ישיבה (תנוחה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איכרה יושבת, ציור משנת 1842

ישיבה היא תנוחת מנוחה של גוף האדם וכן של גופם של כמה בעלי חיים. בתנוחת ישיבה, עובר חלק ממשקל הגוף מכפות הרגליים לישבן ולירכיים ומאפשר מנוחה לשרירים המייצבים של הגפיים התחתונות ולמפרקיהן. ישיבה גם מגדילה את הבסיס עליו נשען הגוף ולכן קלה יותר לשמירה מבחינת שיווי משקל מאשר עמידה.

שילוב של ישיבה ומשען לגב מקל גם על השרירים והמפרקים של עמוד השדרה.

אפשר לשבת על הקרקע או על משטח מוגבה. ישיבה על משטח מוגבה דיו מאפשרת מנח בו הברכיים נמוכות יותר מהירכיים, מרבית המשקל מונח על גבששות השת (עצמות הישיבה) ועמוד השדרה על מפרקיו יכול להישאר במנח נייטרלי (זקוף).

הישיבה שבה נמדד העומס המינימלי על חוליות עמוד השדרה המותני כוללת הגבהה לישבן ומשען לגב היוצר זווית של כ-135 מעלות בין הגב לירכיים.

רהיטים עיקריים המשמשים לישיבה הם כיסאות, כורסאות וספות.

בעברית התקבלה המילה "ישיבה" כמונח המציין התכנסות מתוכננת ויזומה של מספר אנשים לצורך קבלת-מידע משותפת או קבלתן של החלטות.

חוק הזכות לעבודה בישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – חוק הזכות לעבודה בישיבה

לאחר תחקיר שחשף אחדות מרשתות השיווק וחנויות אחרות נהגו שלא לאפשר לעובדיהן, ובמיוחד לקופאיות, ישיבה במהלך העבודה, ואלו נאלצו לעשות מלאכתן בעמידה, נחקק בישראל חוק הזכות לעבודה בישיבה, הקובע: "מעביד יעמיד לרשות עובד במקום העבודה מושב לעבודה ולא ימנע מעובד ישיבה במהלך העבודה, אלא אם כן הוכיח המעביד שביצועה הרגיל של העבודה אינו מאפשר ישיבה". כן מחייב החוק את המעביד להעמיד לרשות העובדים במקום העבודה כיסאות או ספסלים מתאימים, בעלי משענת גב, במספר מספיק ובמצב תקין, לישיבה בעת הפסקה בעבודה.

סוגי ישיבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נגנים בנגלים יושבים על הקרקע ב"ישיבה מזרחית"

יש כל מיני סוגי ישיבות כמו לוטוס, ישיבה מזרחית (אגורה) וקפוארה.

היבטים בריאותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדים יושבים בשורה

אורח חיים בלתי פעיל יכול לתרום לבריאות לקויה ולעלות את הסיכון להיווצרות של גורמי מוות שונים[1]. בהתאם לכך, במחקרים רבי היקף נמצא קשר בין ישיבה ממושכת, בעיקר מול טלוויזיה ומחשב, לבין השמנה, מחלות לב וכלי דם, כמו סוכרת ויתר לחץ דם, ואף עלייה בתמותה. המחקרים גילו כי גם אם מבצעים פעילות גופנית יזומה לפרק זמן מוגבל בכל יום, אין די בכך כדי למנוע את הסיכון, אלא יש לאזן באופן קבוע בין ישיבה, עמידה והליכה לבין פעילות פיזית אחרת. ככל שמספר המעברים ממצב למצב עולה, כך קטן הסיכון לחלות במחלות שונות.[2] כלומר, עיסוק בפעילות גופנית לא בהכרח מספיק כדי להגן מפני סיכונים אלו. זאת משום שהתנהגויות נייחות כמו ישיבה, עלולות לפגוע בתוחלת החיים ללא קשר לרמת הפעילות של האדם[3].

ישיבה אצל חיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מהחיות יושבות - חיות מסוימות בעלות ארבע רגליים (להבדיל משתי רגליים ושתי ידיים) כגון כלב מסוגלות להניח את אחוריהן על הקרקע כאשר החלק העליון של גופן נשען על רגליהן הקדמיות. כמו אצל בני אדם, מצב זה מספק זקיפות יחד עם מנוחה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "2018 Physical Activity Guidelines Advisory Committee Scientific Report". 18 פבר' 2019. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ מיכל ויצמן, מחקר: ישיבה ממושכת במהלך היום מקצרת את החיים, באתר של "רשת 13", 25 באפריל 2012 (במקור, מאתר "nana10")
  3. ^ Hagger-Johnson, G., Gow, A. J., Burley, V., Greenwood, D., & Cade, J. E. (2016). Sitting time, fidgeting, and all-cause mortality in the UK women’s cohort study. American Journal of Preventive Medicine, 50(2), 154-160.