לדלג לתוכן

כבריאס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

כבריאסיוונית: Χαβρίας, בלטינית: Chabrias;‏ 429-356 לפנה"ס בקירוב) היה מצביא אתונאי מהולל בן המאה ה-4 לפנה"ס. ב-388 לפנה"ס הוא ניצח באייגינה צבא משותף לספרטנים ולאייגינים בפיקודו של גורגופאס. אחר כך פיקד על הצי המלחמתי שנשלח לסייע לאוואגורס, מלך קפריסין, במלחמתו נגד הפרסים.

ב-378 לפנה"ס, לאחר שכרתה אתונה ברית עם תבאי כנגד ספרטה, הדף כבריאס בהצלחה את כוחותיו הרבים יותר של אגסילאוס השני ליד תבאי. כשהסתערו לעברו חייליו של אגסילאוס, הורה כבריאס לאנשיו להישאר על עומדם ולא לתקוף, כשחודי כידוניהם פונים מעלה ולא לעבר האויבים ומגיניהם שעונים על ברכם השמאלית ולא נשענים על כתפם. החיילים השכירים שבפיקודו נשמעו מיד לפקודתו ללא כל היסוס, ולאחר מכן ביצעו עמיתיהם, לוחמי הגדוד הקדוש של תבאי בפיקודו של גורגידאס. "הפגנת בוז" זו עצרה על פי המסופר את התקדמותם של החיילים הספרטנים, וזמן קצר לאחר מכן אגסילאוס נסוג.[1]

ב-376 לפנה"ס נחל כבריאס ניצחון מכריע על הצי הספרטני בקרב ליד נקסוס, אך למרות שיכול היה להשמיד את הצי הספרטני, השתהה כדי לאסוף את גופות החללים של ציו בזוכרו את גורל המצביאים האתונאים לאחר קרב ארגינוסאי. מאוחר יותר, כאשר עברו האתונאים לצד הספרטנים, הדף את צבא אפמינונדס למרגלות חומות קורינתוס.

ב-366 הואשם יחד עם קליסטרטוס בבגידה, משום שיעץ להסגיר את אורופוס לידי התבאנים. הוא זוכה מאשמה זו, וזמן קצר אחר כך קיבל על עצמו לשמש כמצביא בשירותו של טאוס מלך מצרים, שהתגונן מפני כיבושה מחדש של ממלכתו על ידי הפרסים. כשפרצה מלחמת בעלות הברית (357 לפנה"ס), פיקד כבריאס יחד עם כארס על הצי האתונאי. הוא נהרג בהתקפה על כיוס.

  • Anderson, J. K. (1963). "The Statue of Chabrias". American Journal of Archaeology 67 (4): 411–413.
  • Bianco, Elisabetta (2000). "Chabrias Atheniensis". Rivista Storica dell’ Antichità 30: 47–72.
  • Burnett, Anne Pippin and Edmonson, Collin N. (1961). "The Chabrias monument in the Athenian Agora". Hesperia 30 (1): 74–91.
  • Pritchett, W. Kendrick (1974). The Greek State at War. London, University of California Press. pp. 72–77.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ Mark H. Munn (1993). The Defense of Attica: The Dema Wall and the Boiotian War of 378-375 B.C.. University of California Press.
ערך זה כולל קטעים מתורגמים מהמהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה, הנמצאת כיום בנחלת הכלל