ישיבת חברון-גאולה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ישיבת חברון-גאולה היא ישיבה חרדית ליטאית שהייתה קיימת בירושלים. הישיבה הוקמה בשנת תשמ"ז (1987) במבנה ישן של ישיבת חברון כנסת ישראל שהתפנה על ידי ישיבת חברון כנסת ישראל עם עזיבתה לשכונת גבעת מרדכי בשנת תשל"ו (1976).

הישיבה הוקמה על ידי רבי חיים סרנא, בנו של ראש ישיבת חברון כנסת ישראל רבי יחזקאל סרנא.

הרקע להקמת הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשמ"ז פרש הרב חיים סרנא מישיבת חברון כנסת ישראל עקב מחלוקת עם מנהל הישיבה יצחק חברוני בנו של הרב משה חברוני. לאחר הסכם פשרה, הקים הרב סרנא ישיבה משלו בבניין הישן של הישיבה בשכונת גאולה. ישיבתו כונתה "ישיבת חברון-גאולה", הישיבה נועדה לשמש כהמשך לישיבת חברון כנסת ישראל ההיסטורית.

בראשות הישיבה עמדו הרב חיים סרנא והרב שמואל יעקב בורנשטיין.

בשנת תש"ס (2000) עם הקמתה של ישיבת 'קריית מלך' בבני ברק, הוזמן הרב שמואל יעקב בורנשטיין לכהן בה כראש ישיבה, בעקבות זאת עזב את הישיבה ועבר לגור בבני ברק. עם עזיבתו זומנו לישיבה המשגיח הרב נפתלי קפלן והרב יהושע אייכנשטיין. כחלק משיפור הלימוד בישיבה הוחלט על הקמת שני בתי מדרש בתוך בנין הישיבה, כשהאחד מכיל את בחורי הישיבה הבוגרים יותר, והשני נקרא בשם 'כנסת יחזקאל', במהלך השנים עזבו השניים את הישיבה ובתי המדרש התאחדו, בראשות הישיבה כיהן הרב אלחנן שווימר.

הישיבה בהר נוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר פטירת הרב חיים סרנא (תשע"א) נקלעה הישיבה לקשיים כלכליים, הרב ברוך סולובייצ'יק חתנו של הרב סרנא, אשר בבעלותו מבנה הישיבה החליט כי הוא מעדיף להשכיר את בניין הישיבה[1][2], הישיבה הועתקה להר נוף, ובשנת תשע"ג אוחדה הישיבה סופית עם ישיבת כנסת מרדכי משכונת הר נוף. הרב אלחנן שוימר עזב את ראשות הישיבה.[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]