כוח גדעון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ערך לא שלם, נראה שחסר מידע.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

כוח גדעון היה כוח סדיר קטן של לוחמים אפריקאים בפיקוד בריטי. הכוח פעל כיחידת עילית בין הכוחות האתיופיים הלא רשמיים שלחמו נגד כוחות הכיבוש האיטלקים באתיופיה במערכה במזרח אפריקה במלחמת העולם השנייה. מקים הכוח ומנהיגו היה רס"ן אורד וינגייט.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1936 כבשה איטליה את אתיופיה. יחד עם טריטוריות שכנות, שכבר היו תחת שליטה איטלקית, הורכבה מזרח אפריקה האיטלקית. הצבא האיטלקי מנה מאתיים וחמישים אלף איש, רובם אריתראים, שגויסו לצבא האיטלקי. ביוני 1940 הרודן האיטלקי בניטו מוסוליני הכריז על מלחמה על צרפת ובריטניה. כתוצאה מכך, הפכו הכוחות האיטלקיים לאיום פוטנציאלי על נתיבי האספקה הבריטים בים האדום ותעלת סואץ.

הקמת הכוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקד כוח גדעון, אורד וינגייט

וינגייט גיבש תוכנית פעולה באתיופיה, אותה הציג לפני ארצ'יבלד וייוול והסגל הבכיר בקהיר בתחילת דצמבר 1940. התוכנית כללה הקמת כוח סדיר קטן. וינגייט טען: "כדי לעורר מרד, עליך לשלוח יחידת עלית... כח של אלף איש חמושים היטב, יכול לשתק עשרת אלפים". תוכניתו אושרה על ידי וייוול. הכוח שהוקם מנה אלפיים איש ושמונה עשר אלף גמלים ושילב גדוד חיילים בריטים עם גדוד חיילים אתיופים. הגמלים היו בטיפולו של לורנס ון דר פוסט.

היחידה נקראה על שם הגיבור המקראי גדעון בן יואש, שהוביל כוח קטן ומובחר לניצחון צבאי למרות נחיתות מספרית ניכרת. (אולי, אם כי בספק רב אם זאת הייתה גם הכוונה, היה ידוע לאורד וינגייט על ממלכת הגדעונים העתיקה שהייתה קיימת באזור זה של אפריקה).

הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-18 בפברואר 1941 תקף כוח גדעון בפיקודו של וינגייט את המבצרים האיטלקיים והצבא האיטלקי נסוג מזרחה. ב-24 בפברואר הוביל וינגייט את כוח גדעון להקיף את המבצר האיטלקי "בור". חלק מן הכוח התעכב עקב שרפה בשדה קוצים ובמיפגש עם האיטלקים ניסה ווינגייט להסתיר זאת.

דברה מרקוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

היעד הבא במלחמה היה מבצר ליד העיר דברה מרקוס. הפעם תקפו האיטלקים בעוצמה וקרבות עזים התפתחו. הפסדי האיטלקים הסתכמו במאתיים הרוגים בשבועות האחרונים של המלחמה. כמה ימים לאחר עזיבת האיטלקים את דברה מרקוס נכנסו כוחות בריטים לאדיס אבבה.