כדור גומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כדורי גומי הם תחמושת אל-הרג הנועדה לפיזור הפגנות אלימות והתפרעויות.

כדורי גומי

למעשה כדורי גומי הם כדוריות או גלילונים בעלי ליבה של מתכת המצופים במעטפת גומי עבה, הנורים מהתקנים מיוחדים (הנקראים רומה רימונים) המורכבים על הרובה האישי. ירי בכדורי גומי נועדו לפזר הפגנות באמצעות גרימת פציעות יבשות וכואבות למתפרעים וכן לנטרל מתפרעים שמהווים איום על שלום השוטרים או המפגינים. למרות שכדורי הגומי מוגדרים כתחמושת "אל-הרג", בטווחים קצרים פגיעת כדורי גומי יכולה להיות קטלנית.

אמצעים (בישראל)[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדורי הגומי נורים משני התקנים עיקריים (תוצרת תע"ש):

  • ררנ"מ (רומה רימונים נגד מפגינים) - מדובר בקופסה ובה 15 כדורי גומי הנורים על ידי כדור תחמיש חסר קליע. משקלה של כל כדורית 16 גרם, והיא עשויה מפלדה בקוטר 15.75 מילימטר, מצופה פוליאתילן בעובי של 2 מילימטר. הכדורים מפוזרים ביריה אחת ובכך טובים לפיזור קהל מתפרעים המוני. הררנ"מ מיוצר בישראל. בטווח של פחות מ-40 מטר הם יכולים להיות קטלניים. התקן זה נמצא בעיקר בשימוש צה"ל ולא בשימוש משטרת ישראל.
    רימון-רובה נגד מפגינים לאחר ירי, נעלין 2013
  • "טמפון" - מארז הכולל 4 שלישיות או 4 רביעיות של גלילוני גומי, הניתן לטעינה מחודשת. הגלילונים נורים על ידי כדור חסר קליע, כאשר הניילון המאגד את הגלילונים יחד מתפרק עם יציאת הגלילונים מהרובה בזמן הירי והגלילונים עפים, כל אחד בנפרד. אמצעי זה יותר מדויק מהררנ"מ. משקלו של כל גלילון גומי בשלישייה הוא 16 גרם וברביעייה 10.5 גרם. הגלילון עשוי מליבת מתכת המצופה בגומי בעובי של שלושה מילימטר. בטווח של פחות מ-40 מטר הם יכולים להיות קטלניים. התקן זה נמצא בעיקר בשימוש צה"ל ובשימוש משטרת ישראל ומיוצר על ידי תע"ש.
קליעי מתכת מצופים גומי בשימוש לפיזור הפגנות
גלילוני גומי

שימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאמור, כדורי-גומי הם תחמושת שנועדה לפיזור הפגנות על ידי גרימת מכות יבשות למסיתים הראשיים מרחוק ובכך לנטרל את האיום שלהם. פגיעת כדור גומי כואבת ביותר ולעתים גורמת לפציעות חמורות. כאשר כדורי גומי נורים מטווח קצר מדי או אל עבר הראש, הם עלולים להיות קטלניים. כדורי הגומי כבר גרמו למספר הרוגים בקרב מפגינים. בדרך כלל נהוג לכוון אותם אל עבר הגפיים או פלג הגוף התחתון על מנת לנטרל את הנפגע מבלי להרגו, אך מאחר שהדיוק של כדורי הגומי מוגבלים ביותר (עקב אופן הירי שלהם) לעתים גם אלה שמסביב למטרה נפגעים והמטרה נפגעת גם בפלג הגוף העליון.

בשטחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחות צה"ל ומג"ב משתמשים בירי כדורי גומי כאמצעי לפיזור הפגנות. בדרך כלל נעשה השימוש באמצעי זה לאחר ירי רימוני גז מדמיע.

באירועי אוקטובר[עריכת קוד מקור | עריכה]

באירועי אוקטובר 2000, משטרת ישראל הרבתה להשתמש בכדורי גומי כנגד המפגינים והמתפרעים הערביים. חוסר מיומנות, הכשרה נאותה ונהלים מתאימים גרם לכך שהירי בוצע בניגוד לכללי הבטיחות, ללא כל דיווח או בקרה, וגרם לפציעות חמורות ואף להרוגים בקרב המתפרעים. הרבה שוטרים נימקו את השימוש בירי כדורי גומי כנגד המתפרעים בכך שחששו לחייהם.

בעקבות המאורעות הקשים ודו"ח ועדת אור שבה בעקבותיהם, החליטה המשטרה לחדד את הנהלים בדבר השימוש בכדורי גומי והגבילה באופן ניכר את השימוש בהם כנשק לפיזור הפגנות. כמו כן, החלה המשטרה להכניס אמצעי אל-הרג אחרים לפיזור הפגנות, כגון רימוני גז מדמיע וזרנוקי מים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]