ישיבת ארחות תורה

(הופנה מהדף ישיבת אורחות תורה)
ישיבת ארחות תורה
ישיבת אורחות תורה.jpg
ישיבה
השתייכות חרדים ליטאים
תאריך ייסוד סיוון ה'תשנ"ח - 1998
מייסדים הרב אהרן יהודה לייב שטינמן
בעלי תפקידים
מנהל יעקב וירז'בינסקי
ראש הישיבה

הרב שרגא נח שטינמן (נשיא המוסדות)
הרב איתמר גרבוז הרב ברוך דב דיסקין
הרב יחיאל קלרמן

הרב צבי יהודה אדלשטיין
משגיח הרב חזקיהו מישקובסקי
תלמידים
כ-600. בכלל המוסדות כ-2000 בחורים וכ-1300 אברכים
מיקום
מיקום בני ברק
קואורדינטות 32°4′46.09″N 34°50′27.64″E / 32.0794694°N 34.8410111°E / 32.0794694; 34.8410111
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ישיבת ארחות תורה היא ישיבה גדולה בבני ברק שנוסדה על ידי הרב אהרן יהודה ליב שטינמן בה'תשנ"ח (1998). בעשור השני של המאה ה-21 נפתחו לישיבה ארבעה סניפים ושתי ישיבות לצעירים. לישיבה גם כוללים לאברכים. בכל מוסדותיה לומדים כ-2000 בחורים, וכ-1300 אברכים[1].

צוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין ישיבת ארחות תורה (2017)

בחודש סיוון ה'תשנ"ח (1998), ייסד את הישיבה הרב אהרן יהודה לייב שטינמן, ממנהיגי הציבור הליטאי. בראשות הישיבה העמיד הרב שטינמן שניים מתלמידיו, בוגרי ישיבת פוניבז', הרבנים איתמר גרבוז, וברוך דב דיסקין, ראש כולל "נחלת משה". למנהל רוחני מונה הרב חזקיהו מישקובסקי. הרב שטינמן עצמו הגיע לעיתים לישיבה ומסר בה שיעורים. כשרבו התלמידים מונו שני ראשי ישיבה נוספים: הרבנים יחיאל קלרמן וצבי יהודה אדלשטיין (בנו של הרב גרשון אדלשטיין). כנהוג בישיבת פוניבז', מידי שלושה חודשים מתחלפים ארבעת ראשי הישיבה באמירת השיעורים לשלושת השיעורים הנמוכים והרביעי מוסר שיעור כללי.

לאחר פטירתו של הרב שטינמן מונה על פי צוואתו בנו, הרב שרגא נח, ראש ישיבה לצעירים "קהילות יעקב" בבני ברק, לנשיא הישיבה. גם הרב גרשון אדלשטיין מעורב בהכרעות בישיבה[2].

ראש הקיבוץ הוא הרב נחום לבה, והרב אליהו דיקמן הוא ר"מ בקיאות. הנושא והנותן הראשי והאחראי על קבלת התלמידים הוא הרב יצחק שרייבר. מנכ"ל הישיבה הוא יעקב וירז'בינסקי, חבר עיריית בני ברק ומקורבו של הרב שטינמן.

הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישיבה לומדים כשש מאות בחורים[3] וכחמישים אברכים. כל שיעור מונה כ-100 תלמידים. על פי הוראת הרב שטינמן, ושלא כמקובל, השיעורים לא פוצלו לשנים כדי למנוע תחרות. לקראת שנת ה'תשע"ח הורה הרב לפצל את שיעור א' מחמת ריבוי תלמידים, והרב אהרן אוסטרן, חתנו של הרב ניסים קרליץ ומרבני ישיבת רינה של תורה בכרמיאל, מונה לר"מ[4]. בישיבה יש שיעור שבועי של הרב דיסקין על פרשת השבוע ושיעור של הרב גרבוז על סדר טהרות.

בשנים הראשונות שכנה הישיבה במבנה ארעי ברחוב הרב כהנמן (השומר) בבני ברק, ובהמשך עברה למתחם שבו שכן בעבר מפעל המנעולים "ירדני" ברחוב שלמה המלך. לפני מספר שנים נבנה בסמוך מבנה חדש המשמש כפנימייה לתלמידי הישיבה. בתמוז ה'תשע"ב החלה בניית מבנה קבע לישיבה ברחוב הרב כהנמן, מול בניין הפנימייה, אולם הליך הבנייה נעצר בסוף 2013 בעקבות עתירה שהגיש נציג סיעת בני תורה בעיריית בני ברק לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה[5]. ב"שבעה" לפטירתו של הרב שטינמן, בסוף 2017, נערך בנוכחות רבנים בולטים טקס הספד ומעמד הנחת אבן הפינה למתחם הישיבה, שמתוכנן לכלול גם את בניינה החדש, בשם "קריית אילת השחר", על שם ספרו של הרב שטינמן[6][7].

כוללי אברכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לישיבה כעשרים כוללי אברכים. כוללים לבוגרי הישיבה קיימים בבני ברק (2 סניפים) ירושלים (3 סניפים), מודיעין עילית (3 סניפים), ביתר עילית, טלז סטון, רכסים, עוצם, כרמיאל, אלעד, נוף הגליל, בית שמש ועפולה. 6 בתי כנסת ובתי מדרש ל"יוצאי הישיבה" נושאים את שמה, אחד במרכז רחוב רבי עקיבא בבני ברק, ושלושה במודיעין עילית.

סניפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישיבות גדולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישיבות קטנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בשנת ה'תשע"ב הוקמה באלעד הישיבה לצעירים "תורת חסד", על שם ישיבת תורת חסד בבריסק שבליטא, שבה למד הרב שטינמן בצעירותו. ראש הישיבה הוא הרב מאיר בן שלמה, ולצידו הר"מ הרב יהושע קרנברג. בישיבה כמאה בחורים.
 • בשנת ה'תשע"ו הוקמה בירושלים הישיבה לצעירים "אמרי משה", על שם חיבורו של הרב משה סוקולובסקי, רבו של הרב שטינמן. ראשי הישיבה הם הרב אליהו דיסקין והרב יהושע מישקובסקי (בנו של הרב חזקיהו).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ בחדרי חרדים • שידור: שיא לייב, הסתיימה עצרת המספד בקרית 'אילת השחר' לעילוי נשמת הגראי"ל • שידור חוזר, באתר בחדרי חרדים, 20 בדצמבר 2017. אברמי פרלשטיין, בשערי העיר בני ברק: בנייני ארחות תורה יקראו קרית 'אילת השחר', באתר בחדרי חרדים, 16 בדצמבר 2017
 2. ^ שרי רוט, מאחורי הקלעים: כך שוכנע הגר"ש שטיינמן לכהן כנשיא 'ארחות תורה', חרדים 10, ב' טבת ה'תשע"ח. ישראל כהן, מינוי חדש ב'ארחות תורה': בנו של מרן הגראי"ל שטיינמן, כיכר השבת, ב' בטבת ה'תשע"ח.
 3. ^ ישראל כהן, כך יראה שיעור א' בישיבות הגדולות המובילות, באתר כיכר השבת, 6 באוגוסט 2014
 4. ^ יוסף גרינבוים, היסטוריה ב'ארחות תורה': הגראי"ל שטיינמן אישר לפתוח שני שיעורי א', ט"ז תמוז ה'תשע"ז
 5. ^ ישראל כהן, ‏בני ברק: נציג בני תורה נגד הישיבה של הרב שטיינמן, באתר כיכר השבת
 6. ^ אברמי פרלשטיין, בשערי העיר בני ברק: בנייני ארחות תורה יקראו קרית 'אילת השחר', באתר בחדרי חרדים, 16 בדצמבר 2017. משה ויסברג • צילום: שוקי לרר, גדולי ישראל ירו את אבן הפינה לקרית 'אילת השחר' • צפו, באתר בחדרי חרדים, 21 בדצמבר 2017. משה ויסברג • צילום: שוקי לרר, תיעוד ענק: גדולי הדור ספדו למרן ראש הישיבה זצ"ל בארחות תורה, באתר בחדרי חרדים, 21 בדצמבר 2017
 7. ^ משה ויסברג • צילום: שוקי לרר, מגילת היסוד הוטמנה בארחות תורה • צפו ביציקת היסודות, באתר בחדרי חרדים, 4 בפברואר 2018
 8. ^ יוסי שוורץ, 'ארחות תורה' פותחת סניף לספרדים, באתר בחדרי חרדים, 18 ביוני 2009
 9. ^ שרי רוט, במושב זרועה הכריעו: לא רוצים פה ישיבה, באתר חרדים10, כ"ב אייר ה'תשע"ד