כיסא אדום וכחול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מחבר ריטפלד

"כיסא אדום וכחול" הוא כיסא בעיצובו של ההולנדי חריט ריטפלד הידוע גם כ"כיסא ריטפלד". ריטפלד עיצב את הכיסא ב-1917 ועיצובו בסגנון הדה סטייל נחשב לאחד הניסיונות הראשונים של עיצוב תלת־ממדי בסגנון זה. מודל הכיסא המקורי נבנה בצבעים שחור, לבן ואפור וכעבור כשנה, לאחר היכרותו של ריטפלד עם פיט מונדריאן שונו הצבעים לסט צבעי היסוד בהם השתמש מונדריאן בציוריו.

העיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאידאה עיצובית ברוח הדה-סטייל, הכיסא בנוי מקווים ומישורים שאינם חופפים במרחב. כמובן שמכיוון שמדובר בעצם פיזי אמיתי, ואף מוצר פונקציונלי, קיבלו הקווים והמישורים עובי מינימלי מסוים. הכיסא כולו נבנה מעץ צבוע בצבעים אטומים וחלקים כאשר הרכיבים הקוויים צבועים שחור למעט קודקודיהם ה"חתוכים", הצבועים בצהוב ושני מישורים נוספים נשענים על הקווים: מושב כחול ומשענת אדומה. גם הידיות הצדיות הן מעט עבות יותר משאר הרכיבים הקוויים. הגימור והצבע מטשטשים למעשה את החומר ומנסים לדמות צורות גאומטריות טהורות.

גם בחיבורים בין הרכיבים הקפיד ריטפלד לשמור על העיקרון העיצובי של הכיסא. פרטי הנגרות בהם השתמש היו חדשניים גם כן. ריטפלד חיבר בין שלושה רכיבי עץ אורכיים הניצבים כל אחד לשניים האחרים אך אינם חותכים זה את זה באותו המישור. החיבור שזכה לכינוי "מחבר ריטפלד" מבוסס על מחברי עץ נסתרים בקטעים המשיקים של פאות הרכיבים (ראו איור).

בית ריטפלד שרדר שבנה מספר שנים מאוחר יותר באוטרכט הוא במידה רבה גרסה אדריכלית לאותו עיצוב דה-סטייל תלת־ממדי וגם בו קיים משחק תלת־ממדי של קווים ומישורים בצבעי יסוד ובזוויות ישרות.

המודל המקורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכיסא אינו מיוצר באופן תעשייתי אך המודל המקורי שבנה ריטפלד נשמר. הוא מוצג בתערוכות שונות ומנויד ממקום למקום. ב-13 במאי 2008 בעת שהוצג בתערוכה באוניברסיטה בדלפט, אירעה שרפה גדולה אשר החריבה את הבניין בו הוצג אולם הכבאים הצליחו לחלץ ממנה את הכיסא האדום כחול.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כיסא אדום וכחול בוויקישיתוף