לדלג לתוכן

כדור טנק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כדורי טנק מודרניים, תוצרת התעשייה הצבאית, שבקצותיהם פגזים. בקרב הציבור הרחב כדורי טנקים מכונים בטעות "פגזים", אך הפגז הוא רק החלק שעף בזמן הירי.

כדור טנק[1] הוא תחמושת טנק אחודה מסוג כדור בקליבר גדול, שנועדה לירי מתותח הטנק. הקליע בכדור הטנק הוא פגז מסוגים שונים (כגון חודר שריון קינטי (חץ-ח"ש), נפיץ/מעיך או חלול HEAT) שבא ביחד עם תרמיל, שבו חומר נפץ הודף (לרוב גרגרי אבק שרפה) ותחל. בכדורי טנק מודרניים הולך ורווח השימוש בתרמילים העשויים מחומר מתכלה, הנשרף בזמן הירי וחוסך את הצורך להתמודד עם פינויו מהטנק לאחר שהפגז נורה. כדור הטנק דומה במבנהו לכדור רובה למעט כך שהוא גדול יותר באופן משמעותי וכן במספר שינויים נוספים המתחייבים כדי שהוא יתאים לירי בתותח הטנק. בצה"ל תחמושת אחודה לטנקים מוגדרת רשמית כ"כדור"[1] (כך למשל ה"כלנית" היא כדור 120 מ"מ) בעוד שבקרב הציבור הרחב היא נקראת בטעות "פגז" (בשל הקוטר הגדול של התחמושת והעובדה שהיורה אותה מכונה "תותח").

הסוגים העיקריים של כדורים שבהם משתמש הטנק הם:

  • פגז נפיץ פלסטי "מעיך" (HEP/HESH): מיועד לשימוש כנגד מטרות רכות (חי"ר, מבנים, רק"מ קל). במקור נועד פגז נפיץ פלסטי כנגד טנקים, הפגז נועד "להימעך" על שריון הטנק ולהתפוצץ. הפיצוץ לא אמור לחדור את שריון הטנק, אלא להעיף חלקי מיגון פנימיים על אנשי צוות הטנק. כיום - עם ההתקדמות בטכנולוגיית המיגון - פגז נפיץ פלסטי כבר אינו יעיל כנגד טנקים, ומשמש בעיקר כחימוש נגד אדם. בעל אפקט השמדה שפועל בעקרון דומה לרימון יד (אך בעל עוצמה גדולה בהרבה). ראשי התיבות פירושם High Explosive Plastic ו-High Explosive Squash Head.
  • פלאשט: פגז נגד אדם המכה בחיל הרגלים באמצעות מטר של אלפי חיצים קטנים וחדים.
  • חלול/חלולן (HEAT): פגז "ליינר" נגד טנקים שחודר את שריון הטנק באמצעות זרם של נחושת המותכת באלפי מעלות. הרש"ק החלול נפוץ גם בקרב רקטות נ"ט וטילים נגד טנקים. ראשי התיבות פירושם High Explosive Anti-Tank.
  • חודרן קינטי (ח"ש-מנעל או ח"ש-חץ, KEP או APFSDS): פגז ח"ש (חודר שריון) בעל קליפת "מנעל" נפתחת. פגז ח"ש הוא למעשה חץ מתכת חזק במיוחד שחודר שריון באמצעות האנרגיה הקינטית האדירה שהוא צובר. פגזי הח"ש עשויים ממתכות קשות - טונגסטן בדורות המוקדמים ואורניום מדולדל בסוגים המודרניים ביותר. ראשי התיבות פירושם Kinetic Energy Penetrator ו-Armor Piercing Fin Stabilized Discarding Sabot.
  • APAM-MP-T: פגזים חדשים ורב-תכליתיים תוצרת התעשייה הצבאית לישראל (כיום חברת-בת של אלביט מערכות) נגד אדם, מסוקים, מבנים ומטרות חצי-קשות. פגזים דומים מפותחים גם על ידי חברות אחרות, בהן ריינמטאל הגרמנית.
  • פגזי "מפתח קיר": פגז בעל מטען נפץ כפול שנועד נגד מבנים וחי"ר מבוצר. בדרך כלל בעל 2 מצבי פעולה: מצב שמפוצץ חור גדול במבנה ומצב שבו הפגז חודר לתוך המבנה ומתפוצץ בפנים. דוגמה: חצב 120 מ"מ תוצרת התעשייה הצבאית לישראל.

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ 1 2 מתוך "מילון מונחים צבאיים", הוצאת המטה הכללי, 1980: 1. פָּגָז - הפגז הוא חלק מִכַּדּוּר בתחמושת תותחים. 2. כַּדּוּר - כל החלקים היוצרים יחידת-תחמושת לירייה אחת. הכדור מורכב בעיקר מִתֶּחֶל, מִטְעָן-הוֹדֵף (בתרמיל או שלט בתרמיל) וטִיל (קָלִיעַ, פָּגָז או קֶלַע).
ערך זה הוא קצרמר בנושא אמצעי לחימה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.