כוחות פולין במערב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הכוחות הפולנים במערב (או כוחות פולין החופשית) היו יחידות שהורכבו מחיילים של הצבא הפולני, שברחו לאחר כיבוש פולין בראשית מלחמת העולם השנייה למדינות המערב, ובהן בריטניה וצרפת. שם הם המשיכו להילחם בנאצים באמצעות כלי נשק וציוד, שסופקו להם על ידי בריטניה וארצות הברית.

תג רקום שענדו חיילי כוחות פולין על החלק העליון של השרוול

כוחות קרקע פולניים בצבאות בעלות הברית המערביות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחות הקרקע של פולין החופשית בצרפת ב-1940 כללו כ-85,000 איש, שאורגנו במסגרת 4 דיוויזיות (דיוויזיה=10,000-20,000 איש), ושתי בריגדות עצמאיות:

 • דיוויזיית הרמנים הראשונה
 • דיוויזיית הרובאים השנייה
 • דיוויזיית הרגלים השלישית
 • דיוויזיית הרגלים הרביעית
 • בריגדת הפרשים המשוריינת העשירית
 • בריגדת חי"ר הררית.

במהלך המערכה על צרפת נהרגו כ-6,000 חיילים פולנים ו-13,000 הועברו לשווייץ. בין 20,000 ל-35,000 חיילים פולניים הועברו לבריטניה במבצעי הפינוי מדנקרק, לה הבר ושרבורג. חיילים אלו אורגנו מחדש במסגרת הקורפוס הפולני הראשון, אשר כלל את הדיוויזיה הפולנית המשוריינת הראשונה, בריגדת הצנחנים הפולנית ועוד מספר יחידות פחות ידועות.

בשנת 1941 הגיעה ממשלת פולין הגולה (בבריטניה) להסכם עם סטלין שישחרר שבויים פולנים, שנפלו לידי הסובייטים במהלך כיבוש מזרח פולין על ידי ברית המועצות ב-1939. חיילים אלו אורגנו במסגרת צבא אנדרס, שכלל כ-75,000 חיילים, והועברו למזרח התיכון דרך אירן. הם שימשו להגדלת כוחו של הקורפוס הפולני הראשון וליצירת הקורפוס הפולני השני, שכלל את דיוויזיית הרגלים החמישית והשלישית והבריגדה המשוריינת השנייה.

כוחות קרקע של פולין החופשייה השתתפו בלחימה במדבר המערבי (מצרים ולוב) במסגרת המערכה בצפון אפריקה ולאחר מכן גם במערכה בתוניסיה. בפברואר 1944 נשלח הקורפוס הפולני השני לאיטליה, שם לחם במסגרת הארמייה הבריטית השמינית, ומילא תפקיד חשוב בפריצת קו גוסטב הנאצי באביב 1944. הקורפוס הפולני הראשון השתתף במערכה בנורמנדי בקיץ 1944, במסגרת הארמייה הקנדית הראשונה ומילא תפקיד חשוב במערכה סביב כיס פאלז, שהסתיימה בהשמדת חלק גדול מכוחות הגרמניים שלחמו בנורמנדי. בספטמבר 1944 השתתפה בריגדת הצנחנים הפולנית בבמבצע המוצנח הכושל של כוחות בעלות הברית בהולנד, וספגה אבדות כבדות בקרב על ארנהם.

הדיוויזיה המשוריינת הראשונה של פולין[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדיוויזיה המשוריינת הראשונה של פולין הייתה הכוח הפעיל ביותר בכוחות פולין החופשייה כחלק מהארמייה הקנדית הראשונה (הפולנים לא הרכיבו ארמיות). הם פעלו ככוח מרכזי בהגנה על גבעה 262 בתקופת "כיס פאלז" והגנה עליה מפני התקפת ארמיית הפנצרים החמישית שהיגיע לחלץ את הארמייה השביעית מכיתור מלא, הם נצחו והארמייה השביעית כותרה בימים הבאים לכך, זהו הניצחון היחיד לכוחות פולין החופשייה שנוצח לחלוטין על ידי חיילים פולנים בלבד ללא שאר בנות הברית, לאחר מכן כוחות פולין החופשייה יהוו כוח פחות פעיל עד למבצע מרקט גארדן שבו השתתפה בריגדת הצנחנים הפולנית. הדיוויזיה המשוריינת הראשונה כללה:

 • 885 קצינים
 • 15,210 חיילים
 • 381 טנקים (בעיקר שרמנים)
 • 473 תותחים ארטילריים
 • 4,050 משאיות וטרקטורים נושאי ארטילריה (לא תותח מתנייע)

חיל האוויר במערב[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחות פולין במערב כללו גם יחידות חיל אוויר, שכללו בשיאם 16 טייסות מפציצים ומטוסי קרב (טייסת=12-24 מטוסים). במערכה על צרפת ב-1940 השתתפה טייסת קרב אחת ומספר יחידות קטנות יותר שהצטרפו ליחידות צרפתיות ובריטיות. 130 טייסים פולנים השתתפו בלחימה, והפילו 55 מטוסים גרמניים במחיר 15 הרוגים.

באוגוסט 1940 (לאחר נפילת צרפת) הוקמו 2 טייסות קרב פולניות. בקרב על בריטניה השתתפו 4 טייסות פולניות - שתי טייסות מפציצים (300 ו-301) ושתי טייסות קרב (302 ו-303), כ-145 טייסים פולנים לחמו בקרב על בריטניה. הטייסים הפולנים שלחמו במסגרת כוחות בעלות הברית המערביות, היו בעלי ניסיון קרבי עשיר יחסית, כי הם לחמו עוד עם צבא פולין ב-1939, במערכה על פולין, וגם במערכה על צרפת. מכל הטייסות של בעלות הברית, שלחמו במסגרת הקרב על בריטניה, טייסת הקרב הפולנית ה-303 הפילה הכי הרבה מטוסים גרמניים. בסך הכל נזקפו לזכותה 126 הפלות של מטוסי אויב. הטייסים הפולנים היוו 5% מהטייסים של בנות הברית במערכה על שמי בריטניה, אך היו אחראים ל-12% מההפלות של מטוסי אויב (סך הכל 203 מטוסים). מהמחצית השנייה של שנת 1941, טייסות המפציצים של פולין החופשייה היוו חלק מפיקוד המפציצים של בריטניה, ונשלחו במערכה האווירית נגד גרמניה הנאצית. עד לתום המלחמה ספגו טייסות המפציצים הפולניות אבדות קשות, כ-929 הרוגים בסך הכל. מספר האבדות הכולל של יחידות חיל האוויר הפולני, שלחמו בשורות צבאות בעלות הברית המערביות, עמד על 1,803 הרוגים מתוך 19,400 טייסים פולניים. ב-1943 טייסות הקרב הפולניות לחמו במערכה בתוניסיה נגד מה שנשאר מההתנגדות האווירית והקרקעית של כוחות הציר בצפון אפריקה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כוחות פולין במערב בוויקישיתוף