כימיה סביבתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
זיהום מי תהום על ידי פסולת מוצקה

כימיה סביבתית היא תחום מדעי, העוסק בחקר תופעות כימיות וביוכימיות המתרחשות בטבע. היא חוקרת את האינטראקציה בין היסודות והתרכובות הכימיים (מקורות, פעילויות, תגובות, העברה, השפעות ומצב סופי) במערכת האקולוגיתאוויר, המים והקרקע ואורגניזמים חיים, כולל האדם). למטרה זאת היא פועלת בשני כיוונים: מדידת רמות המזהמים וחקר התנהגות המזהמים.[1]

הכימיה הסביבתית היא מדע בינתחומי המשלב בין הכימיה של הקרקע (אנ'), הכימיה של הסביבה המימית, הכימיה של האטמוספירה (אנ') והכימיה האנליטית.

על מנת לחקור את השפעת הפליטות הכימיות על הסביבה, כתוצאה מהפעילות האנושית, יש להבין תחילה כיצד פועלת סביבה שאינה מזוהמת, ולהגדיר את זהותם, ריכוזם ופעילותם של החומרים הכימיים הנמצאים בה באופן טבעי.

לצורך כך, הכימאים הסביבתיים משתמשים במגוון רחב של עקרונות ושיטות השאובים מכל תחומי הכימיה ומדעי הסביבה.[2]

מזהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזהם הוא חומר שנוכח בטבע ברמה גבוהה יותר מזאת שנקבעה עבורו, או אשר אין מקומו בטבע, ולו השפעה מזיקה על הסביבה. המזהמים יכולים להיות תוצאה של פעילות אנושית או של פעילות ביולוגית והשפעתם המזיקה עשויה להתגלות זמן מה לאחר איתורם. להלן כמה דוגמאות של מזהמים:

יישומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חקר התנהגותם של המזהמים והשפעתם על הסביבה נועד לקבוע את הרמות המרביות המותרות של אותם חומרים באוויר, במים ובקרקע. נתונים אלה מהווים בסיס לעריכת החוקים, התקנות והתקנים לשמירה על איכות הסביבה.

בישראל, המשרד לאיכות הסביבה והגופים הכפופים לו נעזרים במעבדות המתמחות בתחום הכימיה הסביבתית כדי לאכוף את התקנות למניעת זיהום המים, האוויר והקרקע. מטרת בדיקות המעבדה היא גילוי, זיהוי וכימות המזהמים, מקורם, רמתם וטבעם.

לצורך הוכחת העמידה בדרישות הרגולטוריות, המעבדות לכימיה סביבתית משתמשות בשיטות בדיקה שעברו ביקורת עמיתים, אושרו ופורסמו על ידי גורמים ממשלתיים וארגוני מחקר פרטיים, ובכל הטכניקות והמכשור האנליטי המקובלים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כימיה סביבתית בוויקישיתוף

AQUATIC CHEMISTRY:CHEMICAL PROCESSES IN LAKES. WERNER STUMM, ED. WILEY-INTERSCIENCE

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]