! Studios המשיכו את השימוש במאוסטאון משנת 2003 ואילך. באופן מוזר, בעלת הזכויות הזמנית "Gladstone Publishing" (בין השנים 1993–1999) בדרך כלל השאירה את עירו של מיקי ללא שם, או, לעיתים רחוקות, התייחסה אליה בשם "Duckburg" (דאקברג; בתרגום העברי נקרא תל ברווז), עיר הידועה יותר כעיר הולדתו של דונלד דאק.[12]

מיקום עירו של מיקי הוא בקליסוטה ומיקומו ביחס לדאקברג (הערים נמצאות לא רחוקות אחת מהשנייה) היה נושא להשערות בשלבים מוקדמים, אך טופלו באופן עקבי בפרסומים אמריקאים משנת 2003 ואילך.[13]

מקומות נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכמה פרסומים ומגזינים של דיסני משנות ה-20 וה-30, מיקי תואר כחי בהוליווד - למרות שלסביבה הכפרית שבסרטים המצוירים ובקומיקס אין הרבה במשותף עם הוליווד האמיתית.

בסרט "מיקי מאוס נוסע ברכבת" (1940) מיקי ופלוטו חיים בעולם האמיתי בעיר ברבנק, קליפורניה, ביתה של אולפני וולט דיסני.

בסדרת משחקי הווידאו "Kingdom Hearts", גם הדמויות מהעיר מאוסטאון וגם הדמויות מהעיר דאקברג חיות בממלכה הנקראת "דיסני טאון" (Disney Town).

הפארקים ואתרי הנופש של וולט דיסני עיצבו את עיר ומקום הולדתו של מיקי כעיר ההנפשה של מיקי.

ביתו של מיקי מאוס כפי שנראה בעיר ההנפשה של מיקי שבדיסנילנד

בסדרת הטלוויזיה "השכונה של גופי" (19921993) גופי ופיט חיים בעיירה הבדיונית ספונרוויל. העיירה מופיעה גם במשחק הווידאו משנת 1993 בעל אותו השם וגם בשני הסרטים המבוססים על הסדרה: "גופי: הסרט" (1995) ו"גופי הולך לקולג'" (2000).

בסדרת הטלוויזיה "מיקי מאוס: הרפתקאות מבולבלות" (20172021) הדמויות חיות בעיירה הבדיונית Hot Dog Hills (גבעות הנקניקיות).

גיבורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקי מאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מיקי מאוס

עכבר מואנש לבוש לרוב בכפפות, מכנסיים קצרים אדומים ונעליים צהובות. למרות שבדרך כלל ניתנה לו אישיות צנועה ונעימה, הוא לרוב דמות נלהבת ונחושה, המחפשת הרפתקאות חדשות, התרגשות ומסתורין. לעיתים קרובות הוא משמש כמנהיג בפועל של חבריו. הוא הוצג לראשונה בשנת 1928.

מיני מאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מיני מאוס

מקבילתו הנשית של מיקי, עכברה מואנשת המתוארת בדרך כלל כבת-זוגו שהופיעה לראשונה בשנת 1928. במקור אופיינה כפלאפרית, מיני גילמה לעיתים קרובות את דמות העלמה במצוקה של מיקי. המקצוע התדיר ביותר שלה בסרטים המצוירים המוקדמים היה מוזיקאית ופזמונאית.

קלרבל הפרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קלרבל הפרה

פרה גבוהה ומואנשת המשמשת כחברתה של מיני והוצגה בשנת 1928. היא נוטה לרכל ובסרטים המוקדמים שימשה כחיית חווה וגם כדמות מואנשת. היא ידועה כבת הזוג גם של הוראס הורסקולר וגם של גופי.

הוראס הורסקולר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוס גבוה ומואנש שהוא חברו של מיקי מאוס שהופיע לראשונה בשנת 1929. הוא נוטה להתרברב ולמתוח. לפני הופעתם של דונלד דאק וגופי, הוראס היה הסיידקיק הרגיל של מיקי. לעיתים תכופות הוא נראה כבן הזוג של קלרבל הפרה.

פלוטו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פלוטו (דמות דיסני)

כלב המחמד של מיקי שהוצג לראשונה בשנת 1930 בתור הכלב של מיני בשם רובר ובשנת 1931 ככלב של מיקי. בניגוד לגופי המואנש, פלוטו הוא כלב רגיל שהולך על ארבע רגליים וממעט לדבר.

גופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – גופי (דמות דיסני)

חברו המגושם, המטופש ובעל הכוונות הטובות של מיקי שהוצג לראשונה בשנת 1932. גופי הוא כלב מואנש המועד לתאונות ומפגעים. בעלילות מסוימות הוא יוצא עם קלרבל הפרה בעוד שבפעמים אחרות הוא מוצג כהורה יחיד. שמו המקורי היה דיפי דואוג.

דונלד דאק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – דונלד דאק

חברו קצר המזג של מיקי שהוצג לראשונה בשנת 1934. דונלד הוא ברווז מואנש אשר מתעצבן כשדמויות אחרות לועגות לו ובכלל כשדברים לא הולכים כפי שהוא רוצה. בעל דיבור קשה להבנה. הוא יוצא עם דייזי דאק והוא דודם של יואי, דואי ולואי.

דייזי דאק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – דייזי דאק

מקבילתו הנשית של דונלד, ברווזה מואנשת המתוארת בדרך כלל כבת-זוגו שהופיעה לראשונה בשנת 1940. לפעמים היא מתעצבנת על דונלד כשהוא מאבד את העשתונות שלו. לדייזי יש מזג מסוכן לא פחות, אבל עם הרבה יותר התנהגות מתוחכמת. היא משמשת גם כחברה הכי טובה של מיני.

אוסוולד הארנב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אוסוולד הארנב

אוסוולד הוא ארנב שחור מואנש שהופיע לראשונה בסרט "צרות טרוליות" (1927). הוא מתואר באופן מטא-בדיוני כ"אחיו" למחצה הגדול של מיקי במשחק הווידאו "Epic Mickey". זוהי התייחסות לעובדה שאוסוולד היה הכוכב המצויר הראשוני של וולט דיסני לפני יצירתו של מיקי מאוס, למרות שהוא היה בבעלות סרטי יוניברסל באותה תקופה. ההדחה של דיסני מסדרת אוסוולד בשנת 1928 הובילה ליצירתו של מיקי. בשנת 2006, חברת וולט דיסני רכשה את הזכויות על אוסוולד, ומאז השתמשה בו בזיכיון משחקי הווידאו "Epic Mickey". המשחק לא ברור בנוגע להאם מיקי ואוסוולד הם אחים; קריינות הסיום של ין סיד רק קובעת שהקוסם מקווה ששני הגיבורים יחשבו זה על זה כאחים.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלרה קלאק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קלרה קלאק

קלרה קלאק הופיעה לראשונה בשנת 1934 בסרט "ההתרמה לבית היתומים". מאז היא הופיעה כדמות חצי רגילה בסרטים המצוירים של מיקי מאוס. בחוברות הקומיקס היא מוצגת בתור חברתה הטובה של דייזי דאק. קלרה הייתה חברה בחבורת האסם המקורית של מיקי מאז תחילת הקריירה שלו, אם כי היא נראית לעיתים רחוקות יותר מאשר קלרבל הפרה והוראס הורסקולר.[14]

פרסי ופטרישיה פיג[עריכת קוד מקור | עריכה]

זוג נשוי של חזירים מואנשים. פרסי ערך את הופעת הבכורה שלו בשנת 1929 בסרט הקצר "בית האופרי", פטרישיה הופיעה באותה שנה בסרט "השטויות של מיקי", שזו גם הופעתו השנייה של פרסי, והסרט היחיד שבו שתי הדמויות מופיעות יחד. לאחר מכן, פרסי הופיע בסרטים הקצרים "קונצרט האסם" (1930), "כנופיית השלשלאות" (1930) ו"בעיות תחבורה" (1931), בעוד שפטרישיה הופיעה בסרטים "החגיגה" (1930), "המופע של מיקי" (1932) ו"המסיבה הנהדרת" (1932).

לאחר הופעתם בסרטים קצרים, הם החלו להופיע בקומיקס, אך שתי הדמויות לא הופיעו שוב בהנפשה עד 1983, בסרט "חג שמח מיקי מאוס", נראים לזמן קצר רוקדים במסיבה של פיזיוויג.

פרסי מופיע במשחק הווידאו "Kingdom Hearts III" משנת 2018, במיני-משחק "Taxi Troubles" (מבוסס על "בעיות תחבורה"), שם הוא אחת הדמויות שעל סורה לאסוף במונית שלו.

גדעון העז[עריכת קוד מקור | עריכה]

עז מואנש, דמות משנה ברצועות הקומיקס של מיקי מאוס בשנות ה-30. גדעון הופיע לראשונה ב-"Mickey Mouse Book No. 1" משנת 1930.[15] המשיך להופיע במספר קומיקסים של דיסני באמריקה ואירופה עד 1938. הוא אופיין בדרך כלל כחקלאי או השריף המקומי. גדעון נשוי לעיזה מואנשת בשם גרטי (ככל הנראה גרטרוד) שהופיעה בקומיקסים מוקדמים רבים של מיקי מאוס, בעיקר כדמות רקע.

הוא נכלל גם בקידום הפרסומי לסרט ההנפשה הקצר "קונצרט הלהקה" משנת 1935 בתור אחת הדמויות. בסרט ששוחרר, הוא הוחלף בדמות כלב טרומבוניסט ללא שם.[16]

פלויד גוטפרדסון עשה שימוש קבוע בדמות ברצועות הקומיקס שלו ואמנים מאוחרים יותר "שאלו" את הדמות לפעמים.

קרובי משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחתו של מיקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פליסיטי פילדמאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

פליסיטי פילדמאוס כפי שהוצגה בקומיקסים מודרניים

פליסיטי פילדמאוס (לבית מאוס) היא אחותו הגדולה של מיקי ואמם של אחייניו התאומים, מורטי ופרדי. הדמות הופיעה לראשונה בשנת 1932, בהופעת הבכורה של מורטי ופרדי בקומיקס, שם היא נראית זקנה ולא נאמר שהיא אחותו של מיקי. ואכן, מיקי מכנה אותה "גברת פילדמאוס" כאילו הייתה מכרה שאינה קשורה אליו, מה שמרמז שמורטי ופרדי מכנים את מיקי "דוד" כסוג של נימוס. בין השנים 2000 ל-2008 נעשה שימוש חוזר בדמות בשבעה סיפורים, כהמשכיות מחודשת לכמה היבטים תוך הימנעות מהכרזה על הדמות הישנה והחדשה כאותה אחת. הגלגול החדש הזה נראה צעיר יותר ומזוהה כאחותו של מיקי ונקראת בשם פליסיטי. בהערות ההפקה נקרא בעלה פרנק פילדמאוס, אם כי הדמות מעולם לא הופיעה בשום סיפור.[17]

מורטי ופרדי פילדמאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מורטי ופרדי פילדמאוס

מורטימר "מורטי" ופרדיננד "פרדי" פילדמאוס הם אחייניו התאומים של מיקי. הם הופיעו לראשונה ברצועת הקומיקס של מיקי מאוס מאת פלויד גוטפרדסון, שכותרתו "האחיינים של מיקי" (1932). מאז הם הופיעו בקומיקסים רבים בכיכובם של מיקי מאוס ופלוטו. מורטי ופרדי הוצגו לראשונה כשהם לובשים חולצות, אך ללא מכנסיים או תחתונים. מאוחר יותר נוספו גם מכנסיים ללבוש האופייני שלהם.

בשנת 1943 פרדי נעלם מרצועת הקומיקס של מיקי מאוס כי גוטפרדסון חשב שהאחיינים יותר מדי דומים. היו לו תוכניות להחזיר את פרדי מאוחר יותר כעכבר ממושקף, אינטלקטואלי ותולעת ספרים עם מצחייה ומעיל עם ההסבר שהוא לא היה עקב כך שהיה בבית הספר. עם זאת, גוטפרדסון מעולם לא הספיק להחזיר את פרדי ומורטי נשאר בקומיקס לבד. מורטי הוצג מדי פעם עם חברו הטוב ביותר אלווין ועם אהובתו מילי, שניהם כלבים מואנשים. עם זאת, פרדי מעולם לא נעלם מחוברות הקומיקס. הופעות אחרונות שלהם בקומיקס מציגות את מורטי ופרדי כשחקני כדורגל (מוכשרים מאוד), ואת אמם כתומכת כדורגל. מדי פעם מורטי ופרדי גם מתעמתים מול היריבים שלהם מלודי, אחייניתה של מיני מאוס וצמד אחייניו התאומים הפרחחים של פיט, פיירינו ופיירטו. אין לבלבל את מורטי עם השם שהוצע במקור לדמותו של מיקי, "מורטימר מאוס", או יריבו של מיקי בעל השם מורטימר מאוס, או דודה העשיר של מיני, דוד מורטימר. מורטי הוא דמות שניתן לשחק במשחק הפלייסטיישן 2 "Disney Golf".

בספרי הילדים שהופקו על ידי דיסני לפני מלחמת העולם השנייה, האחיינים נקראו בדרך כלל מורטי ומונטי. ספרים קודמים מכילים שלושה (או יותר) אחיינים עם שמות שונים, כגון מייסי ומרמדיוק.

בהנפשה, האחיינים של מיקי מופיעים לראשונה בסרט של מיקי מאוס משנת 1933, "עולם הענקים", על אף שהסרט מציג את מיקי עם עד 14 אחיינים בו זמנית. בשנה שלאחר מכן האחיינים מופיעים שוב ב"גוליבר מיקי". הסרט הבא, "מכבש הקיטור של מיקי", הוא הראשון שמציג את מיקי עם שני אחיינים בלבד, אשר ניתן להניח שהם מורטי ופרדי, למרות שהם ללא שם בסרט עצמו. זה היה שנתיים לאחר הופעת הבכורה של התאומים ברצועת הקומיקס. מורטי ופרדי גם עורכים הופעת קמאו לקראת סוף הסרט "בונים סירה" משנת 1938 ומופיעים שוב בסרט "חג שמח מיקי מאוס" משנת 1983 בתפקידים בהם הם מדברים, אם כי בגילאים שונים כשאחד התאומים לקח על עצמו את התפקיד של טים הקטן. בשנת 1999 הצמד עורך הופעת קמאו בקטע בעל שני החלקים "מסביב לעולם בשמונים יום" מתוך "יצירות מיקי מאוס", אשר שימש שוב ב"בית העכבר". הם מופיעים גם בספיישל של הסדרה "מיקי מאוס", "מיקי מאוס וליל כל הקדושים".[18]

משפחתה של מיני מאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מילי ומלודי מאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מילי ומלודי מאוס מתוך הסדרה "הסרטים המצוירים של מיני"

אחייניותיה התאומות של מיני. למיני הייתה רשימה לא עקבית של אחייניות. באירופה ובברזיל, לרוב מתוארת אחיינית יחידה, ששמה באופן עקבי מלודיה (מלודי). היא יצירה של אולפני דיסני מאת ג'ים פלטשר באמצע שנות השישים, שנראה שה"משימה" העיקרית שלה היא לשגע את מורטי ופרדי.

עם זאת, לפחות בסיפור איטלקי או ברזילאי אחד אחר למיני הייתה אחיינית נוספת בשם זיזי (לא ידוע אם זה היה השם של תאומתה של מלודי או סתם שם אחר למלודי). באמריקה, האחייניות התאומות של מיני הופיעו בשני שמות: מילי ומלודי ופמי ותמי. למרות שכותב הקומיקסים הללו אינו ידוע, שניהן אוירו על ידי פול מורי, שלעיתים רחוקות עבד עם דמויות שנשאו את אותם שמות גם אם לכאורה היו אותן דמויות. באיטליה, יש עוד זוג של אחייניות תאומות, לילי וטיני, שנמצאות בשנות העשרה שלהן. האחייניות המתבגרות הללו עדיין לא הופיעו בקומיקס בארצות הברית.

מדווח כי שם נוסף מיוחס בקומיקס האמריקאי המעניק לאחיינית היחידה של מיני את השם מולי. סט נוסף של אחייניות מופיע בספר של מיקי מאוס משנות ה-40 כשלישייה המכנות את עצמן "דולי, פולי ומולי", בעוד שאחיינית יחידה המיוחסת למיקי מופיעה בסרט המצויר "גוליבר מיקי" (1934) בשם "מייסי".

בסרטים, ההופעה היחידה האפשרית של אחיינית כלשהי היא ב"חג שמח מיקי מאוס" (1983), שם למיקי מאוס, בתור בוב קרצ'יט, יש בת. בסרט זה מורטי ופרדי גילמו את שני בניו של קרצ'יט (כולל אחד בתור טים הקטן), ומכיוון שנראה שמלודי הוא השם העקבי ביותר המשמש לכל אחיינית המיוחסת למיני, סביר להניח שזו הייתה מלודי שגילמה את תפקיד בתו של בוב קרצ'יט.

מילי ומלודי מופיעות שניהן בסדרה "הסרטים המצוירים של מיני" בדיסני ג'וניור, ומדובבות על ידי אוואלון רובינס ובעברית על ידי בר פאר ושחר קדוש (מילי) ועדן גמליאל (מלודי).

הדוד מורטימר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדוד מורטימר, שנוצר על ידי וולט דיסני ופלויד גוטפרדסון עבור רצועת הקומיקס, הוא הדוד החוואי של מיני שממנו היא יורשת אחוזה. הוא הופיע לראשונה בשנת 1930, לאחר מכן, הוא חזר בכמה קומיקסים של מיקי מאוס משנות ה-30, שבהן גוטפרדסון העניק לו מראה שונה באופן ניכר. הוא הופיע מדי פעם בקומיקס מודרני יותר. אין לבלבל אותו עם אחד מהאנטגוניסטים של מיקי, שנקרא גם בשם מורטימר מאוס.

משפחתו של דונלד דאק[עריכת קוד מקור | עריכה]

דלה דאק[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחותו התאומה הצעירה של דונלד ואמם של אחייניו יואי, דואי ולואי, דלה ידועה באישיותה הפחות חמת מזג בהשוואה לדונלד ולרוח ההרפתקאות שלה, וכהרפתקנית נשית. דלה הופיע לראשונה בשנת 1937.

יואי, דואי ולואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – יואי, דואי ולואי

אחייניו של דונלד שיוצרים מעשי קונדס שמרגיזים את דונלד בעל המזג המפורסם. הם הופיעו לראשונה בשנת 1937.

סקרוג' מקדאק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הדוד קמצוץ

דודו העשיר של דונלד שהוא הברווז העשיר בעולם. הוא מתגורר בעיר דאקבורג והוא ממוצא סקוטי. סקרוג' הופיע לראשונה בשנת 1947.

לודוויג פון דרייק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – לודוויג פון דרייק

דודו האקסצנטרי של דונלד שהוא מדען מתמחה, מרצה ופסיכיאטר. הוא הוצג בשנת 1961, כחלק מספיישל הטלוויזיה של וולט דיסני ב-NBC.

משפחתו של גופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקס גוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנו המתבגר של גופי. הוא גיבור סדרת הטלוויזיה "השכונה של גופי", הסרט באורך המלא "גופי: הסרט" וההמשכון שלו "גופי הולך לקולג'". הוא גם הופיע בכמה רצועות קומיקס, רובן מבוססות על סדרת הטלוויזיה.

נבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פיט (דמות דיסני)

חתול מואנש גדול עם עודף משקל הידוע גם בשמות פיט רגל-עץ או פיט השחור בין היתר. הוא דמות האנטגוניסט החוזר ביותר בסיפורי מיקי מאוס. הוא הוצג לראשונה בשנת 1925 בתור דוב. דמותו נעה בין פושע קשוח לאיום מוסרי, בהתאם להקשר, ומשמשת או כאויבו המושבע של מיקי או כפשוט מטרד. בעלילות רצועות קומיקס ישנות הוא צורף לעוד דמות נוספת, סילבסטר שיסטר, לפני שהתפתח לנבל הראשי. בסדרת הטלוויזיה "השכונה של גופי" ובעיבודים הקולנועיים שלאחר מכן, הוא מתואר כחברו ושכנו הנצלני של גופי.

פנטום הכתם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפנטום כפי שהוצג בסדרה "סיפורים של ברווזים"

אויב מסתורי של מיקי מאוס אשר לובש סדין שחור על כל הגוף. דמותו נוצרה בשנת 1939 ברצועת הקומיקס של פלויד גוטפרדסון, והפך לדמות חוזרת בקומיקס האירופאי, שם הוא אחד מאויביו המושבעים של מיקי, השני לפיט. נעשה בו שימוש חוזר, אם כי במידה פחותה, בקומיקס אמריקאי. גרסה שונה ומפלצתית של הדמות, המכונה "צל הכתם", משמשת כאנטגוניסט של משחק הווידאו "Epic Mickey".

הוא מעדיף להיות המוח המאיים מאחורי הקלעים, אשר מושך בחוטים וזומם תוכניות, על פני עיסוק במעשי פשיעה פיזיים.

הוא אמן התחפושות. הוא משתמש בתחפושות כדי לשטות במיקי מאוס ובמשטרה, לפעמים אפילו מופיע ממש מולם מבלי שישימו לב אליו. כאשר הוא נמלט מהמקום, הוא משאיר לעיתים סימן מסחרי מעין "כרטיס ביקור" - גיליון נייר לבן ועליו כתם שחור של דיו.

ללא מסכה, לפנטום הכתם יש פנים כחושות עם אף ארוך ושפם ארוך ודק - לא שונה מוולט דיסני עצמו.

הוא ופיט לפעמים יריבים מרים, שכן שניהם רוצים להיות מוכרים בתור הפושע בעל המוח הגאוני הגדול ביותר בעיר, ולהפיק את מירב הכסף מהעסק. עם זאת, בכמה עלילות הם נראים משתפים פעולה זה עם זה.

הוא ערך את הופעת הבכורה שלו בהנפשה בפרק בסדרת הטלוויזיה "אגדות ברווזים", מאוחר יותר הופיע באתחול של הסדרה כאנטגוניסט חוזר. הוא גם מופיע כאנטגוניסט בסדרת הטלוויזיה "יצירות מיקי מאוס" והספין-אוף שלה "בית העכבר". הוא ערך הופעת קמאו בפרק אחד של סדרת הטלוויזיה "מיקי מאוס".

קאט ניפ[עריכת קוד מקור | עריכה]

קאט ניפ מתוך רצועות הקומיקס של מיקי מאוס

חתול נבל מואנש המוצג כבחור כפרי קשוח השיכור לעיתים ויריבו של מיקי מאוס. שמו משחק מילים באנגלית למילה "catnip" (נפית החתולים, מין של הצמח נפית).

הוא ערך את הופעת הבכורה שלו בסרט ההנפשה הקצר "בית האופרי" (1929), שבו התחזה לנחש עבור פעולת היפנוט נחשים - ממשיך לעשן את המקטרת שלו תוך כדי. שתי ההופעות הבאות שלו בהנפשה הגיעו גם הן בשנת 1929, עם "כאשר החתול איננו" ו"נער הקרנבל". האחרון הציג את הרגלו להתעלל פיזית במיקי. הוא לפעמים מוטעה בתור פיט.

הוא הופיע שוב בשנת 1931 ברצועת הקומיקס של מיקי מאוס בעיתון. נעשה בו גם שימוש ברצועות הקומיקס המיוצרות בבריטניה לרגל יום השנה של מיקי מאוס. הדמות נעלמה במהירות והופיעה רק בקומץ של הופעות קומיקס מאז אמצע שנות ה-30.

בשנת 2018 דמותו הופיעה במשחק הווידאו "Kingdom Hearts III", במיני-המשחק "נער הקרנבל" עם מראה הלקוח מהסרט הקצר בעל אותו השם.

מורטימר מאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מורטימר מאוס כפי שהוצג בסדרה "מיקי מאוס"

עכבר גבוה מואנש שמוצג בסרט הקצר "יריבו של מיקי" (1936), כמתחרה של מיקי על אהבתה של מיני. בקומיקס, שמו של מורטימר שונה לזמן קצר ל-Montmorency Rodent (מבוטא Rodawn כשהוא מעמיד פנים שהוא צרפתי), בניסיון להבדיל בינו לבין הדוד של מיני שהיה קיים באותה העת, אך השם החדש לא דבק. יריבו של מיקי נקרא שוב מורטימר בקומיקס מאוחרים יותר. בשנה שבה הופק "יריבו של מיקי", פלויד גוטפרדסון השתמש בדמות גם כאנטגוניסט באחד מקווי העלילה של הקומיקס.

בסדרות ההנפשה "יצירות מיקי מאוס" ו"בית העכבר", מורטימר, בתור יריבו של מיקי, מדובב על ידי מוריס לאמרץ', שעושה חיקוי מוגזם של ג'ון לוביץ. בתור הבוס של מיני בסרט "מיקי מאוס: היה היה בחג המולד", הוא דובב על ידי ג'ף בנט (ובדיבוב העברי על ידי יהויכין פרידלנדר). בשנת 2006 הוא הופיע בקמאו ללא דיבור בפרק "יום ההולדת של מיני" שבסדרת הטלוויזיה "מועדון החברים של מיקי מאוס", שם הוא נראה יושב מתחת לעץ ומנגן בגיטרה. בשנת 2013 הוא הופיע בפרק נוסף של הסדרה, "הרפתקת על", בתור נבל שם הוא מתכוון לכווץ את המועדון (מדובב על ידי לאמרץ' ובדיבוב העברי על ידי גלעד קלטר). בשנת 2015 דמותו ערכה הופעת קמאו באחד מפרקי הסדרה "הסרטים המצוירים של מיני". בסדרה "מיקי מאוס" מורטימר הופיע בפרקים "לא", בדיבובו של פול ראדיש, ו"פיט דחוי", בו בנט שיחזר את תפקידו כמורטימר. הוא גם הופיע בסדרת הטלוויזיה "מיקי מאוס: הרפתקאות מבולבלות" בתור מורטי מק'קול בפרק "גופי הנועז" ולאמרץ' שב לדבב את הדמות. בשנת 2020 בנט חזר שוב לדבב דמותו בסדרה "העולם המופלא של מיקי מאוס", בה הופיע בפרק "נושא הכלים האמיץ הקטן" כהאביר סר מורטימר. לאמרץ' שוב דיבב את הדמות בשנת 2022 כאשר היא הופיעה בפרק "אולי אני מבוך" מהסדרה "מיקי מאוס: כייף של בית" אם כי התנהגותו הייתה חביבה יותר.

הדוקטור המטורף[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הדוקטור המטורף

הדוקטור המטורף (ידוע גם בשם ד"ר XXX) הוא מדען מטורף אנושי המשמש כאנטגוניסט נדיר של מיקי. הוא הופיע לראשונה בסרט הנושא את שמו, בו הוא ניסה לנתח את פלוטו על ידי הצמדת גופו לזו של תרנגולת; כל הרצף הזה התברר כחלום. דמותו ערכה הופעת קמאו בסרט הקצר משנת 1989 "Tummy Trouble", בכיכוב הדמויות הראשיות של "מי הפליל את רוג'ר רביט", שם הוא נראה בתמונה על הקיר בחדר בית החולים.

הוא מופיע כאנטגוניסט בכמה משחקי וידאו, בהיותו האויב הבוס ב-"Mickey Mania" משנת 1994, האויב המרכזי ב-"Epic Mickey" וההמשך שלו "Epic Mickey 2", ואויב במיני-משחק ב-"Kingdom Hearts III".

וילי הענק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענק שהופיע בסרטים המצוירים של דיסני "מיקי ואפון הקסם" (מתוך הסרט "חופשי ומאושר", בדיבובו של בילי גילברט ובדיבוב העברי יובל זמיר) ו"חג שמח מיקי מאוס" (בדיבובו של ויל ראיין). הוא גם הופיע בסדרות "בית העכבר" ו"מועדון החברים של מיקי מאוס". הוא חזק להפליא, מפגין כוחות קסם מדהימות כמו מעוף, אי-נראות ושינוי צורה. למרות זאת, הוא מצטייר כלא בוגר ומטופש, לאור חיבתו לצעצועים וחוסר יכולתו לבטא מילים מסוימות. במילים אחרות, הוא הרבה יותר טיפש מהענק המקורי עליו הוא מבוסס מסיפור העם "ג'ק ואפון הפלא".

ב"מיקי ואפון הקסם", וילי משמש כנבל העיקרי. בעוד שב"חג שמח מיקי מאוס", הוא מתואר באור הרבה יותר חיובי, מגלם את התפקיד של רוח חג המולד של ההווה שעוזרת להראות לאבנעזר סקרוג' (הדוד קמצוץ) את טעות דרכיו. בשנת 1988 הוא ערך קמאו קצר בסרט "מי הפליל את רוג'ר רביט" על כרזה באולם קולנוע בעיר המצוירים. וילי הוא גם דמות חוזרת מינורית בסדרת הילדים "מועדון החברים של מיקי מאוס", אשר שם הוא חבר של מיקי.

סמורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסמורים כפי שהוצגו בסרט "הרפתקאות איכבוד ומר טוד"

הסמורים הם דמויות שהופיעו במקור במקטע "הרוח בערבי הנחל", מתוך הסרט "הרפתקאות איכבוד ומר טוד" (1949), שם הם פועלים כאנטגוניסטים של הסיפור על ידי הולכת שולל את הדמות הראשית (מר קרפד) בכך שמכרו לו מכונית גנובה. לאחר מכן, הם הפכו לדמויות חוזרות בהפקות סרטי הנפשה של דיסני הקשורות למיקי וחבריו. בדרך כלל הם מוצגים כסמורים חומים רזים הלובשים סוודר, מכנסיים וכובע.

סמור מופיע בתור שודד בסרט הקצר משנת 1952 בכיכובו של גופי, "How to Be a Detective". ב"חג שמח מיקי מאוס" (1983), שני סמורים מופיעים כקברנים בבית הקברות, טומנים את אבנעזר סקרוג' (סקרוג' מקדאק) ועושים צחוק מהעובדה שאף אחד לא בא להיפרד ממנו. ב"מי הפליל את רוג'ר רביט" (1988) חמישה סמורים המבוססים חלקית על אלה של "הרוח בערבי הנחל", עם מראה ואישיות שונים זה מזה, יוצרים את מה שמכונה "משטרת המצוירים", אשר משמשים כנבלים המשניים של הסרט תחת הנהגתו של השופט דום. בסרט "בן המלך והעני" (1990), הסמורים מופיעים כשומרים מלכותיים, הפועלים כנבלים המשניים לפי פקודות קפטן המשמר (פיט).

בסדרת הטלוויזיה "אגדות ברווזים", שני סמורים מופיעים בפרק אחד בתור עושי דברו של פלינטהארט גולמגולד, ושני סמורים נוספים מאוסטרליה מופיעים בפרק אחר. בסדרה "בונקרס" (1933), סמור עורך הופעת קמאו בפרק אחד כחשוד במסדר זיהוי, בעוד שבפרק אחר לסמור בשם וואקי יש תפקיד בולט יותר כנבל הראשי של הפרק, בעל מראה שמזכיר יותר את הסמורים מ"מי הפליל את רוג'ר רביט".

בסדרה "יצירות מיקי מאוס" סמור מופיע כמתווך שמוכר בית מכני מודרני למיקי. הסמורים מופיעים במספר פעמים בסדרה "בית העכבר" כשכמה מהם מופיעים עם מראה ומקצוע שונים, כמו אחד שמתפקד כמנהלו של דונלד, או אחר שעובד כמוכר בחנות גבינות.

בסדרה "העולם המופלא של מיקי מאוס", הסמורים מופיעים בפרק "בוקרי הגבינה" כשודדים שעובדים עבור פיט. בסדרה "מיקי מאוס: כייף של בית", סמור ממין נקבה בשם וויזלין (בדיבובה של ג'ניפר לואיס ובדיבוב העברי תמי ברק) אשר משמשת כנבלית חוזרת, בהיותה מנהיגה של שני סמורים נוספים בשם צ'יזל (ריצ'רד קיינד ובדיבוב העברי אורי זלצמן) וסניזל (ברוק פאוול ובדיבוב העברי דן קיזלר).

במשחק הווידאו "Mickey Mania", סמורים מופיעים כאויבים ברמה המבוססת על "בן המלך והעני", כאשר חלקם זורקים סכינים ואחרים יורים חיצים. סמור מופיע במשחק הלמידה "Mickey Mouse Kindergarten". הסמורים משמשים בתור האויבים העיקריים במשחק "Mickey's Speedway USA", חוטפים את פלוטו כדי לגנוב את הצווארון מצופה היהלומים שעליו, ואז מיקי וחבורתו יוצאים להרפתקה מסביב לעולם כדי למצוא את הסמורים ולהציל את פלוטו, עד אשר האפילוג של המשחק בו הסמורים נעצרים. במשחק ההרפתקאות משנת 2001, "Mickey Saves the Day", כמה סמורים מופיעים כתומכיו של פיט בתוכניתו להיות ראש העיר, עובדים עבורו כשוטרים או מאבטחים.

דמויות משנה לא מואנשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'יפ ודייל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – צ'יפ ודייל

צמד טמיאסים שלעיתים תכופות מעוללים צרות לפלוטו ודונלד. זוג המכרסמים הופיע לראשונה בשנת 1943.

פיגארו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חתול המחמד של מיני שהופיע לראשונה בסרט ההנפשה השני של דיסני, "פינוקיו". לפעמים הוא מסתדר עם פלוטו.

בוץ' הבולדוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוץ' הבולדוג מתוך הסרט "עצם לשניים"

כלב בולדוג אפור ואויבו של פלוטו. הוא הופיע לראשונה בסרט "צרות עד העצם" (1940) שבו פלוטו מנסה לגנוב את העצם שלו. מאז בוץ' משמש כדמות עוינת בסרטים של פלוטו. לפעמים, הוא מתחרה בפלוטו על חיבתה של דיינה התחש. הבעלים שלו מעולם לא הופיע בסרטים הקצרים, אבל בסדרה "מועדון החברים של מיקי מאוס", הבעלים האמיתי שלו מתגלה כפיט, אויבו המושבע של מיקי.

פיפי הפקינזית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיפי הפקינזית (שמאל) ודיינה התחש (ימין)

כלבה פקינזית המשמשת ככלבת המחמד של מיני ומושא אהבתו של פלוטו. הופעתה הראשונה הייתה בשנת 1933 בסרט "אהבת נעורים". בסרט "Pluto's Quin-puplets" משנת 1937, לה ולפלוטו אפילו יש חמישה גורים ביחד. אחד מהם נקרא בסופו של דבר פלוטו הצעיר. בשנת 1939, הופיעה בסרטים "תערוכת הכלבים" ו"מסיבת ההפתעה של מיקי". מאוחר יותר, פיפי הוחלפה בדיינה התחש כחברתו של פלוטו ובפיגארו כחיית המחמד של מיני. פיפי נעלמה מסרטי ההנפשה אבל היא הופיעה במרצ'נדייזינג של דיסני בתור הכלבה של מיני. בשנת האחרונות דמותה שבה להנפשה בסדרות "מיקי מאוס", בפרק "אתה, אני ופיפי", "העולם המופלא של מיקי מאוס", בפרק "קשה לבליעה", ו"צ'יפ ודייל: החיים בפארק", בפרקים "צריך שניים כדי להסתבך", "הסנאים נופשים" ו"כלב בבית".

דיינה התחש[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלבת תחש המופיעה כחברתו של פלוטו למרות שלפעמים היא יוצאת גם עם בוץ' הבולדוג. היא הופיעה לראשונה בסרט "ההולך בשנתו" (1942). ב"הכלב המחזר" (1945), כשהיא נכלאת במכלאת כלבים, פלוטו מציל אותה, הופך לגיבור שלה והשניים מתחילים לצאת. בסרטים מצוירים אחרים כמו ב"כלב הפלא" (1950), השניים מנהלים זוגיות נוספת, לעיתים קרובות עם בוץ' הבולדוג כיריבו של פלוטו. הופעה מאוחרת יותר שלה היא בסדרה "בית העכבר".

סולטי כלב הים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלב ים שמופיע במקומות טיפוסיים של כלבי ים (קרקס, חוף ים, גן חיות, הקוטב הצפוני) הנוטה לעצבן את פלוטו. הופעת הבכורה שלו הייתה בסרט הקצר "חבר למשחק" (1942) ולאחר מכן בסרט "כלב הצלה" (1947), שניהם לצידו של פלוטו. שנה לאחר מכן הופיע בסרט בכיכובו של מיקי "מיקי וכלב הים". הופעות אחרונות שלו הן בסדרות "יצירות מיקי מאוס" (1999), "בית העכבר" (2002) וב"מועדון החברים של מיקי מאוס" בפרקים "החבר של פלוטו" (2009) ו"סיפור הדגים של מיקי" (2011).

לואי פומת ההרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פומת הרים המופיע מדי פעם כהאנטגוניסט של גופי ודונלד. בדרך כלל הוא מוצג בסרטים הקצרים של דונלד דאק וגופי, שבהם הוא רודף אחר הדמויות הראשיות בניסיון לאכול אותן. בניגוד לרוב הדמויות המצוירות של דיסני, לואי אינו מדבר, אלא משמיע קולות נהמה או נהימה המייצגים סיפוק, אי הסכמה או חרדה. הוא גם נראה כאחד שאכפת לו מאוד מאוכל והוא אינטליגנטי למדי בכל הנוגע לתכנון תוכניות להשגת דברים שהוא רוצה, אם כי ניסיונותיו להוציאם לפועל מסתיימים לעיתים קרובות בכישלונות קומיים. הופעתו הראשונה הייתה בשנת 1950. באחד מהסרטים מתגלה שיש לו בן. הוא הופיע גם בסדרות "יחידת ההצלה של צ'יפ ודייל" "יצירות מיקי מאוס" ו"בית העכבר". לואי נתקל בדונלד בסרט "גראנד קניונסקופ" (1954) כשמתגלה שהוא בן 90 לפחות (לאחר שנראה בגרנד קניון במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית), בסרט זה הוא משמש כנבל.

ניתן לחלוק על סיווגו כדמות לא מואנשת מאחר שהוא כן מדבר בקומיקסים מסוימים.

בפו הגורילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גורילה ממין זכר שהופיע לראשונה בסרט הקצר "תעלומת הגורילה" (1930), שם הוא בורח מגן החיות וחוטף את מיני, לבסוף מיקי מחלץ אותה ויחד הם לוכדים אותו. הוא הופיע שוב בסרט הקצר "האיש המכני של מיקי" (1933) בתור "קונגו הרוצח", שם הוא נאבק מול האיש המכני שמיקי יצר, בדו-קרב אגרוף. הופעתו השלישית והאחרונה הייתה בסרט "חנות חיות המחמד" (1933), כגורילה בחנות לחיות מחמד שחוטף, שוב, את מיני הפעם בסגנון קינג קונג.

בשנת 2010 הוא הופיע במשחק הווידאו "Epic Mickey", נלחם בזירת אגרוף נגד האיש המכני בדיוק כמו ב"האיש המכני של מיקי". בשנת 2019 דמותו שבה להופיעה במשחק "Kingdom Hearts III", כהאויב במיני-משחק "האיש המכני של מיקי", המבוסס על אותו הסרט.

בובו הפיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פילון אשר הופיע כחיית מחמד של מיקי מאוס לפחות בשני סיפורים. הוא הופיע לראשונה בקו עלילה הנושא את שמו ברצועת הקומיקס של מיקי מאוס. ההופעה השנייה שלו הייתה בסרט "הפיל של מיקי" (1936) שם הוא ניתן למיקי על ידי הרג'ה מגהבון. דיסני תכנן להפוך את בובו לדמות חוזרת, אבל שום דבר לא יצא מהרעיון. הופעה מונפשת נוספת והיחידה שלו מאז הייתה כקמאו בפרק "כיף בספארי" מתוך הסדרה "מיקי מאוס".

דולורס הפילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פילה אסייתית השייכת לגופי. היא הופיעה לראשונה בסרט הקצר "צרת הנמר" (1945), שימשה כחיית הרכיבה של גופי במהלך ציד נמרים. היא הופיעה בפעם השנייה ב"הרחצה הגדולה" (1948), כפילת קרקס שגופי מנסה לרחוץ. הופעתה השלישית והאחרונה בסרט קצר הייתה ב"עובדים בחינם" (1953), בתור פילה בגן חיות שממנה צ'יפ ודייל מנסים לגנוב את הבוטנים שלה, ודונלד, שמתפקד כמטפל שלה, מנסה לעצור את צמד הטמיאסים.

אייאקס כשם מותג[עריכת קוד מקור | עריכה]

אייאקס (Ajax), המכונה לפעמים תאגיד אייאקס, הוא שם מותג שמופיע במספר פעמים ביקום מיקי מאוס. דוגמה משנים קודמות היא בסרט "רוחות בודדות" (1937) שם מיקי, דונלד וגופי עובדים עבור אייאקס משמידי רוחות. דוגמאות נוספות כוללות את אייאקס מנעולנים, אייאקס מתקני דלתות, אייאקס מכירת קשתות לשיער ואייאקס אבדות ומציאות. השם תאגיד אייאקס מופיע רבות בסדרות הטלוויזיה "יצירות מיקי מאוס" ו"בית העכבר". זה די זהה למותג אקמי של האחים וורנר. אין לו קשר לא לחברת אייאקס האמיתית, יצרנית של ציוד בלמים לקרונות רכבת, ולא לאייאקס, קו הייצור של מוצרי ניקוי ביתיים המיוצרים ומשווקים על ידי חברת קולגייט-פלמוליב, והוא אפילו קדם להצגת חומר הניקוי של קולגייט-פלמוליב ב-1947.

במקרה, המותג אייאקס שימש גם בסרט הקצר של טום וג'רי "עכבר בבית!" (1947) עבור זוג אקדחים ששימשו בדו-קרב בין טום ובוץ'. וייל אי. קויוטי משתמש באוכל לציפורים של אייאקס יחד עם כדורי ברזל של אקמי בסצנה מתוך הסרט הקצר "Zip 'N Snort" של האחים וורנר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ The Mickey Mouse "Universe" Guide by David Gerstein (1996)
 2. ^ "Mickey Mouse & Friends". Disney.com. The Walt Disney Company. נבדק ב-11 בדצמבר 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ "Mickey & the Gang". Internet Animation Database. נבדק ב-12 באוגוסט 2019. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ Ong, W. J. (October 4, 1941). MICKEY MOUSE AND AMERICANISM [Editorial]. America, 65(26), 719–720.
 5. ^ Holliss, Richard; Brian Sibley (1986). Walt Disney's Mickey Mouse: His Life and Times. New York City: Harper & Row. p. 33. ISBN 0-06-015619-8.
 6. ^ The Mickey Mouse "Universe" Guide by David Gerstein
 7. ^ Studios, W. D. (July 27, 2010). Hawaiian Holiday. Retrieved from https://m.youtube.com/watch?index=1&v=SdIaEQCUVbk&list=PLA831BC0E127BC123
 8. ^ רצועת הקומיקס "Mickey Mouse in Blaggard Castle" משנת 1932 היא דוגמה לכך.
 9. ^ Mickey Mouse comic strip, February 29, 1932.
 10. ^ Examples: "Mickey Mouse Outwits the Phantom Blot," daily strip serial, 1939; "Dr. X," daily strip serial, 1955.
 11. ^ Examples: "Mouseton, The Eagle Has Landed," Mickey Mouse Adventures 14 (1991); "The 'Lectro Box" reprint, Walt Disney's Comics and Stories 570 (1992).
 12. ^ Example: "Fantasy Island," Walt Disney Giant 5 (1996).
 13. ^ Example: "Back From the Brink," Walt Disney's Comics and Stories 661 (2005); Mouseton and Duckburg are identified and seen side-by-side as characters fly overhead.
 14. ^ Rovin, Jeff (1991). The Illustrated Encyclopedia of Cartoon Animals. Prentice Hall Press. pp. 31-32. ISBN 0-13-275561-0. נבדק ב-8 באפריל 2020. {{cite book}}: (עזרה)
 15. ^ "Gideon Goat". coa.inducks.org.
 16. ^ "Our "Mouse-tro" Takes the Baton!". D23: The Official Community for Disney Fans. 25 בפברואר 2010. {{cite web}}: (עזרה)
 17. ^ "Here's One Major Thing You May Not Know About Mickey Mouse". Huffington Post (באנגלית). 18 ביולי 2015. נבדק ב-29 במאי 2017. {{cite news}}: (עזרה)
 18. ^ "The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular". Behind the Voice Actors. נבדק ב-5 באוקטובר 2019. {{cite web}}: (עזרה)