כחול בוהק FCF

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

כחול בוהק FCFאנגליתBrilliant Blue FCF), הוא צבע עבור מאכלים וחומרים שונים. הוא מיוצג כצבע מאכל באמצעות מספר E כ-E133. המראה שלו הוא אבקה כחולה-אדמדמה והוא מסיס במים.

כימיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחול בוהק FCF הוא פיגמנטי צביעה סינתטי הנוצר באמצעות ארומטיות מנפט. הוא יכול להיות משולב עם טרטרזין (E102) במטרה לייצר גוונים שונים של ירוק.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגלל צבע הכחול, ניתן למצוא אותו לעיתים בגלידותאפונה בפחית, מרקים, שלגונים, מוצרי חלב, ממתקים ומשקאות, בעיקר בליקר קוראסאו. הוא משמש גם בסבוניםשמפו, תכשירי שטיפת פה ומוצרי הגיינה נוספים. במדעי האדמה נעשה שימוש בצבע הכחול על מנת לדמות חדירת מים לקרקע ולבחון את דרכי הפצתם.

בריאות ובטיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בממתק סמרטיס בבריטניה, עשו שימוש בצבע כחול בוהק FCF עד שנת 2008 (עליון), לאחר מכן הוא הוחלף בצבע הטבעי ספירולינה (תחתון).

כחול בוהק FCF הוא צבע מאכל מאושר לשימוש באיחוד האירופי וארצות הברית וכן במדינות אחרות. יש לו היכולות ליצור תגובה אלרגית אצל אנשים בעלי אסתמה. בשנת 2003 הוציא מנהל המזון והתרופות האמריקאי הודעה לציבור במטרה לידע אותו בפוטנציאל הסכנה הקיים בצבעי מאכל סינתטיים. הצריכה היומית המקובלת לכחול בוהק FCF היא 10 מיליגרם לק"ג משקל גוף ליום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כחול בוהק FCF בוויקישיתוף