ישראל במלחמת האזרחים בסוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Ambox currentevent.svg
ערך זה עוסק באירוע אקטואלי או מתמשך
הנתונים בנושא זה משתנים במהירות, ועל כן ייתכן שהם חלקיים, לא מדויקים או לא מעודכנים.
ישראל במלחמת האזרחים בסוריה
הגבול בין ישראל לסוריה ברמת הגולן
הגבול בין ישראל לסוריה ברמת הגולן
מלחמה: מלחמת האזרחים בסוריה, הסכסוך האיראני-ישראלי
תאריכי הסכסוך 11 בנובמבר 2012 – מתמשך (9 שנים ו־32 שבועות)
מקום ישראל, סוריה
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל ישראל

ראשי מדינה
ישראלישראל בנימין נתניהו
ישראלישראל נפתלי בנט 
סוריהסוריה בשאר אל-אסד
חזבאללהחזבאללה חסן נסראללה
איראןאיראן עלי ח'אמנאי
משמרות המהפכה האסלאמיתמשמרות המהפכה האסלאמית קאסם סולימאני
משמרות המהפכה האסלאמיתמשמרות המהפכה האסלאמית אסמאעיל קאאני 
כוחות
אבדות

ישראלישראל חיילים: 2 הרוגים ו-16 פצועים
אזרחים: הרוג אחד ו-4 פצועים
כלים: מטוס F-16I אחד, מזל"ט רוכב שמיים אחד, 2 כלי רכב


המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית המדינה האסלאמית: מעל ל-15 הרוגים.

סוריהסוריה 8 אזרחים הרוגים

החל משנת 2011, ישראל הייתה מעורבת במלחמת האזרחים בסוריה, ובפרט בתקריות לאורך הגבול הישראלי-סורי ברמת הגולן ואף בשטחי סוריה, אף על פי שלא הביעה תמיכה באחד מהצדדים הלוחמים. בעוד שבשנים הראשונות התקריות התבטאו בעיקר בירי תועה או מכוון מצד צבא סוריה שנענה בתגובה נקודתית של צה"ל, בהמשך פעלה ישראל בשטחי סוריה נגד המשטר הסורי, איראן וחזבאללה, במטרה לפגוע במשלוחי נשק (כולל נשק מתקדם ונשק אסטרטגי) מאיראן שנועדו לחזבאללה וכדי למנוע מאיראן וחזבאללה להתבסס בשטחי סוריה ובשטח הגולן הסורי בפרט.

ישראל מול צבא סוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מלחמת האזרחים בסוריה

מאז מלחמת יום הכיפורים, הגבול בין סוריה לישראל נותר שקט במשך קרוב לארבעה עשורים עד פרוץ האביב הערבי. כאשר ההפגנות ההמוניות ברחבי סוריה החלו לעלות בהיקפן וכוחות המשטר השתמשו בנשק כבד נגד המפגינים, הגיעו ב"יום הנכבה" מאות פלסטינים תושבי סוריה לגבעת הצעקות ברמת הגולן, סמוך לגבול עם ישראל (ליד היישוב מג'דל שמס), ופרצו את גדר הגבול עם ישראל. חיילי צה"ל פתחו באש לעבר המפגינים הפולשים וכתוצאה מהירי נהרגו 4 ונפצעו עשרות. מספר חיילי צה"ל נפצעו באירוע במהלך חילופי מהלומות. משערים שהמפגינים הובאו לשם על ידי השלטון הסורי בניסיון לטשטש את מעשיו בסוריה ולהפנות את זעמו של העם הסורי נגד ישראל.

מעבר הגבול בין סוריה לישראל, מעבר קוניטרה

ב-18 ביולי 2012 הצליחו כוחות של צבא סוריה החופשית לכבוש עיירות בגבול המפורז שבין ישראל לסוריה, ובסיוע של ארגונים ג'יהאדיסטים הם תקפו ביעילות את צבא סוריה ודחקו אט אט את כוחותיו ממרבית הגבול עם ישראל וממעבר קוניטרה. המשטר, שלא השלים עם נפילת השטחים לידי המורדים, תקף באופן קבוע את המורדים בטילי קרקע-קרקע, פצצות מרגמה או ירי מקלעים - שחלקם זלגו לשטח ישראל. ישראל הגיבה בירי נקודתי בדרך כלל על זליגת ירי, להוציא מקרים חריגים שבהם הייתה תגובה קשה. מעורבותן של מיליציות דרוזיות לטובת אסד יצרה תסיסה אזרחית בקרב כפרי הדרוזים בישראל שרצו לסייע לאחיהם בסוריה וחלקם אף נסעו לסוריה למטרה זו.

ישראל איימה לירות על כל כוח שריון סורי שיכנס לשטח המפורז בקוניטרה, דבר שיהווה הפרה של הסכם הפרדת הכוחות ממאי 1974 בין שתי המדינות. במהלך פברואר 2013, צה"ל הקים את בית חולים השדה במוצב 105 בצפון רמת הגולן, בסמוך לגבול עם סוריה, בו טופלו מאות פצועים סורים, אזרחים ומורדים. חלק מהפצועים קשה הועברו לטיפול בבתי חולים ישראלים בצפון הארץ[1].

ישראל מול חזבאללה ואיראן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערכים מורחבים – הסכסוך האיראני-ישראלי, סכסוך ישראל-חזבאללה לאחר מלחמת לבנון השנייה
לוחמי חזבאללה בצפון סוריה

ארגון הטרור חזבאללה, היה מעורב במלחמת האזרחים הסורית כמעט מתחילתה במתן עזרה לבשאר אל-אסד ובשליחת יועצים צבאיים ותמיכה לוגיסטית. במהלך 2012, חזבאללה החל לשלוח לוחמים לסייע לאסד במלחמה בסוריה ועד 2014, נטל חלק בעשרות קרבות ברחבי המדינה ובמקביל איבד מאות לוחמים. לבד מרכישת ניסיון רב בלחימה, חזבאללה הקים סמוך לאזורי הקרבות מפקדות משלו בהם אוחסנו כמויות נשק גדולות שקיבל מצבא סוריה או מאיראן, והשתלט על שטחים גדולים במזרח לבנון כדי למנוע מהמורדים להעמיק את אחיזתם במדינה במהלך זליגת מלחמת האזרחים בסוריה ללבנון. כהוקרה על הסיוע, סוריה שלחה פעמים רבות שיירות נשק לחזבאללה (בעיקר טילי נ"מ למיניהם) אשר אוחסנו בבסיסיו של הארגון בסוריה או בגבול סוריה-לבנון. הנשק החדש ברשותו של הארגון הפך לאיום כלפי ישראל, ועל כן שיירות הנשק ובסיס האחסון הפכו למטרות מידיות והותקפו לא אחת מהאוויר - בסבירות גבוהה על ידי חיל האוויר הישראלי.

בנוסף לסיוע לאסד, חזבאללה שימש כזרוע אסטרטגית של איראן בסוריה ובלבנון נגד ישראל כדי להרתיע אותה מלתקוף את מתקני הגרעין באיראן. כחלק מהסיוע לאסד, קאסם סולימאני הכניס מאות לוחמי משמרות המהפכה וכוח בסיג' לשטח סוריה, ומפקדות איראניות רבות הוקמו בחלב, בדמשק ובערים אחרות. לקראת 2014, הכוחות האיראנים החלו להעמיק את מעורבותם בלחימה בדרעא ובקוניטרה ואחת המטרות הראשיות שלהם במתקפה על המורדים הייתה להתקרב לגבול ישראל כדי שהם יוכלו להקים ביתר קלות תשתית טרור עתידית נגד ישראל בין השאר כנקמה על התקיפות המרובות שישראל ביצעה לטענתם בסוריה. קאסם סולימאני הכשיר את ג'יהאד מוע'ניה ומינה אותו למפקד ארגון חזבאללה בגולן הסורי, ויחד עם לוחמים איראנים ומחבלים מהג'יהאד האסלאמי הפלסטיני והחזבאללה (כמו סמיר קונטאר), חזבאללה פתח בתוכניות לתקיפת ישראל משטח סוריה - זאת כדי למנוע מלחמה כוללת עם הארגון בלבנון.

עם התמוטטות הסטטוס קוו באזור הגולן, תשומת הלב של ישראל התמקדה בחרדה בהתפתחויות בקוניטרה. עמוס ידלין, אמר בריאיון לוול סטריט ג'ורנל: "אין ספק שהחזבאללה ואיראן הם איום החמור ביותר על ישראל, הרבה יותר מאשר האסלאמיסטים הסונים הרדיקליים".

בצה"ל מכנים את מערכת התקיפות נגד איראן וחזבאללה בסוריה בשם מב"מ - "המערכה בין המלחמות". מטרת המב"מ היא מניעת התעצמות של האויב והתחמשותו בנשק מתקדם, ובכך למנוע או לדחות ככל האפשר את המלחמה הכוללת הבאה.

אירועי ירי מהגבול הסורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

2012 - 2013[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל הייתה מעורבת לראשונה בתקריות אלימות לאורך קו הפסקת האש עם סוריה במלחמת האזרחים הסורית כאשר ב-8 בנובמבר 2012 פגעו שלוש פצצות מרגמה באזור אלוני הבשן.[2] כחלק מהיערכותה, פרסה ישראל מכשולים באזור הגבול וחיזקה את גדר הגבול.

ב-11 בנובמבר 2012, פצצות מרגמה מסוריה נחתו סמוך למוצב צבאי ישראלי בתל חזקה ברמת הגולן, וצה"ל ירה טיל "תמוז" לעבר העמדה שממנה שוגרה הפצצה.[3] אירוע זה היה הסכסוך הראשון בגבול בין שתי המדינות מאז מלחמת יום הכיפורים שהתרחשה כ-40 שנה קודם לכן. ב-17 בנובמבר אש של הצבא הסורי פגעה בג'יפ סיור של צה"ל סמוך לאזור מפורז, ובהמשך הגיבה ישראל בהפגזת עמדה של צבא סוריה, והחיילים הסורים השיבו באש מרגמות.

ב-2013 אירעו מספר מקרים של ירי סורי על כוחות ישראלים, שאליהם הגיב צה"ל בירי אל מקורות התקיפות.[4] [5][6][7]

2014[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ב-1 במרץ 2014 נורו שתי רקטות לעבר מוצב ישראלי בחרמון מסוריה, ככל הנראה בפעולת תגמול על תקיפה אווירית ישראלית של מטרת חזבאללה סמוך לגבול סוריה-לבנון.
 • ב-18 במרץ 2014, ג'יפ ישראלי שנסע ברמת הגולן סמוך לגבול הסורי הותקף, כאשר מטען חבלה הופעל בקרבתו. חייל אחד נפצע באורח קשה ושלושה חיילים ספגו פציעות בינוניות. צה"ל פתח באש מסוללות תותחים אל מעבר לגבול ומספר פגזים כוונו למוצב סורי. ישראל הגיבה גם על ידי ביצוע של תקיפות אוויריות נגד מטרות סוריות, כולל מפקדה צבאית, סוללות ארטילריה ובסיס אימונים של צבא סוריה. הצבא הסורי דיווח שכתוצאה מהתקפות חיל האוויר הישראלי נהרג חייל אחד ונפצעו שבעה. אירוע זה התרחש לאחר מספר ימים שבהם אירע תקרית דומה בגבול ישראל-לבנון כאשר ג'יפ עלה על מטען נפץ וישראל הגיבה בירי ארטילריה וטנקים לעבר לבנון. ישראל האשימה את חזבאללה בשתי התקריות.
מוצב 105 ברמת הגולן שימש משנת 2014 כבית חולים לפצועים ממלחמת האזרחים בסוריה.
 • ב-28 במרץ 2014, חיילי צה"ל פתחו באש לעבר שני חמושים שניסו לחבל בגדר הגבול עם סוריה ברמת הגולן. בצה"ל אמרו ששני החשודים היו חמושים וכי הם נפגעו מהירי.
 • ב-2 ביוני 2014, לאחר שפגזים סוריים נורו לכיוון צה"ל בחרמון, ישראל הגיבה בירי מטחי ארטילריה לעבר מקורות הירי בסוריה.
 • ב-4 ביוני 2014, שתי רקטות נורו מסוריה אל רמת הגולן. מערכת כיפת ברזל הופעלה בפעם הראשונה בצפון הארץ כדי ליירט את שניהם[8]. לפחות שני טילי יירוט נורו לעבר קו הפסקת האש הסורי, אך השיגור בוטל בזמן הטיסה על ידי המפעילים של המערכת, כאשר התברר שהרקטות עומדות ליפול בשטחים פתוחים. הרקטות שנפלו גרמו לשריפות בכמה מקומות באזור, וכבאים שהוזעקו למקום כיבו את האש במהירות.
 • ב-22 ביוני 2014, טיל נגד טנקים נורה מסוריה לעבר משאית מים של קבלן של משרד הביטחון שנעה לאורך גדר הביטחון. נער בן 14, בנו של הקבלן נהרג, ו-3 אזרחים ישראלים נוספים נפצעו מהפיצוץ[9].
 • ב-23 ביוני 2014, צה"ל הגיב לירי הנ"ט בסדרת התקפות אוויריות שהתמקדו בכוחות סוריים כפעולת תגמול על הפיגוע יום לפני כן. לפחות עשרה חיילים סורים נהרגו במהלך התקיפות[10].
 • ב-7 ביולי 2014, פגז תועה פגע ברמת הגולן. צה"ל הגיב בירי לעבר עמדות חשודות בצד הסורי של הגבול.
 • ב-13 ביולי 2014, נחתה רקטה בשטח פתוח ברמת הגולן. מצה"ל נמסר כי הרקטה נורתה במכוון מסוריה לעבר ישראל.
 • ב-15 ביולי 2014, לאחר שרקטה נוספת פגעה בגולן, מטוסי קרב ישראליים פגעו בשלוש מטרות בשטחה של סוריה, והרגו 18 סורים, מתוכם 8 אזרחים ו-10 חיילים.
 • ב-24 באוגוסט 2014, חמש רקטות מסוריה נחתו מעבר לגבול עם ישראל ברמת הגולן. הרקטות נחתו בשטחים פתוחים.[11]
 • ב-27 באוגוסט 2014, שלוש פצצות מרגמה תועות שנורו מסוריה פגעו ברמת הגולן, פצעו קצין צה"ל וגרמו נזק לזוג כלי רכב. צה"ל הגיב בירי ארטילרי נגד הצבא הסורי. אזרח ישראלי נפצע באורח קל לאחר שפגז מרגמה נפל באותו יום בצפון הגולן.[12].
בקיץ 2014 רשמה סוללת "יהלום" של מערך ההגנה האווירית הפלת בכורה (עולמית) עם טיל ה-MIM-104 פטריוט של כלי טיס בלתי מאויש סורי ושל מטוס קרב (מאויש) סורי.
מטוס קרב/מטוס תקיפה מדגם סוחוי Su-24. מטוס סורי מדגם זה הופל על ידי מערך ההגנה האווירית של ישראל ב-23 בספטמבר 2014.

2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ב-27 בינואר 2015, שני קליעים שנורו מסוריה פגעו ברמת הגולן. צה"ל השיב באש ארטילרית לעבר מקור הקליעים.
 • ב-26 באפריל 2015, חוליית חזבאללה המורכבת מ 8 מחבלים זוהתה וכח גולני הרג את ארבעת המבצעים וחיל האוויר הישראלי הפציץ והרג את ארבעת החמושים הנותרים שנעו לאורך השטח המופרז ברמת הגולן. מקורות צבאיים ישראליים אמרו כי החמושים תכננו להניח מטענים על גדר הגבול סמוך למג'דל שמס.[16]
 • ב-23 ביוני 2015, עשרות דרוזים מהכפר מג'דל שמס ברמת הגולן תקפו אמבולנס צבאי ישראלי, שפינה שני סורים פצועים שהגיעו לשטח ישראל. ההתקפה הדרוזית באה בעקבות דיווחים ושמועות שהאמבולנס מפנה לוחמי ג'יהאד סורים אשר נלחמים נגד הדרוזים בסוריה. במהלך ההתקפה הדרוזים הכו למוות את אחד הפצועים הסורי ומצבו של הפצוע השני הפך לקריטי. קצין וחייל צה"ל שנהגו באמבולנס נפצעו גם הם באירוע. ההתקפה תוארה על ידי התקשורת בתור "לינץ'" שבוצע על ידי אספסוף דרוזי, אך גרפה שבחים בתקשורת הסורית, שהגדירה את המעשה כ"גבורה". ההתקפה גונתה גם על ידי המנהיג הדרוזי בישראל, השייח מוואפק טריף, שכינס ישיבת חירום של מנהיגים דרוזים דתיים וחילונים וגינה בחריפות את ההתקפה על האמבולנס בכנותה "מעשה מגונה שביצעו פורעי חוק"[17].
 • ב-28 ביוני 2015, אזעקות נשמעו פעמיים בתוך 30 דקות בצפון רמת הגולן. מדובר צה"ל נמסר כי הסירנות הופעלו בעקבות קרבות סוריים פנימיים בין קבוצות המורדים וכוחות אסד, וכי צה"ל בודק האם נפלו רקטות בשטח ישראל.
 • ב-20 באוגוסט 2015, ארבע רקטות שנורו מסוריה נפלו בשטח ישראל: שתי רקטות פגעו בשטחים פתוחים ברמת הגולן ושניים אחרים פגעו בגליל העליון. צה"ל הגיב בירי פגזי ארטילריה לעבר ארבע עשרה מטרות בסוריה. מקורות ביטחוניים אמרו שארגון הג'יהאד האסלאמי היה אחראי לירי הרקטות, עם גיבוי פיננסי והכוונה של איראן. מאוחר יותר ישראל ביצעה התקפות אוויריות נוספות, שבהם נהרגו 5 החשודים ששיגרו את הרקטות. בסוריה טענו שההרוגים היו אזרחים.
 • ב-26 וב-27 בספטמבר 2015, פגעו שתי רקטות בגולן מבלי לגרום לפציעה או לנזק. צה"ל הודיע שהוא פגע בתגובה בשני מתקנים צבאיים סוריים.

2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוללת SA-5/S-200 מהסוג שתקף את מטוסי חיל האוויר הישראלי.

2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

2020[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקיפות ישראליות בסוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – סכסוך ישראל–איראן–חזבאללה בסוריה

הפעילות הישראלית מול התבססות איראן וחזבאללה בסוריה החלה בתקיפות חשאיות, שעליהן ישראל לא לקחה אחריות, נגד משלוחי נשק "שובר שוויון" שהגיע לחזבאללה, ונגד חוליות טרור שחזבאללה הקים בגבול ישראל-סוריה על מנת לבצע פיגועים נגד ישראל כאשר יהיה צורך. במהלך השנים, ככל שאיראן העמיקה את נוכחותה בסוריה באמצעות כוח קודס של משמרות המהפכה האסלאמית, ישראל הגבירה את קצב התקיפות שלה ואף פגעה במספר מפקדים בכירים בחזבאללה וכוח קודס על אדמת סוריה. בשנים אלו ישראל נמנעה מלקחת אחריות על התקיפות וסוריה נמנעה מתגובה, כמו גם מירי טילי קרקע-אוויר. עם סיום כהונתו כמפקד חיל האוויר הישראלי חשף אמיר אשל שבשנים 2012–2017 ערכה ישראל קרוב למאה תקיפות של שיירות נשק לחזבאללה.[56] באותה תקופה החל גם תיאום צבאי הדוק בין צה"ל לצבא רוסיה ובעיקר חיל האוויר הרוסי, בעקבות מעורבות רוסיה במלחמת האזרחים בסוריה, על מנת למנוע התנגשות צבאית בין חיל האוויר הישראלי לכוחות רוסיים בסוריה.

בשנת 2018 חלה הסלמה גדולה בעימות בין ישראל לאיראן על אדמת סוריה ונשברה העמימות על התקיפות האוויריות, שעל חלקן ישראל לקחה אחריות וגם הצהירה שתקפה מאות פעמים מטרות איראניות בסורה כדי למנוע איום על ישראל. סוריה החלה להגיב בירי נ"מ וטילי קרקע-אוויר, לעיתים מסיבי, ומספר פעמים אף התרחש ירי תגובה לעבר רמת הגולן. בשנה זו עימות הפרוקסי בין ישראל לאיראן הפך לגלוי והגיע לשיאו בחודשים אפריל ומאי, אז ישראל ביצעה תקיפות גלויות ונרחבות נגד מטרות איראניות על סוריה (כגון מבצע בית הקלפים).

בתקיפות האוויריות הושמדה כמות רבה של אמצעי לחימה ותחמושת, ומספר רב של רקטות ארטילריות וטילי קרקע-קרקע. חיל האוויר הישראלי גם פגע והשמיד מספר לא ידוע של סוללות הגנה אווירית של חיל ההגנה האווירית הסורי כאשר אלו ירו לעבר מטוסי קרב ישראליים. בתקיפות נהרגו למעלה מ-150 חיילי צבא סוריה, למעלה מ-100 פעילי משמרות המהפכה האסלאמית, למעלה מ-50 פעילי חזבאללה ועוד עשרות חברי מיליציות וארגוני טרור, בהן מיליציות שיעיות והמדינה האסלאמית.

סיוע הומניטרי ישראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – שכנות טובה

לאורך מלחמת האזרחים העניקה ישראל טיפול רפואי למאות פצועים סורים שהגיעו אל גבול ישראל-סוריה ברמת הגולן. רבים מהפצועים טופלו בבית חולים שדה של צה"ל שהוקם בסמוך לגבול,[57] ובמקרה הצורך הועברו פצועים לטיפול בבתי חולים בישראל, רובם במרכז הרפואי לגליל בנהריה (כ 70%)[58] והיתרה בית החולים זיו בצפת, בית החולים ע"ש ברוך פדה, פוריה ומספר מצומצם גם בבית החולים רמב"ם בחיפה.[59] בתום הטיפול הראשוני הפצועים מוחזרים לסוריה.[60] בשנת 2016 הורחב הסיוע גם לטיפול בחולים סורים.[61]

ביוני 2016 הקים צה"ל את מנהלת "שכנות טובה" במסגרת אוגדה 210 של פיקוד הצפון, למתן סיוע אזרחי לתושבים סורים ביישובים סמוכים לגבול ישראל. לפי צה"ל, הסיוע לאזרחים הסורים מתבצע ממניעים מצפוניים וביטחוניים. צה"ל אינו מעוניין לעמוד מנגד למול המשבר ההומניטרי בסוריה ובנוסף, הסיוע יכול לייצר סביבה פחות עוינת מעבר לגבול.

במהלך השנים נרתמו ארגוני סיוע ואזרחים לאיסוף תרומות ופעילות למען הסורים המטופלים בישראל ואף מחוצה לה, הירתמות שהלכה וגברה במהלך שנת 2016[62] בסוף 2016 הוקם מיזם "הסורים על הגדרות", לשם גיוס תרומות למען ילדים סורים שנפגעו במלחמת האזרחים. בכסף שנאסף רוכש המיזם מוצרים - תרופות, מזון תינוקות וביגוד חם - המועברים לסוריה באמצעות ארגון הסיוע ההומניטרי IFA.[63] מיזם זה ומיזמים נוספים מסוג זה הוצגו ונדונו גם בכנס הזדהות עם תושבי סוריה שארגנה החברה הארצית למתנ"סים בראשית שנת 2017.[64]

הזמר עמיר בניון הוציא אלבום בערבית בשם "Zini".[65] חלק מהשירים שבו הוקלטו בשביל לתמוך במורדים בהפגנות בסוריה.[66]

ביולי 2018 סייעה ישראל בחילוץ פעילי "הקסדות הלבנות" מסוריה במבצע חשאי ואבטחה את מעברם לירדן.[67]

על פי דיווח ברשת החדשות הסורית, ביולי 2018 ישראל חילצה לשטחה ארבעה מפקדי מיליציות סוניות של צבא סוריה החופשי שפעלו לאורך גבולה בגולן הסורי.[68]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ יואב זיתון ו-AFP, מענה לפצועים סורים: "בית חולים שדה" בגולן, באתר ynet, 28 במרץ 2013
 2. ^ אלי אשכנזי, גילי כהן, שלוש פצצות מרגמה מסוריה פגעו באזור אלוני הבשן, באתר הארץ, 8 בנובמבר 2012
 3. ^ התגובה על הירי הסורי לעבר הגולן: צה"ל ירה טילי "תמוז", באתר גלובס, 11 בנובמבר 2012
 4. ^ אמיר בוחבוט‏, צה"ל השיב בירי טיל תמוז לאש שנפתחה מסוריה; יש נפגעים, באתר וואלה!‏, 24 במרץ 2013
 5. ^ אבי יששכרוף‏, סוריה מודה: הירי לעבר הג'יפ הצה"לי היה מכוון, באתר וואלה!‏, 21 במאי 2013
 6. ^ אמיר בוחבוט וקובי דוד‏, תקרית ירי בגולן: אש נפתחה לעבר כוח צה"ל, באתר וואלה!‏, 17 ביולי 2013
 7. ^ איציק וולף, צה"ל ירה 'תמוז' והשמיד עמדה סורית, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 17 באוגוסט 2013
 8. ^ יואב זיתון, פצמ"רים בגולן, כיפת ברזל פעלה לראשונה, באתר ynet, 5 ביוני 2014
 9. ^ אלי אשכנזיו גילי כהןו ג'קי חורי, נער נהרג ו-3 עובדי משרד הביטחון נפצעו מפגיעת טיל בגולן, באתר הארץ, 22 ביוני 2014
 10. ^ רועי קייס, דיווח: 10 חיילים סורים נהרגו בתקיפת צה"ל, באתר ynet, 23 ביוני 2014
 11. ^ ynet, חמש רקטות נורו מסוריה לרמת הגולן, באתר כלכליסט, 24 באוגוסט 2014
 12. ^ גילי כהן, ג'קי חורי, מורדים סורים השתלטו על מעבר קונייטרה; המקום הוכרז שטח צבאי סגור, באתר TheMarker‏, 27 באוגוסט 2014
 13. ^ אמיר בוחבוט‏, צה"ל הפיל כלי טיס בלתי מאויש שחדר לגולן מסוריה, באתר וואלה!‏, 31 באוגוסט 2014
 14. ^ אחיה ראב"ד, יואב זיתון ורועי קייס, שוב זליגת ירי מסוריה: חייל נפצע בגולן, באתר ynet, 8 בספטמבר 2014
 15. ^ סוללת פטריוט יירטה מטוס קרב סורי שחדר לישראל, באתר של "רשת 13", 23 בספטמבר 2014 (במקור, מאתר "nana10").
 16. ^ עמוס הראלו גילי כהןו ג'קי חורי, כיממה אחרי התקיפה בסוריה: צה"ל סיכל ניסיון הנחת מטען בגולן, באתר הארץ, 26 באפריל 2015
 17. ^ עדי חשמונאי, אמיר בוחבוט ואלי אשכנזי‏, לינץ' במג'דל שמס: המון דרוזי רצח פצוע סורי, באתר וואלה!‏, 23 ביוני 2015
 18. ^ יאיר קראוס, טיל פטריוט שוגר בצפון הגולן לעבר כלי טיס לא מאויש, 17 ביולי 2016
 19. ^ יאיר קראוס ויוחאי עופר, פצמ"ר נפל ברמת הגולן; צה"ל תקף בסוריה, 25 ביולי 2016
 20. ^ יוחאי עופר ויאיר קראוס, צה"ל תקף בסוריה בתגובה לנפילת פצמ"ר בגולן, 22 באוגוסט 2016
 21. ^ איציק וייס, נפילת המרגמה בגולן: צפו בבור שנפער באמצע הכביש, באתר חדשות 0404
 22. ^ איציק וייס, צה״ל תקף בסוריה בתגובה לנפילת הפצמ״ר, באתר חדשות 0404
 23. ^ יוחאי עופר, בעקבות הנפילה בגולן: חיל האוויר תקף מטרות בסוריה, 8 בספטמבר 2016
 24. ^ נועם אמיר, ‏עוד זליגה מסוריה: פצצת מרגמה נפלה ברמת הגולן, באתר מעריב אונליין, 13 בספטמבר 2016
 25. ^ יואב זיתון ואחיה ראב"ד, כיפת ברזל הופעלה פעמיים וסיכלה ירי אל רמת הגולן, באתר ynet, 17 בספטמבר 2016
 26. ^ אמיר בוחבוט‏, פצמ"ר מסוריה נפל ברמת הגולן; צה"ל תקף סוללת תותחים של אסד, באתר וואלה!‏, 9 בנובמבר 2016.
 27. ^ אמיר בוחבוט‏, "אש בכל הכוח": המג"ד משחזר את הקרב הראשון מול דאעש בגולן, באתר וואלה!‏, 30 בדצמבר 2016.
 28. ^ יואב זיתון ואחיה ראב"ד, סוללת פטריוט יירטה מזל"ט שחדר מסוריה, באתר ynet, 27 באפריל 2017
 29. ^ יואב זיתון, רועי קייס ואחיה ראב"ד, בתגובה לירי 10 הפצמ"רים: צה"ל תקף טנקים של אסד, באתר ynet, 24 ביוני 2017.
 30. ^ קובץ וידאו חיל האוויר תוקף מטרות של המשטר הסורי בתגובה לזליגת הירי, אתר צה"ל, 24 ביוני 2017.
 31. ^ בתגובה לזליגות הירי: צה"ל תקף תותחים ומשאית תחמושת של המשטר הסורי, אתר צה"ל החדש, 25 ביוני 2017.
 32. ^ לילך שובל, ‏צה"ל תקף בסוריה בתגובה לזליגת הירי, באתר ישראל היום, 30 ביוני 2017.
 33. ^ טיל פטריוט יירט כלי טיס בלתי מאויש בגבול הצפון, אתר צה"ל, 19 בספטמבר 2017.
 34. ^ יואב זיתון, חיל האוויר תקף בסוריה סוללה ששיגרה טיל לעבר מטוסים, באתר ynet, 16 באוקטובר 2017,
  אמיר בוחבוט‏, בתגובה לירי על מטוס חיל האוויר בלבנון: צה"ל הפציץ בסוריה, באתר וואלה!‏, 16 באוקטובר 2017.
 35. ^ אמיר בוחבוט, טל שלו ואמרי לוי סדן, רקטה מסוריה נחתה ברמת הגולן; צה"ל תקף בתגובה עמדה של צבא אסד, Walla, ‏19 באוקטובר 2017.
 36. ^ יואב זיתון, רועי קייס ואחיה ראב"ד, צה"ל תקף בסוריה אחרי נפילות בגולן: "אירוע חריג, נחריף התגובה", באתר ynet, 21 באוקטובר 2017.
 37. ^ הלחימה בגולן הסורי: תושב מג'דל שמס נפצע קל מזליגת ירי, באתר ynet, 3 בנובמבר 2017.
 38. ^ יואב זיתון ואחיה ראב"ד, טיל פטריוט יירט כלי טיס בלתי מאויש מסוריה, באתר ynet, 11 בנובמבר 2017.
 39. ^ אמיר בוחבוט ואלי אשכנזי‏, תקרית חריגה בגבול הצפון: ירי משטח סוריה לעבר מל"ט של צה"ל, באתר וואלה!‏, 08 בפברואר 2018.
 40. ^ גבול הצפון: "כיפת ברזל" יירטה מספר שיגורים לעבר קו המוצבים הקדמי ברמת הגולן, באתר צה"ל, 10 במאי 2018.
 41. ^ אמיר בוחבוט ואלי אשכנזי‏, כוח איראני שיגר 20 רקטות לגולן; צה"ל תקף עשרות מטרות בסוריה, באתר וואלה!‏, 10 במאי 2018.
 42. ^ יואב זיתון, יעל פרידסון, אטילה שומפלבי, אלכסנדרה לוקש, השב"כ חשף: חוליית טרור שהוכוונה מסוריה תכננה לפגוע בנתניהו, באתר ynet, 5 ביוני 2018.
 43. ^ צה"ל שיגר פטריוט לעבר מטרה מסוריה, באתר "סרוגים", 11 ביולי 2018.
 44. ^ יואב איתיאל ואלי אשכנזי‏, מל"ט סורי חדר כ-10 קילומטרים לתוך שטח ישראל ויורט מעל הכנרת, באתר וואלה!‏, 11 ביולי 2018.
 45. ^ קובץ וידאו צה"ל תקף 3 מטרות צבאיות בסוריה. תיעוד, באתר צה"ל, 12 ביולי 2018.
 46. ^ יואב זיתון ואחיה ראב"ד, בפעם השנייה השבוע: טיל פטריוט יירט כלי טיס מסוריה שהתקרב לגבול, באתר ynet, 13 ביולי 2018.
 47. ^ אמיר בוחבוט ואלי אשכנזי‏, שני טילי פטריוט יירטו מטוס קרב סורי שחדר מסוריה, באתר וואלה!‏, 24 ביולי 2018.
 48. ^ יואב זיתון, אחיה ראב"ד ודניאל סלאמה, גראדים של דאעש נפלו בכינרת, צה"ל תקף את המשגר, באתר ynet, 25 ביולי 2018.
 49. ^ מעריב אונליין, ‏כיפת ברזל יירטה שיגור טיל שכוון לצפון רמת הגולן, באתר מעריב אונליין, 20 בינואר 2019.
 50. ^ יאסר עוקבי, ‏דיווח: שני הרוגים ממשמרות המהפכה בתקיפה המיוחסת לישראל באזור קוניטרה, באתר מעריב אונליין, 12 בפברואר 2019.
 51. ^ צה"ל תקף את המשגר ממנו בוצע הירי, באתר צה"ל, 27 במאי 2019,
  תגובה לירי נ"מ- צה"ל תקף משגר סורי, באתר "סרוגים", 27 במאי 2019.
 52. ^ מערכת אתר צה"ל, מטוסי ומסוקי קרב תקפו מספר יעדים צבאיים בסוריה, באתר צה"ל, 2 ביוני 2019.
 53. ^ אמיר בוחבוט, טל שלו ויפעת רוזנברג‏, בתגובה לשיגור שתי רקטות לגולן: צה"ל תקף יעדים בסוריה, באתר וואלה!‏, 02 ביוני 2019.
 54. ^ יואב זיתון, אחיה ראב"ד ודניאל סלאמה, יורטו 4 רקטות ששוגרו מסוריה, פיצוצים בדמשק, באתר ynet, 19 בנובמבר 2019
 55. ^ אמיר בוחבוט ואלי אשכנזי‏, תקרית לילית בגבול סוריה: צה"ל חיסל חוליית מחבלים שהניחו מטענים, באתר וואלה!‏, 3 באוגוסט 2020
 56. ^ עמוס הראל, מפקד חיל האוויר היוצא: ישראל תקפה כמאה פעם שיירות נשק לחיזבאללה בחמש שנים, באתר הארץ, 16 באוגוסט 2017.
 57. ^ שי גל, הצצה לבית החולים הצבאי שמטפל בפצועים סורים: "לאסד לא אכפת מאיתנו, לישראל כן", "חדשות 2", 31 בינואר 2014
 58. ^ https://www.themarker.com/allnews/1.4061452
 59. ^ דנה פטרוב, למעלה מ-500 פצועים סורים טופלו השנה בישראל, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 20 בינואר 2014
  רועי קייס, תיעוד בלעדי: ילדים סורים מועברים לטיפול בישראל, באתר ynet, 21 בספטמבר 2016
 60. ^ מטופלים סורים: דילמת הטיפול המוגבל, באתר "רופאים לזכויות אדם", 6 ביולי 2015
 61. ^ אלי לוי, לא רק פצועים: ישראל תחל לטפל בחולים סורים, באתר של "רשת 13", 14 בספטמבר 2016 (במקור, מאתר "nana10")
 62. ^ אבי סופר, הישראלים שפועלים למען נפגעי המלחמה בסוריה: "יש דרכים לסייע, די לפסיביות" באתר מעריב, 20 בדצמבר 2016
 63. ^ אתר הסורים על הגדרות,
  "הסורים על הגדרות" והישראלים נרתמים, באתר ynet, 18 בדצמבר 2016.
 64. ^ מידע מסכם על הכנס, באתר החברה הארצית למתנ"סים
 65. ^ שגיא בן נון, עבודה ערבית: עמיר בניון מוציא אלבום חדש בערבית, באתר nrg‏.
 66. ^ אתר למנויים בלבד בניון נגד אסד, באתר "ידיעות אחרונות" (הקישור אינו פעיל).
 67. ^ רויטרס ואיתמר אייכנר, העולם משבח את ישראל על הצלת "הקסדות הלבנות", באתר ynet, 22 ביולי 2018.
 68. ^ ישראל חילצה לשטחה 4 מפקדי מיליציות סוניות שפעלו בגולן הסורי ליד הגבול