כישוף שחור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מכשפות עם קלחת, ציור מסביבות שנת 1489

המונח כישוף שחור (או מאגיה שחורה) התייחס במקור לשימוש בכוחות על טבעיים, או בקסמים למטרות זדוניות או אנוכיות. בעידן המודרני משמש המונח בעיקר כאשר מתייחסים לפולחן, שאופיו, שיטותיו או מטרותיו, אינם מקובלים על החברה בה הפולחן מתקיים.

שימוש בכישוף במטרה לפגוע באנשים אחרים, במטרה להתעשר, או לצבור כוח היה קיים עוד מימי קדם, וההתקיים בתרבויות רבות לאורך ההיסטוריה.

כישוף יכול להיות כישוף שחור אם הוא משמש למטרות שליליות או לחלופין אם התוצאות שלו הן שליליות. קיימת תפיסה לפיה כישוף שחור יכול לשמש גם למטרות חיוביות ולהיות בעל השלכות חיוביות ורצויות על המציאות, תלוי באופן השימוש בו. גישה זו מגדירה כישוף שחור כתלות בכוחות ובטכניקות המשמשות את הביצוע של הכישוף. מנגד, טוענים המתנגדים לכישוף שחור כי גם אם התוצאות של כישוף שחור הן חיוביות, עצם הקריאה והשימוש בכוחות אפלים יכול להביא לתופעות לוואי מסוכנות. לטענתם, יש פגם עקרוני ומהותי בשימוש בכוחות של כישוף שחור ולכן גם אם המטרות הן טובות אין להתפתות לכוחות המשחיתים של כישוף שחור.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים כישוף שחור מתואר, אפילו אם לא במדויק, בספרים, סרטים, ובמשחקי וידאו רבים. להלן מספר דוגמאות בולטות:

  • תינוקה של רוזמרי - סרט אימה, שמבוסס על רומן משנת 1968, שבו כישוף שחור הוא נושא מרכזי.
  • סדרת הארי פוטר - סוגים שונים של כישוף שחור, שכוללים: שיקויים מסוכנים, רעלים, אילוף יצורים אפלים, וקללות מכל מיני סוגים, מכונים בסדרה "אומנויות האופל" (Dark Arts), וגיבורי סדרת הספרים והסרטים לומדים להגן על עצמם מפניהם. לעומת זאת, קוסמים אפלים מרבים להשתמש באומנויות האופל במטרה לגרום נזק.
  • מכושפות - סדרת טלוויזיה בה כישוף שחור משמש שדים ויצורים רעים שונים.
  • שרלוק הולמס (2009) - הסרט הראשון משני סרטי שרלוק הולמס בבימויו של גאי ריצ'י בהם מאגיה שחורה מהווים נושא מרכזי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.