כוכבי הלכת באסטרולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. עדיין לא שלם, בתהליכי בנייה. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. עדיין לא שלם, בתהליכי בנייה. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: למרבית הקביעות האסטרולוגיות, שהן לב הערך, אין מקור.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: למרבית הקביעות האסטרולוגיות, שהן לב הערך, אין מקור.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

כוכבי הלכת באסטרולוגיה הם בעלי משמעות שונה ממה שמקובל כיום במדע לתיאור של כוכב לכת. עוד הרבה לפני שגילו את הטלסקופ, יכלו הקדמונים לחקור את השמיים מנקודת צפייה בעין בלתי מזוינת, ומשם חולקו כוכבי השמיים ונפלו לשתי קטגוריות, והן כוכב שבת וכוכב לכת. כוכב שבת, הוא כוכב שנראה קבוע על מפת השמיים וכוכב לכת הוא כוכב שנע על גבי פני השמיים. הירח והשמש זכו לכינויים המאור הקטן והמאור הגדול בהתאמה[1] אך יחד עם זאת בשל תנועתם הנצפית על פני השמיים, הוגדרו אסטרולוגית גם ככוכבי לכת.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האסטרולוגיה הבבלית והיוונית ראו במודל הגיאוצנטרי כמסביר את מבנה היקום. במודל זה נצפתה הארץ במרכז היקום וכוכבי הלכת סובבים סביבה. על פני מישור המילקה נצפתה תנועת כוכבי הלכת ועל אותו מישור ממוקם גלגל המזלות. לפי המודל הגאוצנטרי רק גרמי שמיים שנעים על פני רצועת הזודיאק, נחשבים לכוכבי לכת בעוד כל השאר נחשבים לכוכבי שבת.

כוכבי הלכת הנראים לעין[עריכת קוד מקור | עריכה]

באסטרולוגיה הקלאסית והעתיקה (בבלית, יוונית, הודית) היו ידועים שבעה כוכבי לכת והם: השמש, הירח, כוכב חמה, נוגה, מאדים, צדק ושבתאי.

באסטרולוגיה ההלניסטית[2] והיהודית כל אחד מהכוכבים שולט במשך שעה אחת[3] ואחריו הכוכב הבא בסדר שצ"ם חנכ"ל - שבתאי, צדק, מאדים, חמה (השמש), נוגה, כוכב (-חמה), לבנה (הירח). שבתאי שולט בשעה הראשונה של בוקר יום השבת[4] ולאחר מכן כל שבע שעות[5], ברכת החמה שנאמרת פעם ב-28 שנים, קשורה לשליטת שבתאי. וכפי שנכתב בתלמוד בבלי, מסכת ברכות, דף נ"ט, עמוד ב': "כל כ"ח שנין והדר מחזור ונפלה תקופת ניסן בשבתאי באורתא דתלת נגהי ארבע [=כל 28 שנה, כאשר חוזר המחזור ונופלת תקופת ניסן במזלו של שבתאי בערב שבין יום שלישי לרביעי]". עכשיו נוגה[6].

יום רביעי יום חמישי יום שישי יום השבת יום ראשון יום שני יום שלישי
שעות

הלילה

1 שבתאי חמה לבנה מאדים כוכב צדק נוגה
2 צדק נוגה שבתאי חמה לבנה מאדים כוכב
3 מאדים כוכב צדק נוגה שבתאי חמה לבנה
4 חמה לבנה מאדים כוכב צדק נוגה שבתאי
5 נוגה שבתאי חמה לבנה מאדים כוכב צדק
6 כוכב צדק נוגה שבתאי חמה לבנה מאדים
7 לבנה מאדים כוכב צדק נוגה שבתאי חמה
8 שבתאי חמה לבנה מאדים כוכב צדק נוגה
9 צדק נוגה שבתאי חמה לבנה מאדים כוכב
10 מאדים כוכב צדק נוגה שבתאי חמה לבנה
11 חמה לבנה מאדים כוכב צדק נוגה שבתאי
12 נוגה שבתאי חמה לבנה מאדים כוכב צדק
שעות

היום

1 כוכב צדק נוגה שבתאי חמה לבנה מאדים
2 לבנה מאדים כוכב צדק נוגה שבתאי חמה
3 שבתאי חמה לבנה מאדים כוכב צדק נוגה
4 צדק נוגה שבתאי חמה לבנה מאדים כוכב
5 מאדים כוכב צדק נוגה שבתאי חמה לבנה
6 חמה לבנה מאדים כוכב צדק נוגה שבתאי
7 נוגה שבתאי חמה לבנה מאדים כוכב צדק
8 כוכב צדק נוגה שבתאי חמה לבנה מאדים
9 לבנה מאדים כוכב צדק נוגה שבתאי חמה
10 שבתאי חמה לבנה מאדים כוכב צדק נוגה
11 צדק נוגה שבתאי חמה לבנה מאדים כוכב
12 מאדים כוכב צדק נוגה שבתאי חמה לבנה

השמש[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול השמש
השמש

השמש היא הכוכב הכי גדול במערכת השמש ולפיכך היא המאור הגדול. השמש היא הבסיס שעליו בנויה האסטרולוגיה המערבית.

אסטרולוגיה מבוססת שמש, היא ניסיון פשטני להסביר את האסטרולוגיה על בסיס מזל השמש בלבד. אסטרולוגיה זאת היא השכיחה והפופולרית בעיתונים ובכתבי עת ובקרב האנשים ולמעשה אנשים שנשאלים באיזה מזל הם נולדו, הכוונה למיקום השמש באותו הזמן שבו נולדו. ובהיות השמש הגורם השמיימי הכי גדול במערכת השמש, יש הטוענים שגודלה וזוהרה מקנה לה את המקום החשוב ביותר באסטרולוגיה.

השמש מיוצגת במיתולוגיה היוונית על ידי האל הליוס וכן האל אפולו, במיתולוגיה ההינדית על ידי האל סוריה, ויוחס לה מין זכרי.

השמש שליטה של מזל אריה ונעלה במזל טלה. היא נפולה במזל מאזניים ודלי.

השמש היא המרכז של מערכת השמש, וכמו המרכז כך השמש מייצגת דמות ריכוזית שנמצאת במרכז העניינים, בולטת לעין בצורה גלויה מאוד עד כדי גאווה גדולה שלא ניתן לראות בסביבתה כוכבים אחרים בשמיים. השמש באסטרולוגיה מייצגת גם את דמות האב, יכולת מנהיגות, שליטה, מלכות, יצירתיות, חיוניות וכל הקשור בכוח שמניע את החיים. השמש מייצגת את הכוח שמניע את החיים, את המטרה העיקרית של האדם ואת האופן שבו הוא רוצה להשאיר חותם ורושם בעולם[7][8].

הירח[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול הירח

הירח מכונה בלטינית לונה, ובמיתולוגיה היוונית מופיע בתור האלה סלנה וכן האלה ארטמיס ואצל הרומאים ידוע בשם האלה דיאנה. באסטרולוגיה ההודית מופיע הירח כאל צ'אנדרה ומיוצג על ידי אל ולא אלה.

הירח שולט על מזל סרטן ונעלה במזל שור, בעוד הוא נפול במזלות עקרב וגדי.

הירח באסטרולוגיה הוא ראי לנפש, מייצג את הרגש, את עולם הדמיון, את החמלה, את דמות האם, את התת-מודע, יכולות תגובות רגשיות. כמו כן הוא משקף הכלה, רגישות, אמפתיה ואת העבר ובעיקר את עולם הילדות.

הירח משתנה במראה שלו במשך החודש הודות שינוי במיקום שלו ביחס לכדור הארץ והשמש. הופעותיו השונות מכונות פאזות הירח ולהן חשיבות גדולה בניתוח אסטרולוגי. הפאזות משקפות את היחסים בין הירח לשמש ובסימבוליקה אסטרולוגית את היחסים בין האגו לנפש, בין האב לאם וכיוצא בזה. מקובל לחלק את פאזות הירח לחלוקות של שתיים (מתמלא או מתחסר), ארבע (מתמלא עד למחציתו, מתמלא עד מילואו, מתחסר עד למחציתו ומתחסר עד למחזור חדש) ושמונה פאזות ירחיות (מרחקים בטווחים של 45 מעלות בין הזוויות שיוצרים השמש והירח עם כדור הארץ)[9].

השינוי במראה של הירח גם נותן לו את אופיו המשתנה והלא יציב, כזה שמושפע רגשית. בהיותו הכוכב שקשור למאזן המים בכדור הארץ (גאות ושפל) הירח שייך למזל סרטן וליסוד המים, רגיש ונתון לשינויים.

כוכב חמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול מרקורי

כוכב חמה (מרקורי) המיוצג על ידי האל הרמס והאל מרקורי במיתולוגיה היוונית והרומית בהתאמה, הוא הכוכב הקרוב ביותר לשמש. בהיותו הכוכב הקרוב ביותר לשמש, וגם כוכב הלכת הקטן ביותר לשמש הוא קולט את מירב אורה של השמש. כמייצג של האלים שהיוו את שליחי האלים, מרקורי מתחבר לנושאים של תקשורת, העברת מידע, דיבור, לשון ובין היתר הרמס גם היה פטרונם של הסוחרים ושל הגנבים.

מרקורי שולט על מזל תאומים ומזל בתולה, והוא נפול בקשת ובדגים.

במזל תאומים מרקורי נמצא במזל מיסוד האוויר ולכן שולט על השכל, דיבור, כתיבה, תקשורת. הדיבור והמסר המילולי מיוחס למזל תאומים ומרקורי שם מתבטא במדיות שונות של תקשורת. במזל בתולה הוא שולט במזל של אדמה ולכן מתחבר שם לניתוחים אנליטיים ומגיע לרמות דיוק גבוהות, תוך שאיפה ליצור משהו שלם ומוקפד.

מרקורי הוא כוכב של העברת מידע, יוצר תקשורת ומגשר בין אנשים, אך יחד עם זאת הוא גם יכול להוביל לבלבול בתקשורת, במיוחד בתקופת נסיגת הכוכב. מרקורי, הוא הכוכב האישי, שנמצא בנסיגה בין 3-4 פעמים בשנה וזאת יותר מכל הכוכבים באסטרולוגיה. באסטרולוגיה הקלאסית, תקופת נסיגת הכוכב נחשבת לתקופה לא פשוטה. תקופה זאת מאופיינת בשינוי תדר של הכוכב, שכן הנושאים עליהם הוא חולש משנים צורה ומקבלים משמעות שונה, שמתורגמת אחרת. לכן בטורי אסטרולוגיה בעיתונים וברשת ההמלצות הן להימנע מרכישות יקרות או חתימת חוזים למיניהם[10][11].

מרקורי הוא הכוכב הכי קטן מבין כוכבי הלכת והוא יכול להיות במרחק של עד 28 מעלות מהשמש. לכן הכי קשה לזהותו בשמיים, שכן הוא מופיע בשמיים כשהוא נמצא במרחק של יותר מ-12 מעלות מהשמש, וגם אז לזמן קצר מאוד. כשהוא מקדים את השמש בהילוך הוא כוכב של בוקר ומופיע לפני הזריחה, וכשהוא עוקב אחרי השמש הוא כוכב של ערב. תכונה זאת גם נתנה לו את אופיו החמקן, ובספרי אסטרולוגיה רבים הוא מכונה הטריקסטר, הלהטוטן/ חמקן. יכולת הופעתו פעם בבוקר ופעם בערב גרמה לכך שבעבר חשבו שמדובר בכוכבים שונים לגמרי, והיוונים הקדמונים כינוהו פרומתאוס (וגם אפולו, כשזרח עם שחר) ואפימתאוס (וגם הרמס, כשהופיע לאחר שקיעת השמש)[12].

זמן הסיבוב העצמי של הכוכב סביב עצמו הוא ארוך מאוד (כ-58 ימי ארץ) ולכן חלקו האחד של מרקורי עומד צרוב ונשרף מול השמש, כאשר בחלקו השני שוררות טמפרטורות נמוכות מאוד (המגיעות עד מינוס 180 מעלות צלזיוס). באסטרולוגיה ההודית הוא מכונה בודהא (שפירושו בסנסקריט המואר) בשל צידו המואר תחת עוצמת השמש.

נוגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול ונוס

כוכב נוגה מיוצג באסטרולוגיה על ידי האלה ונוס בשמה הרומי או בשמה היווני אפרודיטה.

ונוס היא הכוכב הפנימי השני בין כדור הארץ לשמש (אחרי כוכב חמה).

באסטרולוגיה מייצגת ונוס אמנות, יופי, הרמוניה, מערכות זוגיות, דרכים ליצירת חברויות, שותפים, אהבה ורומנטיקה. ונוס גם מייצגת ערכים, ערך עצמי, כסף וממון אישי.

ונוס שליטה של מזל שור ושל מזל מאזניים. במזל שור השליטה מתבטאת בחיבור ליסוד הארצי, חיבור לתחושות ולחושים הבסיסיים לקיום, ההנאה מהחיים ומהאוכל, נעימות במגע והרגשה. במזל מאזניים היא מתבטאת בחיבור לזוגיות, שותפויות, דיפלומטיה, את היכולת לראות ולהכיל את זה שממול, שיכול להיות חבר, שותף, בן זוג, עמית, אויב וכיוצא בזה.

ונוס נפולה במזלות עקרב וטלה.

לאחר המאורות, ונוס נחשבת לעצם הבולט ביותר בשמיים. תכונה זאת בעיני הקדמונים התבטאה במקום טוב, ולכן ונוס נחשבת לכוכב מיטיב באסטרולוגיה הקלאסית.

בדומה למרקורי גם ונוס יכולה להמצא בקרבת השמש ולא יותר מ-47.5 מעלות מרחק (ויכולה להיות במרחק שני מזלות אחרי או לפני השמש). בדומה למרקורי, גם לוונוס יש אפשרות לזרוח לפני הזריחה או אחרי השקיעה. כשהיא מופיעה לפני הזריחה בשמיים היא נחשבת לכוכב של בוקר וכונתה על ידי הנוצרים הקדמונים בכינוי לוציפר (במקורות היהודים "הילל בן שחר") ובערב כונתה הספרוס[13].

ונוס בשמיים יוצרת את מבנה הפנטגרם[14], המכונה גם חותם שלמה.

מאדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול מארס

כוכב מאדים (מארס) הוא כוכב הלכת הראשון מחוץ למסלולו של כדור הארץ והוא מיוצג במיתולוגיה היוונית והרומית על ידי האל ארס והאל מארס בהתאמה. מארס היה אל המלחמה הרומי והיה לו מקום של כבוד בפנתיאון הרומי.

מאדים נחשב לכוכב הראשון שיוצא מחוץ לתחומי כדור הארץ ועדיין נחשב לכוכב אישי. עובדה זאת הופכת אותו לכוכב פעלתן. סימולו שמסמל גם את המין הגברי בביולוגיה מסמל את יכולת הפריצה החוצה, את איבר המין הזכרי וכן את יכולת הביטוי.

מאדים באסטרולוגיה מסמל את היצר, את הרצון הפנימי הקיים בכל אדם, את הליבידו והחשק המיני, את יכולת ההשרדות והרצון לשרוד, את הכלים הפרימיטיביים ביותר שדרושים לקיום בסיסי, מארס מסמל את ארכיטיפ הגבר והאנימוס של יונג[15], מארס מסמל את היאנג בתאוריה הסינית של יין ויאנג והוא הכוכב המשלים לוונוס. מאדים הוא מקור לאנרגיה טהורה, הוא אימפולסיבי בטבעו וחם מזג ועובד לפי עקרון הפעולה.

מאדים שולט במזל טלה ובמזל עקרב והוא נעלה במזל גדי ונפול במזל סרטן. במזל טלה, שליטתו של מאדים מתבטאת ביכולת השרדות, כיבוש, היפראקטיביות, נלהבות וכן יכולת פעולה עצומה. במזל עקרב מאדים מבטא את עצמו בטקטיקות מלחמתיות מתוחכמות יותר והתהליכים שמזל עקרב הם הרבה יותר עמוקים ומיניים[16].

חודש מרץ שבו גם השמש שוהה במזל טלה הטרופי נקרא על שמו של האל מארס.

מארס נסוג אחת לשנתיים ושוהה בכל מזל כחודשיים. בעת נסיגה הוא גם יכול לשהות במזל שבו הוא נסוג לתקופה של חצי שנה- שמונה חודשים[17].

צדק[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול יופיטר

צדק מיוצג על ידי האל זאוס והאל יופיטר במיתולוגיה היוונית והרומית בהתאמה.

צדק הוא הכוכב הגדול ביותר במערכת השמש ולוקח לו כ-12 שנים להשלים את הקפתו סביב השמש. לפיכך כשהוא נצפה מהכדור לוקח לו לשהות כשנה בכל מזל וכשתים עשרה שנים להשלים סיבוב של מעגל הזודיאק.

צדק הוא כוכב גדול והבהיר ביותר אחרי המאורות ונוגה, לפיכך ובשל גודלו ייחסו לו באסטרולוגיה הקלאסית את התואר "המיטיב הגדול". באסטרולוגיה הקלאסית נחשב יופיטר לנקודת מזל ומיקומו מראה על הצלחה, שפע, גדילה ומזל בחיים.

צדק הוא שליט של מזל קשת ושל מזל דגים, הוא נעלה במזל סרטן, נפול במזל גדי ובמזל תאומים.

צדק באסטרולוגיה מהווה את הכוכב הראשון שאיננו נחשב לכוכב אישי וכן הוא נוגע בנושאים חברתיים יותר מאשר נושאים אישיים. יש הרואים בו דמות של מורה ובאסטרולוגיה ההודית הוא מכונה גורו, שפירושו מורה.

צדק מסמל פילוסופיה, מסעות בעולם הגדול, הכרות עם חוקי הקוסמוס, השכלה גבוהה, דתות, רוחניות ואת המשפט.

בתחזיות שנתיות שעורכים אסטרולוגים שונים, ניתן משקל ליופיטר ככוכב המיטיב באותה שנה. כניסתו למזל מסוים בדרך כלל קשורה במזל ושנה אופטימית לבני אותו מזל[18].

על פני מחזוריו של צדק פותחה האסטרולוגיה הסינית, שמבססת את הזודיאק שלה על פני שנותיו של צדק[19], שנים עשרה שנים בסה"כ, שנה לכל מזל.

שבתאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול סטורן

כוכב הלכת שבתאי מיוצג על ידי האל כרונוס וסטורן במיתולוגיות היוונית והרומית בהתאמה וכן על ידי האל שאני במיתולוגיה ההודית.

שבתאי נחשב לכוכב הלכת המרוחק ביותר במערכת השמש שנראה לעין ללא טלסקופ ולכן הוא מסיים את רשימת כוכבי הלכת המוכרים עוד מימי קדם.

שבתאי שולט על מזל גדי ומזל דלי, נעלה במזל מאזניים ונפול במזל טלה ומזל סרטן.

שבתאי הוא אל הזמן, המורה הגדול והקשוח[20], כוכב שמוגדר באסטרולוגיה הקלאסית ככוכב מגביל, מצמצם אפשרויות, ונחשב להיפוכו של כוכב צדק[21]. במקומות שבו צדק מרחיב ונותן אופטימיות, סטורן מגיע ומצמצם, נותן פחות סיכוי להצלחה ובאסטרולוגיה הקלאסית הוא גם מכונה "המרע הגדול" ואף קשור בגורל. באסטרולוגיה ההודית הוא גם נחשב לאדון הקרמה, קשור בפעולה ותוצאה.

שבתאי נחשב לכוכב הלכת האיטי ביותר מבין הכוכבים הידועים לקדמונים ולוקח לו כ-29-30 שנים להשלים סיבוב סביב גלגל המזלות. בשל כך הוא גם שוהה כשנתיים וחצי בכל מזל והשפעות ניכרות לאורך זמן. בשל מיקומו המרוחק מהשמש וטבעותיו הגלויות וידועות עוד לקדמונים, הוא נחשב גם סימבולית לכוכב קר מאוד, ולכן גם שולט על מזלות החורף (גדי ודלי).

באסטרולוגיה המודרנית סטורן מקבל משמעות שונה, נחשב לכוכב שמגדיל, משום ששיעוריו הקשים מאפשרים לאדם להתפתח ולגדול. להרבה אנשים המעברים של סטורן במפת הלידה נראים כאילו איזה כוח חיצוני "התערב" והגורל שיחק בהם. באסטרולוגיה המודרנית, הרואה באדם כאחראי למציאות שלו, סטורן מראה לאדם באיזה מקומות הוא לא התפתח, לא התבשל ולא הסתגל והוא מציע את ההסתגלות בדרך קשה אבל משתלמת אם האדם הפנים היטב את השיעור שלו.

ביהדות (כמו גם בדתות ומיתולוגיות אחרות) שבתאי שולט על יום שבת ונקרא על שמה.

כוכבי הלכת החוץ שבתאיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוכבי הלכת מעבר למסלולו של שבתאי הם כוכבים שלא היו ידועים באסטרולוגיה הקלאסית והעתיקה, מאחר שלא ניתן היה לצפות בהם ללא טלסקופ. גילוי אורנוס ב-1781 יצר נקודת מפנה באסטרולוגיה שכן כוכב לכת נסתר מהעין מופיע ככוכב לכת לכל דבר במערכת השמש. כוכבי הלכת שמחוץ לשבתאי, למעשה הם כוכבי הלכת אורנוס ונפטון ויחד עם פלוטו שהוגדר אסטרונומית ככוכב לכת ננסי הפכו להיות חלק מהאסטרולוגיה המודרנית.

המאפיין את כוכבי הלכת מחוץ לשבתאי הוא המסלול הארוך שלהם ולפיכך גם שהייה על רקע מזלות שונים לאורך זמן של בין 7 שנים עד ל-30 שנה. בכך הם כוכבים שיכולים לאפיין יותר קבוצות גילאים מאשר לשמש ככוכבים אישיים באסטרולוגיה ולפיכך הם גם מכונים כוכבי דור, שכן הם מאפיינים דור של אנשים.

אורנוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול אורנוס

אורנוס הראשון שנתגלה מבין כל הכוכבים שמחוץ למסלולו של שבתאי, ונקרא בעברית אורון[22]. אורנוס יכול להראות גם לעין החשופה ללא טלסקופ בתנאים מסוימים אולם האסטרולוגים העתיקים לא הכירו אותו.

אורנוס קרוי על שם האל אורנוס במיתולוגיה היוונית והרומית. אורנוס היה אל השמיים, אביו של סטורן וסבו של יופיטר.

אורנוס שליט של מזל דלי באסטרולוגיה המודרנית ובכך הוא מצטרף לשבתאי כשליט נוסף למזל דלי. בהיותו כוכב חדש הוא לא מגיע לאותם כללים של נעלות ומפלה כמו הכוכבים הידועים לקדמונים ואין הסכמה כוללת לגבי המזלות שבהם אורנוס נעלה או נפול[23], אולם בקרב אסטרולוגים מסוימים אורנוס מוגדר כנעלה במזל עקרב[24].

באסטרולוגיה, אורנוס מסמל את המימד הלא מוכר, שובר השגרה, שובר המוסכמות, את האופי המרדן שבאדם. אורנוס שגילויו יצר מהפכה התקשר סימבולית לכל התהליך הזה של שבירת הערכים המסורתיים עליהם הושתת האדם, איבוד התמימות והרצון לחקור ולגלות נבכים עמוקים יותר בנפש האדם. האנרגיות שלו מחשמלות, אימפולסיביות ודוחפות לפעולה. הוא כוכב שמפתיע ומעברים שלו יוצרים הפתעה, דברים שאינם עולים בהסכמה למצב קיים. אורנוס יוצר מציאות חדשה, הוא מסמל את המהפכות, מסמל חשמל ואלקטרוניקה, טכנולוגיות חדשות וכל דבר שהוא חדש ומתקדם. אורנוס מוביל להארה, השכלה ופותח אופקים[25].

אורנוס שוהה כ-7-8 שנים בכל מזל, לוקח לו כ-84 שנים לסיים מחזור בגלגל המזלות, והמעברים שלו נמשכים לאורך זמן משום שהוא איטי בתנועתו. מעבריו מאופיינים בשינויים חדים ומאפשרים להתנסות במקומות חדשים[26][27].

נפטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול נפטון

נפטון או בשמו העברי רהב, נתגלה בשנת 1846 עקב גילוי שינויים בחישוב מסלולו של אורנוס. הכוכב המסתורי התגלה לאחר אין ספור מאמצים למוצאו, כולל נסיונותיו של לאונרדו דה וינצ'י וגלילאו גליליי לאתר את הכוכב הנסתר כ-200 שנים לפני גילויו[28][29]. גילוי נפטון קשור לגילוי הקולנוע והטלוויזיה. באמנות הוא מתקשר לזרם האימפרסיוניזם וברפואה לחומרי הרדמה ולסמים.

נפטון קרוי על שם אל הים הרומי (ומקבילו היווני פוסיידון) ובעברית מכונה רהב על שם שר הים. סימולו הוא הקלשון, אותו שרביט שאחזו בו פוסיידון ונפטון במיתולגיות היוונית והרומית בהתאמה.

נפטון הוא כוכב חדש שלא היה ידוע לקדמונים והוא מצטרף אל יופיטר כשליט מזל דגים. בדומה לאורנוס, בהיותו כוכב חדש, הוא איננו מצטרף לחוקים הנוקשים של נעלות ומפלה כמו הכוכבים שהיו ידועים לקדמונים, אולם קיימת הסכמה בקרב אסטרולוגים שנפטון נעלה במזל אריה. באסטרולוגיה אזוטרית נפטון הוא שליט של מזל סרטן.

סימבולית, צבעו הכחול של נפטון מזכיר את הים ומכאן קישורו גם למזל דגים, ליסוד המים ולים. מבחינה מדעית הצבע הכחול של הכוכב מתקשר לנוכחות ניכרת של מתאן על גבי הכוכב.

נפטון שוהה כ-14 שנים בכל מזל, והשפעותיו מוגדרות לתקופה ארוכה. לוקח לו כ-164 שנים להשלים סיבוב סביב גלגל המזלות. בדומה לאורנוס גם נפטון מוגדר ככוכב דור, שמשפיע על דור של אנשים.

נפטון הוא מיסטי בטיבו ואוהב דרמות, מוגדר ככוכב היוצר אשליות ומשלה, רומנטי, רגיש ופגיע עד מאוד, יכולות דמיון גבוהות, פנטזיות וחלומות, בעל יכולת הזדהות גבוהה מאוד, אמפתי, נאיבי, תמים ומאידך קשור גם ברגשות אשם, קורבנות, התמכרויות שונות (לסמים ובכלל) ויש הרואים בו כאוקטבה הגבוהה של ונוס. נפטון מייצג רוחניות גבוהה, משיכה למיסטיקה וחלומות, חשיבה מופשטת, נזירות ומתקשר למקומות סגורים כמו בתי חולים, בתי כלא, מנזרים רוחניים וכל מקום שבו נותנים שירות ללא תמורה. נפטון מייצג גם בריחה מהמציאות, בלבול וספקות, אנשים רגישים בדרגות גבוהות עד כדי התבודדות מהחברה, אנשי אומנות ובוהמה ואנשים הקשורים לספינות ולים[30].

במעברים על מפת הלידה נפטון יכול להוביל למקומות של בלבול וחוסר בהירות, במישור הנמוך הוא יכול להוביל למקומות של חוסר שייכות, בעיות בהערכה עצמית עד כדי איבוד ערך עצמי, חלומות שהתנפצו, ובמישור הגבוה חיבור לתאוריות רוחניות, חיבור ליופי ולאידיאל[31].

פלוטו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול ישן של פלוטו
סימול חדש של פלוטו

בשנת 1930 נתגלה על ידי קלייד טומבו כוכב לכת חדש, פלוטו. מאוחר יותר, בשנת 2006ֿ, זכה פלוטו להגדרה של כוכב לכת ננסי, שכן אסטרונומית הוא לא עמד בקריטריונים של כוכב לכת. פלוטו הוא אחד מהגופים המוזרים במערכת השמש. למרות גודלו הקטן (קטן יותר מכוכב חמה), יש לו חמישה ירחים כאשר הגדול והמעניין מכולם הוא כארון. יחד עם זאת הוא נמצא בסביבה של גופים אחרים בחגורת קוויפר וניתן להשוותה לחגורת האסטרואידים שבין מאדים לצדק. כשוהה מחוץ למעגל של כוכבי הלכת ענקי הגזיים, פלוטו עצמו איננו ענק גז.

למרות הספק בזהותו, בין אם הוא כוכב לכת או כוכב לכת ננסי ואולי גם אסטרואיד בחגורת קוויפר, מעט מאוד אסטרולוגיים מערביים יסכימו לנשל את פלוטו ממעמדו ככוכב לכת בעל השפעה[32]. לפיכך נכלל פלוטו ברשימה של כוכבי הלכת באסטרולוגיה יחד עם כל כוכבי הלכת שהוזכרו לעיל.

לפלוטו לוקח כ-248 שנים להשלים סיבוב סביב גלגל המזלות ובניגוד לכוכבי הלכת האחרים, מסלולו של פלוטו הוא אקסנטרי ומוסט כך שהוא שוהה בכל מזל מספר שונה של שנים. במזלות שור, תאומים וסרטן הוא יכול לשהות 25-31 שנים ואילו במזל עקרב הוא שוהה כ-12 שנים[33][34].

פלוטו קרוי על שמו של אל השאול הרומי (ומקבילו היווני היה האל האדס). כמו אל השאול, כך פלוטו פועל מתחת לפני השטח.

לפלוטו יש שני סימולים. הסימול הישן לקוח מעולם האלכימיה, והוא משלב את הירח והשמש על צלב החומר (cross of matter). הסימול החדש הוא צירוף של שתי האותיות הראשונות של שמו P ו-L כמו גם ראשי התיבות של האדם הראשון שהעלה השערות בקיומו של פלוטו, אסטרונום אמריקאי בשם פרסיוול לוול.

פלוטו שליט של מזל עקרב יחד עם מארס, בקרב אסטרולוגים במערב קיימת הדעה כי פלוטו נעלה במזל טלה אך יש הטוענים שהוא נעלה במזל אריה או במזל בתולה ונפול במזל שור. חוקי הנעלות והמפלה שהיו אופייניים לכוכבים המסורתיים באסטרולוגיה, נתקלים בקושי הגדרה בכוכבים חדשים ולא תמיד יש תמימות דעים בנושא זה אצל אסטרולוגים שונים.

באסטרולוגיה פלוטו מסמל מלחמות, מאבקים חזקים, את התת-מודע, חוויות מיסטיות עמוקות, דברים חשאיים, משטרה חוקרת, בלשות, יכולת טרנספורמציה, מוות ולידה מחדש (לדוגמה יכולת לקום ממשברים חזקים), פסיכולוגיה, דחפים ומתחים, כוח ושליטה[35][36].

המעברים של פלוטו במפת הלידה הם עוצמתיים ונמשכים זמן רב. פלוטו מביא לשינויים חדים, משברים שמשנים מציאות ומכריחים להתמודד עם הנושאים בהם פלוטו נוגע. פלוטו מבשר על לידה מחדש, תפיסה חדשה של המציאות והעברה למקום של כוח ועוצמה.

אסטרואידים, קנטאורים וכוכבי לכת ננסיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לכוכבי הלכת העיקריים באסטרולוגיה, קיימים גרמי שמיים שונים במערכת השמש, כגון אסטרואידים, קנטאורים וכוכבי לכת ננסיים נוספים שנתגלו שלהם יש חשיבות בעיקר באסטרולוגיה המערבית המודרנית. ביניהם אפשר למנות את כירון, את האסטרואידים שמהווים הרחבה לוונוס ולפרמטרים נשיים כגון פאלאס אתנה, יונו, וסטה וסרס, כשהאחרון קיבל מעמד של כוכב לכת ננסי כמו פלוטו, וכוכבי לכת נוספים שנתגלו ב-2005 כגון מאקה מאקה ואריס.

כירון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול כירון

כירון (Chiron) נתגלה בשנת 1977 על ידי צ'ארלס קוואל, והוא גוף קטן במערכת השמש בין מסלולו של שבתאי למסלולו של אורנוס ושייך לקבוצת הקנטאורים. מאז גילויו הפך כירון לגוף שמימי מעניין מבחינה אסטרולוגית הן בשל גילויו והן בשל היותו הראשון שנתגלה מבין הקנטאורים.

כירון קרוי של שם הקנטאור (חצי גוף אדם וחצי גוף סוס) בן האלמוות, כארון מהמיתולוגיה היוונית. שהיה מורם של מספר אלים במיתולוגיה היוונית, נחשב לאבי הרפואה ומורה לנגינה, צייד ורפואה. במיתולוגיה היוונית נפצע כארון מהרקולס, ולמרות היותו בן אלמוות, הפצע שנוצר כתוצאה מהמכה שקיבל היה לסמלו של כירון וכירון ביקש למות בסופו של דבר כתוצאה מהפצע[37][38].

סיפור הפצע של כארון והדרך של כירון לרפא אותו הפך להיות דימוי למרפא הפצוע. באסטרולוגיה כירון מייצג את הכאב והפצע שמלווה אדם בחייו ואת הדרך לרפא את הפצע[39][40][41].

יש המשייכים אותו לשליט מזל בתולה, בשל הפצע והדרך לרפא אותו, אך סיפורו המיתולוגי מתקשר לקבוצת קשת. סימולו הוא ראשי התיבות של "אובייקט קוואל" על שם צ'ארלס קוואל מגלה כירון, אך יש הרואים בסמל זה מפתח ויש הטוענים שזה מפתח לריפוי גם בפסיכותרפיה[42].

וסטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול וסטה

אסטרואיד, נמצא בחגורת האסטרואידים של מערכת השמש. מסמל הרחבה של מזל טלה ומאדים. וסטה היא האש הפנימית הבוערת בכל אדם.

צרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול צרס

אסטרואיד (ceres), נמצא בחגורת האסטרואידים של מערכת השמש. מסמל הרחבה של הירח ומזל סרטן. קשור לדמות האם, הבית בו גדלנו ויכולת ההזנה.

יונו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול יונו

אסטרואיד, נמצא בחגורת האסטרואידים של מערכת השמש. מסמל הרחבה של ונוס ומזל מאזניים. קשור לנישואין, זוגיות ומערכות יחסים.

פאלאס אתנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימול פאלאס

אסטרואיד, נמצא בחגורת האסטרואידים של מערכת השמש. מסמל הרחבה של מזל גדי וכוכב שבתאי. קשורה לחשיבה הגיונית, שכל ישר ועבודה ממוסדת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ספר בראשית, פרק א', פסוק ט"ז
 2. ^ דיו קסיוס ספר 37 פרק 19
 3. ^ תלמוד בבלי, מסכת שבת, דף קנ"ו, עמוד א'.
 4. ^ שבתי דונולו, ספר חכמוני עמוד 71.
 5. ^ תלמוד בבלי, מסכת עירובין, דף נ"ו, עמוד א'.
 6. ^ בקו האורך של ירושלים.
 7. ^ The Ruling Planets
 8. ^ The Sun in Astrology
 9. ^ Lunation Planning by Michael R. Meyer
 10. ^ מלי ברזילי, מרקורי ברטרו (ארכיון)
 11. ^ אסתי תירוש, נסיגת מרקורי (ארכיון)
 12. ^ The Four Faces of Mercury
 13. ^ Michael R Meyer, Venus Morning Star, Venus Evening Star
 14. ^ Venus and the Pentagram
 15. ^ בוויקיפדיה באנגלית
 16. ^ Cafe Astrology, mars in the signs
 17. ^ mars retrograde motion
 18. ^ Cafe Astrology, Jupiter
 19. ^ Chinese Zodiac Animals
 20. ^ Deborah Houlding, Saturn: the Great Teacher
 21. ^ CafeAstrology, Saturn in Astrology
 22. ^ שמות עבריים לכוכבי הלכת: אורנוס הוא "אורון" ונפטון - "רהב", באתר ynet, 30 בדצמבר 2009
 23. ^ Rob Tillet, Uranus
 24. ^ webcourse in Astrology (ארכיון)
 25. ^ Molly Hall, Uranus
 26. ^ Cafeastrology, Uranus Transits
 27. ^ Robert Hand, Planets in Transit
 28. ^ David McCann, The Birth of Outer Planets: Neptune
 29. ^ Ker Than, National Geographic, Neptune Discovered a Year Ago Today*
 30. ^ Philip Graves, The Signification of Neptune
 31. ^ Robert Hand, Planets in Astrology, p.425
 32. ^ Dieter Koch, Pluto no longer a planet?
 33. ^ L. Blake Finley, Pluto inside the Orbit of Neptune
 34. ^ Ken Wards, Pluto in the Signs
 35. ^ Pluto: Planet of Power (ארכיון)
 36. ^ Rob Tillet, Pluto
 37. ^ The Mythology of Chiron
 38. ^ Chiron: The Wise Centaur
 39. ^ מיהו כירון? (ארכיון)
 40. ^ Astrology: Chiron in the Houses
 41. ^ Chiron
 42. ^ Chiron Psychotherapy