כביש 333

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כביש 333, שדרות בן-גוריון
מידע כללי
כינוי שדרות בן-גוריון
(בעבר:   כביש 1)
סיווג כביש אזורי
ציר כביש רוחב
אורך 2.8 ק"מ
מיקום
ערים ראשיות ירושלים
נקודת התחלה מחלף שער מוריה
נקודת סיום מחלף גבעת שאול
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

כביש 333 או שדרות בן-גוריון הוא כביש רוחב במערב ירושלים, המהווה את הכניסה הראשית לעיר דרך גבעת שאול. הכביש בעבר היה חלק מתוואי כביש 1, עד לפתיחת דרך יצחק שמיר והסטת תוואי כביש 1 אליו. עם זאת, הוא עדיין מתואר כחלק מתוואי כביש ירושלים–תל אביב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו של כביש זה הוא למעשה בסלילת כביש תל אביב-ירושלים (כביש 1), אשר מקורו בדרך העתיקה בין יפו לירושלים דרך רמלה (כביש 44), לטרון, שער הגיא ואבו גוש. המקטע שהיום שייך לכביש 333 הוא המקטע בין מחלף שער מוריה, עד לכניסה לירושלים דרך צומת גינות סחרוב.

בשנת 2007 נסללה דרך יצחק שמיר (המוכרת ככביש 9) כדרך ישירה בין מוצא למחלף יגאל ידין והמשך תוואי כביש 1 לכיוון מעלה אדומים וצומת בית הערבה בכביש ירושלים-יריחו. בעקבות כך, בוטל סימון שדרות בן-גוריון כחלק מכביש 1, אם כי בפי רבים הכביש עדיין נחשב לחלק מתוואי כביש ירושלים–תל אביב.

במרץ 2017 החלו עבודות לשדרוג צומת גינות סחרוב למחלף, ובשנת 2021 נפתח מחלף גינות סחרוב לתנועה[1]. במקביל, נעשו עבודות במחלף שער מוריה אשר סידרו מחדש את התנועה, כך שהנתיבים השמאליים הם אלו שמפנים לתוואי עמק הארזים, והנתיבים הימניים מפנים לשדרות בן-גוריון. נתיב התחבורה הציבורית, שהוקם בעשור השני של המאה ה-21, נשאר כנתיב השמאלי ונשאר על תוואי שדרות בן-גוריון.

לאחר פתיחת מחלף גינות סחרוב, סומנו שדרות בן-גוריון לראשונה ככביש 333.

מחלפים וצמתים לאורך הכביש[עריכת קוד מקור | עריכה]

קילומטרים שם סוג מפגש מיקום דרכים מצטלבות
  כביש 333 - שדרות בן-גוריון
0 מחלף שער מוריה מוצא   כביש 1
1.7 מחלף גינות סחרוב הר המנוחות, גבעת שאול דרך מגיני ירושלים
2.8 מחלף גבעת שאול גבעת שאול   כביש 50, רחוב גבעת שאול, רחוב כתב סופר

לאחר מחלף גבעת שאול, הכביש אינו מסומן ככביש 333. עם זאת, ממשיך תוואי הכביש כשדרות ויצמן, דרך צומת גשר המיתרים עם רחוב יפו ורחוב ירמיהו (כביש 417), וצומת כיכר שלום ש. שטרית עם שדרות הרצל (כביש 386). לאחר מכן התוואי ממשיך כשדרות שז"ר (סמוך לבנייני האומה, תחנת הרכבת ירושלים - יצחק נבון ומתחם הכניסה לעיר[2]), שדרות בן־צבי ושדרות חיים הזז (בסמוך לגן סאקר), עד לכיכר גאלא גאלאקטיון, ומשם לשכונות הקטמונים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שירן טמוזרטי, סוף לפקקים? הכניסות החדשות לירושלים, באתר כל העיר ירושלים, ‏5 בספטמבר 2021
  2. ^ רפי גמיש, אחרי הפארסה והעיכוב: מנהרות שז"ר נפתחו לתנועת כלי רכב, באתר כל העיר, ‏29 בספטמבר 2023