כוס נייר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כוסות נייר

כוס נייר היא כלי קיבול לשתייה העשוי מנייר. על פי רוב כוס נייר מיועדת לשימוש חד פעמי למנת שתייה עבור אדם אחד.

לרוב, החלק הפנימי של כוס הנייר מכוסה בחומר המונע מהנוזל המאוחסן בה להיספג בנייר או לדלוף. חומר זה יכול להיות שעווה, סוגים של פולימר (כגון, פוליפרופילן או PET) ואף עמילן. חלקה החיצוני של הכוס עשוי מסוגי נייר שונים. כוסות נייר נבדלות זו מזו בעיקר בעובי הנייר ומשקלו, כאשר הממוצע נע סביב 180–200 גרם למ"ר.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוסות הנייר יכולות לשמש עבור שתייה חמה או קרה. כוסות עבור שתייה חמה עשויות מחומרים עמידים בחום.

השימוש בכוסות חד פעמיות נפוץ בדוכנים של מאכלי רחוב, מסעדות של מזון מהיר ובטייק אוויי. כמו כן, פעמים רבות מונחות כוסות נייר ליד בר מים ציבורי במקומות כמו משרדים, חדרי קבלה ומטבחונים משותפים.

ישנן כוסות נייר חד פעמיות ממותגות, שמודפס עליהן לוגו או מסר שיווקי כלשהו. ניתן למצוא כוסות חד פעמיות ממותגות במשרדי חברות ועסקים השמים דגש משמעותי על קו המיתוג של החברה.

תקן שימוש למזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנייר, החומר ממנו עשוי הדיפון הפנימי ותהליך הייצור חייבים לעמוד בתקנים הרלוונטיים (אירופאי או אמריקאי). היצמדות לתקנים אלה חשובה במיוחד כאשר מדובר בכוסות חד פעמיות עם הדפס או מיתוג, שכן מרבית חומרי הגלם בעולם הדפוס רעילים ואסורים לשימוש בתעשיית המזון.

אביזרי עזר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוס נייר המשמשת לשתיית קפה חם, עם מכסה המיועד למנוע מהנוזל להישפך.

ניתן לצרף לכוס הנייר פריטים שונים המיועדים להקל על השימוש בה או לייעלו. אופי הפריטים תלוי בסוג השתייה ובאופן צריכתה. למשל, לכוסות נייר המיועדות לשתייה חמה מצורף לעיתים קרטון המיועד להקיף את שטח הפנים החיצוני של הכוס ולבודד את החום מידו של האדם האוחז בכוס. לעיתים מצורף לכוס הנייר מכסה המיועד למנוע מהנוזל להישפך משפת הכוס בזמן תנועה. החורים הנמצאים על המכסה מאפשרים לאדם לשתות את הנוזל ישירות דרכו או באמצעות קשית שתייה.

עבור משקאות המצריכים ערבוב נהוג לצרף לכוס גם מבחש.

השפעה סביבתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי נתון מ-2017, מיליארדי כוסות נייר מוטמנות ולא מועברות למחזור בגלל ציפוי העשוי מפולימור שלא כלכלי למחזר אותו.[1] ממחקר מ-2010 שבדק את ההשפעה הסביבתית של כוסות חד פעמיות עולה כי כוסות חד פעמיות המצופות פולימר (מסוג PET) דורשות יותר משאבים בייצורן ומשחררות יותר פליטות מזיקות מאשר כוסות שעשויות מקרטון בלבד. אומדן הפליטות בייצור 100,000 כוסות המצופות בפולימר היה כ-4,080 ק"ג פחמן דו-חמצני, ואילו אומדן הפליטות בייצור כוסות קרטון היה נמוך בכ-80%.[2]

קיימות הערכות כי הזמן הנדרש להתכלותה של כוס נייר הוא כ-30 שנה.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כוס נייר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מאיה פלח, המחיר האמיתי של כוס הקפה שלנו, באתר ynet, 22 ביולי 2017
  2. ^ Tarja Häkkinen, Sirje Vares, Environmental impacts of disposable cups with special focus on the effect of material choices and end of life, Journal of Cleaner Production 18, 2010-09, עמ' 1458–1463 doi: 10.1016/j.jclepro.2010.05.005
  3. ^ Lisa O'Carroll, UK's billions of takeaway cups could each take '30 years' to break down, The Guardian, ‏3 בספטמבר 2016