כוח ענק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןכוח ענק
Ybkom 1b (7687416142).jpg
מצב שימור
נכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חששמצב שימור: פגיע
פגיע (VU)[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: סאורופסידה
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
סדרה: קשקשאים
תת־סדרה: לטאות
משפחה: כוחיים
סוג: כוח
מין: כוח ענק
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Varanus Komodoensis
אובנס, 1912
תחום תפוצה
Komodo dragon distribution.gif
  תפוצה בעבר
  תפוצה כיום
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
זנבו הארוך של דרקון הקומודו
דרקון קומודו עם משדר מסביב לצווארו מתקרב לעבר טרפו העיקרי-אייל טימור.
זוג דרקוני קומודו באי האינדונזי "רינצ'א".
דרקון הולך בחוף
דרקון קומודו בגן חיות צ'סטר
דרקון קומודו צעיר
מבט חזיתי לדרקון קומודו
דרקון בגן חיות
מלכודת המשמשת לתפיסת פרטים חיים של דרקוני קומודו

כוח ענק (שם מדעי: Varanus Komodoensis), הידוע גם בשם דרקון קומודו, הוא לטאה מסוג כוח. זוהי הלטאה הגדולה ביותר החיה בימינו, והשנייה בגודלה ששכנה ביבשה מאז ומעולם.[2] תפוצתה מוגבלת לאיי קומודו שבאינדונזיה. בפי תושבי איים אלה הוא מכונה בשם "אורה" (Ora). לדרקון קומודו חושים חדים, והוא נחשב לאחד הזוחלים הנבונים ביותר. הבאתם של דרקוני קומודו למערב בשנות ה-20 של המאה ה-20 היוותה השראה לסרט ״קינג קונג״ משנת 1933. הוא טורף-העל באיי קומודו.[3]

מאובני הכוח הענק נתגלו באוסטרליה ומיוחסים לתקופה של לפני יותר מ 3.8 מיליון שנה. הכוח הגדול חי באוסטרליה גם לאחר שבני מינו הגיעו לאינדונזיה, לפני תשע מאות אלף שנה.[4] מקור נוסף:[5]

הדרקון מצוי בסכנת הכחדה, וישנם רק כמה אלפי פרטים בטבע. ההולנדים ששלטו באזור בתחילת המאה ה-20 אסרו לצוד אותו, אך סבורים כי קיימת ירידה הדרגתית באוכלוסיית הדרקון בשל ציד מוגבר של בעלי חיים שהכוח הענק ניזון מהם. הדיווחים המרביים הזכירו 7,500 פריטים בכל העולם ובכללם 7,000 בטבע ו-500 בשבי. בשנת 2008 רשויות אינדונזיה דיווחו על 2,500 פרטים בטבע וטענו שהכוח הענק נכחד מהאי פאדאר (Padar).

גילוי על ידי העולם המערבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדרקון התגלה באיי קומודו לראשונה על ידי שוֹלי פנינים. בשנת 1910 נמסר לואן סטיין ואן הנסברוק (van Steyn van Hensbroek), קצין הולנדי ששירת באינדונזיה, שישנם דינוזאורים בקומודו, ואן סטיין לא האמין לדברים, עד שבשנת 1911 נפל למים מטוסו של אחד מחלוצי התעופה ההולנדיים, סמוך לחוף של קומודו, והטייס שניצל סיפר בשובו אודות המפלצות שראה. בשנת 1912 נשלח פטר אואנס (Ouwens) ממוזיאון הטבע של בוגור (Bogor) שבג'אווה לאתר את החיה, ובשובו נשא עמו חמישה פרטים וכוח ענק זה הוצג לעולם. האוצרת של המוזיאון בבוגור זיהתה את הכוח הענק כלטאה שלא הייתה מוכרת עד אז. המוזיאון קיבל מואן סטיין ואן הנסברוק את עור הכוח הענק שנבדק.

גודל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורך גופו 2.5-3 מטר ואורך הזנב יכול להגיע ל-1.5 מטר. משקלו המקסימלי הוא עד 166 ק"ג.

עד שנת 1937 קיבלו מדענים דיווחים אודות אורך כולל של 7 מטרים. כיום טוענים שדרקון קומודו הגדול ביותר שנמדד היה באורך 3.13 מטרים.

שמותיו של הכח הענק[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכוח הענק כינויים רבים, רובם תיאורים של החיה בשפת המקומיים באזור קומדו.

 • ORA - מקורו בשפת מאנגאראי המדוברת באזור קומודו במערב עד האי פלורס במזרח.
 • KOMODO DRAGON ("דרקון קומודו") - מקורו במאמר במגזין הנשיונל ג'יאוגרפיק שנכתב על ידי האמריקני ברדן בשנת 1927. מחקרו בוצע בשנים 1923 עד 1926.
 • BUAYA DARAT - מקורו בשפה המאלאית ומשמעו "תנין יבשה".
 • BIAWAK RAKSASA - מקורו בשפה המאלאית ומשמעו "כח ענק".
 • NAGA KOMODO - מקורו בשפה המאלאית ומשמעו "דרקון קומודו".
 • BIAWAK KOMODO - מקורו בשפה המאלאית ומשמעו "כח קומודו".
 • KOMODO MONITOR - משמעות MONITOR היא "משגיח", מקורה בטענה שכביכול לטאות כח "משגיחות" על מספריהם של תנינים החיים באזורן.
 • WARAL - ورل ורל, כנוין הכולל בערבית של כל לטאות הכח. השם "דרקון קומודו" מתורגם בערבית ל تنين كومودو "תנין כומודו", "תנין" בערבית משמעו "תנין" וגם "דרקון".
 • WARAR - ورر ורר, שם ערבי נוסף ללטאות הכח[6]
 • VARANUS KOMODOENSIS OWENSI - השם המדעי המלא בלטינית מאז שנת 1912. "ואראנוס" הוא שיבוש השם הערבי "ורל" ו- OWENSI על שם מגלה הכח הענק פטר אנתוני אוונס.

מזון וציד[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרקון קומודו הוא טורף שאוכל כל בעל חיים בסביבתו כולל פגרים. לרוב חזיר בר, כבשה או אייל טימור ואף בני אדם. במקרים מסוימים הדרקון יכול גם להרוג חיות גדולות כגון תאו. הוא אף אוכל את בני מינו הצעירים והקטנים ממנו, ולכן נחשב לקניבל.

דרקון קומודו מסוגל לרוץ במהירות של יותר מ-20 קמ"ש לפרקי זמן קצרים, אך הוא אינו נוהג לרדוף אחרי טרפו. במקום זאת, אורב הדרקון לטרפו, שלרוב צעיר, פצוע או זקן, מתנפל עליו ונושך אותו. לרוב הנשיכה אינה הורגת, אלא אם כן פגע הדרקון בעורק ראשי של הקורבן או שבר את צווארו. למעשה, למרות ממדיו הגדולים, נחשבת נשיכתו של דרקון קומודו לחלשה אף יותר מזו של חתול בית[7]. אך בהמשך מובא כי נמדדה עצמת הנשיכה של כוח ענק והייתה 1.8 טון לסנטימטר

בעבר היה נהוג לחשוב כי דרקוני הקומודו היו צדים את טרפם באמצעות נשיכתם והעברת בקטריה המזרזת את תהליך ההזדהמות של הפצע הנגרם כתוצאה מהנשיכה. עם זאת, מחקרים חדישים יותר הוכיחו כי תרכובת הרוק המצויה בפי הדרקון דומה מאוד לזו של אדם, ואיננה כוללת אף סוג של בקטריה רעילה. עם זאת, סריקות של גולגולות וראשים משומרים של דרקוני קומודו אישרו את קיומן של זוג בלוטות ארס בחלק האחורי של הלסת התחתונה המייצרות ארס הדומה לזה של הלודרמות שיוצא מהן בשעה שהדרקון נושך את טרפו ומפעיל עליהן לחץ.

זללנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרקון קומודו מוכר בתכונתו לאכול אוכל רב עד 80% ממשקל גופו. ישנו תיעוד לאכילת 47 קילוגרם בשר בארוחה אחת. דרקון קומודו מסוגל לבלוע 2.5 קילו בנגיסה אחת.

תקיפת בני אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוכרות עדויות רבות לתקיפות של בני אדם. כמו כן, מוכרים שישה מקרים של טריפת אדם על ידי דרקוני קומודו, נער אינדונזי בן 14, בשנת 1956, תייר שווייצרי שהיה בן 79 בשנת 1974. ארבעת הקורבנות האחרים נהרגו בשנות ה-2000. רוב הקרבנות הידועים נהרגו באי קומודו, פרט לאחד שנהרג באי רינצ'א.

התנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדרקון הוא בעל חיים יבשתי וממעט בשחייה. כאשר הוא שוחה רגליו צמודות לגופו והוא מתקדם בעזרת זנבו. ויכול לצלול לעומק של 4 עד 5 מטרים.

דרקוני קומודו תועדו רובצים גם במי ים כדי להתקרר. שיא החום היומי בקומודו הוא 45 מעלות על פני היבשה והרבה פחות במימי החופים. כמו כל לטאה, הוא בעל דם קר ולכן צריך להתחמם בשמש במשך שעתיים, לאחר מכן הוא יכול להיות בפעילות למשך שלוש שעות, ומכיוון שאינו יכול לשהות בטמפרטורה של מעל ל-42 מעלות, עליו לנוח בצל.

הכח הענק מנצל את עין הקודקוד שלו כדי להבחין בין אור וצל. הדבר חשוב לו, משום שבשתי עיניו האחרות הוא מבחין רק בצבעים, כי בהן ישנו רק טפוס אחד מבין 2 המצויים בעיני אדם: קנים ומדוכים. הבחנה בצבעים אינה אפשרית בלילה ללא אמצעים מלאכותיים. לכן הכח הענק פעיל רק ביום וישן בלילה.

כתב אאופנברג בספרו שהכח הענק מסוגל להבחין בבן אדם רק ממרחק 5-6 מטרים אבל קלאודיו צ'יופי טען שראייתו של הכח הענק מצוינת הוא מבחין בטרפו ממרחק עד 300 מטר, והראיה שותפה במהלך הציד.

זנבו של הכח הענק משמש לעיתים לאזון גופו כמשענת בשעת עמידה על שתי רגלים[8], ומשמש גם כמכשיר הצלפה למרות שהכח הענק אינו מרבה להשתמש בו ככלי ציד, אלא יותר לסלוק מטרדים.

סקרנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרקוני הקומדו ידועים בסקרנותם. תועדו מספר מקרים בהם פרטים בטבע נעצו מבט לעבר טרף או איום למשך מספר דקות. הדבר בולט על רקע העובדה שטווח שמיעת הצלילים שלהם קצר בהשוואה לבני אדם.

עוצמה מדודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרט שארכו היה 2.60 מטר ושקל 60 קילו, גורה לנשוך את קצהו של מוט שהיה מחובר למכשיר מדידה חשמלי. שניו של הכח הענק ננעצו באותו לוח בעצמה של 1.8 טון לכל סנטימטר רבוע. אך לפני כן מובא שנשיכתו חלשה מנשיכת חתול בית...

בריחה המונית של דרקוני קומודו מפני אש[עריכת קוד מקור | עריכה]

נזכר באחד המקורות שהעידו המקומיים בשנת 1984 על אודות 500 דרקוני קומודו שברחו מפני שרפה וחצו בשחיה את "סלאת לינתאה" (במאלאית: "מצר העלוקה") המפריד בין רינצ'א לקומודו.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכוח הענק, כמו רוב הזוחלים, מטיל ביצים מהן בוקעים הצאצאים. בהטלה מטילה נקבת הכוח הענק בין 7 ל-38 ביצים, המודגרות בקן חפור בחול כ-237 יום. אורך הצעירים בבקיעה הוא 25.3 - 55.5 סנטימטרים. דרקוני קומודו אינם דוגרים. הכוח הענק, כמו כמעט כל הזוחלים, אינו מפיק חום בתוך גופו. ולכן הנקבה אינה מסוגלת לחמם את הביצים, אלא היא חשה בלשונה מה החום הראוי של האדמה להדגרת הביצים. ישנו ויכוח בין תושבי האי קומודו לבין המדענים בעניין ההשגחה על הקן. תושבי קומודו טוענים שהנקבה משגיחה על הקן שלה. אבל תצפיות המדענים מוכיחות את ההפך. גורי דרקון קומודו אינם רואים את הוריהם. הכוח הענק הוא קניבל, שעשוי לאכול את בניו. האינסטינקט הטבוע בצעירים מיד לאחר בקיעתם הוא לטפס על העץ הסמוך לצורך הגנה. שם הם אוכלים חרקים ובוזזים קני צפורים, במשך 4 שנים ומגיעים לאורך 2 מטרים.

הכוח הענק ידוע כמין שהתרבה בשבי בגני חיות באינדונזיה מאז שנות ה-70 של המאה ה-20. בשנת 1992 פורסם בהרחבה על אודות 55 כוחים ענקיים שבקעו מביצים בסינסינטי, ארצות הברית וכי שרדו 52 מהם. בשנת 2006 דווח בבריטניה, בגן החיות של צ'סטר ובאינדונזיה על רביית בתולים אצל נקבה שלא הזדווגה עם זכר. גן החיות של דנבר, קולורדו, ארצות הברית דיוח שלוש פעמים על בקיעת דרקוני קומודו בתחומו. גם בגן החיות של ממפיס בקע דרקון קומודו. ב-20 במרץ 2013 דווח אתר העתון "קומפאס" כי בקעו מביציהם 28 דרקוני קומודו בגן החיות בסורביה, ואוכלוסיית דרקוני קומודו שם מונה 62 פרטים.

אריכות ימים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ידוע אודות דרקון קומודו שחי בשבי 31 שנה. אורך החיים בטבע לא ידוע ומוערך כ-50 שנה. בפרסומים מדעיים שונים הועלו השערות לאורך חיים של 20, 30, 40 ו-100 שנה. המקומיים טוענים שדרקוני קומודו-חיים יותר מ-150 שנה.

הגנת דרקוני קומודו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1915 דרשו 2 אנשים להגן על דרקוני קומודו: פיתר א.אוונס מגלהו בשם המדע, וסולטאן העיר בימה באי סומבאוא ממערב למצר ספה. הסולטאן היה ואסאל של ההולנדים, ועל כן הותר לו להחזיק בתוארו כמנהיגם של תושבי השטח שהוא היום "כאבופאתן מנגאראי" שמשמעו: נפת מנגאראי, כאשר שמורת הטבע של קומודו היא חלק מן הנפה. הסולטאן העריך את חשיבות את התגלית שנתגלתה בתחום שלטונו בשנת 1912.

בשנת 1938 ההולנדים אסרו לצוד את הכח הענק. אחת הטענות עד לשנות ה-70 של המאה ה-20 כי ניתן היה להוציא עד 5 דרקוני מן האי בשנה לעומת זאת ידוע שבשנת 1965 בקש דייוויד אטנבורו להוציא פרט ענק באורך של כ-4 מטרים מהאי קומודו והרשויות אסרו על הוצאתו מהאי.

בשנות ה-70 של המאה ה-20 הוחמרו חוקי המגן ונאסרה לחלוטין הוצאת דרקוני קומודו מהטבע. דרקוני קומודו החיים בשבי, לפחות אלה הידועים לרשויות, עברו במסחר בין גני חיות, ואחדים ניתנו על ידי נשיאי אינדונזיה לנשיאים אמריקניים והועברו לתוכניות רבייה בארצות הברית.

בשנת 1980 הועברו האנשים תושבי קומודו לפי חוק, להתגורר בכפר אחד, חרף פזורם קודם לכן בכל האי. שמורת הטבע קומודו קיבלה את גבולותיה הנוכחיים, ואינה כוללת אזורים באי פלורס שדרקוני קומודו שורצים בהם. אזורים אלה נמצאים בין היתר בשמורת טבע אחרת בשם ויי וואול. בשנת 1986 הכריז סוהרטו: "קומודו כמו תכשיט עתיק חייב להישמר למען חשיבות האומה האנושית". הצהרתו זאת הפכה את דרקון קומודו לבעל החיים הלאומי של אינדונזיה, ונחרטה במלאית / אינדונזית על אבן שיש שחורה באי קומודו עם תאריך ההצהרה וחריטת חתימתו של סוהרטו.

בשנת 1995 נערך כנס מדעי בראשות ה"פרופסור לדרקוני קומודו" פותרא סאסתראואן נשיא אוניברסיטת אודאיאנא באי באלי בו הובא חשש שאסון אקלימי בקומודו עלול להכחיד את הדרקונים בגלל שטח מחיתם הקטן ומספריהם המעטים. אחד הפתרונות היה הסתמכות על תוכניות רבייה בגני חיות. פתרון זה מבוצע בהצלחה באינדונסיה ומחוצה לה. 39 מוסדות מחזיקים דרקוני קומודו.

בשנת 1999 עודכנו חוקי המגן הנוגעים לדרקוני קומודו, כאחד מ-11 מיני בעלי חיים שפגיעה ו/או מסחר בלתי חוקי בהם גורר קנסות של עד 250 מיליון רופיות אינדונזיות, משכורת של 12500 ימי עבודה של פועל אינדונזי ממוצע.

בשנת 2002 דווח באתר מקומי באינטרנט שנורו למות 2 צידים ששמותיהם פורסמו, הם העזו לצוד את אחד ממני טרפו של דרקוני קומודו, אייל טימור, ב-ויי וואול, ונורו לאחר שלא שעו לדרישת כוחות הביטחון לחדול מן הציד. ב-4 באוגוסט 2008 הודו הרשויות שדרקוני קומודו נכחדו מהאי פאדאר. סיבת ההכחדה יוחסה להעלמות הטרף מן האי כתוצאה מציד.

בשנת 2009 במסגרת מחקר אודות מספרי דרקוני קומודו באי פלורס, הנתונים למעקב מתמיד, נטען שמספרם מדרדר בגלל העדר חיות המשמשות טרף לדרקוני קומודו.

תוכניות שימור דרקוני קומודו בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2010 דווח על ניסיון להביא דרקון קומודו לישראל מבריטניה למטרות רבייה, אך הניסיון לא יצא לפועל. דרקון הקומודו הראשון בישראל הגיע בספטמבר 2014 לספארי ברמת גן, זכר מפראג, צ'כיה. עם הבאת פרט זה הצטרפה ישראל למדינות המשתתפות בתוכנית השימור הבינלאומית של דרקוני הקומודו. בעתיד מתכננים להביא לישראל גם נקבה. גרעין הרבייה בספארי יהיה גרעין הרבייה הראשון של דרקוני קומודו בישראל. נכון לאפריל 2015 עדיין לא הובאה לישראל הנקבה.

דרקוני קומודו כסמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרקון קומודו על מטבע אינדונזי

תבליטי דרקוני קומודו מוטבעים על שני מטבעות אינדונזיים, ומצוירים על שטר כסף של אינדונזיה. דרקוני קומודו מצוירים גם על בולים של אינדונזיה ושל מדינות נוספות. סמל מחוז נוסא תנגגארא טימור מכיל ציור של דרקון קומודו. כרטיסי טלפון עם ציורי דרקון קומודו קיימים באינדונזיה ובמדינות נוספות.

דרקוני קומודו בבתים פרטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חרף החוקים המחמירים דווח בערוצי המדע בטלוויזיה ובאינטרנט אודות שני פרטים שהוחזקו בשבי אצל אנשים פרטיים. פרט אחד הוחזק באי האינדונזי סומבאוא בבית משפחה המייחסת לו כוחות מיסטיים, מאמונתה באנימיזם, ומזינה אותו בכמויות ניכרות של בשר וביצים. הפרט השני הוחזק בביתה של אשה בפיליפינים, וניזון מכמויות ניכרות של ביצים מקערה מעל שולחנה. פרט זה ניצל את יכולתו לעמוד על 2 רגליו האחוריות, דבר שמשמש לדרקון קומודו לעיתים גם כדי להשיג מזון בטבע.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכבוד חגיגות השנה ה-37 לפארק הלאומי קומודו, ב-6 במרץ 2017, הוצג במנוע החיפוש גוגל דודל אשר הציג עובדות על דרקוני קומודו בצורת חידון מלווה באנימציה מתאימה.[9]

סרטונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ כוח ענק באתר הרשימה האדומה של IUCN
 2. ^ המוסזאורים, קרוביהם הימיים הפרהיסטוריים של הכחים, היו גדולים למעלה מפי 2 מכל לטאה יבשתית שחיתה אי פעם, והגיעו לאורך 60 רגל, למעלה מ 18 מטרים, למעלה מכפול מאורכה של המגאלאניא פריסקא היבשתית שנכחדה גם היא. בשנים 1989 ו 2011 טענה מדענית אינדונסית בשם סוראהיא סופארמי שדרקון קומודו הוא "מוסזאורוס יבשתי" דבר שעשה הרבה רעש באינדונסיה, אבל לא מקובל על הזרם המרכזי במדע, וגם בכירי מדעני אינדונסיה לא מקבלים את רעיונה בגלל הבדל אנטומי ידוע, פרט לעובדה שהמדענית טענה שהכח הענק צץ לפני 60 מיליון שנה, טענה שלא מקובלת היום. המוסזאוריים נכחדו לפני 66 מיליון שנה יחד עם הדינוסאורים. הלטאה היבשתית הגדולה ביותר ששרצה מעולם הייתה "מגאלאניא פריסקא" / "ואראנוס פריסקוס", שאמדן ארכה הגדול ביותר היה 9 מטרים.
 3. ^ National Geographic, "Komodo Dragon Varanus komodoensis".
 4. ^ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2748693/
 5. ^ http://www.abc.net.au/news/2009-09-30/australia-was-hothouse-for-killer-lizards/1085036
 6. ^ חפוש השם במרשתת מניב תמונות של לטאות כח וסרטונים אודותיהן
 7. ^ מחקר של אוניברסיטת ניו סאות' וויילס באוסטרליה, מאתר המגזין נשיונל ג'יאוגרפיק
 8. ^ http://img2.timg.co.il/forums/75758001.jpg
 9. ^ 37th Anniversary of Komodo National Park, www.google.com (באנגלית)