כוח טייגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

"כוח טייגר" הוא כינויה של פלוגת טנקים מגדוד 82, חטיבה 7, בפיקודו של סרן מאיר זמיר שלחמה במלחמת יום הכיפורים. הפלוגה הייתה אחראית להשמדת כ-30-40 טנקים סוריים באחד מקרבותיה, ובכך סייעה לבלימת הטנקים של חטיבה 43 המשוריינת הסורית, שניסתה לפרוץ מדרום לקוניטרה באגפה הדרומי ביותר של חטיבה 7[1][2]. את המלחמה סיים הכוח מבלי שאיבד חייל או טנק.

על האופן בו לחם ופיקד על הכוח סרן מאיר זמיר (לימים תא"ל), הוענק לו עיטור העוז[3]. אופן לחימתם של לוחמי הכוח במארב הלילה, נלמד באקדמיות הצבאיות ברחבי העולם[4].

מארב הלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלוגה ג' בפיקודו של זמיר הייתה שייכת לגדוד 82 והיא כללה עשרה טנקים מסוג "שוט קל". הפלוגה סופחה לגדוד 77 של החטיבה וזכתה במהלך המלחמה לכינוי "כוח טייגר", לפי כינויה ברשת הקשר. הכוח אבטח את האגף הדרומי של חטיבה 7, ומפקד החטיבה, אביגדור (יאנוש) בן-גל, פיקד עליה ישירות.

בליל ה-6 באוקטובר הפלוגה נשלחה לבלום כוח סורי לא ידוע, שהתברר בהמשך כחטיבה משוריינת 43 מהדיוויזיה התשיעית הסורית, וכללה 95 טנקי T-55 וכ-40 נגמ"שים. החטיבה הסורית יועדה להגיע למחנה נפח ומשם לתפוס את גשר בנות-יעקב[5], אך נדרשה בהמשך לשלוח תגבור צפונה[6]. גדוד החוד של החטיבה הסורית נע צפונה על ציר הכביש מכיוון פתחת כודנה (במרכז חזית הגולן) לעבר קוניטרה (כביש 98 של ימינו), דהיינו החטיבה הסורית הייתה צפויה להגיע ולתקוף בעורף חטיבה 7. כוח טייגר הציב שלושה טנקים כעתודה מדרום לקוניטרה ושאר הכוח נפרש בנחיתות מספרית בולטת וללא אמצעים לראיית לילה בצומת הצירים ״רשת-קטקומבה״ (מצפון-מערב למוצב 110, על ציר הכביש ממול ליישוב אלוני הבשן כיום). הכוח נפרש עם שבעה טנקים למארב בצורת ר', על מנת ליצור שטח השמדה בצורת מלבן.

הפלוגה המתינה עד לכניסת הכוח הסורי לשטח המארב ורק אז פתחה באש[7]. ההתקלות נערכה ב-7 באוקטובר ב-3:30 לערך והקרב נמשך עד אור ראשון. מפקד מחלקה 1 בכוח, סג"ם אורי סגל, הדליק זרקור על-מנת להאיר את המטרות וכדי למשוך אליו אש: "כשהתמקמנו סופית עם הפנים אל פנים ה-ר', לתוך המלבן, פני השטח יצרו מרחק-מה ביני לבין בוך [סמל שמעון בוך] וזמיר. זה גם שירת על הדרך מטרה מבצעית: כשינסו לחסל את טנק הזרקור – יראו רק אותי ויירו רק עליי, במקום לפגוע גם בשאר הכוח לידי. גם זאת לטובה"[8]. הודות למקצוענות ותרגול נוקשה שקדם למלחמה, שבעה טנקים בלבד השמידו את החוד של החטיבה המשוריינת הסורית בקרב שהתנהל מטווח קצר.

במארב הלילה השמידה הפלוגה כ־30-35 טנקים ונגמ"שים סוריים והכוחות הסוריים נסוגו. הגדוד הקדמי הושמד והחטיבה הסורית מספר 43 נבלמה; רשת הקשר החטיבתית הסורית נדמה בבוקר עד סוף המלחמה והובן כי פסקה לתפקד כחטיבה (יתרת כוחותיה נפגעו בהמשך או עברו תחת חט' 51 הסורית)[9][5]. בדיעבד סיפר שר ההגנה הסורי מוסטפא טלאס, כי הדיוויזיה התשיעית הסורית פגשה בכוח שלא הצליחה לחדור, אותו חשבו בטעות לכוח חטיבתי, ומשנכשלו נסוגו הכוחות הסוריים. בהמשך שבו חלק מהכוחות הסוריים ותקפו בעמק הבכא, שם התעמתו שוב עם טנקי כוח טייגר[6].

טנק שוט קל שהוצב באתר מורשת כוח טייגר

בהמשך המלחמה לקחו לוחמי הכוח חלק בקרבות הבלימה בעמק הבכא ולאחר מכן בקרבות לכיבוש המובלעת הסורית. במהלך הקרבות לא איבדו אף לוחם ואף טנק.

מורשת הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

לחימת כוח טייגר מהווה מופת למקצועיות ועוז רוח. על האופן בו לחם ופיקד על הכוח הוענק לסרן מאיר זמיר עיטור העוז. אופן לחימתם במארב הלילה נלמד באקדמיות הצבאיות ברחבי העולם לרבות בבית הספר לשריון של צבא ארצות הברית[10].

כוח טייגר היא פלוגת הטנקים היחידה שסיימה את מלחמת יום כיפור ללא כל נפגעים ואבדות[5][11]. עמוס גלבוע (תא"ל במיל.) כתב על כך: "זו תמונה נדירה במראות מלחמת יום הכיפורים שהציבור הורגל בהם. ולא רק זאת; בקרבות האחרים שניהלה הפלוגה של זמיר – בהמשך קרבות הבלימה בצפון הרמה, ולאחר מכן בקרבות של כיבוש המובלעת הסורית – לא איבדה הפלוגה אף טנק ואף לוחם"[12]. בשל כך ליחידה אין אנדרטה.

כקילומטר מצפון לאלוני הבשן, באזור בו התחולל הקרב, הוקמה על ידי ותיקי הכוח עמדת מסבירן[13], ומתוכננת הקמת אתר מורשת. ביולי 2022 הוצב במקום טנק שוט-קל.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אילן סהר, עד קצה היכולת - חטיבה 7 במלחמת יום הכיפורים, מערכות, 2013

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ פנחס וולף, ראיתי את העוצמה שיש לי ביד - של גדוד טנקים, לא של פלוגה, אתר הגבורה, במחנה, 22 בדצמבר 2006
 2. ^ אורי מילשטיין, מי יתעקש?, דבר, 30 בספטמבר 1983
 3. ^ עיטור העוז שהוענק למאיר זמיר, אתר "בעוז רוחם"
 4. ^ שחר שטיינפלד, אין עוד יחידה כזאת, הזיקית, 11 ביוני 2013
 5. ^ 1 2 3 תא"ל (מיל.) עמוס גלבוע, הנמר שנשכח מסיפורי הגבורה, מבט מל"מ : כתב עת לענייני מודיעין ובטחון מבית המרכז למורשת המודיעין - גיליון 79, תשע"ח 2017
 6. ^ 1 2 פסח מלובני, מצפון תפתח הרעה: צבא סוריה - עלילותיו ומלחמותיו - מבט מדמשק, תל-אביב: מכון לחקר מלחמות ישראל, וקונטנטו, 2014
 7. ^ עורך דני אשר, הסורים על הגדרות: פיקוד צפון במלחמת יום הכיפורים, הוצאת מערכות, 2008
 8. ^ מהלך הקרב, פלוגת טייגר - מלחמת יום כיפור, יו טיוב
 9. ^ מתי הוכרעה המערכה ברמת הגולן?, במה להיסטוריה צבאית
 10. ^ שחר שטיינפלד, אין עוד יחידה כזאת, הזיקית, 11 ביוני 2013
 11. ^ דניאלה שאול, הפלוגה שלא צריכה אנדרטה, שישי בגולן, 13 באוקטובר 2016
 12. ^ עמוס גלבוע, זו העת לעשות צדק היסטורי עם הכוח שלא נכנס לפנתיאון הגבורה, באתר מעריב השבוע, 28 בספטמבר 2017
 13. ^ מיקום והסבר על אתר ההנצחה "כוח טייגר" - מסבירן