ישיבה קטנה לאומית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמליל "איגוד הישיבות הקטנות הלאומיות"

ישיבה קטנה לאומית היא ישיבה דתית לאומית לנערים בגיל בית הספר התיכון שבה נלמדים, בדומה לישיבות הקטנות החרדיות, לימודי קודש בלבד, או בשילוב לימודי חול במסלול מצומצם.

מאפייני הישיבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישיבות הקטנות הלאומיות נלמדים, באופן בלעדי או כמעט בלעדי, מקצועות תורניים. עם זאת, בשונה מהישיבות החרדיות - בישיבות הקטנות הלאומיות נלמדים, בנוסף ללימוד העיקרי של גמרא והלכה, ספרי הגות ומחשבה בדרכו של הרב קוק, בייחוד הכוזרי, ספרי המהר"ל, רמח"ל, ספרות המוסר וספרי הרב קוק, תלמידיו וממשיכיו. בחלק מהישיבות נלמדת גם תורת החסידות.

בישיבות אלו לא מתקיימים לימודי חול במתכונת הרגילה בישיבות תיכוניות. בשנה הרביעית ללימודים מאפשרות הישיבות למעוניינים בכך לימודים לבגרות מינימלית במסלולים אקסטרניים בשעות הערב וכדומה. ישיבת דרך חיים משלבת לימודי בגרות במתכונת מלאה בשנה הרביעית.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישיבת מעלה חבר, הנחשבת כ"אם הישיבות הקטנות הלאומיות"

החל משנות ה-70, וביתר שאת משנות ה-80 ואילך החל להתפתח זרם חדש בציונות הדתית. המתינות שזוהתה עם מנהיגי המפד"ל בהיבטים מדיניים, חינוכיים, שאלות צניעות ושילוב בין הדת למודרנה זוהתה על ידי החוגים שצמחו מתוך ישיבת מרכז הרב כפשרנות.

בהיבט החינוכי דרשו חלק מבוגרי ישיבת מרכז הרב וישיבות אחרות, להתרכז בשנות הנעורים בלימודי קודש בלבד. דרישה זו זוהתה על ידם עם אישים כמו הרב אברהם יצחק הכהן קוק ובנו הרב צבי יהודה קוק.

בישיבה הראשונה שהוקמה על ידי תלמידי ישיבת מרכז הרב, ישיבת בני עקיבא בכפר הרא"ה שהוקמה בשנת 1940 על ידי הרב משה צבי נריה, סירב בתחילה הרב נריה לשלב לימודי חול ואף הצהיר כי "יצמחו שערות על כף ידי לפני שילמדו לימודי חול בישיבה". מחלוקת פנימית בתוך הצוות החינוכי ולחץ מצד ההורים הביאו תוך זמן קצר להשלמה של הרב נריה עם שילובם של לימודי החול בישיבה, כפי שקרה גם בישיבות בני עקיבא האחרות. כך עלה גם בגורלה של ישיבת ירושלים לצעירים שהוקמה באמצע שנות ה-60 על ידי תלמידי הרב צבי יהודה קוק, ואף בה שולבו לימודי חול בלחץ ההורים.

בשנת התש"נ (1990) הוקמה ישיבת מעלה חבר ביישוב מעלה חבר, הישיבה הקטנה הלאומית הראשונה. מאז הוקמו מספר ישיבות קטנות לאומיות נוספות.

מנגד, רבנים אחרים מהזרם החרדי לאומי, כמו הרב זלמן מלמד והרב ירחמיאל וייס, מעדיפים ישיבות תיכוניות עם מינימום לימודי חול ומקסימום לימודי קודש. מסגרות כאלה קיימות ב"ישיבת בני צבי" שבבית אל, במסלול "בית המדרש (אתר"ג)" שבישיבת ירושלים לצעירים ועוד.

בשנת תשע"ג הקים הרב נחום נריה את 'איגוד הישיבות הקטנות הלאומיות' שנועד לסייע להן מבחינה כלכלית וכן לסייע בפרסומן בציבור. האיגוד פרסם מודעות בעיתונים וערך שני כנסים בהם השתתפו מאות תלמידים מהישיבות.

הישיבות כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

סך כל התלמידים כיום בישיבות אלו הוא כ-600 תלמידים.

בעבר נחשבה לישיבה קטנה גם ישיבה לצעירים תורת החיים[5] - ביישוב יד בנימין. הישיבה הוקמה ב-2009 ולומדים בה כ-70 תלמידים. אולם בשנת 2014 הוסיפה הישיבה לימודי חול מלאים לסדר יומה ובכך הפכה לישיבה תיכונית תורנית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]