כיפת מגן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כיפת מגן
מידע בסיסי
ייעוד מערכת הגנה אקטיבית ימית להגנה אווירית נגד רקטות קרקע-ים, טילים וכלי טיס
ארץ ייצור ישראלישראל ישראל
יצרן ישראלישראל רפאל - מערכות לחימה מתקדמות
עלות יחידה טיל טמי"ר: כ-50 אלף דולר אמריקני (על פי רוב המקורות)[1]
פעילות מבצעית יירוט רקטות ארטילריות מדגמים שונים במרחב הימי של ישראל
תקופת השירות 2017 (ניסיוני), 2022 (מבצעי) – הווה
משתמשים ישראלישראל ישראל
פלטפורמת שיגור משגר אנכי ייעודי בקורבטת טילים סער 6
מאפיינים כלליים
הנעה מנוע רקטי
ממדים
אורך כ-3 מטרים
קוטר 160 מ"מ
ראש קרב והנחיה
מרעום קרבה
הנחיה מכ"ם חיפוש והנחייה

כיפת מגן (נקראת גם C-Dome[2]) היא מערכת הגנה אווירית אקטיבית ימית ניידת ליירוט רקטות, טילים וכלי טיס בלתי מאוישים בשטח ימי, במטרה לאפשר הגנה מפני תקיפת תשתיות ימיות או אסדות גז ונכסים אסטרטגיים ימיים אחרים. המערכת פותחה ומיוצרת בישראל על ידי חברת "רפאל - מערכות לחימה מתקדמות". כיפת מגן מהווה מודל המשך למערכת האב כיפת ברזל, שנועדה ליירוט בשטח יבשתי.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – כיפת ברזל

מאז עליית חמאס לשלטון ברצועת עזה ב-2007, לאחר נסיגת צה"ל מהרצועה במסגרת תוכנית ההתנתקות, החל ירי רקטי מהרצועה לעבר דרום ישראל מעת לעת. חברות התעשייה הביטחונית של ישראל עמלו על מציאת פתרון להגנה מפני האיום הרקטי, ובסוף מרץ 2011 הושלם פיתוחה של מערכת כיפת ברזל על ידי חברת רפאל - מערכות לחימה מתקדמות. המערכת נקלטה במסגרת גדוד 947 של מערך ההגנה האווירית, והיא אחת מארבע מערכות מבצעיות המהוות את מערכת ההגנה הרב-שכבתית של ישראל. המערכת הציגה ביצועים מצוינים והוכיחה את יעילותה בפעילות מבצעית, הן בגזרת עוטף עזה והן כשהוצבה בגוש דן ובצפון הארץ, כאשר יירטה אלפי רקטות, פצמ"רים וכטב"מים ב-95% הצלחה. עם השנים הועלה הצורך בפיתוח גרסה נוספת לכיפת ברזל שתהיה יעילה לשימוש בתנאי ים, עבור שמירה על תשתיות ונכסים אסטרטגיים ימיים כמו אסדות גז, ולשם כך פותחה מערכת כיפת מגן.

היסטוריית מבצוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניסוי ב"כיפת מגן" בה המשגר הותקן עם מייצב על גבי מנחת המסוקים של ספינת סער 5, 2018.
ניסוי ב"כיפת מגן" בה המיירט שוגר ממשגר ייעודי המותקן בתוך ספינת סער 6, 2022.

בשנת 2016 פיתחה "רפאל - מערכות לחימה מתקדמות" גרסה ימית של "כיפת ברזל", בשם "C-Dome", וב-18 במאי ערכה בה ניסוי מבצעי ראשון מוצלח: המערכת הותקנה על גבי ספינת טילים של חיל הים ויירטה רקטות מטרה בהצלחה[3].

בעקבות הפיתוח, במרץ 2017 חיל הים ביקש מהמספנות הגרמניות לשנות את מבנה ספינות "סער 6" לצורך הכפלת מספר משגרי המערכת שיותקנו על סיפוניהם נוכח האיומים האסטרטגיים על אסדות הגז[4]. לאחר ניסוי יירוט מוצלח ב-27 בנובמבר 2017, הוכרזה המערכת "כשירה לשימוש מבצעי", והחלה קליטתה בצה"ל[5].

במבצע שומר החומות במאי 2021 נפרשה המערכת על גבי סטי"ל ליד אסדת הגז שמול אשקלון[6].

ב-21 בפברואר 2022 נערך ניסוי מוצלח של כיפת מגן, בו מיירטים ששוגרו מספינת סער 6 יירטו כטב"ם, רקטות ארטילריות וטיל שיוט[7].

ב-29 במאי 2023 זרוע הים בצה"ל ומנהלת "חומה" במפא"ת של משרד הביטחון, יחד עם חברת רפאל והתעשייה האווירית, השלימו בהצלחה סדרת ניסויי יירוט של מערכת "כיפת מגן" בספינת המגן סער 6. לוחמי שייטת הסטי"לים הובילו את הפעלת המערכת בניסוי. במהלך המבצע המיירטים ששוגרו ממשגר אנכי ייעודי בספינת סער 6 הפילו כטב"ם ורקטות ששוגרו לעבר הספינה. בניסוי שולבו מערכות הספינה במערך ההגנה הרב-שכבתי ונבחנו טכנולוגיות חדשות להגברת האפקטיביות המבצעית של מערך ההגנה האווירית[8].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]