כדורגל בסקוטלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: דורש עריכה לשונית. קיימים שרידים של שימוש בתרגום מכונה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.

כדורגל הוא אחד מענפי הספורט הלאומיים של סקוטלנד, והוא פופולרי בכל רחבי סקוטלנד. יש מסורת ארוכה של משחקי כדורגל באורקני, לואיס ודרום סקוטלנד, ובמיוחד בסקוטיש בורדרס, למרות שרבים מאלה כוללים נשיאת הכדור והעברתו בין השחקנים ביד, ולמרות שהנושא את השם "כדורגל" צריך לשאת מעט דמיון לכדורגל.

התאחדות הכדורגל הסקוטית נוסדה בשנת 1873, לסקוטלנד יש את ההתאחדות הלאומית הוותיקה השנייה בהתאחדויות הכדורגל בעולם (אחרי התאחדות הכדורגל האנגלית), והגביע הסקוטי הוא גביע הספורט הלאומי העתיק ביותר בעולם. סקוטלנד ומועדוני כדורגל סקוטיים מחזיקים בשיאים רבים במספר הצופים במשחקי הכדורגל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק הכדורגל שוחק בסקוטלנד כבר במאה ה-15, למרות שזה היה אסור על פי חוק הכדורגל 1424 ולמרות שהחוק נפל לתוך חוסר שימוש הוא לא בוטל עד 1906. יש ראיות לבית ספר ששיחק כדורגל באברדין בשנת 1633 שהוא ראוי לציון כאזכור מוקדם למה שנחשב "למסור את הכדור".

ברור שהמשחק היה קשה ותיקולים אפשריים כללו הסתערות, דחיפה והחזקה של השחקנים היריבים. הועלו השערות כי המשחק הזה מתאפיין בקווי דמיון לרוגבי. בניגוד לדיווחים בתקשורת בשנת 2006 אין התייחסות למסירות, חוקי משחק, סימון שחקנים או היווצרות קבוצה. דוחות אלה תיארו אותו בתור "תגלית חדשה ומדהימה", אך למעשה כבר מתועד היטב בספרות ההיסטוריה של כדורגל מאז תחילת המאה העשרים וזמין באינטרנט לפחות מאז 2000. בתי ספר ציבוריים אנגליים, כגון איטון והארו, "תרבתו" את המשחק על ידי קביעת הכללים שעודדו את השחקנים לבעוט את הכדור ולאסור עליהם לשאת אותו.

התאחדות הכדורגל הסקוטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאחדות הכדורגל הסקוטית היא הגוף המנהל והעיקרי לכדורגל הסקוטי. חברי ההתאחדות כוללים מועדונים בסקוטלנד, עמותות לאומיות, כמו גם עמותות מקומיות. ההתאחדות הוקמה בשנת 1873, מה שהופך אותה להתאחדות לכדורגל הלאומית השנייה הוותיקה ביותר בעולם (אחרי ההתאחדות האנגלית).

ההתאחדות אחראית לתפעול של נבחרת סקוטלנד בכדורגל, הגביע הסקוטי השנתי וכמה תפקידים אחרים חשובים לתפקוד של המשחק בסקוטלנד.

ליגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכדורגל בליגה המקצועית בסקוטלנד מנוהל על ידי ליגת הכדורגל הסקוטית המקצועית המכילה 4 ליגות. מתחת הליגות הללו יש מערכת של ליגות חצי מקצועניות וחובבניות אזוריות, בעיקר ליגת היילנד, ליגת הכדורגל שפלה, ליגת הכדורגל של מזרח סקוטלנד, ליגת הכדורגל של דרום סקוטלנד וליגות הנוער. מעונת 2014/2015 ואילך, תוכנית קידום והירידה בין ליגות ה-SPFL לבין הליגות החצי מקצועיות והליגות החובבניות תהיה בסוף העונה ומעבר. שיא כמות הצופים שייך לגלאזגו ריינג'רס, שיא של 118,567 וזה גם השיא הבריטי למשחק ליגה.

ליגת הכדורגל הסקוטית המקצועית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמר ראשי: ליגת הכדורגל הסקוטית המקצועית

ליגת הכדורגל הסקוטית המקצועית היא מערכת ליגת כדורגל של ארבע ליגות בהיקף של 42 קבוצות. יש 12 קבוצות בליגה העליונה: הפרמיירשיפ הסקוטי, ו-10 קבוצות בכל אחת משלוש הליגות האחרות, בשם הצ'מפיונשיפ הסקוטי, הליגה הסקוטית הראשונה והליגה הסקוטית השנייה.

הפרמיירשיפ הסקוטי היא הליגה העליונה בסקוטלנד, וכוללת 12 קבוצות. היא קיימת מאז 2013, כאשר הפרמייר ליג הסקוטי וליגת הכדורגל הסקוטית מוזגו ל-SPFL. הרמה העליונה של הכדורגל הסקוטי הייתה באופן מסורתי ביתם של אחד יריבויות הכדורגל המפורסמות ביותר בעולם, בין גלאזגו ריינג'רס וסלטיק. יחד שני המועדונים ידועים בכינוי "המשרד הישן", מכוח הרווחיות של היריבות שלהם. גלאזגו ריינג'רס באליפות יותר מכל מועדון אחר בעולם (54 אליפויות) [11]. סלטיק היא הקבוצה הראשונה בבריטניה שזכתה בליגת האלופות, היא זכתה בשנת 1967. יריבות המשרד הישן נקטעה בשנת 2012, כאשר גלאזגו ריינג'רס נכנסה לתהליך פשיטת רגל והמועדון הורד לליגה הרביעית.

הליגות: השנייה, השלישית והרביעית במבנה הליגות נקראות הצ'מפיונשיפ הסקוטי, הליגה הסקוטית הראשונה והליגה הסקוטית השנייה בהתאמה, כל אחת בהיקף של 10 קבוצות. הקבוצות יורדות ומתקדמות בין הליגות. ירידה מהליגה הרביעית מתרחשת בסוף כל עונה, הקבוצה האחרונה שממוקמת בליגה הרביעית תשחק בפלייאוף נגד קבוצה שהיא מחוץ ל-SPFL שמועמדת על ידי ההתאחדות כדי לקבוע איזו קבוצה תהייה בליגה הרביעית בעונה הבאה. פיטורים מהליגה הרביעית הם עדיין אפשריים, אבל רק אם מועדון מסיים שלוש עונות במקום האחרון ברציפות. במקרה של פיטורים או יציאה של קבוצה (כגון מסיבות כלכליות, וכדומה), קבוצה שאינה ברמת הליגה הבכירה יכולה להיבחר במקום זאת שיצאה.

אלופת הצ'מפיונשיפ זכאית לקידום אוטומטי לפרמיירשיפ. מאז עונת 2013/2014, מקום שני בצ'מפיונשיפ משתתף במשחקי פלייאוף בין 3 קבוצות מהצ'מפיונשיפ וקבוצה אחת מהפרמיירשיפ. פלקירק סורבו לכניסה אפשרית לליגה העליונה בשנת 2000 ו-2003 עקב אי עמידה בדרישות האצטדיון. בעבר, היו דרישות שמועדונים היו צריכים 10,000 מושבים באצטדיון שלהם, אבל זה שונה ל-6,000 מושבים. גם למועדונים חייבים להיות מערכות חימום תת-קרקעיות כדי למנוע ביטול משחקים הנגרמות על ידי כך שהמגרש קפוא.

קווינס פארק, באופן ייחודי, היא הקבוצה החובבנית היחידה (שחקנים לא שילמו) שחברה בליגה שעדיין עומדת, היא חברת ליגה מאז 1900. בתאוריה המועדון יכול להעפיל לפרמיירשיפ בשל השימוש בהאמפדן פארק, אבל הם לא שיחקו בליגה העליונה של סקוטלנד מאז עונת 1957/1958.

רמת הליגה-הלא בכירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רמה זו מכונות "אי-ליגה" וארבע הליגות האלה ידועות כ"ליגה-בלתי בכירה".

  • ליגת הכדורגל היילנד, המכסה את צפון, צפון מזרח וצפון מערב סקוטלנד, לא רק בהיילנד כשמו. הליגה נפגעה קשה על ידי מספר 'עריקות' לליגת הכדורגל הסקוטית, למרות שליגת היילנד פוצתה על ידי הבאת קבוצות חדשות לליגה שלה באופן דומה. הדוגמאות האחרונות כוללות את: פורמרטין יונייטד, טוריף יונייטד וסטרת'ספיי ת'יסטל, שכל אילו הצטרפו לליגה בשנת 2009.
  • ליגת הכדורגל שפלה (הידועה בכינוי ליגת השפלה), היא ליגה חדשה שנוצרה של 12 מועדונים הפועלים בשפלה הסקוטית מקבוצות שהתחרו בעבר בליגת הכדורגל של מזרח סקוטלנד, ליגת הכדורגל של דרום סקוטלנד וליגות הנוער.
  • ליגת כדורגל של מזרח סקוטלנד, המכסה את לות'יאן וסקוטיש בורדרס.
  • ליגת כדורגל של דרום סקוטלנד, המכסה את דרום מערב סקוטלנד.

מועדונים ברמה זו באופן אוטומטי להיכנס גביע הסיבוב הראשון הסקוטי בתנאי שהם חברי התאחדות הכדורגל הסקוטי.

כדורגל נוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליגות הנוער, למרות שהן נקראות "נוער", מתייחסות לרמה של הכדורגל שמשוחק ולא לגיל של השחקנים. ליגות הנוער מאורגנות על ידי התאחדות כדורגל הנוער הסקוטית לשלושה אזורים: צפון, מזרח ומערב. יש גם את גביע הנוער הסקוטי שבו כל חברי התאחדות הנוער משתתפים בטורניר, אחרי שעשו זאת מאז המאה התשע-עשרה.

מועדוני נוער, שלא כמו אלו ברמת הליגה-הלא בכירה, לא היו הזכאים העיקריים להשתתפות בגביע הסקוטי עד 2007/2008. יוצאים מן הכלל זה מועדון כדורגל גיברן, שמשתתף במוקדמות הגביע הסקוטי מכוח העובדה שהוא חבר בשתי ההתאחדויות גם בהתאחדות הבוגרים וגם בהתאחדות הנוער. מעונת 2007/08, הזוכים של כל אחת משלוש הליגות האזוריות והזוכה בגביע הנוער ייכנסו בסיבוב הראשון של הגביע הסקוטי נכונים, בעקבות החלטת התאחדות הכדורגל הסקוטית כדי לאפשר להם כניסה באספה הכללית השנתית הקודמת שלהם.

כדורגל חובבנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מספר עצום של שחקני כדורגל חובבנים בסקוטלנד. הם משחקים בליגות ברחבי הארץ בסטנדרטים שונים, בדרך כלל הליגות מוגבלות לאזור גאוגרפי, מקומי וספציפי. מועדוני חובבנים רבים מתחרים בכמה קבוצות באחד או יותר מהליגות החובבנית. חלק מהקבוצות ידועות עם היסטוריה של הצלחה וייצור שחקנים שהולכים עד לרמה הגבוהה יותר, כגון: מועדון כדורגל דרומצ'פל חובבנים. הפעילויות של מועדונים ברמת החובבנים הן מתבצעות על ידי התאחדות הכדורגל החובבנים הסקוטית.

תחרויות גביע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגביע הסקוטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגביע הסקוטי הוא הגביע הלאומי העתיק ביותר בעולם אבל לא התחרות הוותיקה ביותר, העונה הראשונה הייתה בשנת 1873 וקדם לו רק הגביע האנגלי. זה טורניר נוקאאוט עם משחק אחד, עם תוספת של הארכה עם המשחק נגמר בתיקו. כל 42 מועדוני ה-SPFL נכנסים באופן אוטומטי לטורניר. מספר של מועדונים ללא ליגה יכולים להשתתף מכוח שהוסמך באמצעות אחד משני גביעים במוקדמות הגביע (מאז 2007-08 הם העפילו באופן אוטומטי לסיבוב הראשון), או מאז 2007/08 על ידי זכייה בגביע הנוער הסקוטי או באחת משלוש ליגות הנוער. הגמר הוא בדרך כלל מתקיים בהאמפדן פארק. הנוכחות של 146,433 צופים בגמר הגביע הסקוטי בשנת 1937 בין סלטיק ואברדין בהאמפדן פארק הוא השיא האירופאי למשחק של מועדון.

גביע הליגה הסקוטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גביע הליגה הסקוטית פתוח לחברי ה-SPFL, והוא מתקיים מאז עונת 1946/1947.

גביע האתגר הסקוטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גביע האתגר הסקוטי פתוח למועדוני חברי ה-SPFL מהליגות: הצ'מפיונשיפ הסקוטי, הליגה הסקוטית הראשונה והליגה הסקוטית השנייה ושני המועדונים: אלופת ליגת היילנד ואלופת ליגת השפלה. הוא מתקיים מאז עונת 1990/1991.

גביע הנוער הסקוטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גביע הנוער הסקוטי משוחק על ידי קבוצות ליגת הנוער הגדולות של סקוטלנד והוא מתקיים מאז עונת 1886/1887. נכון לעכשיו, 163 קבוצות זכאיות לקחת חלק בגביע.

גביע Irn Bru הסקוטי לבתי ספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

גביע Irn Bru הסקוטי לבתי ספר משוחק על ידי בתי הספר של סקוטלנד והוא מתקיים מאז 1999. נכון לעכשיו 190 בתי ספר יכולים לקחת חלק בגביע.

תחרויות אירופאיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלושה מועדונים סקוטיים זכו בתחרויות אופ"א. סלטיק זכתה בשנת 1967 בליגת האלופות, בשנת 1970 סלטיק הפסידה בגמר ליגת האלופות. השיא בנוכחות צופים הגבוה ביותר אי פעם במשחק בתחריות אופ"א היה בחצי גמר ליגת האלופות בעונת 1969/1970 בהאמפדן פארק, האצטדיון הלאומי של סקוטלנד. צפו במשחק 136,505 צופים בחצי גמר ליגת האלופות ששוחק בין סלטיק ולידס יונייטד. סלטיק גם הגיעה לגמר גביע אופ"א בשנת 2003, שבו הם הפסידו לאחר הארכה. גלאזגו ריינג'רס זכתה בגביע אירופה למחזיקות גביע בשנת 1972, וגם הגיעה לגמר אחר, ולאחרונה בשנת 2008 היא הגיעה לגמר גביע אופ"א. אברדין זכתה בשנת 1983 בגביע אירופה למחזיקות גביע, ולאחר מכן זכתה גם בשנת 1983 בסופר קאפ האירופי. סלטיק וגלאזגו ריינג'רס שניהם העפילו לשלב הבתים של ליגת האלופות. דנדי יונייטד הגיעה בשנת 1987 לגמר גביע אופ"א, בו הם הפסידו לIFK גטבורג, אבל האוהדים שלהם זכו בפרס מאופ"א על ההתנהגות טובה שלהם. סלטיק זכתה בפרס דומה אחרי גמר גביע אופ"א ב-2003.

נבחרת לאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמר ראשי: נבחרת סקוטלנד בכדורגל

הנבחרת הלאומית הסקוטית מייצגת את סקוטלנד בכדורגל הבינלאומי ונשלטת על ידי ההתאחדות הכדורגל הסקוטית. הנבחרת הסקוטית שיחקה כדורגל בינלאומי יותר מכל אומה אחרת בעולם יחד עם אנגליה, שהם שיחקו במשחק הראשון בעולם של הכדורגל הבינלאומי בהמילטון קרסקנט, פרטיק, גלאזגו בשנת 1872. סקוטלנד העפילה לשמונה גביעי עולם ושתי אליפויות אירופה, אבל מעולם הנבחרת לא התקדמה מעבר לסיבוב הראשון.

הנבחרת הסקוטית הפכה למפורסמת בתמיכתם של אוהדי הנבחרת הסקוטית, הידועים בשם צבא טארטן, שזכו בפרסים מאופ"א לשילובם של תמיכה קולנית, טבע ידידותי ועבודת צדקה. הנוכחות של 149,415 צופים במשחק של סקוטלנד מול אנגליה ב-1937 בהאמפדן פארק הוא גם השיא האירופאי.

כדורגל נשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו עמיתו האנגלי, כדורגל הנשים הסקוטי נראה במידה רבה כמשחק חובבני, בהתחשב בהדגש על תחרויות הגברים. כמו במשחק של הגברים, מבנה הליגה של הנשים מורכבת מליגת על וליגת כדורגל עם חטיבות אחת ושנייה, אבל הליגה השנייה מחולקת לאזורים: צפון, מערב, מזרח/מרכז ודרום מזרח. ב-SFL של הנשים, חוליות המילואים ובני הנוער עלולות להתחרות כל עוד הם לא מתחרים באותו הענף כמועדון הרשמי. יש גם ארבע תחרויות גביע, הגביע הסקוטי, גביע הפרמייר ליג הסקוטי, גביע החטיבה הראשונה הסקוטי וגביע החטיבה השנייה הסקוטי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כדורגל בסקוטלנד בוויקישיתוף