כולנו צריכים להיות פמיניסטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כולנו צריכים להיות פמיניסטים
We Should All Be Feminists
מידע כללי
מאת צ'יממנדה נגוזי אדיצ'יה
שפת המקור אנגלית
סוגה מסה
נושא פמיניזם עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה Fourth Estate
תאריך הוצאה 2014
מספר עמודים 64
הוצאה בעברית
הוצאה כנרת זמורה-ביתן
תאריך 2017
סדרה
ספר קודם איך להיות אישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הספר הבא Dear Ijeawele, or A Feminist Manifesto in Fifteen Suggestions עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
מסת"ב מסת"ב 978-0008115272
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

כולנו צריכים להיות פמיניסטים הוא שמה של מסה באורך ספר מאת הסופרת הניגרית צ'ימָמָנדָה נגוזי אדיצִ'יֶה. המסה התפרסמה לראשונה בשנת 2014 בהוצאה Fourth Estate, ועוסקת בהגדרת הפמיניזם במאה ה-21. הספר תורגם לעברית על ידי קטיה בנוביץ' ויצא לאור בעברית בשנת 2017 בהוצאת כנרת זמורה-ביתן דביר.

המסה היא עיבוד להרצאת TEDx באותו שם שנשאה אדיצ'יה לראשונה באירוע "TEDx Euston" בלונדון בשנת 2012[1], שזכתה ליותר מ-7 מיליון צפיות נכון ל-2022[2].

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

המסה "כולנו צריכים להיות פמיניסטים" כוללת אנקדוטות מחיי הפמיניסטית ומנתחת את משמעות החיים בתור פמיניסטית. לטענתה, שם התואר "פמיניסטית" אינו עלבון, אלא תווית שעל כולנו לאמץ אל ליבנו. אף על פי שרעיון הפמיניזם דוגל בשוויון ללא משוא פנים לנשים ולגברים בכל היבטי החיים, המתנגדים המושבעים ביותר לשחרור האישה מאמינים שהפמיניזם הוא תנועה חברתית שמתמקדת בביטול תפקידי המגדר המסורתיים, ובהתייחסות לגברים כאל נחותים. המסה חושפת בתמציתיות את הצורך לערוך שינויים באמונות חברתיות ובהבניות מגדריות שמנציחות את הפער בין נשים לגברים. בעיקרון, על כולנו להיות פמיניסטים לא רק כדי לשקף את המחויבות שלנו לשחרור האישה, אלא גם כדי לעודד גברים לקיים שיחות עם נשים בכל הנוגע למיניות, להופעה חיצונית, לתפקידים ולהצלחה. להיות פמיניסט משמעו לדגול בזכויות האישה, ולנסות להפוך את העולם למקום טוב יותר עבור נשים. מאחר שייעודו היחיד של הפמיניזם הוא לערוך מהפכה באפליה המינית באמצעות יצירת שוויון הזדמנויות לנשים ולגברים, מטרתו אינה לערער לחלוטין על התפקידים הביולוגיים של כל אחד מהמגדרים, אלא לתקוף את חוסר הצדק שמשתיק את רצונם ופוגע בכוחם לחרוג מהציפיות שתולה בהם החברה. לכן, בעקבות אימוץ רעיון הפמיניזם ניתן להפוך את ההצלחה בקרב נשים לנורמה, ולאפשר לגברים לחתור להישגים גדולים אף יותר. ההשתתפות בתנועה הפמיניסטית העכשווית סוללת את הדרך לקראת חברה משגשגת וכוללנית בעתיד. העצמת נשים אינה באה על חשבון מתן הזדמנויות לגברים. חינוך הקהילה לכבד נשים בצורה שווה תורם ליצירת אווירת הצלחה. לכן, אימוץ הרעיון הפמיניסטי משחרר מהבניות תרבותיות וחברתיות שמגבילות את האופן שבו אנשים תופסים מיניות ותפקידים מגדריים, ומאפשר לנשים ולגברים להיות מי שהם רוצים להיות, ללא הגבלות. הספר מציג גישה ביקורתית לגבי הדרך שבה נבנית הגבריות, וטוען שהחברה בכללותה חייבת להשתנות אם ברצוננו להשיג שוויון.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר התקבל בהתלהבות וזכה להצלחה גורפת. האינדפנדנט בחר בו כ"ספר השנה", ובדצמבר 2015 הודיע לובי הנשים השוודיות שהספר יופץ בקרב כל הנערות והנערים בגיל 16 בבתי הספר התיכוניים בשוודיה[3]. היוזמה זכתה לתמיכתם של ארגונים נוספים בשוודיה בתקווה שהמורים ישלבו את הספר ואת הדיון בו בתוכנית הלימודים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Chimamanda Ngozi Adichie: 'I decided to call myself a Happy Feminist', the Guardian, ‏2014-10-17 (באנגלית)
  2. ^ We should all be feminists | Chimamanda Ngozi Adichie | TEDxEuston, נבדק ב-2022-06-27
  3. ^ Caroline Framke, Every Swedish teenager is about to get a brilliant crash course in feminism, Vox, ‏2015-12-07 (באנגלית)