לדלג לתוכן

כונדרודיט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כונדרודיט
כונדרודיט עם מגנטיט
כונדרודיט עם מגנטיט
כונדרודיט עם מגנטיט
תכונות המינרל
הרכב כימי Mg,Fe2+)5(SiO4)2(F,OH)2)
מערך קריסטלוגרפי מונוקליני
צורת הגביש בדרך כלל משובץ כגרגירים. הגבישים קטנים, פריזמתיים, מרובי פאות ומעוגלים באורך של עד עשרה סנטימטרים
צבע בדרך כלל צהוב, אך גם חום, חום אדמדם או אדום
ברק זגוגי עד דמוי שרף
שקיפות שקוף עד שקוף למחצה
פצילות טובה בכיוון אחד המקביל לבסיס, אם כי קשה להבחין בה
שבירה בלתי שווה עד דמוית קונכייה
קשיות 6.5-6 בסולם מוס
משקל סגולי 3.2-3.1
שרטוט לבן אפרפר
מידע נוסף קיימים גבישים תאומים. דגימות מסוימות של המינרל פלואורסצנטיות בגוון צהוב בקרינת על סגול.
מינרלים נלווים ספינל, קלציט, דיופסיד, ביוטיט, סרפנטין, הומיט, פורסטריט, וולאסטוניט, מונטיצ'ליט, מגנטיט וגרוסולאר


כונדרודיט הוא מינרל נזוסיליקטי (סיליקט במבנה דמוי איים) של ברזל ומגנזיום, המכיל גם פלואור והידרוקסיל, והשייך לקבוצת המינרלים "קבוצת ההומיט".

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסחת המבנה הכימי של כונדרודיט היא Mg,Fe2+)5(SiO4)2(F,OH)2). הכונדרודיט הוא המינרל הנפוץ ביותר מבין המינרלים של קבוצת ההומיט, קבוצה של מינרלים המאופיינים במבנה המשלב שכבות של סיליקטים ותחמוצות. לשכבות הסיליקטים יש מבנה כשל המינרל אוליבין ולשכבות התחמוצת יש מבנה דמוי המינרל ברוסיט (Mg(OH)2). במקרה של הכונדרודיט יש שתי שכבות של אוליבין בין שכבות הברוסיט (להומיט שנתן את שמו לקבוצה יש שלושה). הכונדרודיט יוצר תמיסה מוצקה עם המינרל אלגנייט.

הכונדרודיט מתגבש במערכת המונוקלינית, חבורת סימטריות נקודתית מונוקלינית רגילה וחבורת סימטריות מרחבית P21/b. הפרמטרים של תא היחידה הם: Å‏a=7.84‏, b=4.73Å‏, c=10.25Å, וגודל זווית β הוא 109°.

הכונדרודיט מופיע בטבע בדרך כלל בדרך כלל משובץ כגרגירים. הגבישים, הנדירים בדרך כלל, קטנים, פריזמתיים, שטוחים, מרובי פאות, חסרי סימטריה ברורה ומעוגלים באורך של עד עשרה סנטימטרים. גבישים תאומים נפוצים. הכונדרודיט נשבר באופן בלתי שווה. הקשיות של המינרל בינונית, 6 -6.5 בסולם מוס, והמשקל הסגולי הוא בממוצע 3.15.

אופטית המינרל הוא דו-צירי חיובי. מקדם השבירה של הכונדרודיט נע בין 1.592 ל-1.67. גבישי הכונדרודיט שקופים עד שקופים למחצה וצבעם הוא בדרך כלל צהוב בהיר עד צהוב, אך גם חום, חום אדמדם או אדום. המינרל ניחן בפליאוכרואיזם חלש. מכיוון אחד נראה המינרל חסר צבע, בגוון צהוב חיוור מאוד עד צהוב, מכיוון שני חסר צבע עד צהוב-ירוק. מכיוון שלישי חסר צבע עד ירוק חיוור. רוב דגימות המינרל פלואורסצנטיות בגוון כתום בקרינת על-סגול, כאשר הקרינה חזקה מעט יותר בתגובה להקרנה באורכי גל קצרים. שינוי זה נובע כנראה מנוכחות יוני הברזל המחליפים את המגנזיום.

המינרל נתגלה לראשונה ב-1817 בסומה (Monte Somma)[1] במחוז קמפניה, שבאיטליה. מקור שם המינרל מיוונית ופירושו "גרגיר", רמז לתצורה הנפוצה של כגרגירים בודדים בתוך מסת אם.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השימוש העיקרי בכונדרודיט הוא במכירה בחנויות לאספנים, אם כי קיימים גם אבני חן מחיתוך גבישים של כונדרודיט, אבל השימוש בהם נדיר.

מקור ותפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכונדרודיט הוא מינרל נדיר למדי, למרות היותו המינרל הנפוץ ביותר בקבוצת ההומיט. הכונדרודיט מצוי בדרך כלל בסלעי גיר וסלעי דולומיט שעברו התמרה אזורית והתמרת מגע במפגש עם סלעיים פלוטוניים פלסיים או אלקליים. כמו כן בסלעים כדוגמת סקארן, קרבונטיט וסרפטיניט, וכן בעורקים הידרותרמיים במיוחד אם כתוצאה תהליך המטאסומטיזם חדרו לסלע תמיסות המכילות ברזל, בורון ופלואור.

מקומות בהם ניתן למצוא הכונדרודיט כוללים את הר מונטה סומה (Monte Somma) שסמוך להר הגעש וזוב שבמחוז קמפניה, שבאיטליה (המקום בו נתגלה המינרל לראשונה); פארגאס (Pargas) בפינלנד; לה שיפל (Le Chipal) במחוז ווז' שבצרפת; אתר המינרלים של פרנקלין במחוז ססקס (Sussex) בניו ג'רזי, ומכרה לייקשור (Lakeshore) במחוז פינאל (Pinal), באריזונה שבארצות הברית; ובהנדארה (Bhandara) במדינת מהאראשטרה שבהודו.[2]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Deer, W. A., Howie, R. A., and Zussman, J., 1997, Rock-forming minerals: Volume 1A, Second Edition, Orthosilicates. The Geological Society, Bath, UK. ISBN 1897799888

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הר געש קדום שפסגתו קרסה לפני כ-17 אלף שנה בפעילות געשית, ובמרכז הקלדרה שנוצרה מצוי החרוט הגעשי של הר הגעש וזוב
  2. ^ לרשימה המלאה ניתן להיעזר בקישור לאתר Mindat.