כדור טנק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כדורי טנק מודרניים, תוצרת התעשייה הצבאית, שבקצותיהם פגזים. בקרב הציבור הרחב כדורי טנקים מכונים בטעות "פגזים", אך הפגז הוא רק החלק שעף בזמן הירי.

כדור טנק[1] הוא תחמושת טנק אחודה מסוג כדור בקליבר גדול, שנועדה לירי מתותח הטנק. הקליע בכדור הטנק הוא פגז מסוגים שונים (כגון חודר שריון קינטי (חץ-ח"ש), נפיץ/מעיך או חלול HEAT) שבא ביחד עם תרמיל, שבו חומר נפץ הודף (לרוב גרגרי אבק שריפה) ותחל. בכדורי טנק מודרניים הולך ורווח השימוש בתרמילים העשויים מחומר מתכלה, הנשרף בזמן הירי וחוסך את הצורך להתמודד עם פינויו מהטנק לאחר שהפגז נורה. כדור הטנק דומה במבנהו לכדור רובה למעט גודלו העצום ומספר שינויים המתחייבים מהתאמתו לירי בתותח הטנק. בצה"ל תחמושת אחודה לטנקים מוגדרת רשמית כ"כדור"[1] (כך למשל ה"כלנית" היא כדור 120 מ"מ) בעוד שבקרב הציבור הרחב היא נקראת בטעות "פגז" (בשל הקוטר הגדול של התחמושת והעובדה שמה שיורה אותה מכונה "תותח").

הסוגים העיקריים של פגזים שבהם משתמש הטנק הם:

  • פגז נפיץ פלסטי (HEP/HESH): מיועד לשימוש כנגד מטרות רכות (חי"ר, מבנים, רק"מ קל). במקור נועד פגז נפיץ פלסטי כנגד טנקים, הפגז נועד "להימעך" על שריון הטנק ולהתפוצץ. הפיצוץ לא אמור לחדור את שריון הטנק, אלא להעיף חלקי מיגון פנימיים על אנשי צוות הטנק. כיום - עם ההתקדמות בטכנולוגיית המיגון - פגז נפיץ פלסטי כבר אינו יעיל כנגד טנקים, ומשמש בעיקר כחימוש נגד אדם. בעל אפקט השמדה בעקרון דומה לרימון יד (אך בעל עוצמה גדולה בהרבה).
  • פלאשט: פגז נגד אדם המכה בחיל הרגלים באמצעות מטר של אלפי חיצים קטנים וחדים.
  • חלול (HEAT): פגז "ליינר" נגד טנקים שחודר את שריון הטנק באמצעות זרם של נחושת המותכת באלפי מעלות. הרש"ק החלול נפוץ גם בקרב רקטות נ"ט וטילים נגד טנקים.
  • חודרן קינטי (ח"ש-מנעל או ח"ש-חץ, KEP או APFSDS): פגז ח"ש (חודר שריון) בעל קליפה נפתחת. פגז ח"ש הוא למעשה חץ מתכת חזק במיוחד שחודר שריון באמצעות האנרגיה הקינטית האדירה שהוא צובר. פגזי הח"ש עשויים ממתכות קשות - טונגסטן בדורות המוקדמים ואורניום מדולדל בסוגים המודרניים ביותר.
  • APAM-MP-T: פגזים חדשים ורב תכליתיים תוצרת התעשייה הצבאית (כיום חברת-בת של אלביט מערכות) נגד אדם, מסוקים, מבנים ומטרות חצי-קשות. פגזים דומים מפותחים גם על ידי חברות אחרות, בהן ריינמטאל הגרמנית.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 מתוך "מילון מונחים צבאיים", הוצאת המטה הכללי, 1980: 1. פָּגָז - הפגז הוא חלק מִכַּדּוּר בתחמושת תותחים. 2. כַּדּוּר - כל החלקים היוצרים יחידת-תחמושת לירייה אחת. הכדור מורכב בעיקר מִתֶּחֶל, מִטְעָן-הוֹדֵף (בתרמיל או שלט בתרמיל) וטִיל (קָלִיעַ, פָּגָז או קֶלַע).
P military.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אמצעי לחימה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.