לדלג לתוכן

ישיבת רש"י

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ישיבת רש"י
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב חייקל מילצקי
תלמידים
350 עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום
מיקום שכונת הבוכרים
www.yeshivatrashi.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
ישיבת רש"י
ישיבת רש"י

ישיבת רש"י היא ישיבה גדולה חרדית לנוער מתמודד חרדי. הסניף המרכזי שלה ממוקם בירושלים בשכונת הבוכרים ולומדים בו כשלוש מאות וחמישים תלמידים. בראשות הישיבה מכהן מייסד הישיבה הרב חייקל מילצקי.

הרב מילצקי בכתיבת אות בספר תורה

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם גדילתו של הציבור החרדי התרחבה תופעת ה"נושרים" ולא היה לנושרים מקום המספק מסגרת תומכת ותנאים מקילים.[1] בין הישיבות הוותיקות מסוג זה הן "שערי יושר" בראשות הרב משה גולדשטיין, רשת ישיבות "מבקשי השם" בראשות הרב נתן צבי קופולוביץ ,"דרך ה'" בראשות הרב ברוך צבי גרינבוים, וישיבת רש"י.

בסוף שנות ה-90 הכיר חייקל מילצקי, אז אברך צעיר בגילאי ה-30, מספר נערים נושרים ופתח עבורם מסגרת ישיבתית למספר שעות ביום ברחוב צפניה בירושלים סמוך למקום מגוריו, במבנה של ישיבה המיועדת לבחורים ממוצא צרפתי שנקראה ישיבת רש"י ונסגרה מספר שנים קודם לכן. עם השנים הישיבה גדלה והעתיקה את מקומה לרחוב ישא ברכה בירושלים.

לישיבת רש"י כמה סניפים. הסניף המרכזי הוא בירושלים, אליו מגיעים בחורים בשלב הראשוני על מנת לבחון את התאמתם. בסניף לומדים כ-150[דרושה הבהרה] תלמידים. סניפים נוספים ברחוב בליליוס בירושלים ובמושב תפרח.

ראש הישיבה הרב מילצקי מוסר שיעורים בכל הסניפים.

בדצמבר 2018 גייסה הישיבה בקמפיין מימון המונים כחמישה מיליון שקלים.[2][3]

טענות על אלימות בישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-17 בספטמבר 2021 פורסם תחקיר בעיתון הארץ הכולל עדויות אנונימיות של מספר בוגרים על "אלימות, השפלות תכופות ועיסוק נרחב במין" בין כותלי הישיבה.[4] בתגובה לתחקיר הגיבו בישיבת רש"י כי "מטבע הדברים ומורכבות המקרים בהם מטפל צוות ישיבות רש"י, בודדים מתוך אלפי בני הנוער עשויים לצאת מרוצים פחות. והדברים המתוארים בכתבה מופרכים, משוללי יסוד ומנותקים בצורה קיצונית מהקשרם", כמו כן, מספר בוגרי הישיבה יצאו להגנתה וטענו שמדובר בשיטת חינוך שאולי לא מתאימה לכל אחד אך אינה כפי המשתמע בתחקיר.[5] בנוסף, פורסם ב"הארץ" מאמר דעה שכלל עדות מאם לבוגר הישיבה בו היא מתארת את אופי הישיבה ומסבירה שישיבת רש"י מיועדת לנוער נושר במצבים מורכבים, ובשורה התחתונה ראש הישיבה מציל בני נוער רבים מהידרדרות לפשע.[6]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באדר א' תשפ"ד ציינו בישיבה 25 שנה באירוע בבניני האומה בהשתתפות גדולי ישראל ואלפי תלמידים ובוגרי הישיבה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אסף מלחי, חנוך לנער על פי דרכו: מסגרות חינוך חלופיות לנערים חרדים מחקר מדיניות 152, המכון הישראלי לדמוקרטיה, 2020, עמ' 81
  2. ^ אלי רוטמן, צפו ברגעי השמחה: כך חגגו בישיבת רש"י את הצלחת קמפיין גיוס ההמונים, ‏27.12.2018
  3. ^ כיכר השבת, ‏הישיבה שמצילה בחום ואהבה - מתגייסת 'בשבילו', באתר כיכר השבת, 25 בדצמבר 2018(הקישור אינו פעיל, 29.9.2021)
  4. ^ "הם העריצו את הרב, עשו כל מה שביקש ועכשיו הם מבינים מה באמת קרה בישיבה". הארץ. נבדק ב-2021-09-21.
  5. ^ בוגרי ישיבת רש"י זועמים על התחקיר נגד הרב מילצקי, באתר אקטואליק, ‏2021-09-19
  6. ^ אתי קצבורג, ישיבת רש"י, בלי פירושים, באתר הארץ, ‏25.09.2021