כליא ברק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כליא ברק
כליא ברק מותקן במנזר ניקולאס הקדוש אנפאפסאס (אגיוס ניקולאוס) במטאורה, יוון

כַּלִּיא בָּרָק (באנגלית: Lightning rod) הוא אמצעי המיועד למנוע נזקי פגיעות ברק במבנים, בעלי חיים, בני אדם וכדומה. זהו מכשיר פשוט העשוי ממוט ברזל המורכב בדרך כלל על גג מבנה ומחובר באמצעות הארקה לאדמה.

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הברק מהווה סכנה ליצורים חיים ולרכוש. מטרת כליא הברק היא להעביר את המטען החשמלי של הברק דרכו כדי למנוע התחשמלות קטלנית של בני אדם, בעלי חיים, או הגנה על רכוש מפגיעות חשמל.

עקרון פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקרון הפעולה של כליא הברק הוא יצירת מסלול זרימה כלפי האדמה, לו תהיה התנגדות חשמלית נמוכה בהרבה מכל מסלול חלופי, ושראשית המסלול נמצאת בנקודה בה קיימת ההסתברות הגבוהה ביותר לפגיעת ברק, בתחום השטח עליו היא מגינה.


היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כליא הברק הומצא בשנת 1752 על ידי בנג'מין פרנקלין - מדען, הוגה דעות ומדינאי, מן החותמים על מגילת העצמאות של ארצות הברית. פרנקלין הבין את העקרונות הבסיסיים של "זרימת" החשמל כ-150 שנה לפני גילוי האלקטרון וגילה כי האנרגיה החשמלית נמשכת לעצם מתכתי ארוך:

הזורם (fluid) החשמלי נמשך לעצמים מחודדים; איננו יודעים אם אותה התכונה קיימת גם לגבי הברק. אבל מאחר שהם שווים בכל שאר הפרטים הניתנים להשוואה, למה שלא יהיו שווים גם בתכונה הזאת? ניתן לניסוי לקבוע!" פרנקלין הניח שמוט מתכת גבוה המחובר לאדמה יפרוק את החשמל מהענן לפני התפרצותו: "האם המוטות האלה, המחוברים בתיל מתכת לקרקע, ימשכו באטיות את האש החשמלית מהענן עוד לפני שיבריק הברק, וכך יאבטחו אותנו מפני אסון?

מטרתו של פרנקלין אם כן לא הייתה הגנה מפני ברק שיכה במקרה בכליא הברק ובכך יציל את הבית, אלא פריקה של החשמל מהענן לפני התפרצות הברק.

הנחת הבסיס הייתה שהוא מאפשר מעבר מתון של אלקטרונים מעננים טעונים בזמן סופה על מנת לא לאפשר לעננים להיות טעונים באופן חריג (שמוביל להיווצרות של ברקים), אך טענה זאת שגויה וכיום התפקיד המרכזי הוא לכידה של הברקים[1].

רק בשנת 1820, כ-70 שנים לאחר המצאתו של כליא הברק, המציא ויליאם סנו הריס מערכת להתאמת כליא הברק לספינות, כאשר הספינה הראשונה בה הותקן כליא ברק זה היא ספינת אה"מ ביגל בה הפליג צ'ארלס דרווין בצעירותו.

כליא ברק ביהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האפשרות להשתמש במתכת להגנה מברק הייתה כנראה ידועה בתקופת חז"ל כפי שמוזכר בתוספתא[2], כפי שמבואר בפירוש חזון יחזקאל של הרב יחזקאל אברמסקי, למרות שלא נמצאו עדויות ארכאולוגיות לנושא.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Marvin M. Frydenlund, Lightning Protection for People and Property, Springer Science & Business Media, 2012-12-06. (באנגלית)
  2. ^ מסכת שבת ז,י